Literatūriniai pokalbiai „Knyga ir kava“ sugrįžta

Lietuvos nacionalinio muziejaus parodų erdvė Istorijų namai ir Lietuvos leidėjų asociacija tęsia praėjusiais metais pradėtą literatūrinių pokalbių ciklą „Knyga ir kava“. Vasaros ketvirtadienio vakarais nuo liepos vidurio kviesime pasikalbėti apie šiuolaikinę literatūrą – ne tik lietuvių autorių kūrinius, bet ir išverstus iš kitų kalbų. 

 Susitikimus praėjusiais metais įkvėpė Istorijų namuose vykusios parodos – Arūno Baltėno fotografijų paroda apie dirbančius, kuriančius ir neįprastai laisvalaikį leidžiančius Lietuvos žmones ir paroda apie Senovės Egipto tyrimus „Ką slepia sarkofagas?“. Šiemet organizatoriai lieka ištikimi praėjusių metų idėjai ir literatūrinius ketvirtadienius dedikuos šiuo metu Istorijų namuose veikiančiai parodai „Antanas Ingelevičius: kūrėjas ir miestas“, kurioje pristatomas nematytas medinis tarpukario Kaunas, jo architektūra ir žmonės, taip pat ir pats kūrėjas, į Lietuvos fotografijos istoriją įrašomas kartu su šia paroda.

Tad šios vasaros susitikimams suplanuoti renginiai – apie žmones, miestus ir gyvenimą. „Knyga ir kava“ renginių ciklas prasidės jau šį ketvirtadienį, liepos 21 dieną pokalbiu apie knygą „Vilniaus sekretai“. Ši knyga, kurią sudarė Lina Laura Švedaitė, o leidžia leidykla „Slinktys“, yra savotiški namai daugeliui čia sudėtų istorijų. Susitikimo metu bus diskutuojama apie tai, kokį Vilnių matome šiandien – 700 metų jubiliejaus akivaizdoje. Kokios sostinės vizijos? Kokia šio miesto kolektyvinė atmintis? Kas slepiasi jo pasąmonėje? Kalbėsis sudarytoja Lina Laura Švedaitė, fotografas Denis Vėjas, poetas Alvydas Valenta, dizainerė Jurga Juodytė, gidas Albertas Kazlauskas. Renginio svečius kviesime pasidalyti savo vilnietiškomis istorijomis ir vizijomis, nes „Vilniaus sekretų“ autoriai tiki, kad istorijos ir jų pasakojimas yra be galo svarbi jungtis tarp miesto praeities ir ateities.

Liepos 27 dieną bus atidaryta Luko Mykolaičio paroda „Lėta kryptis“. L. Mykolaitis yra menininkas ir tyrėjas iš Kauno. Naudodamas fotografiją ir įvairias kitas dokumentavimo technikas, jis tyrinėja miestą, santykį tarp istorinės bei asmeninės erdvės, apmąsto paveldo, atminties efemeriškumo, informacijos kaupimo ir perdavimo sąvokas, kuria asmenines archyvinės medžiagos kolekcijas.

Pirmąjį rugpjūčio ketvirtadienį kalbėsimės apie vieno iškiliausių japonų rašytojų Jun'ichirō Tanizaki knygą „Odė šešėliams“ – šioje diskusijoje dalyvaus ir knygos vertėja Jurgita Polonskaitė-Ignotienė, ir įžanginio straipsnio autorė, architektūros tyrėja dr. Eglė Bazaraitė (knygą išleido leidykla „Lapas“, 2022) Vėlesnį ktvirtadienį skirsime Ayn Rand knygai „Šaltinis“. Leidykla „Lapas“ knygą lietuvių kalba pirmą kartą išleido 2020 metais, netrukus pasirodys jau antrasis knygos leidimas. Knygos vertėjas, poetas Marius Burokas sako: „Šaltinis“ – iš tų romanų, kurie nepalieka abejingų skaitytojų: jis arba patinka, arba jo nekenti. Tai idėjų, kontrastų, kraštutinių aistrų ir poelgių romanas. Ypač aktualus dabar, kai paaiškėjo, kad nei ideologinės, nei architektūrinės kovos nesiliovė. Jos vis dar vyksta.“

Vėlesniuose susitikimuose bus aptariamas žmogaus ir gyvūno santykis, literatūrinių pokalbių dalyviai galės susipažinti su Bernardo Gailiaus romanu apie partizanų kovą „Kraujo kvapas“, nukelsiančiu į 1949 metus (romaną 2022 m. išleido leidykla „Aukso žuvys“).

Nuotrauka: Silvestras Samsonas / Lietuvos nacionalinis muziejus