Knygų katalogas

Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus literatūrinė premija

Šiaulių rajono savivaldybės skiriama literatūrinė premija už geriausią pirmąją poezijos knygą. Apdovanojimas teikiamas nuo 1977 m. poeto Zigmo Gaidamavičiaus-Gėlės gimtuosiuose Naisiuose. Po iškilmių laureatas gretimame Sereikių kaime įveistoje giraitėje pasodina ąžuoliuką, laureatė – liepaitę. Kandidatus gali siūlyti kultūros, meno, mokslo ir studijų institucijos, kūrybinės sąjungos, leidyklos, bibliotekos ir patys kūrėjai.

Kristina Tamulevičiūtė - Gyvybė
 • Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus literatūrinė premija 2024

  Kristina Tamulevičiūtė
  Gyvybė
  Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
  2023

 • Dailininkė Deimantė Rybakovienė

Poezijos knygą „Gyvybė“ sudaro septyni ciklai. Rinkinio struktūra yra žiedinė – pirmuose eilėraščiuose kalbama apie vaikystę, o paskutiniuose – apie motiną, auginančią ir prarandančią savo vaikus. Eilėraščiuose daug dėmesio skiriama moters santykiui su miestu ir gamta, jaučiamas būties ir buities sunkis. Knygos išskirtinumas – drąsa liestis prie lietuvių poezijoje neįprastų patirčių: mažo vaiko netekties ir persileidimo, potrauminio streso sindromo, išbuvimo ir gedėjimo gamtos apsuptyje. Kita svarbi tema – kartų santykis su šalies istorija. Knygoje daug dėmesio skiriama gamtai, tačiau šiuose eilėraščiuose ji kitokia – klampi ir pilna paslapčių, nors drėgnose pelkėse galima ne tik pasiklysti, bet ir pajusti tikrąjį gyvybės pulsą.

https://www.rsleidykla.lt/Knyga/grozine-literatura/poezija-pjeses/Gyvybe/

Birutė Grašytė–Black - Sumokėjau alyvmedžio lapais
 • Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus literatūrinė premija 2023

  Birutė Grašytė–Black
  Sumokėjau alyvmedžio lapais
  Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
  2022

 • Viršelyje panaudota Gabrielės Vingraitės iliustracija

Gimiau 1992 metų vidurvasary, augau Grašių kaime, Utenos rajone. Lietuvos edukologijos universitete baigiau lietuvių filologijos bakalaurą, Vilniaus universitete – literatūros antropologijos ir kultūros magistrantūrą.
Mano eilėraščių simboliai atkeliauja iš vaikystės pasaulio, pilno šviesos ir tamsos, dalykų, kurių negaliu paaiškinti. Tas pasaulis prigesintas, pritildytas, bet nuolat sapnuojasi, aidi, šnibžda, nesitraukia, maišosi su dabartimi. Iki šiandien bandau išsiaiškinti, už ką kadais sumokėjau alyvmedžio lapais.

https://www.rsleidykla.lt/Knyga/serijos/pirmoji-knyga-pk/Sumokejau-alyvmedzio-lapais/

Kiti įvertinimai:
Pirmoji poezijos knyga
Metų knygos rinkimai: Nominacija
Jaunojo jotvingio premija 2023

Dominykas Norkūnas - Tamsa yra aštuonkojis
 • Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus literatūrinė premija 2022

  Dominykas Norkūnas
  Tamsa yra aštuonkojis
  Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
  2021

 • Dailininkas Jurgis Griškevičius

Debiutinėje jauno, savitą poetinį braižą turinčio poeto Dominyko Norkūno eilėraščių knygoje „Tamsa yra aštuonkojis“ itin ryški įtampa tarp šiuolaikinės kultūros ir praeities, gyvenant tarp žuvusių mitų ir karų šukių.
Eilėraščiai kalba apie XXI a. žmogaus siekį apčiuopti savosios tapatybės pulsą pasaulyje, kuriame žodžių ir simbolių reikšmės grimzta į persiklojančius kultūrinius kontekstus – kur viskam iškyla užmaršties ir nebuvimo grėsmė, sutverianti naują poetinį mitą ir jo atšiaurų, tačiau gyvybingą kraštovaizdį.
„Dominykas Norkūnas išsiskiria – jo poezija konceptuali, pasižymi originalia kultūrinių vaizdinių traktuote, nesiriboja išpažintine savianalize, siekia naujai įžodinti praeities gelmines patirtis ir įžvelgti virpesius po tariamai paviršutinišku dabarties spindesiu. Ir parašyta profesionaliai, su poetinės meistrystės paslapčių ir poetinės kalbos niuansų išmanymu. Įdomi, ekspresionistinių įtampų nestokojanti knyga“, – Antanas A. Jonynas.

https://www.rsleidykla.lt/Knyga/pigiau/Tamsa-yra-astuonkojis/