Šiaulių rajono savivaldybės skiriama literatūrinė premija už geriausią pirmąją poezijos knygą. Apdovanojimas teikiamas nuo 1977 m. poeto Zigmo Gaidamavičiaus-Gėlės gimtuosiuose Naisiuose. Po iškilmių laureatas gretimame Sereikių kaime įveistoje giraitėje pasodina ąžuoliuką, laureatė – liepaitę. Kandidatus gali siūlyti kultūros, meno, mokslo ir studijų institucijos, kūrybinės sąjungos, leidyklos, bibliotekos ir patys kūrėjai.
Kristina Tamulevičiūtė
Gyvybė
Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
2023
Dailininkė Deimantė Rybakovienė
Poezijos knygą „Gyvybė“ sudaro septyni ciklai. Rinkinio struktūra yra žiedinė – pirmuose eilėraščiuose kalbama apie vaikystę, o paskutiniuose – apie motiną, auginančią ir prarandančią savo vaikus. Eilėraščiuose daug dėmesio skiriama moters santykiui su miestu ir gamta, jaučiamas būties ir buities sunkis. Knygos išskirtinumas – drąsa liestis prie lietuvių poezijoje neįprastų patirčių: mažo vaiko netekties ir persileidimo, potrauminio streso sindromo, išbuvimo ir gedėjimo gamtos apsuptyje. Kita svarbi tema – kartų santykis su šalies istorija. Knygoje daug dėmesio skiriama gamtai, tačiau šiuose eilėraščiuose ji kitokia – klampi ir pilna paslapčių, nors drėgnose pelkėse galima ne tik pasiklysti, bet ir pajusti tikrąjį gyvybės pulsą.
https://www.rsleidykla.lt/Knyga/grozine-literatura/poezija-pjeses/Gyvybe/
Birutė Grašytė–Black
Sumokėjau alyvmedžio lapais
Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
2022
Viršelyje panaudota Gabrielės Vingraitės iliustracija
Gimiau 1992 metų vidurvasary, augau Grašių kaime, Utenos rajone. Lietuvos edukologijos universitete baigiau lietuvių filologijos bakalaurą, Vilniaus universitete – literatūros antropologijos ir kultūros magistrantūrą.
Mano eilėraščių simboliai atkeliauja iš vaikystės pasaulio, pilno šviesos ir tamsos, dalykų, kurių negaliu paaiškinti. Tas pasaulis prigesintas, pritildytas, bet nuolat sapnuojasi, aidi, šnibžda, nesitraukia, maišosi su dabartimi. Iki šiandien bandau išsiaiškinti, už ką kadais sumokėjau alyvmedžio lapais.
https://www.rsleidykla.lt/Knyga/serijos/pirmoji-knyga-pk/Sumokejau-alyvmedzio-lapais/
Kiti įvertinimai:
Pirmoji poezijos knyga
Metų knygos rinkimai: Nominacija
Jaunojo jotvingio premija 2023
Dominykas Norkūnas
Tamsa yra aštuonkojis
Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
2021
Dailininkas Jurgis Griškevičius
Debiutinėje jauno, savitą poetinį braižą turinčio poeto Dominyko Norkūno eilėraščių knygoje „Tamsa yra aštuonkojis“ itin ryški įtampa tarp šiuolaikinės kultūros ir praeities, gyvenant tarp žuvusių mitų ir karų šukių.
Eilėraščiai kalba apie XXI a. žmogaus siekį apčiuopti savosios tapatybės pulsą pasaulyje, kuriame žodžių ir simbolių reikšmės grimzta į persiklojančius kultūrinius kontekstus – kur viskam iškyla užmaršties ir nebuvimo grėsmė, sutverianti naują poetinį mitą ir jo atšiaurų, tačiau gyvybingą kraštovaizdį.
„Dominykas Norkūnas išsiskiria – jo poezija konceptuali, pasižymi originalia kultūrinių vaizdinių traktuote, nesiriboja išpažintine savianalize, siekia naujai įžodinti praeities gelmines patirtis ir įžvelgti virpesius po tariamai paviršutinišku dabarties spindesiu. Ir parašyta profesionaliai, su poetinės meistrystės paslapčių ir poetinės kalbos niuansų išmanymu. Įdomi, ekspresionistinių įtampų nestokojanti knyga“, – Antanas A. Jonynas.
https://www.rsleidykla.lt/Knyga/pigiau/Tamsa-yra-astuonkojis/