Pasaulio puslapiai - Suomių literatūros mėnuo

Suomių literatūros mėnuo

Kai kalbame apie skaitymo įgūdžius ar skaitymo skatinimą, dažnai atsisukame į Suomiją. Viena iš priežasčių, kodėl Suomijoje yra geri mokymosi įgūdžiai ir vienas aukščiausių raštingumo rodiklių, tai tėvų dėmesys vaikų skaitymui. O kokias Suomijos rašytojų knygas žinome ir skaitome mes, lietuviai? Bene žinomiausios, ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, išverstos iš suomių kalbos – Mika Waltari „Sinuhė egiptietis“, Suomijoje išrinkta šimtmečio knyga, ir Sofi Oksanen „Valymas“. Žinomi Lietuvoje ir Arto Paasilinna, Timo K. Mukka, Salla Simukka, vaikų rašytojai Sinikka Nopola ir Tiina Nopola bei Timo Parvela. Su knygomis, išverstomis iš suomių kalbos, mus supažindina vertėjos Aida Krilavičienė, Urtė Liepuoniūtė, Viltarė Urbaitė.

Ar rašo suomiai detektyvus? Rašo, tačiau Lietuvoje jie kol kas ne tokie populiarūs kaip švedų ar norvegų. Bene žinomiausia Suomijos detektyvų rašytoja Leena Lehtolainen yra viešėjusi Vilniuje ir net parašė Vilniui skirtą detektyvinį apsakymą. Kati Hiekkapelto, kurios trys detektyviniai romanai jau išversti į lietuvių kalbą, taip pat viešėjo Vilniaus knygų mugėje 2020 metais.

Pasidalykite savais literatūriniais atradimais iš Suomijos.

Aida Krilavičienė: „Suomiai daug ką mato ir vertina kitaip nei mes“

Vertėja Aida Krilavičienė į suomių kalbą ir literatūrą atėjo iš meilės vengrų kultūrai. Kai 1989 m. Kaune buvo įsteigtas pirmasis Vadybos ir kalbų koledžas, ten nuėjus paaiškėjo, kad žadėtos vengrų kalbos niekas nemokys, tik giminiškos – suomių. Taip, tarsi ir atsitiktinai, prasidėjo ilgus metus trunkanti draugystė su suomių literatūra. Šiame interviu kalbamės, kuo ypatinga suomių literatūra ir suomiškas gyvenimo būdas. Taip pat apie vertėjos darbo kasdienybę, skaitymo įpročius ir mylimiausias knygas.

Knygos, verstos iš suomių kalbos

Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) inicijuojamo literatūrinio projekto „Pasaulio puslapiai“ metu kiekvieną mėnesį skiriamas dėmesį vis kitos kalbos verstinėms knygoms. Kovas – suomių kalbos mėnuo! Tad kviečiame susipažinti su leidyklų siūlomomis iš suomių kalbos verstomis knygomis.