Meninės ir dokumentinės fotografijos leidiniai 2022

Chia-Yun Wu - Borderless Place / Vieta be sienų
 • Knygos meno konkursas: meninės ir dokumentinės fotografijos leidiniai | Premija 2022

  Chia-Yun Wu
  Borderless Place / Vieta be sienų
  Išleido Lietuvos fotomenininkų sąjunga, Lietuvos fotomenininkų sąjungos fotografijos fondas
  Spausdino „BALTO print“)

 • Sudarytojas ir dailininkas Gytis Skudžinskas
  Tekstai Chia-Yun Wu, Marija Martinaitytė
  Vertėja Evelina Salvinskienė (anglų k.)

Šis leidinys yra pirmosios rezidencijos, kuri vyko 2022 m. gegužės 4 d. - birželio 4 d. Nidoje, rezultatas. Tarptautinio fotografijos simpoziumo "NIDA. Sutikti fotografiją" rezidencija įsteigta 2022 metais.

Nidoje, kur 2022 m. gegužę dalyvavau menininkų rezidencijoje, yra Lietuvos ir Rusijos valstybių siena. Sienos sąvoka man yra abstrakti, nes esu kilusi iš salos, kur siena reiškia vandenyną. Tačiau čia esanti siena padalijo žemę ne tik į du pusiasalius, bet ir į dvi šalis. Mane patraukė sienos vaizdinys ir svarstau, ar egzistuoja pasaulis be sienų.
"Vieta be sienų #1" – tai menininko knyga, kurioje keliami būties ir nebūties klausimai. Kalbėdamasi su laukine gamta klausiu apie sienos reikšmę. Ar iškėlę daugybę sienų žemėje žmonės tapo civilizuotesni? Nuo Kuršių marių iki Taivano sąsiaurio ir Vakarų kranto – gimtosios šalies neturintys laukiniai gyvūnai yra patys laimingiausi pasaulyje; "Vieta be sienų #2" – tai serija darbų, kuriuose susitinka fotografija ir grafika, RGB ir CMYK, skaitmena ir materija. Joje vaizduojamos nematomos ribos natūralioje aplinkoje, siekiant atspindėti sutartis tarp grožio ir tikrovės.
Chia-Yun Wu yra Taivano menininkė, atrinkta į naują Lietuvos fotomenininkų sąjungos inicijuotą Nidos meno rezidencijų programą.

https://www.photography.lt/lt/leidiniai_81/lfs/chia-yun-wu.-kqc3.html

 

Atlaidai / Pilgrimages - sudarytojas Gintaras Česonis
 • Knygos meno konkursas: meninės ir dokumentinės fotografijos leidiniai | Diplomas

  Atlaidai / Pilgrimages
  Sudarytojas Gintaras Česonis
  Išleido Kauno fotografijos galerija
  Spausdino „BALTO print“

 • Tekstai Agnė Narušytė
  Dizainas Tomas Mrazauskas

„Vis dėlto prasmingą ją prisiminti per fotografiją: tą bendruomeniškumą, paremtą dabar jau nudilusiomis vertybėmis, tą emocinį ryšį su savo žeme, kurį baigia išguiti godulio palaikomas tikėjimas vien pinigų verte. Iš 15 000 kadrų atrinktos apie 200 fotografijų veikia kaip filmas, kurį žiūrint vėl galima nusikelti į anuos laikus, kai medžiai buvo kone šventi, arkliai – žmonių pagalbininkai ir draugai, o bažnyčia visiems žadėjo nuodėmių atlaidus ir progą susitikti.“

https://shop.kaunasgallery.lt/produktas/romualdas-pozerskis-atlaidai-2/

Augalų atmintis / Memories of Plants
 • Knygos meno konkursas: meninės ir dokumentinės fotografijos leidiniai | Diplomas

  Augalų atmintis / Memories of Plants
  Sudarytoja ir fotografijų autorė Dovilė Dagienė
  Išleido Vilniaus fotografijos meno centras
  Spausdino „Standart Impressa“

 • Tekstų autoriai Anna Halberstadt, Radvilė Rimgailė-Voicik, Jelena Šalaj, Daiva Šabasevičienė

Dovilė Dagienė, dirbdama su organiniais fotografijos procesais, vaizdui sukurti pasitelkia fitografiiją (gr. phyton – augalas, grapho – rašau):  chlorofilo atspaudus. Autorės darbuose, kurie yra fotografijų ciklo „Augalų atmintis“ dalis, augalų lapai naudojami kaip medžiaga, ant kurios perkeliamos archyvinės Vilniaus vaikų fotografijos. Fotografijose – vaikystės atspindžiai, rasti Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus archyve. Pokario metais, po Vilniaus geto likvidavimo, tokios fotografijos, lyg  nuo medžių nukritę lapai, klajojo kiemuose ir gatvėse. Iš įrėmintų lapų į mus žvelgia skaudžios praeities šešėliai, neišsipildę likimai ir svajonės. Šiame pasakojime augalai tampa savitais laiko ir atminties paminklais.

https://artvilnius.com/lt/kurinys/dovile-dagiene-doda-augalu-atmintis/