Trumpiausią metų mėnesį – vasarį – skirsime vertimams iš japonų kalbos. Nacionalinės bibliotekos duomenimis, 2019 metais iš japonų kalbos buvo išverstos tik 4 knygos. Apžvalgoje apie japonų literatūrą, išverstą į lietuvių kalbą, vertėja Jurgita Polonskaitė-Ignotienė sako: „Grožinės japonų literatūros vertimų padaugėjo tik XX a. septintajame dešimtmetyje, kurį drąsiai galime vadinti japonų literatūros aukso amžiumi Lietuvoje. Ne tik dėl vertimų gausos, bet ir dėl pirmųjų Arvydo Ališausko vertimų iš originalo kalbos.“[i] Taigi, ilgai japonų literatūra buvo verčiama pasitelkiant tarpines kalbas – anglų ar prancūzų. Vertėjų, kurie verčia tiesiogiai iš japonų klabos, ir dabar neturime daug: Gabija Čepulionytė-Žukauskienė, Gabija Enciūtė, Vytautas Dumčius, Jurgita Polonskaitė-Ignotienė, Dalia Švambarytė. Tad pajuskime šios retai verčiamos kalbos skambesį.
[i] https://www.15min.lt/kultura/naujiena/literatura/verteja-jurgita-polonskaite-ignotiene-kaip-zaidimas-kalbomis-atvede-i-japonologija-286-1098280
Su vertėja iš japonų kalbos Gabija Čepulionyte kalbamės apie tai, ką reiškia versti japonų literatūrą, patirtis gyvenant Japonijoje ir pažįstant jos kultūrą, vertimo iššūkius ir mylimus autorius.
Pirmą kartą G. Čepulionytė Japonijoje apsilankė kritus geležinei uždangai ir mūsų šaliai žengiant į nepriklausomybę: „Atsitraukimas nuo tėvynės visada suteikia kitokį žvilgsnį, imi geriau ją suprasti. Didžiavausi Lietuva. 1991 metų rudenį, kai atvažiavau studijuoti, Lietuvos vardas mirgėjo japonų žiniasklaidoje, Baltijos šalis viena po kitos pripažino pasaulio valstybės. Japonams nereikėjo aiškinti, kur ta Lietuva, jie mus gerai suprato ir norėjo padėti grįžti ten, kur mums priklausė būti. Pradėjus dirbti, būtent Japonija man atvėrė Lietuvą, dovanojo susitikimus su meno ir kultūros žmonėmis, su kuriais galbūt niekada nebūčiau susitikusi.“
Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) inicijuojamo literatūrinio projekto „Pasaulio puslapiai“ metu kiekvieną mėnesį skiriamas dėmesį vis kitos kalbos verstinėms knygoms. Vasaris – japonų kalbos mėnuo! Tad kviečiame susipažinti su LLA narių siūlomomis iš japonų kalbos verstomis knygomis.
Kartais mane apima melancholiška literatūrinė nuotaika – regis, viskas jau parašyta. Temos – amžinos, jų prieigos, interpretacijų būdai – taip pat labai panašūs. Vis dėlto būdama užsispyrusi skaitytoja nepasiduodu – su žiburiu ieškau originalumo, nuostabos, kūrybiškumo. Ir koks džiaugsmas ištinka, kai galiu drąsiai ir atsakingai pareikšti – radau. Taip nutiko ir perskaičius Sayakos Murata‘os romaną „Kombinio moteris“. Čia labiausiai stebino netikėti nagrinėjamų temų rakursai, pats siužetas, veikėjų paveikslai ir tikslus, niūriai komiškas pasakojimo stilius.