Geriausia verstinė negrožinė knyga

Israelis Cohenas - Vilna. Žydiškojo Vilniaus istorija
 • 15 min knygos rinkimai | Geriausia verstinė negrožinė knyga 2022

  Israelis Cohenas
  Vilna. Žydiškojo Vilniaus istorija
  Hubris
  2022

 • Iš anglų kalbos vertė Miglė Anušauskaitė

Israelio Coheno „Vilna“ – pirmoji išsami Vilniaus žydų istorija, išleista 1943 m. JAV, jau nujaučiant, jog Vilniaus žydus ištiko tragedija, kuri nutraukė šios per amžius Vilniuje gyvenusios bendruomenės tradicijas, kultūrą ir tęstinumą. Tad Coheno tikslas – uždokumentuoti šią tradiciją nuo pat žydų įsikūrimo Vilniuje 14 a. iki pat tragiškos pabaigos Holokausto metu. Būtent dėl šių aplinkybių knyga neapima Holokausto – žydų bendruomenė šioje istorija vis dar gyva, pulsuojanti, pilna idėjų, svajonių ir planų.

Israelis Cohenas – Mančesteryje gimęs lenkų kilmės žydas, žurnalistas ir istorikas, Vilniuje lankęsis iki II-ojo pasaulinio karo.
„Ši knyga yra viena pirmųjų Vakarų pasauliui pristatytų Vilniaus istorijų – būtent pagal ją skaitantieji angliškai ilgai įsivaizdavo Vilnių ir jo žydiškąją dalį.  daugiabriaunė – tai vienu metu ir šaltinis (nes dalies istorijos šaltinių jau nebeturime), ir sintetinė studija, apibendrinanti XIX-XX a. pradžioje žydų mokslininkų atliktus Vilniaus žydų bendruomenės tyrimus. Ši knyga – pažinimo proceso dalis tiek autoriui, tiek mums.“ - Prof. dr. Jurgita Verbickienė, istorikė

https://www.hubris.lt/preke/israel-cohen-vilna-zydiskojo-vilniaus-istorija/

Kiti įvertinimai:

Metų verstinė knyga 2022 | Geriausia knyga negrožinės literatūros kategorijoje

 Laurence Rees - Aušvicas. Naciai ir „galutinis sprendimas“
 • 15 min knygos rinkimai | Geriausia verstinė negrožinė knyga 2021

  Laurence Rees
  Aušvicas. Naciai ir „galutinis sprendimas“
  Vertėjas Matas Geležauskas
  Kitos knygos
  2021

 • Viršelio dailininkas Jurgis Griškevičius

Britų istorikas Laurence’as Reesas knygoje „Aušvicas“ pateikia penkiolika metų rinktus interviu su Holokaustą išgyvenusiomis įvairių tautybių aukomis ir nusikaltėliais vokiečiais. Pašnekovai atskleidžia, kaip veikė koncentracijos  stovyklos, kokie buvo žudynių metodai, kas padėjo išgyventi arba sukurpti sėkmingą pabėgimo planą, užsimenama net apie viešnamį, kuriame riba tarp kalinių ir prižiūrėtojų tapdavo ypač menka. Ištyręs dar ir daugybę dokumentų,  autorius svarsto, kodėl kai kurie žmonės žydų genocidą vertina kaip teigiamą ar net sveikintiną įvykį. Kaip nutiko, kad XX amžiaus Vokietijos — kultūringos tautos Europos širdyje — piliečiai apskritai vykdė tokius nusikaltimus? Kodėl  Baltijos šalyse, taip pat Lietuvoje, įsišaknijo antisemitinės pažiūros? Sykiu Reeso žvilgsnis platus — nepamirštama, kad stovykloje žuvo ar nukentėjo ir daugybė kitų tautų atstovų, netradicinės seksualinės orientacijos ir įvairias religijas  išpažįstančių žmonių. „Aušvicas“ — tai išsami studija ir unikalus liudijimas, kaip susiklosčius ekstremalioms aplinkybėms gali būti paprasta nužmogėti.

www.kitosknygos.lt/knygos/Ausvicas.-Naciai-ir-galutinis-sprendimas
www.audioteka.com/lt/audiobook/ausvicas