Poezijos knygos 2022

Julius Keleras - Virtuvėlė pilna Ukmergės
 • Metų knygos rinkimai: poezijos knygos | Metų knyga

  Julius Keleras
  Virtuvėlė pilna Ukmergės
  Leidykla „58 sapnai“
  2022

Poetas Tomas Venclova apie šį rinkinį sako, jog „Tai knyga apie negrąžinamas, bet ir neprarastas vaikystės vasaras, „peizažus, tapusius natiurmortais", apie šeimos ir namų istoriją, kurios horizonte visada iškyla kapai. Susiduria artimieji ir tolimieji, esantys ir nebesantys, šventieji ir angelai  - bet, autoriaus žodžiais tariant, be  „jokios perdėtos metafizikos".
Svarbiausia knygoje turbūt yra intymaus, nutrūkstančio pašnekesio intonacija, nuolat grįžtą leitmotyvai, tikslios detalės ir topografinės nuorodos, kurios paverčia ją atminties švente." Švari ir skaidri vaikystė čia esminis gyvenimo nuotykis, laimėtas loterijos bilietas ir, jeigu norite, rojus, kuriame nėra nei pagiežos, nei ironijos, pykčio nei įniršio, kurio sklidinas suaugusiųjų pasaulis. Tektų sutikti su poete, dramaturge Violeta Palčinskaite – tai „Labai gera, labai originali, rimta ir liūdna, ir kažkodėl man primenanti režisieriaus Rojaus Anderseno filmus, kur kiekvienas kadras prilygsta eilėraščiui, o čia man kiekvienas eilėraštis prilygsta filmo kadrui, kuris verčia giliai susimąstyti.

https://www.knygos.lt/lt/knygos/virtuvele-pilna-ukmerges/

Kiti įvertinimai:

Maironio premija 2023

Greta Ambrazaitė - Adela
 • Metų knygos rinkimai: poezijos knygos | Nominacija

  Greta Ambrazaitė
  Adela
  Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
  2022

 • Dailininkė Sigutė Chlebinskaitė

Greta Ambrazaitė (gim. 1993) – jaunosios kartos poetė, muzikantė, redaktorė, Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos laureatė. Debiutinis jos eilėraščių rinkinys „Trapūs daiktai“ (2018) buvo įvertintas Jaunojo jotvingio premija, tapo 2018-ųjų „Metų knyga“ poezijos kategorijoje. G. Ambrazaitė yra išvertusi Lotynų Amerikos rašytojų (J. L. Borgeso, J. Cortázaro, A. Pizarnik ir kt.) poezijos, sudariusi jaunųjų Sakartvelo poetų antologiją „Aidintys“ (2021), o jos autoriniai eilėraščiai versti į keliolika užsienio kalbų.

„Adela“ – antroji autorės poezijos knyga. „Adela Różewicz buvo mano proprosenelė. Nesu jos sutikusi, bet vardas, kaip laivas fantomas, liko klaidžioti po širdies vandenis. Iš vienos atminties į kitą bangos nešioja mūsų įrašus, laiškus buteliuose, ir supa kažkoks gilus mėlis, apgaulingai primenantis dugną. Gal todėl dauguma šios knygos eilėraščių – su vaizdu į jūrą.“ – Greta Ambrazaitė.

https://www.rsleidykla.lt/Knyga/Adela/

Kiti įvertinimai:

Knygos meno konkursas: grožinė literatūra ir eseistika | Diplomas 2022
15 min knygos rinkimai: 
Geriausia lietuvių autorių poezijos knyga 2022
Kūrybiškiausių knygų dvyliktukas 2022
Jurgos Ivanauskaitės premija 2024

Dovilė Bagdonaitė - Takeliai žolėje
 • Metų knygos rinkimai: poezijos knygos | Nominacija

  Dovilė Bagdonaitė
  Takeliai žolėje
  Bazilisko ambasada
  2022

 • Dizainerė Laura Varžgalytė
  Redaktorius Marius Burokas

Dovilės Bagdonaitės poezijos kalba kreiva, intymi ir viliojanti, tokia kaip ir išminti takeliai greta šaligatvių. Autorė rašo judėdama mieste, besigilindama į meno istoriją, sutikdama žmones ir skrolindama būdus kovoti su nemiga. Svarbią vietą čia užima queer patirtys, iš jų kylančios įtampos, konfliktai ir meilė. Knygos takelių taksonomija borchesiškai netinkama.
Dovilė Bagdonaitė debiutavo laimėjusi PK konkursą su eilėraščių rinkiniu „Mėlynojo banginio širdis“ (2016). „Takeliai_ žolėje“ – antrasis poetės eilėraščių rinkinys. Autorė taip pat aktyviai kuria vizualiųjų menų lauke, jos kūrinių galima rasti viešosiose Vilniaus erdvėse.

https://www.baziliskoambasada.lt/produktas/takeliai_zoleje/

Kiti įvertinimai:

Kūrybiškiausių knygų dvyliktukas 2022
15 min knygos rinkimai | Geriausia lietuvių autorių poezijos knyga 2023

Ramunė Brundzaitė - Tuščių butelių draugija
 • Metų knygos rinkimai: poezijos knygos | Nominacija

  Ramunė Brundzaitė
  Tuščių butelių draugija
  Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
  2022

 • Dailininkė Dovilė Bagdonaitė

Poetė Ramunė Brundzaitė už debiutinę poezijos knygą „Drugy, mano drauge“ apdovanota Jaunojo Jotvingio ir Vilniaus miesto mero premijomis. Autorės kūryba išversta į keliolika kalbų, ji kviečiama dalyvauti tarptautiniuose poezijos festivaliuose užsienyje.
„Tuščių butelių draugija“ – antrasis R. Brundzaitės eilėraščių rinkinys. Jis skiriasi nuo pirmojo kiek pakitusia estetine savivoka, išgryninta stilistika, naujais registrais ir temomis. Čia mažiau romantizavimo, susitelkimo į save, išryškėja ir socialinės temos: komercializuoti darbo santykiai, visuomenės požiūris į moterį, psichikos sveikata, priklausomybė nuo alkoholio, trauminės vaikystės patirtys.

https://www.rsleidykla.lt/Knyga/grozine-literatura/poezija-pjeses/Tusciu-buteliu-draugija/

Kiti įvertinimai:

Kūrybiškiausių knygų dvyliktukas Kūrybiškiausia metų knyga 2022
Žemaitės literatūrinė premija 2023
Bleizgio vyšnios literatūrinė premija 2023
Tropo premija 2022

 

 

Birutė Grašytė-Black - Sumokėjau alyvmedžio lapais
 • Metų knygos rinkimai: poezijos knygos | Nominacija

  Birutė Grašytė-Black
  Sumokėjau alyvmedžio lapais
  Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
  2022

 • Dailininkai Tomas S. Butkus, Dalia Kavaliūnaitė
  Viršelyje panaudota Gabrielės Vingraitės iliustracija

PIRMOJI POEZIJOS KNYGA

Gimiau 1992 metų vidurvasary, augau Grašių kaime, Utenos rajone. Lietuvos edukologijos universitete baigiau lietuvių filologijos bakalaurą, Vilniaus universitete – literatūros antropologijos ir kultūros magistrantūrą.
Mano eilėraščių simboliai atkeliauja iš vaikystės pasaulio, pilno šviesos ir tamsos, dalykų, kurių negaliu paaiškinti. Tas pasaulis prigesintas, pritildytas, bet nuolat sapnuojasi, aidi, šnibžda, nesitraukia, maišosi su dabartimi. Iki šiandien bandau išsiaiškinti, už ką kadais sumokėjau alyvmedžio lapais.
Leidyklos skelbtame „Pirmosios knygos“ konkurse 2022 m. Birutė Grašytė-Black laimėjo pirmąją vietą poezijos kategorijoje.

https://www.rsleidykla.lt/Knyga/serijos/pirmoji-knyga-pk/Sumokejau-alyvmedzio-lapais/

Kiti įvertinimai:
Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus literatūrinė premija
Metų knygos rinkimai: Nominacija
Jaunojo jotvingio premija 2023