Geriausia knyga negrožinės literatūros kategorijoje

Jun'ichirō Tanizaki - Odė šešėliams
 • Metų verstinė knyga 2022 | Geriausia knyga negrožinės literatūros kategorijoje

  Jun'ichirō Tanizaki
  Odė šešėliams
  Išleido Lapas
  2022

 • iš japonų kalbos vertė: Jurgita Polonskaitė-Ignotienė
  įvadinis straipsnis: Eglė Bazaraitė
  redaktorė: Dangė Vitkienė
  korektorės: Indrė Arbačiauskienė, Brigita Kulikovskienė
  dizaineris: Jurgis Griškevičius
  projekto vadovės: Barbora Kavaliauskaitė, Jonė Juchnevičiūtė
  leidyklos redaktorės: Monika Gimbutaitė, Ūla Ambrasaitė

Pirmą kartą 1933 m. pasirodžiusioje ir į dešimtis kalbų išverstoje esė Odė šešėliams vienas iškiliausių japonų rašytojų Jun’ichirō Tanizaki skaitytojus kviečia panirti į prieblandą. Atsigręždamas į architektūrą, teatrą, muziką, maistą ir net tualetų dizainą, Tanizaki tyrinėja japonų estetiką, per šimtmečius neatsietą nuo šešėlių žaismo. Tačiau XX a. pradžioje Japonijoje plitusios inovacijos iš Vakarų – pirmiausia elektros lemputė – metė rimtą iššūkį senajai kultūrai.
Šis meistriškai parašytas tekstas nusilenkia tradicinei japonų estetikai: jos tamsai, medžiagiškumui, meditatyvumui. Tačiau tarp eilučių – ir ne be Tanizaki šypsnio – kelia klausimus apie mūsų aplinką keičiantį technologinį progresą, Vakarų ir Rytų supriešinimą bei estetinę nepriklausomybę. Ar įmanoma nugrimzti į vidinį šešėlių pasaulį, kai aplink plieskia prožektorių šviesos?

https://www.leidyklalapas.lt/products/ode-seseliams

Israel Cohen - Vilna. Žydiškojo Vilniaus istorija
 • Metų verstinė knyga 2022 | Geriausia knyga negrožinės literatūros kategorijoje

  Israel Cohen
  Vilna. Žydiškojo Vilniaus istorija
  Išleido Hubris
  2022

 • Iš anglų kalbos vertė Miglė Anušauskaitė
  Redagavo Rima Bertašavičiūtė
  Spec. redaktoriai Lara Lempertienė ir Ilja Lempertas
  Įvado autorė Jurgita Verbickienė
  Viršelio dailininkas Jokūbas Jacovskis

Israelio Coheno „Vilna“ – pirmoji išsami Vilniaus žydų istorija, išleista 1943 m. JAV, jau nujaučiant, jog Vilniaus žydus ištiko tragedija, kuri nutraukė šios per amžius Vilniuje gyvenusios bendruomenės tradicijas, kultūrą ir tęstinumą. Tad Coheno tikslas – uždokumentuoti šią tradiciją nuo pat žydų įsikūrimo Vilniuje 14 a. iki pat tragiškos pabaigos Holokausto metu. Būtent dėl šių aplinkybių knyga neapima Holokausto – žydų bendruomenė šioje istorija vis dar gyva, pulsuojanti, pilna idėjų, svajonių ir planų.
Israelis Cohenas – Mančesteryje gimęs lenkų kilmės žydas, žurnalistas ir istorikas, Vilniuje lankęsis iki II-ojo pasaulinio karo.
„Ši knyga yra viena pirmųjų Vakarų pasauliui pristatytų Vilniaus istorijų – būtent pagal ją skaitantieji angliškai ilgai įsivaizdavo Vilnių ir jo žydiškąją dalį.  daugiabriaunė – tai vienu metu ir šaltinis (nes dalies istorijos šaltinių jau nebeturime), ir sintetinė studija, apibendrinanti XIX-XX a. pradžioje žydų mokslininkų atliktus Vilniaus žydų bendruomenės tyrimus. Ši knyga – pažinimo proceso dalis tiek autoriui, tiek mums.“ - Prof. dr. Jurgita Verbickienė, istorikė

https://www.hubris.lt/preke/israel-cohen-vilna-zydiskojo-vilniaus-istorija/

Kiti įvertinimai:

15 min knygos rinkimai | Geriausia verstinė negrožinė knyga 2022

 

Merlin Sheldrake - Raizgus gyvenimas. Kaip grybai kuria mūsų pasaulį, keičia mąstymą ir formuoja ateitį
 • Metų verstinė knyga 2021 | Geriausia knyga negrožinės literatūros kategorijoje

  Merlin Sheldrake
  Raizgus gyvenimas. Kaip grybai kuria mūsų pasaulį, keičia mąstymą ir formuoja ateitį
  Baltos Lankos
  2021

 • Vertėjas Marius Burokas
  Viršelio dailininkas Simon M. Sullivan

Šioje knygoje dr. Merlinas Sheldrake’as leidžiasi į žavingą nuotykį ir tyrinėja fantastišką, keistą ir nuostabų grybų pasaulį: šie beveik visą gyvybę Žemėje palaikantys organizmai niekuomet nepaliauja stebinti. Tai nei augalas, nei gyvūnas,  jų randama visame pasaulyje, ore ir mūsų kūnuose. Grybai sprendžia užduotis neturėdami smegenų, gali pribloškiamai taikliai manipuliuoti gyvūnų elgesiu. Davę mums duonos, alkoholinių gėrimų ir gyvybę gelbstinčių vaistų,  grybai formavo žmonijos istoriją, o visuomenę nuo pat Antikos laikų stebinusios grybų psichodelinės savybės palengvino nemažai psichikos ligų simptomų. Grybų gebėjimas virškinti plastiką, sprogmenis, pesticidus ir žaliavinę naftą yra  pasitelkiamas pažangiausioms technologijoms, o atradus, kad jie jungia augalus požeminiais tinklais, „miško internetu“, pakito ir tai, kaip suvokiame ekosistemas. Tačiau didumą gyvenimo grybai nugyvena slapčiomis, o daugiau nei  devyniasdešimt procentų jų rūšių iki šiol nėra aprašyta.

www.knygos.lt/lt/knygos/raizgus-gyvenimas--kaip-grybai-kuria-musu-pasauli--keiciamastyma-ir-formuoja-ateiti/ir-formuoja-ateiti/