Knygos paaugliams 2022

Justinas Žilinskas - Bėgliai: jūrų keliais į Ameriką
 • Metų knygos rinkimai: knygos paaugliams | Metų knyga

  Justinas Žilinskas
  Bėgliai: jūrų keliais į Ameriką
  Aukso žuvys
  2022

 • Dailininkė Ūla Šveikauskaitė
  Dizaineris Zigmas Butautis
  Grafinio scenarijaus autorius Titas Antanas Vilkaitis

„Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“ – nuotykinis iliustruotas romanas, paremtas gausia istorine medžiaga, rekonstruojantis XX a. pradžios lietuvių keliones į Jungtines Amerikos Valstijas.
1912-ieji. Jis – gimnazistas, turėjęs palikti gimnaziją dėl lietuviškos veiklos. Ji – nuskurdusio šlėktos dukra, kurios geriausiu atveju laukė vedybos su caro valdininku ir ramus gyvenimas provincijoje. Netikėtas šių jaunų žmonių susitikimas pakvietė į drąsią ir pavojingą kelionę – per Europą ir Atlantą, iki pat Hadsono žiočių, kur stūkso Laisvės statula. Daugybė išbandymų – pradedant išmone gauti bilietus ir kirsti sieną, iki kankinamų patikrų muitinėse ir negalavimų perpildytame traukinyje ar bangų blaškomame laive. O kur dar smurtingi valdininkai, piktavaliai sukčiai, visų tautų pakeleivių babilonas, intrigos ir paslapčia vykdomi nusikaltimai... Amerika – toli. Laivu kelionė trunka ilgas savaites. Neseniai įsižiebę jausmai – kaip ta už borto banguojanti jūra. Ar pavyks?

Justinas Žilinskas ( g. 1974) – rašytojas, teisininkas, dėstytojas ir trijų vaikų tėtis. Rašo vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems; jo knygos pelniusios įvairių literatūrinių apdovanojimų.

Ūla Šveikauskaitė (g. 1994) – dailininkė ir dizainerė, gyvena ir dirba Vienoje. Iliustruoja knygas ir žurnalus The Wall Street JournalForeign PolicyWorld PositiveMoteris.

https://www.auksozuvys.lt/products/begliai

Taip pat galite pasiklausyti audioknygos Audioteka.com

Kiti įvertinimai:

Kinematografiškiausios knygos 2022

Knygos apdovanojimai: Metų iliustracija 2023 | Nominacija

Prano Mašioto premija | Nominacija

Domicėlės Tarabildienės premija | Nominacija

Ilona Ežerinytė - Dabar Marselis
 • Metų knygos rinkimai: knygos paaugliams | Nominacija

  Ilona Ežerinytė
  Dabar Marselis
  Dominicus Lituanus
  2022

 • Dailininkė Ramunė Sladkevičiūtė - Dainienė

Knygos „Dabar Marselis“ pasakojimo ašis – kelionė. Neseniai mokyklą baigęs Julius priverstas trumpam grįžti į gimtąjį miestą. Autobusas lėtai juda pirmyn, o Julius mintimis atgal, į vaikystę, paauglystę, į sudėtingas mokymosi gimnazijoje patirtis, į jautrius pirmosios meilės išgyvenimus ir į vieną lietingą birželį, kai, regis, atsitiktiniai susitikimai tampa lemtingais gyvenimo posūkiais.
„Kas gi netrokšta nors akimirką tapti kuo nors kitu? O visų labiausiai - savimi? Kur nors - kitoje vietoje ir kitomis aplinkybėmis, kur tavęs niekas nepažįsta ir nežino net tavo vardo. Juk tai galėtųnutikti tiesiog dabar! Be šios galimybės, jaunajam skaitytojui autorė dar dovanoja pažintį su menu, nuotykį, pirmosios meilės istoriją ir puikų kibirkščiuojantį paaugliško stiliaus draivą.“

https://www.dominicus.lt/knygos-paaugliams?product_id=277

Kiti įvertinimai:

Kinematografiškiausios knygos 2022

 

Viktoras Jasaitis - Priklausomas. Be galimybės mesti
 • Metų knygos rinkimai: knygos paaugliams | Nominacija

  Viktoras Jasaitis
  Priklausomas. Be galimybės mesti
  Nieko rimto
  2022

 • Dailininkas Paulius Uziela

Mantas – paprastas vienuoliktokas. Kaip ir daugelis paauglių, nori išmokti vairuoti motorolerį, įsigyti naują telefoną, sulaukti patinkančios merginos dėmesio, pakenčiamai baigus mokyklą įstoti į norimą specialybę ir per daug nesukdamas galvos smagiai leisti laiką.
Bet vaikinas dar nežino, kad jo pasaulis netrukus apvirs aukštyn kojomis. Mantui teks išmokti gyventi visiškai kitaip – nuolat vartojant vaistus ir stebint savo būseną, o besaikis smaližiavimas bus pavojingas jo gyvybei. Nuo šiol jis – priklausomas. Be galimybės mesti.
Itin realistiška Manto istorija nepaliks abejingų.

Kuo ši knyga naudinga:

- Lavinama iškalba, žodynas, gebėjimas pasakoti istorijas

- Lavinama empatija, gebėjimas suprasti veikėjų ir savo jausmus

- Skatinamas savarankiškumas, ryžtingumas, pasitikėjimas savimi, drąsa, gebėjimas rasti ir priimti sprendimus

- Skaitant įtraukiančius kūrinius, lengviau pamėgti knygas

Paprastais paauglio žodžiais papasakota istorija leis kur kas daugiau sužinoti apie ne tokią retą, tačiau nedaug dėmesio susilaukiančią ligą – 1 tipo diabetą. Vienuoliktokui Mantui netikėtai susirgus, jam tenka įgyti atsakomybės už savo sveikatą ir mokytis gyventi visiškai kitaip. Tačiau liga nesutrukdys vaikinui siekti tikslų ir svajonių.
Smaližius  (gimęs 1991 m.) savo debiutiniame kūrinyje atskleidžia tūkstančių jaunuolių patirtį, kuriems saldumynai tapo vaistais, o prie ir taip įtempto paaugliško gyvenimo prisidėjo kalnas papildomų rūpesčių. Komunikacijos srityje dirbantis ir sudėtingus dalykus paprastai paaiškinti bandantis autorius tiki, kad geriausiai suprasti kitus padeda nuoširdūs pokalbiai ir įdomios istorijos. 

https://www.niekorimto.lt/prekiu-naujienos/priklausomas-be-galimybes-mesti_7731

Kiti įvertinimai:

Reginos Biržinytės literatūrinė premija 2023