Renginiai

KNYGA IR KAVA. Vilnius žydų ir lenkų akimis – Israelio Coheno „Vilna“ ir Ludwiko Czarkowskio „Vilnius 1867-1875: atsiminimai“

217629015_172258001602161_7309441902020838170_n
Kategorija
Literatūrinis renginys
Data
Ketvirtadienis, rugpjūčio 17, 2023 18:00
Vieta
T. Kosciuškos g. 3
Vilnius, Lietuva
Organizuoja
Hubris ir Aštuntoji diena, Lietuvos leidėjų asociacija ir Parodų erdvė Istorijų namai / House of Histories
Rugpjūčio 17 d. (ketvirtadienį) 18 val. medicinos istorikas Aistis Žalnora ir jidiš literatūros tyrinėtoja Goda Volbikė kalbėsis apie dvi skirtingas, iš žydiškos ir lenkiškos perspektyvos, Vilnių atskleidžiančias knygas. Pokalbyje bus aptariama Israelio Coheno „Vilna“ (leidykla „Hubris“) ir Ludwiko Czarkowskio „Vilnius 1867-1875: atsiminimai“ (leidykla „Aštuntoji diena“). Renginį moderuos rašytoja Jurga Tumasonytė.
„Kartą, kai jau mokiausi penktoje klasėje, mane aplankė pusbrolis iš Polesės, kaime apiplėkęs, užsitupėjęs valstietis. Buvo ruduo. Ponui Jonui reikėjo geros, bet pigios skrandos. Vilnius tais laikais garsėjo skrandomis ir visų kitų rūšių kailiais: gatavais kailiniais, į vieną gabalą susiūtais kailiukais, pusės ar ketvirčio gabalo ir atskirais paprastojo meškėno, oposumo, nutrijos, skunkso, lokių ponams, lapės, beždžionėlės, zuikių ir zuikučių, miškinės kiaunės, karakulių ponioms. Buvo kepurės iš bebro, lapės kailio ir karakulinės, kodėl gi ne. Taip pat prekiauta ir movomis rankoms. Nė viena save gerbianti ponia nebūtų be movos pasirodžiusi gatvėje, nebent būtų apsirengusi senoviniais drabužiais: algierka ar apsiaustu su trumpomis rankovėmis, nes tas apdaras iš bėdos galėjo atstoti movą. Mova – mūsų dienų rankinukas – atstojo kišenes, o žiemą šildė rankas.“
L. Czarkowski „Vilnius 1867-1875: atsiminimai“
 
„Užmiesčio gyventojai paprastai dirbdavo žemę, o Vilniaus gubernijoje žemdirbyste vertėsi beveik 4000 žydų. Tačiau didžiumai žydų, nepaisant darbštumo bei taupumo, taip ir nepavyko pasiekti bent minimalaus pragyvenimo lygio. Visose Rusijos žydų bendruomenėse įsišaknijęs skurdas ypač buvo matyti Vilniuje, ten vargšai nuolatos prašydavo tiek labdaringų organizacijų, tiek prakutusių asmenų paramos. Nors nėra tai patvirtinančių išsamių statistinių duomenų, plačiai žinota, jog keturi penktadaliai miesto žydų populiacijos vakare nežino, ar ryte turės ko pavalgyti.“
I. Cohen „Vilna“
 
☕️ Renginio pradžia 18 valandą. Dalyvavimas nemokamas. Išankstinės registracijos nereikia.
---
Pokalbių ciklą „Knyga ir kava“ rengia Istorijų namai ir Lietuvos leidėjų asociacija. Rašytojai, knygų dailininkai, istorikai, literatūros kritikai ir leidėjai vilniečius ir miesto svečius kviečia diskutuoti – kaip šiuolaikinė literatūra kalba apie dalykus, svarbius žmonėms, gyvenusiems ir prieš tūkstančius metų, o ką iš knygų galime sužinoti apie mūsų dabar pasirenkamą gyvenimo kelią, profesijas, pomėgius, miestus?
Šie susitikimai – proga išsijungti mobiliuosius telefonus ir gamtos bei istorinės teritorijos apsuptyje paklausyti diskusijų ir pabendrauti prie kavos puodelio, kurį visiems pageidaujantiems pasiūlys Istorijų namuose įsikūrusi kavinė „Eskedar Coffee“.
Susitikimai vyks ketvirtadieniais Istorijų namų kieme, T. Kosciuškos g. 3.
Renginys vyks Istorijų namų kiemelio terasoje, o esant nepalankioms oro sąlygoms persikels į Istorijų namų vidų – edukacinę salę arba kavinę.