Poezijos knygos 2021

Mantas Balakauskas - Apmaudas
  • Metų knygos rinkimai: poezijos knygos | Metų knyga

    Mantas Balakauskas
    Apmaudas
    Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
    2021

  • Viršelio dailininkė Deimantė Rybakovienė

Antrojoje savo knygoje poetas Mantas Balakauskas gilinasi į kiek kitokias temas, nei šiuo metu yra įprasta ar populiaru viešojoje erdvėje. Užuot tyrinėjęs nusistovėjusias nerimo ir nuolatinio jauno žmogaus gyvenimo bei juslių temas,  knygoje aprašo laisvės kartos žmogų, jau perkopusį trisdešimties metų ribą. Tai tylus mėginimas racionalizuoti šiuolaikinio žmogaus gyvenimą Nepriklausomybės laikotarpiu, kai, rodos, visko turėtų pakakti, bet jaučiamas smarkus vidinių  išteklių stygius tiesiog gyventi.

www.rsleidykla.lt/Knyga/albumai-atvirukai/Apmaudas/

Dovilė Zelčiūtė - Šokiai Vilniaus gatvėje
  • Metų knygos rinkimai: poezijos knygos | Nominacija

    Dovilė Zelčiūtė
    Šokiai Vilniaus gatvėje
    Kauko laiptai
    2020

  • Viršelio dailininkė Inga Paliokaitė-Zamulskienė
    Algimanto Aleksandravičiaus nuotrauka

Šiame rinkinyje eilėraščių subjektė pasirodo esanti tvirto tikėjimo, gebanti be gražbyliavimo susitelkti į skausmingą, nepagražintą realybę, — artimojo ligą, mirimą ir mirtį, tačiau šios temos išgyvenamos be patoso ir egzaltacijos. Autorė atlieka savo pačios vaidmenį, nesidangstydama jokiomis kaukėmis, ir tai įtikina: poetinė kalba laisva, o kasdienybės ir buitinės detalės sklandžiai  derinamos su krikščioniškomis frazėmis ir ženklais. „Šokiai Vilniaus gatvėje“ pasižymi tokia išpažinties pateikimo forma, kuri nė nekvepia sentimentalumu, o susitelkimas į skausmo fenomeną atveria naujas poetinės raiškos galimybes.

www.vaga.lt/sokiai-vilniaus-gatveje

Kiti įvertinimai:

Maironio premija 2021

Lina Buividavičiūtė Tamsieji amžiai
  • Metų knygos rinkimai: poezijos knygos | Nominacija

    Lina Buividavičiūtė
    Tamsieji amžiai
    Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
    2021

  • Viršelio dailininkė Deimantė Rybakovienė

Intensyvi, ribinių patirčių prisotinta antroji Linos Buividavičiūtės poezijos knyga, kurią sudaro keturi ciklai: „Erosas“, „Sindromai“, „Miestai ir žvėrys“, „Nemeilė“. Poetės eilėraščiai pasižymi nesumeluotu žvilgsniu į savo ir Kito patirtis.  Jaučiamas ir įvardijimas egzistencijos sunkis, transgeneracinės, kolektyvinės ir asmeninės lyrinio „aš“ traumos. Knygos išskirtinumas — drįstama liestis prie mažiau lietuvių poezijoje atvirai artikuliuotų patirčių — ribinio seksualumo, sudėtingos motinystės, psichikos sveikatos problemų. Eilėraščiai atliepia sudėtingą, šešėlinį moters pasaulį. Kultūros intertekstai čia savitai interpretuojami, kuriant unikalias poetinio pasaulio prasmes.

www.rsleidykla.lt/Knyga/grozine-literatura/poezija-pjeses/Tamsieji-amziai/

Kiti įvertinimai:

Kūrybiškiausių knygų dvyliktukas

Antanas A. Jonynas - Naujieji sonetai
  • Metų knygos rinkimai: poezijos knygos | Nominacija

    Antanas A. Jonynas
    Naujieji sonetai
    Tyto alba
    2020

  • Viršelio dailininkė Deimantė Rybakovienė

„Naujieji sonetai“ — poeto, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Antano A. Jonyno eilėraščių rinkinys, kurį sudaro nauji, 2018–2020 metais parašyti sonetai. Klasikinė forma ir skambesys paradoksaliai dera su ironišku, bet  šiltu ir neabejingu žvilgsniu į pasaulį.

https://www.tytoalba.lt/naujieji-sonetai

Alvydas Valenta - Prierašai neegzistuojančioms
  • Metų knygos rinkimai: poezijos knygos | Nominacija

    Alvydas Valenta
    Prierašai neegzistuojančioms
    „Iliados“ ir „Odisėjos“ iliustracijoms
    Slinktys
    2020

  • Viršelio dailininkas Rokas Gelažius

Naujojoje knygoje Alvydas Valenta Homero epus perskaito postmodernaus XXI amžiaus žmogaus žvilgsniu, ieškodamas paralelių, pasikartojančių konfliktų, situacijų ir siužetinių linijų tarp „Iliadoje“ ir „Odisėjoje“ aprašytų įvykių ir  dabarties. Kiekvienai „Iliados“ ir „Odisėjos“ giesmei pateikiamas autoriaus komentaras, nupiešiama žodinė jos iliustracija. Originaliai naudojama Europos istorinė, kultūrinė medžiaga: netikėti palyginimai, sugretinimai, vaizduotės šuoliai  rinkinį daro originalų, išsiskiriantį bendrame šiuolaikinės poezijos fone. „Iliadoje” taip vaizdingai aprašyti mūšiai ir herojų žygdarbiai atsikartoja Austerlico, Antrojo pasaulinio karo kovų laukuose, Hektoro atsisveikinimo scena gretinama su  lietuvių liaudies karo dainomis, išjojančio į karą brolelio kalbinamu žirgu, leikančia laukti sesele. Patroklo laidotuvės — su Vulfstano aprašytomis pagoniškomis lietuvių laidotuvėmis.

www.slinktys.lt/el-parduotuve/knygos/prierasai-neegzistuojancioms-iliados-ir-odisejosiliustracijoms.htmlbhtmlb