Knygų mugės Covid-19 amžiuje

Perkėlimai, atšaukimai, skaitmeniniai eksperimentai, hibridiniai formatai. Knygų mugių, kaip ir daugelių kitų kultūrinių renginių, organizatoriams teko keisti planus: perkelti renginius, nutraukti, eksperimentuoti. Kritinė situacija pakeitė scenarijus, tačiau ALDUS tinklo, kuriam priklauso 19 tarptautinių knygų mugių, funkcijos nenuslopo ir netgi sustiprėjo: paversdamos inovacijas gyvybiškai svarbiu įrankiu siekiant periodiškai keliamų tikslų bei tarptautinio atvirumo ir erdvės dialogui.  

2019 m. spalį Europos Leidėjų Federacija (angl. Federation of European Publishers, FEP) kartu su Flandrijos knygų leidybos asociacija Boek.be surengė ALDUS renginį „Dėmesys knygų mugėms“, kurio metu daugybė Europos leidėjų asociacijoms priklausančių profesionalų turėjo galimybę pasidalinti tinklui priklausančių knygų mugių organizavimo patirtimi. Šioje diskusijoje daugelis kolegų stebėjosi Vilniaus knygų mugės pasikeitimais ir augimu per dvidešimt mugės gyvavimo metų.

ALDUS, nacionalinį ir tarptautinį požiūrį susiejanti infrastruktūra, leidžia dalintis turimomis problemomis ir jų sprendimais. Tai suteikia galimybę rengti susitikimus pagal įvairius grafikus ir išsakyti idėjas, tačiau svarbiausia – sustruktūruoti ir susisteminti diskusiją. Tai leidžia dirbti remiantis bendra lyginimo metodo samprata ir panaudoti tai kaip veiksmo ir inovacijos įrankį.

2019 m. spalis jau atrodo kaip kitas gyvenimo tarpsnis, jeigu tuomet įsivaizduotumėm, ką 2020-tieji bus mums paruošę. Pirmosiomis kovo savaitėmis, kuomet teko atšaukti daugybę knygų mugių, koronavirusas aiškiai įžengė į leidybos pasaulį. Vilniaus knygų mugė regisi vykusi jau kadaise. Ir šiemet tai buvo bene vienintelė tarptautinė knygų mugė, įvykus įprastu būdu, neribojant lankytojų skaičiaus ir nesibaiminant ligos grėsmių.

Koronavirusas buvo ne tik aiškus krizinės situacijos ženklas sveikatos srityje bei akivaizdžiai numatomos socialinės-ekonominės pasekmės – atšaukus šiuos renginius daugelyje Europos kampelių netrukus paaiškėjo, koks globalus bus šio reiškinio mastas. 

Po daugybės atšaukimų ir nukėlimų daugelis įmonių nedelsdamos pradėjo ieškoti alternatyvių sprendimų ir prisitaikyti prie naujų koronaviruso sąlygojamų apribojimų: nuo skaitmeninių tarptautinei rinkai skirtų platformų atidarymo iki dalinio iniciatyvų programavimo perkonfigūravimo internetu tiek bendrajai, tiek profesionaliajai publikai. Ir vėl, ALDUS yra šių procesų liudininkas ir inkubatorius, o įgalindamas palyginti iki šiol išbandytus sprendimus, padeda mums įžvelgti konstantas ir numatyti tendencijas.  

Susitikimų formatų skaitmeninio persvarstymo kontekste gegužės pradžioje buvo pristatytas Bolonijos vaikų knygų mugės specialusis renginys, kurį „aplankė“ virš 60 000 naudotojų, puslapis iš viso buvo peržiūrėtas 400 000 kartų, o renginio socialiniuose kanaluose buvo užregistruota 670 000 atsiliepimų. ALDUS partneris ir tinklo dvasios kūrimo pradininkas Bolonijos vaikų knygų mugės internetinis renginys pristatė dvi ALDUS rėmuose suorganizuotas iniciatyvas. Viena yra  BCBF pasauliniai teisių mainai, t.y. virtualus leidybos teisių pirkimo ir pardavimo centras, leidžiantis parodoje dalyvaujantiems leidėjams ir literatūros agentams pristatyti savo knygas, gauti ir pateikti pasiūlymus bei planuotis vaizdo susitikimus. Ši platforma išliks aktyvi iki 2020 m. pabaigos. Kita iniciatyva yra „Dulkės arba magija“ meistriškumo klasės internetinė platforma, skirta visiems, kas yra susiję ar domisi skaitmeninėmis laikmenomis vaikams ir paaugliams.

Po kelių dienų, gegužės 14–17 d., Turino knygų mugė savo publikai taip pat pasiūlė specialią skaitmeninę versiją „Salone Extra“. Po keturių dienų 140 svečių iš viso pasaulio jau buvo surengę virš 60 susitikimų, žinoma per internetines transliacijas (turinys bendrai buvo žiūrėtas daugiau nei 64 000 minučių). Virš 200 knygynų visoje Italijoje tuo pačiu metu jungėsi prie „SalTo Libreria“ iniciatyvos, o leidėjai, kurie būtų dalyvavę renginyje, užregistravo 360 „atnaujintų knygų“ su knygų viršeliais, kuriuos pageidaus perleisti. „Salone“ skaitmeninė patirtis taip pat sukūrė atskirą vasaros renginį „SalTo Notte“. „Šiuo istoriniu metu, kai į pasaulį sugrįžta judėjimo galimybė, tačiau jos kryptis nėra aiški“, tai – kelionė po Italijos miestus, atrandant kultūros ir literatūros vietas, kuri ketvirtadienio vakarais yra internetu transliuojama mugės tinklapiu ir kanalais.

Įdomią virtualią patirtį tinkle, leidusią palaikyti dialogą su savo auditorija per susitikimų su rašytojais kalendorių, pristatė Prahos knygų mugė. Tokie susitikimai buvo tiesiogiai internetu transliuojami nuo balandžio 8 iki gegužės 4 dienos, kur kaip fonas buvo naudojamas tas pats istorinis pastatas, kuriame turėjo vykti mugė. Ši iniciatyva buvo susieta su visuomeninio finansavimo platforma, per kurią naudotojai galėjo persiųsti savo aukas vietos leidėjams paremti, pirkdami knygas ir aukodami mažiau pasiturinčiai visuomenės daliai.  

Kovo 12–15 d. turėjusi įvykti, tačiau 2020 m. atšaukta, Leipcigo knygų mugė rinkosi įvairias skirtingų suinteresuotų asmenų iniciatyvas – iš dalies nepriklausomas, iš dalies koordinuojamas Leipcigo mugės ir Börsenverein. Viena vertus, tai atsvėrė aktyvų šią iniciatyvą jau palaikančios žiniasklaidos (tiek skaitmeninės, tiek tradicinės) vaidmenį, kuri išnaudojo suplanuotus laiko tarpsnius ir erdves mugės susitikimams, skaitymams, interviu su autoriais transliuojant tiesiogiai arba internetu, kad visuomenė galėtų mėgautis nuotoliniu būdu. Tuo pat metu išnaudotas parodos dalyvių, knygų pasaulio tinklaraštininkų ir influencerių socialinis įsitraukimas, dėl ko spontaniškai ir nepriklausomai buvo kuriami formatai ir turinys, vykdomos grotaženklių kampanijos, virtualūs skaitymai ir renginiai.

Lisabonos knygų mugė vyksta kaip tik šiuo metu: 2020 m. rugpjūčio 27–rugsėjo 13 d., čia įvestos specialios sveikatos saugos užtikrinimo priemonės. Šiais metais švenčiantis 90-ties metų jubiliejų, šis renginys tęsia iki 2022 m. patvirtintą bendradarbiavimą su Portugalijos leidėjų ir knygynų asociacija (APEL) bei Lisabonos miesto taryba. Pratęsus 2017 m. pasirašytą sutartį, šis bendradarbiavimas trejiems metams tampa kasmetine 120 000 eurų finansine parama, sustiprindamas mugės sinergiją su leidėjų asociacija ir vietos valdžia siekiant tų pačių tikslų, kurių svarbiausias yra skatinti skaitymą. Šia partneryste taip pat siekiama užtikrinti renginio stabilumą, išsaugant jo organizacinę struktūrą ir ypatingą dėmesį skiriant edukacinei mugės funkcijai, bendradarbiaujant su Lisabonos savivaldybių bibliotekomis siekiant įtraukti jaunesnes auditorijas, vaikus ir jaunimą.   

Pastaruoju metu buvo patvirtinti Liber (spalio 7–9 d. Barselonoje), Napoli Città Libro (spalio 8–11 d.), Tarptautinės Stambulo knygų mugės (spalio 31–lapkričio 8 d.) bei Vienos tarptautinės knygų mugės (lapkričio 11–25 d.) rudens grafikas.

Tačiau Geteborgo knygų mugė (rugsėjo 24–27 d.) pasirinko išskirtinai skaitmeninį formatą su tiesiogine programos transliacija internetu keliais kanalais ir per žiniasklaidą siekiant platesnės ir įvairesnės auditorijos, naujos interneto platformos ir partnerystės su šalies pagrindiniais knygynais („Akademibokhandeln“ tinklu ir internetine parduotuve „Bokus“) parduodant knygas. Renginiai suskirstomi pagal dvi temas. Geteborgo knygų mugės „Bildung“ centras pirmosiomis dviem dienomis susitelkia ties knygų ir mokyklos pasaulių sankirtos temomis. Jis yra skirtas didaktikos, mokymo sričių profesionalams ir bibliotekoms, tačiau taip pat gali patraukti ir socialinėmis problemomis besidominčius plačiosios visuomenės narius. Viena iš Geteborgo knygų mugės „Bildung“ centro pagrindinių nagrinėjamų temų yra skaitymo skatinimas ir skaitmeninė kultūra. O rugsėjo 26–27 d. vyksiantis Geteborgo knygų mugės literatūros festivalis tradiciškai daugiau dėmesio skiria neseniai išleistų knygų pristatymui visuomenei. Tačiau nebus pamiršta ir poezija, teatras ir vertimas.

Į lapkritį perkėlus Antverpeno knygų mugę, Flandrijos nacionaliniai radijo ir televizijos transliuotojai VRT ir Boek.be suvienijo savo pajėgas, rengdami alternatyvią lapkričio 1–11 d. vyksiančią mugę, siūlysiančią intensyvią televizijos ir radijo renginių programą, pagrindinį dėmesį skirsiančią knygoms, skaitytojams ir autoriams. Be to, verta paminėti ir „knygų maratoną“, kurį radijo laidų vedėjas Tom De Cock „bėgs“ Antverpeno studijoje, per dešimt dienų pakalbindamas virš 300 Flandrijos ir tarptautinių autorių. Visoje Flandrijoje reporteriai taip pat kalbins knygynuose, mokyklose, bibliotekose ir kultūros centruose sutiktus skaitytojus (bei kitus autorius).

Frankfurto knygų mugė, kuri įvyks spalio 14–18 d., hibridiniu formatu eksperimentuos su plačia skaitmenine programa, skirta tiek profesionaliajai, tiek bendrajai auditorijai. Įgyvendinant kūrybinės industrijos atgaivinimui skirtas priemones, mugė gavo 4 mln. eurų valstybinę paramą, kad fiziškai galėtų dalyvauti kuo daugiau vietos ir užsienio parodos dalyvių. Be to, šios lėšos bus skiriamos ir tam, kad naudotojai galėtų dalyvauti įvairiuose Frankfurto knygų mugės siūlomuose skaitmeninio formato renginiuose. Pavyzdžiui, Frankfurto teisės, t.y. tarptautinė teisių ir licencijų keitimosi platforma, kur leidėjai gali pristatyti savo įmonę ir knygas bei sukurti turimų teisių katalogą. Jas nusipirkti pageidaujantys operatoriai gali naršyti platformoje, naudodami filtrus ir raktinius žodžius bei ieškoti perspektyvių knygų ir naujų verslo partnerių visame pasaulyje. Dėl šios paramos leidėjai ir teisių bei licencijavimo valdytojai galės nemokamai naudotis platforma, ir mugei pasibaigus, dar devynis mėnesius turės nuolatinę nemokamą prieigą. „Art+“ taip pat tampa skaitmeniniu ir siūlo pristatymų ir užsiėmimų programą, skatinančią knygų leidybos bei kūrybinių industrijų partnerystes ir verslo pažangą. Naujausias skaitymo ir kultūros festivalis „Bookfest“, kuris mugės dienomis pagyvina Frankfurto miestą, taip pat atspindi 2020 m. knygų mugės hibridinį formatą. Be didelio masto renginio, kuris į miesto gatves perkelia poezijos konkursus, skaitymus, menininkų pasirodymus ir debatus, naujasis „Bookfest Digital“ pristato skaitmeninę programą, prie kurios prisidėjo ir kiti žemynai, spalio 17 d. (šeštadienį) nuo ryto iki vakaro transliuojant per Knygų mugės tinklapį ir per jos socialinius kanalus, kurie yra nemokamai prieinami viso pasaulio žiūrovams.

Jau 18 kartų be pertraukų nuo pat įsteigimo prie Associazione Italiana Editori Romoje vykstanti nacionalinė smulkiems ir vidutiniams leidėjams skirta mugė „Più libri più liberi“ pirmą kartą neįvyks. „Iki pat paskutinio momento mes aiškinomės galimybes, kaip saugiai surengti mugę, tačiau atsakomybės jausmas nugalėjo“, sako renginio prezidentė Annamaria Malato. Belaukdama 2021 m. renginio, vėl vyksiančio nuostabiajame „Fuksas’ Cloud“ komplekse, AIE dalyvauja Roma Capitale, Lacijaus regiono ir knygų ir skaitymo centro remiamame Insieme - lettori, autori, editori knygų festivalyje, vyksiančiame spalio 1–4 d. Romoje. „Ypatingas renginys, vykstantis ypatingais metais ir pritaikytas prie mūsų išgyvenamos situacijos“, komentuoja AIE prezidentas Ricardo Franco Levi. „Malonu, kad tokiu sudėtingu metu knygos ir skaitymas suteikia galimybę sukurti sistemą visos bendruomenės interesams“.

Covid-19 pandemija šokiravo pasaulį ir pertvarkė mūsų suvokimo ribas. Ji paveikė mūsų pramonę ir kūrybinių industrijų tvarumą, jų galimybes oriai tęsti  savo darbą, kad mūsų gyvenimas būtų pilnesnis ir gražesnis. Galimybė turėti erdvę tarptautiniam dialogui – padiskutuoti apie tai, kas atsitiko, kokie sprendimai išbandyti, kokie keliai pasirinkti, kokie poreikiai juntami, kokios žinios panaudotos ir reikalingos – yra svarbiausias dalykas kartu didinant žinomumą apie tai, kas vyksta, bei persvarstant ateitį. Jei gyvenimas kartu neišvengiamas, tebūnie taip: su virusu ir pasikeitusiu tempu, kuris mums primetamas ir kurio iš mūsų reikalaujama. Jau turime pavyzdį.

 

Parengta pagal Alessandros Rotondo straipsnį "Book fairs in the age of Covid-19".