K.A.2.0.2.4.

2024-ųjų sausį Lietuvos leidėjų asociacija pakvies į antruosius Knygos apdovanojimus K.A.2.0.2.4.

KA2023 FB cover

Šių metų sausį Lietuvos leidėjų asociacija pakvies į antruosius Knygos apdovanojimus K.A.2.0.2.4., skirtus knygų leidybos industrijoje dirbantiems žmonėms. Apdovanojimų tikslas – parodyti knygos leidimo proceso įvairialypiškumą, įvertinti kiekvieną prie šio proceso prisidedantį žmogų.

Pirmieji apdovanojimai įvyko 2023 metų sausį. Idėją suorganizuoti tokius apdovanojimus Lietuvos leidėjų asociacija augino keletą metų. Prototipu jiems tapo Britų knygos apdovanojimų (The British Book Awards of Nibbies) atskira dalis, skirta būtent leidybos rinkos apdovanojimams – leidėjams, -joms; redaktoriams, -ėms; agentams, -ėms ir kitiems knygos profesionalams. Britų knygos apdovanojimus sudaro 18 knygų leidybos industrijai skirtų kategorijų, kurios kiekviena turi savo mecenatą.
Pirmuosiuose Knygos apdovanojimuose visi nominantai buvo apdovanoti atminimo ženkliuku, o laureatai – atminimo ženkliuku ir Knygos apdovanojimu: statulėle – vario knyga. „Auksinės lupos“ premiją LLA, Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga ir leidykla „Vaga“ atkūrė dar 2021 metais, tad ši premija pirmuosiuose apdovanojimuose buvo vienintelė, įvertinta ir piniginiu prizu. Nuo pirmųjų Knygos apdovanojimų LLA siekia, kad visos kategorijos atrastų savo mecenatą ir visi laureatai būtų įvertinti ne tik atminimo prizais, bet ir pinigine premija.
2024 metų apdovanojimuose matysime pirmuosius pokyčius link kiekvienos kategorijos mecenavimo: prie Knygos apdovanojimų prisijungė „Audioteka LT“, įsteigusi premiją audioknygas garsinantiems atlikėjams, -joms. Jų steigiama nominacija – „Metų balsas“. „Džiaugiamės stebėdami, kad audioknygų rinka plečiasi ir klausytojai turi vis didesnį pasirinkimą renkantis norimą audioknygą. Matydami, kad lietuviška audioknyga atrado savo vietą, jaučiame, kad atėjo metas įvertinti audioknygas garsinančius atlikėjus“, – sako „Audioteka LT“ leidybos vadovė Inga Vilimė.
Savo mecenatą jau turi ir premijos statusą įgyja Metų kritiko, -ės apdovanojimas. Nuo šiol tai bus Kęstučio Keblio vardo premija, kurią įsteigė Kęstučio Keblio šeima ir kurios dydis – 3000 EUR. Premijos tikslas – pagerbti literatūros kritikus, -es, įvertinant jų nuopelnus literatūros kūrinio kelyje pas skaitytojus. Kęstutis Keblys (1933–2019) – lietuvių literatūrologas, bendradarbiavęs žurnaluose „Aidai“, „Ateitis“, laikraštyje „Draugas“. Parašė straipsnių, recenzijų apie Kazimiero Barėno, Kazio Bradūno, Antano Škėmos ir kitų kūrybą.

Premija šiais metais bus įteikta ir išradingiausiam vertėjui ar vertėjai – 1000 EUR prizą už vertimą įsteigė leidykla „Alma littera“, jį apdovanojimuose įteiks leidyklos direktorė Dovilė Zaidė. 
Apdovanojimuose rinksime 13 nominacijų laureatus – „Auksinės lupos“ premija redaktoriui (-ei) už viso gyvenimo darbą ir apdovanojimas jaunajam (-ai) redaktoriui (-ei), Kęstučio Keblio premija literatūros kritikei, -ui; leidyklos „Audioteka“ premija „Metų balsas“ už geriausią audioknygos balsą; du apdovanojimai už knygos dizainą, po vieną apdovanojimą leidėjui, -ai ar leidyklai, knygos komandai už knygą kaip reiškinį, dailininkei, -ui už iliustracijas, vertėjai, -ui už išradingiausią vertimą. Komisija šiemet nusprendė, jog reikalingos net trys kintamos 2024 metų kategorijos: Talentų puoselėtojui, -jai už literatūrinių talentų atskleidimą ir ugdymą, Metų persikūnijimui – už literatūros atgimimą kitomis formomis bei Metų literatūros reiškiniui.

Apdovanojimuose bus vertinamos Lietuvoje išleistos ir Lietuvos rinkai skirtos 2023 m. knygos, pasiekiamos plačiajai visuomenei.

Pagal nominacijos pobūdį, nominantus vertins viena iš keturių komisijų. „Auksinės lupos“ premijos laureatą, -ę ir jaunąjį, -ąją redaktorių, -ę iš pasiūlytų kandidatų rinks Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos narės, vertėjos Daiva Daugirdienė, Rūta Jonynaitė ir Diana Bučiūtė; leidyklos „Apostrofa“ vadovė Giedrė Kadžiulytė ir leidyklos „Vaga“ projektų vadovė Diana Lukoševičienė.

Dizaino nominacijų laureatus rinks iliustratorė ir grafikos dizainerė Inga Navickaitė-Drąsutė; partneris ir vienas iš „The Critical“ įkūrėjų, Lietuvos dizaino asociacijos pirmininkas Algirdas Orantas; „The Boy“ studijos įkūrėja, „15 min“ Dizaino skyriaus vadovė Miglė Rudaitytė. Dizaino nominacijas koordinuoja ir KA įvaizdį puoselėja dizainerės Jurga Želvytė ir Kotryna Šeibokaitė-Ša.

„Audioteka LT“ premijos „Metų balsas“ komisiją sudarys: tinklaraštininkė, tinklaraščio „Fantastiškų knygų žiurkės“ autorė Lina Girčytė-Juškė; leidyklos „Baltos lankos“ audioknygų leidybos vadovė Gintė Pačėsė; leidyklos „Alma littera“ turinio rengimo skyriaus vadovė Zita Staigienė; „Audioteka LT“ leidybos vadovė Inga Vilimė; aktorė, LMTA vaidybos ir režisūros katedros docentė Jūratė Vilūnaitė.

Kitus nominantus rinks šešių narių komisija: poetas, vertėjas Marius Burokas; poetė, „Šiaurės Atėnų“ vyr. redaktorė Giedrė Kazlauskaitė; rašytojas, literatūrologas Rimantas Kmita; literatūrologė, Literatūros tarybos prie LR KM narė Aistė Kučinskienė, rašytojas, scenaristas Alvydas Šlepikas; rašytoja, knygų iliustruotoja, grafikos dizainerė, literatūros iniciatyvų organizatorė Kotryna Zylė.

Nuo sausio 8 dienos skelbsime kiekvienos kategorijos nominantus. Laureatai bus apdovanoti K.A.2.0.2.4. renginyje, kuris įvyks 2024 m. sausio 27 d. menų fabrike LOFTAS. Renginį ves rašytoja Akvilina Cicėnaitė ir kultūros istorikas Aurimas Švedas.

Organizuoja Lietuvos leidėjų asociacija, LLA veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Apdovanojimus taip pat palaiko ir juos remia UAB „Papyrus Lietuva“ bei spaustuvė „Petro ofsetas“.