Veikla - Premijos - Patriotų premija

Patriotų premija

Patriotų premija buvo skiriama 2011–2016 metais.

Patriotų premijų konkursą organizuoja Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija (toliau – Ministerija) ir Lietuvos leidėjų asociacija (toliau – Asociacija) pagal Ministerijos ir Asociacijos 2010 m. gruodžio 13 d. bendradarbiavimo sutartį Nr.2SU-106.

Konkurso tikslas – kasmet įvertinti praėjusiais metais išleistas knygas suaugusiesiems ir vaikams, kurios ugdo pilietinę ir patriotinę valią, išrinkti ir paskelbti Patriotų premijų laureatus.

Patriotų premijų tikslas – skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti pilietiškumo ir patriotizmo tematika, per knygą skiepyti meilę ir ištikimybę Lietuvai. Premijos įteikiamos tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje.

Patriotų premijas steigia ir teikia Ministerija. Jos mokamos iš Lietuvos Respublikos biudžeto asignavimų, skirtų Krašto apsaugos ministerijai. 

Konkursas skelbiamas kiekvienų metų sausio mėnesį. Konkursą organizuoja Asociacija.

Kvietimas dalyvauti Konkurse, Konkurso sąlygos ir data skelbiami interneto svetainėse www.kam.lt ir www.lla.lt. Skelbime nurodomi tikslūs paraiškų pateikimo ir priėmimo tais metais terminai.

 

Patriotų premijų nuostatus rasite paspaudę šią nuorodą.

Visus ankstesnių metų Patriotų premijos laimėtojus rasite paspaudę šią nuorodą

 

patriotu premija

 

 

Plačiau apie vykusius konkursus:

Patriotų premija 2016

Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse, LR Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos leidėjų asociacija (LLA) skelbia pilietiškiausias bei patriotiškiausias 2015 metais išleistas knygas ir sveikina Patriotų premijų konkurso nugalėtojus.

42 konkurse dalyvavusias knygas vertino ir teikti Patriotų premijas rekomendavo konkurso vertinimo komisija, kurią sudarė Lietuvos leidėjų asociacijos deleguoti literatūros ekspertai: Antanas Gailius (komisijos pirmininkas), Inga Mitunevičiūtė, Jūratė Čerškutė, Rimantas Kmita, Loreta Žvironaitė-Ūdrienė; ir  Krašto apsaugos ministerijos deleguoti atstovai: Viešųjų ryšių departamento direktorė Rūta Apeikytė ir Gynybos politikos ir planavimo departamento direktorė Giedrė Statkevičiūtė.

Konkurso vertinimo komisijos geriausiai įvertintos ir Patriotų premijoms rekomenduotos knygos:

 • Autorių leidybiniam kolektyvui, atstovaujamam leidinio sudarytojai Julijai Reklaitei, už Lietuvos miestų architektūros gidų leidybos projektą ir knygą Kaunas 1918-2015. Architektūros gidas (leidykla „Lapas“). Premija skiriama už gyvą urbanistinę istoriją.
 • Nerijai Putinaitei už knygą „Nugenėta pušis. Ateizmas kaip asmeninis apsisprendimas tarybų Lietuvoje“ (išleido Lietuvių katalikų mokslo akademija ir VšĮ „Naujasis Židinys-Aidai“). Premija skiriama už gaivų oro gūsį į sovietmetį. 
 • Kristinai Gudonytei už knygą vaikams ir jaunimui „Jie grįžta per pilnatį (leidykla „Tyto alba“). 

Vasario 25 d. Krašto apsaugos ministerijoje rašytojai Kristinai Gudonytei įteikta Patriotų premija už knygą „Jie grįžta per pilnatį“. Autorei apdovanojimas skiriamas vaikų ir jaunimo literatūros nominacijoje. Diplomu taip pat apdovanota šią knygą išleidusi leidykla „Tyto alba“.

Visus Patriotų premijos konkurso dalyvius rasite paspaudę šią nuorodą.

Visus ankstesnių metų Patriotų premijos laimėtojus rasite paspaudę šią nuorodą

Patriotų premijų konkursas rengiamas jau šeštą kartą. Šiomis premijomis siekiama skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti pilietiškumo ir patriotizmo tematika, per knygą skiepyti meilę ir ištikimybę savo šaliai. Konkursui teikiamos grožinės, memuarinio pobūdžio, edukacinės, mokslo populiarinimo srities knygos, išleistos per paskutiniuosius vienerius kalendorinius metus Lietuvoje ir kitose šalyse.

patriotu premija 2016

Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija patvirtino 2016 m. Pilietinių ir patriotinių knygų konkurso ir Patriotų premijų skyrimo komisiją:

Nariai:

 1. Antanas Gailius (literatūros ekspertas);
 2. Rimantas Kmita (literatūros ekspertas);
 3. Rūta Apeikytė (Krašto apsaugos viešųjų ryšių departamento direktorė);
 4. Jūratė Čerškutė (literatūros ekspertas);
 5. Inga Mitunevičiūtė (vaikų literatūros ekspertė);
 6. Loreta Žvironaitė-Ūdrienė (vaikų literatūros ekspertė);
 7. Giedrė Statkevičiūtė (Krašto apsaugos ministerijos Gynybos politikos ir planavimo departamento direktorė).

Platesnė informacija apie Patriotų premiją galite rasti paspaudę šią nuorodą.

Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos leidėjų asociacija skelbia kasmetinį, šeštąjį knygų konkursą Patriotų premijoms laimėti, kuriame bus vertinamos knygos, išleistos per 2015 metus. Trijų knygų autoriai Patriotų premijų laureatais bus paskelbti ir apdovanoti tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje 2016 m. vasario 25 d.

Patriotų premijomis siekiama skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti pilietiškumo ir patriotizmo tematika, per knygą skiepyti meilę ir ištikimybę savo šaliai. Konkursui kviečiama pateikti grožinės, memuarinio pobūdžio, edukacinės, mokslo populiarinimo srities knygas, išleistas per 2015 metus Lietuvoje ir kitose šalyse. Paraiškas dalyvauti konkurse priima Lietuvos leidėjų asociacija iki 2016 m. sausio 15 d. Paraiškos siunčiamos el. pašto adresu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., o teikiamos knygos 2 egzemplioriai siunčiami adresu Vokiečių g. 18A-7, Vilnius.

Konkursas ir nuostatai skelbiami Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos leidėjų asociacijos el. svetainėse www.kam.lt ir www.lla.lt.

Konkursui pateiktas knygas atrenka ir vertina Konkurso ekspertų komisija, kurią sudaro penki Lietuvos leidėjų asociacijos deleguoti literatai ir du Krašto apsaugos ministerijos atstovai. Komisija galės skirti tris Patriotų premijas, vieną iš jų – už knygą vaikams. Komisija turi laisvę savaip įvardinti nominacijas arba neskirti premijų, jei nebūtų už ką. Piniginių premijų steigėja – Krašto apsaugos ministerija.

Praėjusio konkurso laureatai, kuriems buvo įteikta Patriotų premija - Justinas Sajauskas už žaižaruojančias partizanų epo istorijas knygoje „Neužmirštami Suvalkijos vardai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla); Dalia Stakytė-Anysienė, Laima Petrauskaitė-Vanderstoep ir Dalia Cidzikaitė už nelengvą istorinę atmintį be interpretacijų knygoje „Manėm, kad greit grįšim. 18 pasakojimų apie pasitraukimą į Vakarus 1940-1944” (leidykla „Aukso žuvys“); Miglė Anušauskaitė ir Gerda Jord už drąsų ir netikėtą žvilgsnį į Lietuvą įkvepiančią istoriją knygoje „10 litų“ (leidykla „Aukso žuvys“). Konkursui buvo pateiktos 27 knygos, išleistos 2014 m.

Už 2014 m. Patriotų premija buvo skirta jaunai poetei, eseistei ir literatūros kritikei Agnei Žagrakalytei už jos pirmą prozos kūrinį, spalvingą giminės sagą „Eigulio duktė: byla F117“ (leidykla Tyto alba). Patriotų premija už mokslinę knygą skirta knygos „Balys Vaičėnas. Partizano sąsiuviniai. Lokio rinktinės vado dienoraštis, laiškai, manifestaciniai tekstai“ sudarytojams Klaudijui Driskiui, Rūtai Mozūraitei, Pauliui V. Subačiui ir idėjos autoriui Andriui Dručkui (knygą išleido Tautos paveldo tyrimai). Patriotų premiją už 2013 m. knygą, skirtą vaikams ir jaunimui, gavo Andrius Tapinas ir jo alternatyvi XX a. pradžios Vilniaus istorija romane „Vilko valanda“ (leidykla Alma littera). Konkursui buvo pateikta 30 knygų, išleistų 2013 m.

2013 m. Patriotų premija už grožinę knygą buvo skirta rašytojui Alvydui Šlepikui už romaną „Mano vardas – Marytė“, Vilijai Dailidienei už knygą vaikams „Kaip mes išgarsėjome“, o už istorinę studiją „Kas laimėjo Žalgirio mūšį?“ premiją pasidalino Dangiras Mačiulis, Rimvydas Petrauskas ir Darius Staliūnas. Iš viso konkurse varžėsi 53 knygos, išleistos 2012 m.

2012 m. konkurso suaugusiųjų kategorijoje apdovanota Ruta Sepetys už romaną „Tarp pilkų debesų“ (leidykla Alma littera), o vaikų knygos kategorijoje Patriotų premijos laureate komisija vienbalsiai išrinko Nomedos Marčėnaitės knygą „Lėlė“ (leidykla Tyto alba). Komisijos narių nuomone, padėkos buvo taip pat skirtos Klaudijui Driskiui ir Gintarui Dručkui už knygą „Sutemų keleiviai“ ir Petrui Venclovui už knygą „Kartybių taurė – iki dugno“. Iš viso konkursui buvo pateiktos 2011 m. išleistos 33 skirtingų žanrų knygos.

2011 m. surengto pirmojo konkurso suaugusiųjų kategorijoje nugalėtojais tapo Darius Baronas ir Dangiras Mačiulis už monografiją „Pilėnai ir Margiris: istorija ir legenda“ (išleido Vilniaus dailės akademijos leidykla). Vaikų kategorijos laureatu paskelbtas Zigmas Vitkus už enciklopediją „Lietuvos kasdiena“ iš serijos „Pradinukų enciklopedija“, (leidykla Alma littera). Tąkart konkursui buvo pateiktos 47 skirtingų žanrų knygos, išleistos 2010 metais.

Patriotų premija 2015

Jau penktus metus iš eilės LR Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos leidėjų asociacija rinko pilietiškiausias bei patriotiškiausias metų knygas ir organizavo Patriotų premijų teikimą konkurso nugalėtojams.

27 konkurse dalyvavusias knygas vertino ir tris Patriotų premijas šiais metais paskyrė konkurso vertinimo komisija, kurią sudarė literatūros ekspertai Antanas Gailius, Vytautas Ališauskas, Jūratė Čerškutė, Loreta Jakonytė-Kvedarienė, Loreta Žvironaitė-Ūdrienė, Krašto apsaugos viešųjų ryšių departamento direktorė Rūta Apeikytė ir Gynybos politikos ir planavimo departamento direktorė Giedrė Statkevičiūtė.

Konkurso vertinimo komisijos geriausiai įvertintos knygos, kurioms Krašto apsaugos ministerija paskyrė tris Patriotų premijas:

Justinui Sajauskui už žaižaruojančias  partizanų epo istorijas knygoje „Neužmirštami Suvalkijos vardai“, kurią išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla;

Daliai Stakytei-Anysienei, Laimai Petrauskaitei VanderStoep ir Daliai Cidzikaitei už nelengvą istorinę atmintį be interpretacijų knygoje „Manėm, kad greit grįšim. 18 pasakojimų apie pasitraukimą į Vakarus 1940-1944”, kurią išleido leidykla „Aukso žuvys“;

Miglei Anušauskaitei ir Gerdai Jord už drąsų ir netikėtą žvilgsnį į Lietuvą įkvepiančią istoriją knygoje „10 litų“, kurią išleido leidykla „Aukso žuvys“.

Patriotų premijų laureatai apdovanoti Vilniaus knygų mugėje vasario 20 d., penktadienį, 14 val. Forumo salėje. Apdovanojimus autoriams ir leidėjams įteikė Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas ir Lietuvos leidėjų asociacijos prezidentas Remigijus Jokubauskas. Premijų teikimo ceremonijoje grojo Jonas Jokubauskas (gitara), Pijus Grudė (perkusija) ir kpt. Gintautas Ciunis (dūdmaišis).

Patriotų premijų konkursas buvo rengiamas jau penktą kartą. Šiomis premijomis siekiama skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti pilietiškumo ir patriotizmo tematika, per knygą skiepyti meilę ir ištikimybę savo šaliai. Konkursui teikiamos grožinės, memuarinio pobūdžio, edukacinės, mokslo populiarinimo srities knygos, išleistos per paskutiniuosius vienerius kalendorinius metus Lietuvoje ir kitose šalyse.

Apie praėjusių metų Patriotų premijomis nominuotas knygas skaitykite paspaudę šią nuorodą.

Nuoširdžiai džiaugiamės pranešdami, kad šiais metais sulaukėme net 27 paraiškų pretenduoti į 2015-ųjų Patriotų premiją! Jau dabar galite peržvelgti visus šių metų kandidatus paspaudus šią nuorodą

Primename, kad informaciją apie  Patriotų premiją taip pat galite rasti tiek oficialioje Patriotų premijos, tiek Lietuvos leidėjų asociacijos facebook paskyrose. Skaitykite, diskutuokite ir išsirinkite savo patį pilietiškiausią ir patriotiškiausią favoritą!

Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija patvirtino 2015 m. Pilietinių ir patriotinių knygų konkurso ir Patriotų premijų skyrimo komisiją:

Pirmininkas - Antanas Gailius (literatūros ekspertas)

Nariai:

 1. Vytautas Ališauskas (literatūros ekspertas);
 2. Rūta Apeikytė (Krašto apsaugos viešųjų ryšių departamento direktorė);
 3. Jūratė Čerškutė (literatūros ekspertas);
 4. Loreta Jokonytė-Kvedarienė (vaikų literatūros ekspertė);
 5. Loreta Žvironaitė-Ūdrienė (vaikų literatūros ekspertė);
 6. Giedrė Statkevičiūtė (Gynybos politikos ir planavimo departamento direktorė).

Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos leidėjų asociacija skelbia kasmetinį knygų konkursą Patriotų premijoms laimėti, kuriame bus vertinamos knygos, išleistos per 2014 metus. Trijų knygų autoriai Patriotų premijų laureatais bus paskelbti ir apdovanoti tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje vasario 20 d. (penktadienis) 14 val.

Paraiškas dalyvauti konkurse priima Lietuvos leidėjų asociacija iki 2015 m. sausio 19 d. Paraiškos siunčiamos el. pašto adresu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., o teikiamos knygos 2 egzemplioriai siunčiami arba pristatomi adresu Gedimino pr. 27 – 3, Vilnius.

Paraiškas dalyvauti Konkurse gali teikti fiziniai ir juridiniai asmenys.

Paraiškoje (paraiškos forma laisva) nurodomi šie duomenys: paraiškos teikėjas, jo duomenys ryšiams palaikyti, knygos autorius (autoriai, sudarytojai), leidėjas, išleidimo metai, literatūros žanras, trumpas knygos aprašymas.

Konkursui gali būti teikiamos knygos:
1. išleistos per paskutiniuosius vienerius kalendorinius metus Lietuvoje ir kitose šalyse (išskyrus pakartotinius knygos leidimus);
2.grožinės, memuarinio pobūdžio, edukacinės, mokslo populiarinimo;
3. Lietuvos ir užsienio autorių, kurių tematika – Lietuvos pilietiškumas ir patriotizmas.

Patriotų premijomis siekiama skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti pilietiškumo ir patriotizmo tematika, per knygą skiepyti meilę ir ištikimybę savo šaliai. Konkursui kviečiama pateikti grožinės, memuarinio pobūdžio, edukacinės, mokslo populiarinimo srities knygas, išleistas per paskutiniuosius vienerius kalendorinius metus Lietuvoje ir kitose šalyse.

Konkursas ir nuostatai skelbiami Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos leidėjų asociacijos el. svetainėse www.kam.lt  ir www.lla.lt.

Konkursui pateiktas knygas atrenka ir vertina Konkurso ekspertų komisija, kurią sudaro penki Lietuvos leidėjų asociacijos deleguoti literatai ir du Krašto apsaugos ministerijos atstovai. Komisija galės skirti tris Patriotų premijas, vieną iš jų – už knygą vaikams. Komisija turi laisvę savaip įvardinti nominacijas arba neskirti premijų, jei nebūtų už ką. Piniginių premijų steigėja – Krašto apsaugos ministerija.

Praėjusiais metais konkurse dalyvavo iš viso 30 knygų. Patriotų premija skirta jaunai poetei, eseistei ir literatūros kritikei Agnei Žagrakalytei už jos pirmą prozos kūrinį, spalvingą giminės sagą  „Eigulio duktė: byla F117“ (leidyklaTyto alba). Patriotų premija taip pat skirta knygos „Balys Vaičėnas. Partizano sąsiuviniai. Lokio rinktinės vado dienoraštis, laiškai, manifestaciniai tekstai“ sudarytojams Klaudijui Driskiui, Rūtai Mozūraitei, Pauliui V. Subačiui ir idėjos autoriui Andriui Dručkui (knygą išleido Tautos paveldo tyrimai). Patriotų premiją už 2013 m. knygą gavo ir Andrius Tapinas ir jo alternatyvi XX a. pradžios Vilniaus istorija romane „Vilko valanda“ (leidykla Alma littera).

2013 m. Patriotų premija už grožinę knygą buvo skirta rašytojui Alvydui Šlepikui už romaną „Mano vardas – Marytė“, Vilijai Dailidienei už knygą vaikams „Kaip mes išgarsėjome“, o už istorinę studiją „Kas laimėjo Žalgirio mūšį?“ premiją pasidalino Dangiras Mačiulis, Rimvydas Petrauskas ir Darius Staliūnas. Iš viso konkurse varžėsi 53 knygos, išleistos 2012 m.

2012 m. konkurso suaugusiųjų kategorijoje apdovanota Ruta Sepetys už romaną „Tarp pilkų debesų“ (leidykla Alma littera), o vaikų knygos kategorijoje Patriotų premijos laureate komisija vienbalsiai išrinko Nomedos Marčėnaitės knygą „Lėlė“ (leidykla Tyto alba). Komisijos narių nuomone, padėkos buvo taip pat skirtos Klaudijui Driskiui ir Gintarui Dručkui už knygą „Sutemų keleiviai“ ir Petrui Venclovui už knygą „Kartybių taurė – iki dugno“. Iš viso konkursui buvo pateiktos 2011 m. išleistos 33 skirtingų žanrų knygos.

2011 m. surengto pirmojo konkurso suaugusiųjų kategorijoje nugalėtojais tapo Darius Baronas ir Dangiras Mačiulis už monografiją „Pilėnai ir Margiris: istorija ir legenda“ (išleido Vilniaus dailės akademijos leidykla). Vaikų kategorijos laureatu paskelbtas Zigmas Vitkus už enciklopediją „Lietuvos kasdiena“ iš serijos „Pradinukų enciklopedija“, (leidykla Alma littera). Tąkart konkursui buvo pateiktos 47 skirtingų žanrų knygos, išleistos 2010 metais.

Patriotų premija 2014

Vaikų ir jaunimo knygos kategorijoje Patriotų premiją laimėjo Andriaus Tapino knyga „Vilko valanda“ (leidykla „Alma littera“). Premija už 2013 metų romaną skirta jaunai poetei, eseistei, ir literatūros kritikei Agnei Žagrakalytei už pirmą prozos kūrinį, spalvingą giminės sagą „Eigulio duktė: byla F117“ (leidykla „Tyto Alba“). Už patriotinę mokslinę knygą „Balys Vaičėnas. Partizano sąsiuviniai. Lokio rinktinės vado dienoraštis, laiškai, manifestaciniai tekstai“ (išleido Tautos paveldo tyrimai) premiją laimėjo Klaudijus Druskis, Rūta Mozūraitė, Paulius V.Subačius ir idėjos autorius Andrius Dručkus.

Patriotų premijos įteiktos jau ketvirtą kartą. Šiemet konkurso dalyviai vertinimui pateikė 26 įvairių žanrų knygas, kurios buvo išleistos 2013 metais. Premijai už patriotinę knygą vaikams buvo pateiktos keturios knygos.

Patriotų premijomis siekiama skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti pilietiškumo ir patriotizmo tematika, per knygą skiepyti meilę ir ištikimybę savo šaliai. Konkursui kviečiama pateikti grožinės, memuarinio pobūdžio, edukacinės, mokslo populiarinimo srities knygas, išleistas per paskutiniuosius vienerius kalendorinius metus Lietuvoje ir kitose šalyse.

Patriotų premija 2013

Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija patvirtino 2013 m. pilietinių ir patriotinių knygų konkurso ir Patriotų premijų skyrimo komisiją:


Pirmininkas - Antanas Gailius (literatūros ekspertas)

Nariai:

 1. Danguolė Bičkauskienė (Pilietinės gynybos centro prie KAM direktorė)
 2. Aida Dobkevičiūtė-Džiovėnienė (LLA vykdomoji direktorė)
 3. Džiuljeta Maskuliūnienė (vaikų literatūros ekspertė)
 4. Giedrė Statkevičiūtė (KAM Gynybos politikos ir planavimo departamento direktorė)
 5. Loreta Žvironaitė-Ūdrienė (vaikų literatūros ekspertė)
 6. Saulius Vasiliauskas (literatūros ekspertas)  

Patriotų premijų konkursui buvo pateikta 41 knyga, iš jų - 12 vaikiškų knygelių. Plačiau apie Patriotų premijų konkursui pateiktas knygas:

Vaikų knygos kategorijoje Patriotų premiją laimėjo Vilės Vėl knyga „Kaip mes išgarsėjome“ (leidykla „Metodika“). Antroji premija už patriotinę beletristinę knygą buvo skirta Alvydo Šlepiko knygai „Mano vardas – Marytė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla). Trečiąją premiją laimėjo Dangiras Mačiulis, Rimvydas Petrauskas ir Darius Staliūnas už patriotinę mokslinę knygą „Kas laimėjo Žalgirio mūšį? Istorinio paveldo dalybos Vidurio ir Rytų Europoje“ (leidykla „Mintis“).

Vasario 21 d. tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje buvo apdovanoti Patriotų premijų laimėtojai. Apdovanojimus laureatams įteikė krašto apsaugos viceministras Antanas Valys ir Lietuvos leidėjų asociacijos prezidentas Remigijus Jokubauskas.

Patriotų premija rengiama jau trečią kartą. Pirmąkart ji buvo paskirta 2011 metais. Patriotų premijomis siekiama skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti pilietiškumo ir patriotizmo tematika, per knygą skiepyti meilę ir ištikimybę savo šaliai. Konkursui kviečiama pateikti grožinės, memuarinio pobūdžio, edukacinės, mokslo populiarinimo srities knygas, išleistas per paskutiniuosius vienerius kalendorinius metus Lietuvoje ir kitose šalyse. Patriotų premiją organizuoja Krašto apsaugos ministerija kartu su Lietuvos leidėjų asociacija.

Papildomą informaciją teikia Aida Dobkevičiūtė-Džiovėnienė (Lietuvos leidėjų asociacija), tel. 8 670 76 093.

Patriotų premija 2012

Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija patvirtino 2012 m. pilietinių ir patriotinių knygų konkurso ir Patriotų premijų skyrimo komisiją:

Pirmininkas - Antanas Gailius (literatūros ekspertas)

Nariai:

 1. Rasa Drazdauskienė (literatūros ekspertė)
 2. Donata Mitaitė (literatūros ekspertė)
 3. Ugnė Naujokaitytė (KAM atstovė)
 4. Valdas Rakutis (KAM atstovas)
 5. Kęstutis Urba (vaikų literatūros ekspertas)
 6. Loreta Žvironaitė-Ūdrienė (vaikų literatūros ekspertė)

Krašto apsaugos ministerijos įsakymą galite skaityti čia

Patriotų premijos jau antrus metus teikiamos pilietinių ir patriotinių knygų konkurso nugalėtojams. Šiemet konkursui buvo pateiktos 33 skirtingų žanrų knygos, iš jų 5 knygelės vaikams, išleistos 2011 metais.

Konkurso vertinimo komisija išrinko nugalėtojus ir skyrė dvi Patriotų premijas. Vaikų knygos kategorijoje Patriotų premijos Marčėnaitės „Lėlė“ (leidykla „Tyto alba“). Antrąją Patriotų premiją laimėjo Ruta Sepetys už knygą „Tarp pilkų debesų“ (leidykla „Alma littera“). Svarstant šią nominaciją komisijos narių nuomonė išsiskyrė, kitos dvi rimtos kandidatės premijai buvo Klaudijaus Driskiaus ir Gintaro Dručkaus knyga „Sutemų keleiviai“ (išleido „Tautos paveldo tyrimai“) ir Petro Venclovo romanas „Kartybių taurė – iki dugno“ (išleido „Naujosios Romuvos fondas“).

Papildomą informaciją teikia Aida Dobkevičiūtė-Džiovėnienė (Lietuvos leidėjų asociacija), tel. 8 670 76 093.

Patriotų premija 2011

2011 m. Patriotų premijų konkurso skelbimą skaitykite čia.

2011 m. Patriotų premijomis apdovanoti:

Darius Baronas ir Dangiras Mačiulis už monografiją „Pilėnai ir Margiris: istorija ir legenda“, kurią išleido Vilniaus dailės akademijos leidykla (2010).

Šioje knygoje pirmą kartą pateikiamas nuodugnus tyrimas skirtas istoriografijoje ir lietuvių atminties kultūroje įsitvirtinusiam herojiškos Pilėnų gynybos vaizdiniui. Tai pirmoji lietuvių kultūrinės atminties tyrimui skirta monografija, kurioje organiškai susijungia istorinio įvykio – 1336 m. Pilėnų gynybos rekonstrukcija ir istorinio įvykio gyvavimo visuomenės atmintyje iki mūsų dienų istorija. Ištikimi istorinės tiesos ieškojimo imperatyvui autoriai sukūrė veikalą, skatinantį nebijoti blaiviai ir savikritiškai pažvelgti į pačius prieštaringiausius Lietuvos istorijos puslapius. Pasitelkusiems lyginamosios analizės metodą, įgalinantį tiek įvairiapusiškai atskleisti žmonių veiksmų kritinėse situacijose įvairovę: nuo beatodairiškos narsos iki panikos ir savanoriškos savižudybės, tiek pažvelgti į istorinio naratyvo klostymosi genezę, autoriams pavyko nustatyti, jog nemažą dalį herojiško Pilėnų gynybos paveikslo sudaro skoliniai iš Antikos literatūros, kurioje gausu savižudybėmis pasibaigusių miestų apgulčių aprašymų. Autorių manymu, herojiškas Pilėnų gynybos vaizdinys lietuvių atminties kultūroje įsitvirtino XIX a. ir tapo etaloniniu lietuviškosios narsos simboliu iki pat mūsų dienų. Knygoje parodoma kaip laiko tėkmėje istorinis Pilėnų vaizdinys buvo nuolat gaivinamas, „apauginamas“ naujomis aktualizuojančiomis prasmėmis išlaikant šio vaizdinio šerdį – įrodymą apie nemarią lietuvių narsą.

Zigmas Vitkus už knygą „Lietuvos kasdiena“ iš serijos „Pradinukų enciklopedija“, kurią leidžia leidykla „Alma litera“ (2010).

„Lietuvos kasdiena“ – tai penktoji serijos „Pradinukų enciklopedija“ knyga. 
Šioje enciklopedijoje pasakojama Lietuvos kasdienybės istorija nuo priešistorės iki šių dienų – kaip einant  šimtmečiams keitėsi Lietuvos kraštovaizdis, kokius žmonės statė būstus, ką ir kaip valgė, kuo rengėsi, kuo vertėsi, galų gale, kaip jautėsi ir ką galvojo.
Knygos tema – lietuvių kasdienio gyvenimo istorija – leidžia pažvelgti į Lietuvos istoriją naujai, tuo pačiu skiepija patriotiškumą ir ugdo naująjį Lietuvos patriotą.
Knygos autorius Zigmas Vitkus – socialinės antropologijos bakalauras bei Religijos studijų magistras, šiuo metu  tinklaraštyje „Bernardinai.lt“ dirba visuomenės temų redaktoriumi, išsiskiria priimtinu įdomiu pradinukams skirtų enciklopedijų dėstymo stiliumi ir išsamiu žinių pateikimu.

Konkursui buvo pateiktos 47 skirtingų žanrų knygos, išleistos praėjusiais metais. 

Patriotų premijas įsakymu skyrė krašto apsaugos ministrė konkurso vertinimo komisijos teikimu.

2011 m. pilietinių ir patriotinių knygų konkurso ir Patriotų premijų skyrimo vertinimo komisija:

   1. Pirmininkas – Antanas Gailius 

Nariai:

   2. Danguolė Bičkauskienė
   3. Rasa Drazdauskienė
   4. Donata Mitaite
   5. Valdas Rakutis
   6. Kęstutis Urba
   7. Loreta Žvironaitė-Udrienė 

Papildomą informaciją teikia Aida Dobkevičiūtė-Džiovėnienė (Lietuvos leidėjų asociacija), tel. 8 670 76 093.