Renginiai

Pasaulinės romano savaitės skaitymai

309224691_181997511027624_6924187597685815036_n
Kategorija
Literatūrinis renginys
Data
Ketvirtadienis, spalio 13, 2022 19:00 - 20:00
Vieta
Vokiečių g. 6
Vilnius, Lietuva
Organizuoja
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka, Naujosios Vilnios biblioteka ir Vilnius, Unesco literatūros miestas
2022 m. spalio 13–19 dienomis Vilnius UNESCO literatūros miestas drauge su Vilniaus muziejumi, Vilniaus miesto savivaldybės centrine biblioteka ir Naujosios Vilnios biblioteka, pakvies vilniečius švęsti Pasaulinę romano savaitę.
UNESCO minės Pasaulinę romano savaitę nuo 2022 m. spalio 13 d. Apie minėjimą paskelbta per 41-ąją UNESCO Generalinės konferencijos sesiją, kurios tikslas – skatinti literatūros vertinimą ir atkreipti visuomenės dėmesį į rašytojus, kurie yra pagrindiniai kultūrų raiškos saugotojai ir skatintojai. Šiemet pirmą kartą minima Pasaulinė romano savaitė yra proga puoselėti rašymą, skaitymą ir knygų industriją visame pasaulyje bei pagerbti įvairių su literatūrine kūryba susijusių suinteresuotųjų šalių – nuo romanistų, poetų, scenaristų, dramaturgų, literatūros kritikų, tinklaraštininkų iki žurnalistų – darbą. Tai galimybė UNESCO Kūrybingiems literatūros miestams parodyti literatūros galią, skatinant kūrybiškumą, įvairovę ir lygias galimybes lavintis.
2022-aisiais sukanka 100 metų nuo Jameso Joyce’o romano „Ulisas“ pasirodymo. Šia proga Vilniaus muziejus dalyvauja projekte „ULISAS. Europos Odisėja“, pradedančiame 3 metus truksiančią kelionę po 18 Europos miestų. Tarptautinį tarpdisciplininį projektą sudaro 18 unikalių renginių viešosiose erdvėse, šiuolaikiškai atliepiančių kiekviename iš 18 „Uliso“ skyrių paliestas socialines temas. Viešosios erdvės pasirinktos renginiams puoselėjant Joice’o įsitikinimą, kad būtent jos yra civilizacijos variklis.
Projektas 18-oje Europos miestų pagal 18 romano epizodų skleisis chronologine tvarka. Vilniui, kaip sparčiai besikeičiančiam miestui, atiteko 3-iasis romano skyrius, kurio raktiniai žodžiai: mirtis-gyvenimas, atsinaujinimas, pavidalo keitimas, kaltė, nuolatinis judėjimas. Vilniuje projektas siekia įtraukti ir darbams įkvėpti senuosius Naujosios Vilnios, Markučių ir Paupio gyventojus, paskatinti juos modeliuoti savo rajonų ateitį ir dalyvauti pokyčiuose. 2022 m. spalio 7–9 d. Vilniuje vykstantis simpoziumas „Vilnelės Odisėja: Kaip bendruomenės ir kultūra gali kurti miestą?“ yra šio projekto dalis.
Vilnius, UNESCO literatūros miestas, pasibaigus simpoziumui, kvies toliau skaityti „Uliso“ 3-iąjį skyrių ir prisijungti prie UNESCO Pasaulinės romano savaitės renginių. Vilniečius ir miesto svečius kviesime į skaitymus, kuriuose „Uliso“ 3-iąjį skyrių interpretuos teatro „Atviras ratas“ aktoriai Aldona Vilutytė, Matas Dirginčius ir Justina Smieliauskaitė.
Spalio 13 d. 19 val. UNESCO Pasaulinės romano savaitės skaitymai „Vilniaus Odisėja“ prasidės Vilniaus miesto savivaldybės centrinėje bibliotekoje (Žirmūnų g. 6, Vilnius) su aktoriumi, audioknygų įgarsintoju Matu Dirginčiumi.
Spalio 17 d. 18 val. UNESCO Pasaulinės romano savaitės skaitymai „Vilniaus Odisėja“ bus tęsiami Naujosios Vilnios bibliotekoje (Gerovės g. 1, Vilnius), dalyvaujant aktorei Justinai Smieliauskaitei.
Spalio 18 d. 18 val. UNESCO Pasaulinės romano savaitės skaitymų „Vilniaus Odisėja“ sesiją užbaigsime Vilniaus muziejuje (Vokiečių g. 6, Vilnius) su aktore Aldona Vilutyte.
Jeigu ir jūs norite jungtis prie Pasaulinės romano savaitės ir organizuoti skaitymus savo mokykloje, bibliotekoje, bendruomenėse spalio 13–18 d., informuokite mus el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., ir jūsų renginys bus paskelbtas visų Pasaulinės romano savaitės renginių sąraše.
Daugiau informacijos apie renginius – Vilniaus UNESCO literatūros miesto interneto svetainėje: https://www.vilniusliterature.lt.