Vilniaus klubo premija – knygai apie senojo Vilniaus skonius

Likus savaitei iki Vilniaus knygų mugės Vilniaus klubas ir Lietuvos leidėjų asociacija skelbia žinią apie Vilniaus klubo premiją, kurios knyga laureate šiemet tapo „Senojo Vilniaus skoniai“. Knygos autoriai: Rimvydas Laužikas, Antanas Astrauskas, Aleksandras Belyj, Tomas Rimydis, 2023 metais išleido Vilniaus universiteto leidykla.

 

Neatskiriama daugiakultūrio Vilniaus dalis – gastronominė kultūra. Šį svarbų miesto gyvenimo aspektą ir atskleidžia knyga laureatė. „Senojo Vilniaus skoniai“ ne tik supažindins su miesto ir gastronomijos istorija, bet ir išmokys pasigaminti Vilniuje valgytų patiekalų, suteiks žinių apie kai kurių patiekalų pavadinimų kilmę. Vieno iš komisijos narių, kultūros žurnalisto Valdo Puteikio teigimu, „iš istorinių šaltinių bei kitų rašytinių tekstų atkurti epochos gastronominę (ir ne tik!) aplinką reikalauja išties didžiulio darbo ir kūrybiškumo“.

Šiemet komisija ilgai diskutavo dėl knygos, vertos Vilniaus klubo premijos. Svarstymui buvo pateikta 16 knygų – tarp jų ir istoriniai leidiniai, ir fotografijos albumas, ir knygos vaikams bei negrožinės knygos, pasakojančios apie Vilnių iš įvairiausių jo gyvenimo pusių. Dėmesį atkreipė ne tik žanrų įvairovė, bet ir spaudos kokybė.

Komisijos pagyrimų sulaukė Arūno Baltėno dvipusio formato leidinys „Du Czesławo Miłoszo miestai“; naujas Gedimino laiškų leidimas (laiškus išvertė Sigitas Narbutas, knygą išleido Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas); Mindaugo Kvietkausko ir Alvydo Šlepiko sudaryta, VšĮ „Vilnius UNESCO literatūros miestas“ išleista poezijos knyga „Mačiau Vilnių“. Tačiau daugiausia simpatijų sulaukė „Senojo Vilniaus skoniai“.

Tradicinė padėka leidyklai šiemet tenka Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui, pasiūliusiam dvi Vilniui svarbias knygas: „Gedimino laiškai“ (sudarytojas ir vertėjas Sigitas Narbutas, įvadinio straipsnio ir komentarų autorius Darius Kuolys, iliustratorius Marius Jonutis) ir „Vilniaus legendos“ (legendas atrinko ir rinkinį sudarė Jūratė Šlekonytė ir Gytis Vaškelis, iliustracijas kūrė Marius Jonutis, tekstus bendrinei kalbai adaptavo Danutė Kalinauskaitė).

Pasiūlytų knygų gausa, įvairovė ir kokybė Vilniaus klube paskatino dar porą iniciatyvų. Vilniaus klube jau keletą metų veikiantis Knygų mylėtojų klubas skyrė papildomą – Mažąją premiją, kuri šiemet atitenka Ginai Viliūnei ir Simonui Kvintui už knygą „Išgelbėti mešką“ (išleido leidykla „Tyto alba“). Knygų klubo narių nuomone, meilę Vilniui labai svarbu ugdyti nuo mažų dienų, tad šįkart jų dėmesys atiteko knygoms, skirtoms vaikams, o ypač – šiai. 

Atsižvelgdami į ypač gerus Komisijos vertinimus, Vilniaus klubo knygų mylėtojai nusprendė skirti ir dar vieną padėką – Arūnui Baltėnui už išskirtinį knygos meną jo dvipusio formato leidinyje „Du Czesławo Miłoszo miestai“, išleido „Baltėno archyvai“ ir „Vilniaus galerija“.

Šių metų komisijoje dirbo ir pateiktas knygas skaitė bei vertino Vilniaus klubo nariai: Rita Bartkevičienė, Rima Cicėnienė, Kristina Mekšrūnienė, Nijolė Norkūnienė, Eva Valentinas, Teodoras Žukas bei Lietuvos leidėjų asociacijos pakviesti Lietuvos nacionalinės bibliotekos vyriausioji tyrėja Asta Plechavičiūtė, žurnalistas Valdas Puteikis ir kultūros istorikas Aurimas Švedas.

Premijos ir apdovanojimai bus įteikti Vilniaus knygų mugėje vasario 24 d. 14 val. Rašytojų kampe.

 

IMG 5636 250x313