K.A.2.0.2.3.: pirmieji Lietuvoje Knygos apdovanojimai jau šį sekmadienį

Šią savaitę užbaigsime pirmąsyk vykstančiu renginiu – Knygos apdovanojimais K.A.2.0.2.3. Šis renginys taps ir įžanga į netrukus prasidėsiančius Vilniaus miesto jubiliejinius renginius. Sausio 22 dieną, sekmadienį, Dūmų fabrike rinksis knygų kūrėjų, leidėjų ir skaitytojų bendruomenė. Apdovanojimų tikslas – parodyti, koks įvairialypis yra knygos leidimo procesas, koks svarbus kiekvienas etapas bei kiekvienas prisidedantis žmogus. Renginį organizuoja Lietuvos leidėjų asociacija.

„Šitie apdovanojimai skirti aprėpti visą knygos kelią, visas jos radimosi grandis, knygą suvokiant kaip visumą, daugelio žmonių darbą. Čia svarbu – be ryškių įvykių, asmenybių, kurios pastebimos ir kitomis progomis, – ištraukti į dienos šviesą nematomuosius. Be jų knyga neišvystų dienos šviesos, nors skaitytojai apie tokius nė nenumano.“ – sako vertinimo komisijos narė rašytoja, redaktorė, Auksinės lupos laureatė Danutė Kalinauskaitė.

Apdovanojimus įteiksime 11 nominacijų laureatams – „Auksinės lupos“ premiją redaktoriui (-ei) už viso gyvenimo darbą ir apdovanojimą jaunajam (-ai) redaktoriui (-ei), 2 apdovanojimus už knygos dizainą, (Metų knygos dizainas ir Metų knygos dizaino fenomenas) po 1 apdovanojimą kritikui (-ei), leidėjui / leidyklai, knygynui, taip pat po 1 apdovanojimą už knygą kaip įvykį, už iliustracijas, metų išradingiausiam (-iai) vertėjui (-ai), už metų literatūrinį reiškinį. Apdovanojimuose bus vertinamos Lietuvoje išleistos ir Lietuvos rinkai skirtos 2022 m. knygos, pasiekiamos plačiajai visuomenei.

Pagal nominacijos pobūdį, nominantus vertino ir laureatus rinko viena iš trijų komisijų. „Auksinės lupos“ premijos laureatą,-ę ir jaunąjį,-ąją redaktorių,-ę iš pasiūlytų kandidatų išrinko Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos narės Daiva Daugirdienė, Rūta Jonynaitė ir Diana Bučiūtė, leidyklos „Apostrofa“ vadovė Giedrė Kadžiulytė ir leidyklos „Vaga“ vyr. redaktorė Agnė Puzauskaitė.

Dizaino nominacijų laureatus išrinko „The Boy“ studijos įkūrėja, „15 min“ Dizaino skyriaus vadovė Miglė Rudaitytė, dizaino strategas Jonas Liugaila ir dizaineris, meno vadovas Tadas Karpavičius.

Kitus nominantus rinko šešių narių komisija: poetas, vertėjas Marius Burokas; poetas, Kultūros periodinių leidinių asociacijos pirmininkas Gytis Norvilas; LRT vaikų ir jaunimo turinio vyr. redaktorė Aistė Jūrė; rašytoja, redaktorė, „Auksinės lupos“ 2021 m. laureatė Danutė Kalinauskaitė; poetė, „Šiaurės Atėnų“ vyr. redaktorė Giedrė Kazlauskaitė; literatūrologė, Literatūros tarybos prie LR KM pirmininkė Aistė Kučinskienė. „Pasirodžius gerai knygai, ja džiaugiamės, aptarinėjame, įvertiname. Bet apdovanoti už ypatingus pasiekimus iki šiol galėjome ne visus knygų gyvenimo dalyvius, nors kritikės ir kritikai, leidėjos ir leidėjai, vadybininkės ir vadybininkai bei kiti yra būtinosios, kertinės grandys kūrybos ir leidybos procesuose. Taigi labai smagu, kad dabar galėsime viešai pasidžiaugti įvairesniais knygų gyvenimo procesais ir juose dalyvaujančiaisiais“, – sako Aistė Kučinskienė.

Pasimatysime jau šį sekmadienį, sausio 22 d., 18 val. Dūmų fabrike. Renginį ves poetė, menotyrininkė, LRT laidos „Homo cultus. Iš balkono“ kūrėja Laima Kreivytė ir filosofas Jonas Dagys. Renginio muzika – NIKA GANGA su grupe. Laureatams bus įteikti vardiniai apdovanojimai, o komandos nariams – K.A.2.0.2.3. ženkliukai.

Lietuvos leidėjų asociacijos veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba.