Jūsų garsinės knygos gali nudžiuginti skaitytojus, negalinčius skaityti įprastai!

Yra tokia biblioteka ELVIS (elvislab.lt), kurioje nėra mums įprastų knygų lentynų. ELVIS – virtuali biblioteka, kurioje saugomi skaitmeniniai ištekliai. ELVIS sukūrė, administruoja bei prieinamomis leidinių kopijomis pildo Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB), besirūpinanti visais, negalinčiais skaityti įprastai – jiems ir yra skirti ELVIS ištekliai. Šiuos išteklius gali papildyti ir jūsų leidyklos išleistos garsinės knygos, kurių licenciją mielai įsigytų LAB.

Žmonių, negalinčių skaityti įprastai, Lietuvoje yra net pusė milijono! Tai vaikai ar suaugusieji, turintys skaitymo sutrikimą (disleksiją); asmenys, kuriems rega silpsta dėl amžiaus ar ligos; vaikai, turintys mokymosi ar raidos sutrikimų; asmenys, kurie negali laikyti knygos rankose, perversti puslapių ar ilgai sėdėti.

Kodėl ELVIS ne kiekvienam?..

Eilinis skaitytojas gali užeiti į bet kurį knygyną ir įsigyti jam patikusią knygą. Jei nenori kaupti knygų namuose – gali apsilankyti artimiausioje bibliotekoje. Tuo tarpu žmonėms, negalintiems skaityti įprastai, nei bibliotekos, nei knygynai nepadės.

Lyderiaujančios pasaulio šalys tai supranta, todėl beveik kiekvienoje valstybėje veikia įstatymai, suteikiantys teisę įgaliotoms institucijoms gaminti prieinamą kūrinio kopiją (garsinę, Brailio raštu ir pan.) su sąlyga, kad ji bus skirta tik tikslinei auditorijai. Lietuvoje tokią išimtį užtikrina Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 25 straipsnis, o valstybės įgaliotoji institucija yra Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB).

Kaip jūsų leidykla gali prisidėti prie pagalbos skaitantiems kitaip?

Per metus LAB įgarsina apie 400 leidinių, ir tai sudaro 10–15 proc. nuo viso per metus Lietuvoje išleidžiamų leidinių kiekio. Akivaizdu, kad ELVIS skaitytojai turi kur kas mažesnį pasirinkimą, nei kiti kultūros vartotojai.

Todėl LAB mielai įsigytų jūsų leidyklos išleistų skaitmeninių (jei jos yra prieinamos!) leidinių licencijas. Įsigyti leidiniai tam tikrą sutartyje numatytą laiką rikiuotųsi virtualiose ELVIS lentynose. Suprasdama, kad skaitmeninių leidinių prieinamumas daugeliui Lietuvos leidėjų yra nauja sritis, LAB imasi šią situaciją keisti ir kviečia leidėjus mokytis!

Išmokti paprasta: prieinamumo link keliaukime kartu

Jau šį rudenį leidybos sektoriuje dirbančius ekspertus LAB kartu su Italijos prieinamų knygų asociacija „Libri italiani accessibili“ (LIA) pakvies į virtualią leidėjų stovyklą, kurioje ne tik pristatys gaires „Skaitmeninės knygos visiems. Prieinamos skaitmeninės leidybos ekosistema“, bet ir organizuos praktinius mokymus, kurių metu leidėjai perims naujausias technologines žinias ir srities lyderių patirtį.

Jei jus sudomino bendradarbiavimo su LAB galimybė, susisiekite su mumis tel. +370 667 80 541, el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..