Kaip skirtingos valstybės reaguoja į COVID19 sukeltą krizę

Didžiausias Ispanijos laikraštis El Pais paskelbė ataskaitą apie krizės poveikį kiekvienai Europos valstybei. Europos kultūra šaukiasi valdžios pagalbos pandemijai įveikti. 93,4 % sektoriaus įmonių turi mažiau nei penkis darbuotojus. Vienas iš trijų dirbančiųjų yra laisvai samdomas, o knygynai ir kino teatrai patiria milijoninius nuostolius. 

 

Belgija

Interneto mažmenininkas bol.com paskelbė, kad knygos nuo šiol traktuojamos kaip ne pirmojo būtinumo prekė. Taip pat nutiko ir Nyderlanduose. Kaip bebūtų, platinimą ten vykdo Centrinis knygynas (The Centraal Boekhuis), o ne patys mažmenininkai, tad esant apribojimams ir saugumo reikalavimams prekybos centruose, daugiau galimybių atsiranda pavienėms nepriklausomoms įmonėms. Belieka tikėtis, kad joms tai bus naudinga.

 

Danija

Danijos vyriausybės pozicija – sukurti bendrą pagalbos paketą, kuris nebūtų orientuotas į konkretų sektorių. Pavyzdžiui, kai įmonės apyvarta krenta 40 %, vyriausybė padengia 25–80  % kompanijos išlaidų. Kai kurios įmonės gali gauti kompensacijas darbuotojų atlyginimams; savarankiškai dirbantys taip pat gali būti subsidijuojami. Kol kas panašu, kad šiais paketais sunkiai pasinaudos leidėjai, kadangi jie ne pirmieji kultūros sektoriuje nukentėjo. Tačiau tikimasi, kad knygynai ir autoriai gaus iš to naudos. 39 % Danijos leidėjų apyvartos ateina iš mokyklų ir bibliotekų, tad vyriausybė tikina, jog valdžios institucijos ir savivaldybės ketina toliau skirti pinigus šioms išlaidoms. Neskaitant pardavimų savivaldybėms, pardavimai fiziniams knygynams apima didžiausią dalį, tad jų uždarymas tikrai paveiks apyvartas. Tiesa, Danijoje pardavimai internetu funkcionuoja neblogai, kaip ir keletas skaitmeninio turinio pardavimo taškų, tad knygos yra visiškai prieinamos tiems, kurie nori jas nusipirkti ir skaityti.

 

Vokietija

Esminiai skubios pagalbos programos punktai (50 mlrd. eur.): 

  • Skubi finansinė pagalba (mokestinės subsidijos) smulkiajam verslui visuose ekonomikos sektoriuose (turintiems iki 10 darbuotojų), taip pat vykdantiems individualią veiklą ir laisvųjų profesijų atstovams.
  • Iki 9 tūkst. eurų vienkartinė išmoka 3 mėnesiams ne daugiau 5 darbuotojams (dirbantiems pilnu etatu).
  • Iki 15 tūkst. eurų vienkartinė išmoka 3 mėnesiams ne daugiau 10 darbuotojų (dirbančių pilnu etatu).
  • Jei nuomotojas sumažina nuoma bent 20 %, galimai nepanaudota subsidija gali būti naudojama dar du mėnesius.
  • Tikslas: dotacijomis užtikrinti ekonominį pareiškėjų egzistavimą ir užpildyti likvidumo spragas, atsiradusias dėl einamųjų veiklos išlaidų tokių kaip nuoma, paskolos, lizingo įmokos ir t. t.
  • Sąlyga: ekonominiai iššūkiai, sukelti koronaviruso. Įmonė negali būti susidūrusi su finansiniais sunkumais iki 2020 m. kovo mėn. Žala padaryti po 2020 m. kovo 11 d.
  • Į subsidiją bus atsižvelgta apskaičiuojant ateinančių metų pajamų ir pelno mokesčius ir tai turės įtakos pelnui.
  • Programos apimtis: iki 50 mlrd. eur. Nepanaudotos lėšos grįžta atgal į biudžetą.
  • Federacinės žemės įsipareigojo teikti papildomą pagalbą skirtinguose regionuose.

 

Graikija

Leidėjai yra įtraukti į labiausiai nukentėjusių verslų sąrašą. Tai reiškia, kad darbuotojams atlyginimą už kovo ir balandžio mėn. (800 eur) mokės vyriausybė, o ne darbdaviai. Mokesčių mokėjimas yra atidėtas iki birželio mėn. Šiuo metu diskutuojama ir dėl lengvatinių paskolų suteikimo.

 

Nyderlandai

Daugelis knygynų vis dar veikia.

 

Lenkija

Daugelis leidėjų iškėlė savo veiklas į virtualią erdvę. Vykdomos akcijos socialinėse medijose #liknamiesuknyga. Iš namų leidžiama išeiti tik dėl svarbių priežasčių. Knygynai uždaryti, tačiau knygas galima užsisakyti ne tik internetu, bet ir telefonu. Visgi prognozuojama, kad po krizės Lenkijoje net 40 % vietinių knygynų nebeatsidarys. Rašytojai organizuoja virtualius susitikimus, knygų pristatymus.

Antikrizinis paketas remiasi penkiais punktais: apginti darbuotojus nuo atleidimo, padėti sveikatos apsaugai, užtikrinti finansinės sistemos priežiūrą, remti verslininkus ir valstybės investicijas. 

 

Prancūzija

Didžiausia Prancūzijos leidykla Gallimard mažina savo darbų apimtis. Leidybos sektoriui valstybė skiria 5 mln. eur paramą.


Portugalija

Bendrosios priemonės verslui: tokios kaip mokesčių, PVM atidėjimai, lengvatiniai kreditai. Leidybos sektoriuje knygynai vis dar gali prekiauti, tačiau tik prie durų, neįleidžiant žmonių į vidų.

 

JAV 

Autorių teisių gynimo centras patvirtino švietimo tęstinumo programą, kuri leis pedagogams medžiaga naudotis nemokamai pandemijos metu. Prie šios programos prisijungė daugiau nei 40 leidėjų, ji veiks iki vasaros vidurio ir autorių teisių gynimo centras už tai neims jokio administravimo mokesčio nei iš pedagogų, nei iš tėvų. Daugiau informacijos čia.

 

Mokesčių politika

Daugelis šalių (Vengrija, Kroatija, Švedija, JK, Latvija, Estija, Graikija, Malta, Čekija, Italija) atideda įmonėms PVM mokėjimus trims arba keturiems mėnesiams. Islandija siūlo atidėti PVM mokėjimus iki 2021 m., o viešbučių mokestis nebus imamas iki 2021 m. pabaigos. Vokietijoje verslininkai gali rašyti prašymą atidėti mokesčius iki šių metų pabaigos.