Be to, kad Lietuva yra maža, kalbos apribota rinka, leidybos apimtis dar labiau mažina nelegalaus turinio prieinamumas ir išplitimas. Lietuva yra laikoma valstybe, kurioje intelektinės nuosavybės teisių pažeidimų mastas yra ypač didelis ir kartu su kitomis Rytų Europos šalimis paprastai yra įvardijama kaip viena iš piratavimo lyderių pasaulyje. Pvz., remiantis 2016 m. MUSO kompanijos atliktu nelegalaus intelektinio turinio 26 platinimo svetainių lankytojų tyrimu, 24,5 % interneto vartotojų Lietuvoje yra naudoję nelegalias prieigas prie autorinio turinio. Didesnis piratavimo mastas yra tik Latvijoje (46,3 %) ir Bulgarijoje (27,4 %).
Nelegalių knygų naudojimo pasekmės:
(Grigas, V., Gudinavičius, A. (2019). Nelegalių knygų naudojimas Lietuvoje: skaitytojų, autorių ir leidėjų požiūris. Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla.)
Skaičiuojama, kad nelegaliai įvairų intelektinį turinį platinančios interneto svetainės Lietuvoje per metus padaro žalos už daugiau kaip 2 mlrd. eurų. Reikšminga šios sumos dalis tenka nelegaliems knygų parsisiuntimams: populiarių lietuviškų knygų nelegalių elektroninių kopijų parsisiuntimų skaičius neretai kelis kartus viršiją tų knygų tiražą. Dažniausiai piratų taikiklyje atsiduria naujos, didelio populiarumo sulaukiančios, žinomų autorių knygos.
Vaiva Rykštaitė: „Beveik visos mano knygos yra siuntinėjamos ir dalijamos feisbuko grupėse, o kartais net ir nelegaliai pardavinėjamos. Kai kurie vagys tokie įžūlūs, kad netgi patys mano feisbuko paskyroje pasigiria, jog mano knygas parsisiuntė už dyką, kitaip tariant – mane apvogė.“ Daugiau skaityti čia.
Straipsniai apie knygų piratavimo žalą:
https://www.lrt.lt/naujienos/nuomones/3/1269765/vaiva-rykstaite-ir-mane-apvoge
Nemokamos, legaliai prieinamos el. knygos:
Popierinių, audio ir el. knygų galima įsigyti leidyklų el. knygynuose:
Leidykla „Katalikų pasaulis leidiniai“
Leidykla „Scientia Socialis“ (dalis publikacijų prieinama nemokamai)
Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas
Lietuvos dailininkų sąjungos leidykla „Artseria“
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras
Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
Lietuvos nacionalinis muziejus
Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras
Vilniaus dailės akademijos leidykla
Vilniaus universiteto leidykla