LLA straipsnis apie piratavimo žalą sukėlė diskusijų bangą – apie knygų kainas, apie skaitymo ypatumus, apie tai, kaip atskirti legalias ir nelegalias, elektronines knygas ir tiesiog knygų pdf siūlančias svetaines. Klausimų buvo daug ir įvairių, surinkome juos ir pateikiame atsakymus.
Kodėl nusipirktą popierinę knygą galiu skolinti kam noriu, o el. knygos platinimas jau laikomas vagyste?
Yra didžiulis skirtumas tarp popierinės (fizinės) ir skaitmenines knygos. Popierinę knygą nusiperkate kaip konkretų egzempliorių, mokate už jį pinigus ir galite jį fiziškai perduoti kam tik norite. Tą pačią popierinę knygą vienu metu skaitys tik vienas žmogus. Elektroninės knygos jūs negalite dauginti ir siuntinėti kitiems, nes kiekvienas siuntimas jau yra nelegali jos kopija. Tas pats ir su kopijuotų (skenuotų) knygų pdf failais: įsivaizduokite, jog vienu metu tą pačią knygos kopiją gali skaityti kad ir šimtas žmonių vienu metu ir nei leidykla, nei autorius iš tokio skaitymo nieko negauna.
Bibliotekose knygos skaitomos veltui ir jokių problemų...
Bibliotekos nusiperka knygas iš leidėjų. Be to, autoriai gauna kompensaciją iš knygų panaudos. Tuo tarpu piratiniai puslapiai, kurie nelegaliai platina knygas, nieko niekam nemoka ir dar gauna pelno iš reklamos arba abonentinio mokesčio.
Kur galima įsigyti arba legaliai skaityti elektronines knygas?
Iš viso yra apie 6–7 tūkst. skirtingų pavadinimų el. knygų, kurias galima legaliai skaityti lietuvių kalba.
Tokių knygų rasite:
- internetiniuose knygynuose – apie 4200 pavadinimų;
- ibiblioteka.lt – apie 2400 pavadinimų knygų;
- naudodami komercines elektroninių knygų prenumeratų paslaugas – apie 2300 pavadinimų el. knygų;
- universitetuose – apie 2100 pavadinimų el. knygų;
- audioteka.lt – apie 320 pavadinimų audio knygų.
Kokį kartą ar du iš interneto parsisiunčiau knygų – juk tai ne toks ir didelis nuostolis, ar ne?
Tokių, kurie kartą ar dukart atsisiuntė knygas nelegaliai, yra dešimtys tūkstančių. Skaičiuojama, kad nelegaliai įvairų intelektinį turinį platinančios interneto svetainės bei Facebook grupės Lietuvoje per metus padaro žalos už daugiau kaip 2 mlrd. eurų. Knygų autoriai, leidėjai patiria didelius finansinius nuostolius ir negauna atlygio už savo darbą ir laiką.
Bet juk knygų autoriai, ko gero, daug uždirba. Ar labai blogai, jei neteks kelių eurų už parsisiųstą knygą?
Šį klausimą galima suformuluoti kitaip: argi čia didelė bėda, jeigu pavogsiu tuos kelis eurus? Taip, nelegalus skaitymas yra elementari vagystė. Autorinis darbas turi būti įvertintas ir norint skaityti legaliai reikia knygą ar el. knygą arba įsigyti, arba pasiskolinti iš draugų ar bibliotekos. Retas autorius iš savo knygų pardavimų gali gyventi. Paprastai rašytojai daro keletą skirtingų darbų – verčia, redaguoja tekstus arba dirba visiškai su rašymu nesusijusius darbus. Skaičiuojama, jog iš dešimties išleidžiamų knygų viena yra pelninga, dvi padengia savikainą, o kitos yra nuostolingos. Be to, dauguma leidyklų Lietuvoje yra smulkios įmonės, todėl piratavimas mažina ne tik jų pelną, bet ir finansines galimybes išleisti daugiau gerų, kokybiškų knygų. Tad piratavimas skurdina prekybai pateikiamų knygų asortimentą.
Internete turinio gausybė, sunku susekti, kuris legalus, kuris ne. Kaip žinoti, ką atsisiunti?
Visas internete esantis turinys – filmai, muzika, knygos – sukurti autorių, kurie skyrė savo laiką ir pastangas. Autorinis turinys nėra niekieno. Parsisiųsti ir dalintis elektroninėmis knygomis, filmais ir muzika galima tik iš legalių šaltinių. Kur žiūrėti, skaityti, klausytis legaliai, rasite čia: http://www.nevagiam.lt/ Nelegalūs puslapiai dažniausiai siūlo ne elektronines knygas, o knygų pdf kopijas, tos kopijos nėra niekaip apsaugotos.
O ką daro užsienio šalių gyventojai – argi ten piratavimo problemos nėra?
Užsienio šalyse taip pat pasitaiko piratavimo atvejų, tačiau nelegaliai turinį besisiunčiantiems ir platinantiems vartotojams skiriamos didžiulės baudos. Daugelyje šalių piratavimo mastai nepalyginamai mažesni, nei vis dar matome Lietuvoje.
Ką daryti, jei labai norisi perskaityti knygą, kuri Lietuvoje dar nepasirodė?
Skaityti originalo ar kitomis kalbomis, į kurias knyga jau išversta, arba palaukti, kol knyga bus išleista lietuviškai ir atsidurs knygynuose. Lietuvoje yra ne vienas knygynas, kuriame knygas anglų kalba galima užsisakyti ir jos bus jums pristatytos.
Kaip žinoti, kad svetainė, kurioje randu norimą knygą, yra nelegali?
Pirkdami knygą iš legalios elektroninės parduotuvės, visada matysite parduotuvės pavadinimą, kontaktus, visą reikiamą informaciją, jums bus atsakyta į kylančius klausimus. Piratinės svetainės turėtų kelti įtarimą savo skurdžiu ir vartotojui nedraugišku dizainu, kontaktinės informacijos nebuvimu, siūlymais pirkti kreditus ar kaip kitaip paremti svetainę. Piratinę svetainę gali išduoti ir neįprastas jos pavadinimas.
Šaltinis: http://www.nevagiam.lt/kaip-atpazinti-piratine-svetaine/
Kaip kovojama su piratavimu Lietuvoje? Juk neįmanoma sugaudyti visų piratinių svetainių internete?
Interneto erdvę aktyviai stebi ir knygų leidyklos, ir patys autoriai, ir Lietuvos leidėjų asociacija. Lietuvos radijo ir televizijos komisijai suteikta funkcija teisiniu keliu užkirsti kelią nelegalių svetainių veiklai, prieiga prie piratinių svetainių blokuojama. Įvairias veiklas, nukreiptas prieš piratavimą – filmų, muzikos, ne tik knygų, vykdo ir kitos organizacijos – LATGA ir AGATA. Apie piratavimą kalba ir patys knygų autoriai, ir leidėjai. Visgi didžiausias pokytis įvyks, kai interneto vartotojai taps sąmoningi ir suvoks, kad vogti knygas – negarbinga ir žalinga.