Veikla - Premijos - Vilniaus klubo premija

Vilniaus klubo premija

Vilniaus klubo premiją įsteigė Vilniaus klubas (toliau – Klubas), konkursą organizuoja Lietuvos leidėjų asociacija (LLA).

Konkurso tikslas – kasmet įvertinti per praėjusius dvejus kalendorinius metus (tikslūs metai nurodomi kvietime dalyvauti konkurse) išleistas knygas apie Vilniaus miestą, kurios skatina pažinti Lietuvos sostinę, populiarina Vilniaus miesto istoriją, tradicijas, savitumą per knygą kaip miesto vizitinę kortelę, ugdo vilniečių ir svečių žingeidumą ir pagarbą Lietuvos sostinei, bei išrinkti ir paskelbti premijos laureatą.

Premijos tikslas – skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti apie Vilniaus miestą ir jį populiarinti.

Premiją steigia ir teikia Klubas. Ji mokama iš Klubo ir pavienių Klubo narių biudžeto.

 

Vilniaus klubo premija 2023

2023 metų premija paskirta knygos „Istoriniai Vilniaus reliktai. 1944–1990. ll dalis“ autoriui Dariui Pocevičiui. Knygą 2022 m. išleido leidykla „Kitos knygos“.

Už miesto tyrinėjimus pelnęs Šv. Kristoforo statulėlę, Vilniaus mero premiją ir kitų apdovanojimų, antroje „Istorinių Vilniaus reliktų 1944–1990“ dalyje Darius Pocevičius prisimena laikotarpį nuo 1965 iki 1990 m.: autorius pateikia tuomečių knygynų, leidyklų, vaistinių, juvelyrinių ir valiutinių parduotuvių apžvalgą, atkreipia dėmesį į reliktus, kuriuos mieste paliko dailininkai, kompozitoriai, rašytojai, šachmatininkai, „Spartos“ fabriko darbininkai, pirmieji kompiuterių specialistai. Tačiau svarbiausi čia – nebe miesto artefaktai, bet 7-ajame ar 8-ajame dešimtmetyje subrendę, dabar garbaus amžiaus vilniečiai, prabylantys tarsi gyvieji praėjusios epochos „reliktai“. Daug dėmesio skirta meno kūrėjams, ypač dailininkams. Jie Vilniaus viešąsias erdves papuošė šimtais kūrinių. Taigi ši knyga – savotiškas in memoriam pamirštai jų kūrybai ir kasdienybei.

Priimdami sprendimą dėl šių metų laureato, komisijos nariai vertino visą trijų knygų „Istoriniai Vilniaus reliktai“ ciklą ir vieningai sutarė, jog šie leidiniai iš tiesų skatina skaitytojus pažinti Vilnių ir pasivaikščioti po jį tarsi lydimam miestą puikiai pažįstančio gido.

Skatinamoji premija už netikėtą žvilgsnį į miestą knygoje „Vilniaus sekretai“, kurią 2022 metais išleido leidykla „Slinktys“, pirmą kartą skiriama autorei Linai Laurai Švedaitei.

Vilniaus klubo premijai buvo pateiktos 12 knygų ir viena trilogija, visos jos išleistos 2021-2022 metais. 


Vilniaus klubo premija 2022

2022 metų premija paskirta knygos „Neįgyvendintas Vilnius“ autorėms Marijai Drėmaitei ir Rasai Antanavičiūtei. Knygą 2021 m. išleido leidykla „Lapas“.

Knyga kviečia pasivaikščioti po Vilnių, taip ir likusį planuose, eskizuose, vizijose. Į šį vaizduotės pratimą kviečia leistis daugiau nei šimtas knygoje pristatomų urbanistinių, architektūrinių, memorialinių bei inžinerinių projektų, kurie užgimė XX amžiuje, bet netapo realybe. Komisijos teigimu, ši knyga leido įsivaizduoti, koks Vilnius galėjo būti, bei susipažinti su miesto ir miestiečių idėjomis, kurias šiandien labai įdomu apžvelgti ir palyginti iš laiko perspektyvos. Tuo pat metu – knygos turinys priverčia susimąstyti, ko miestui dar reikėtų ir apie kokius trūkstamus objektus dar turėtume diskutuoti ateityje, o galbūt – ir kaip išvengti tam tikrų klaidų.

Vilniaus klubo padėka už ypatingos vertės albumus ir ilgalaikį metraštininkų darbą išsaugojant Vilnių vaizduose šįkart skiriama Lietuvos nacionalinio muziejaus Leidybos skyriui. Šių metų konkursui muziejus teikė net tris albumus: be Algimanto Kunčiaus dar du albumai – „Jonas Kazimieras Vilčinskis. Vilniaus albumas / Jan Kazimierz Wilczyński. The Vilnius Album“, sudarytoja Diana Streikuvienė (2021 m.) ir „Vilnius Pirmojo pasaulinio karo metais. Dainiaus Raupelio kolekcija“, sudarytojai Žygintas Būčys, Dalia Keršytė (2021 m.).

Vilniaus klubo premijai buvo pateiktos 8 naujos knygos, išleistos 2020-2021 metais, viena iš pateiktų knygų skirta vaikams.

Vilniaus klubo premija 2021

2021 metų premija paskirta knygos „Gatvių susitikimai“ autorėms Monikai Vaicenavičienei ir Agnei Ulytei. Knygą 2020 m. išleido leidykla „Aukso žuvys“.

Komisijos teigimu, tai šeimos knyga, kurią siūloma skaityti kartu. Ji skatina žaisti ir lavina vaizduotę, lydėdama kelionėje po Vilnių ir jo praeitį. Ši knyga – tai ir būdas bent trumpam prisiliesti prie tokio Vilniaus, kokio galbūt dar nežinome, nepažįstame, ir iš naujo atrasti vietas, kuriomis esame įpratę vaikščioti, gatves, kuriose gyvename. Knyga vertintojų dėmesį patraukė šiuolaikiška forma ir menišku apipavidalinimu.

Vilniaus klubo padėka už naują knygų seriją „Neatrasti Vilniaus tekstai“ skiriama leidyklai „Odilė“, kuri šiemet pateikė dvi Tadeuszo Konwickio knygas – „Raistai“ ir „Meilės įvykių kronika“.

Vilniaus klubo premijai buvo pateikta 13 naujų knygų, išleistų 2019-2020 metais, 5 knygos, išleistos 2019 m., buvo pateiktos premijai praėjusiais metais.

 

Vilniaus klubo premija 2020

2020 metų premija paskirta Rasai Antanavičiūtei už knygą „Menas ir politika Vilniaus viešosiose erdvėse“. Knygą išleido leidykla „Lapas“, 2019 metais.

Komisijos teigimu ši knyga tai kitoks pasakojimas apie mūsų dabartį, naujas žvilgsnis į viešąsias erdves. Įdomus mąstymo būdas, tačiau pateikiama suprantamai, lengvai perskaitoma įvairiam skaitytojui. Ši knyga padės kitaip žvelgti į erdves, kuriose gyvename, o galbūt ir veikti aktyviau. Sprendimas dėl knygos laureatės buvo priimtas vieningai.

Vilniaus klubo padėka – už nuoseklų dėmesį Vilniui šiemet tenka Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklai, kasmet premijai teikiančiai ne tik prozos, bet ir poezijos knygas.  Šiemet LRS leidyklos premijai siūlyta knyga – Jurgitos Jasponytės „Vartai Auštrieji“.

2020 metų konkurse buvo vertinamos knygos apie Vilnių, išleistos 2018–2019 metais. Konkursui buvo pateikta 13 knygų.

 

Vilniaus klubo premija 2019

Pirmą kartą per ketverius premijos metus laureatai yra du skirtingų knygų autoriai. Vilniaus klubo premija skirta Algei Andriulytei už knygą „Ferdynandas Ruszczycas: Civis Vilnensis Sum“ ir Dainiui Junevičiui už jo knygą „Abdonas Korzonas – pirmasis Vilniaus vaizdų fotografas“. Abi knygos išleistos Vilniaus dailės akademijos leidykloje 2018 m.

Komisijos teigimu abi šios knygos yra įvykis. Algės Andriulytės knyga – didžiulis autorės gyvenimo darbas. Knyga vientisa, ypatingas dėmesys skiriamas pačiai knygos kultūrai, jos parengimui. Ji ryški ne tik savo turiniu, bet ir knyga kaip visuma. Apie pažįstamą asmenybę atrandama naujų dalykų, nėra pasikartojimų. Dainiaus Junevičiaus knyga yra apie istorinę asmenybę, apie kurią iki šiol mažai kas girdėjo. Ji parašyta iš didžiulės aistros pomėgiui. Retas atvejis, kai tokia knyga parašoma ne iš būtinumo, o iš įsimylėjimo į savo tyrimo objektą. Kai kurie komisijos nariai šią knygą vadino tikra sensacija.

Ir Algė Andriulytė, ir Dainius Junevičius savo knygomis suranda simbolius, kurie daug pasako apie Vilniaus tapatybę. Kūriniai peržengia griežtus monografijos rėmus – juose dera menas ir mokslas. Abi šios knygos yra vienodai vertos premijos.

Vilniaus klubo padėka – už pastangas, darbų tęstinumą, dėmesį knygos kokybei – šiemet tenka leidyklai „Aukso žuvys“, premijai pateikusiai dvi knygas: Aelitos Ambrulevičiūtės, Gintės Konstantinavičiūtės, Giedrės Polkaitės-Petkevičienės „Prabilę namai. Žydų gatvės kasdienybė XIX–XX a. (iki 1940 m.)“ bei Jolitos Bernotienės ir Rasos Leonavičiūtės „Karalienės Bonos virtuvė”.

Vilniaus klubo premijai buvo pateikta 17 knygų, išleistų 2017-2018 metais, konkurse dalyvavo 9 leidyklos.

 

Vilniaus klubo premija 2018

Konkurso komiteto sprendimu, 2018 m. Vilniaus klubo premija skirta  Vidui Poškui už nestandartinį, kitokį – tapybišką, labai asmenišką, intelektualų ir jautrų požiūrį į Vilnių knygoje „Nedingęs Vilnius“. Knygą išleido leidykla „Tyto alba“, taip pat pelniusi Vilniaus klubo padėką už Lietuvos sostinės populiarinimą gausiai leidžiamose knygose apie Vilnių. 

Menotyrininko ir tapytojo Vido Poškaus Vilnius – tai tarsi didelis kūnas, kurį norisi (ir galima) pažadinti, bedant adatėles į gyvybiškai svarbius kūno taškus. „Nedingęs Vilnius“ – kelionė po miestą-kūną, pilna dailės, architektūros, žmonių istorijų. Tai knyga, kuri pažadino ne tik miestą, bet ir daugybę žmonių, sukėlė didžiulį susidomėjimą Vilniaus praeitimi ir dabartimi. 

2018 metų konkurse buvo vertinamos knygos apie Vilnių, išleistos 2016–2017 metais.

 

Vilniaus klubo premija 2017

Konkurso komiteto sprendimu, 2017 m. Vilniaus klubo premija skirta autorių leidybiniam kolektyvui už knygą „Vilnius 1900–2016. Architektūros gidas“ bei jos vertimus į anglų ir vokiečių kalbas. Leidinius parengė architektų, architektūros tyrėjų ir fotografų kolektyvas – Julija Reklaitė, Rūta Leitanaitė, Marija Drėmaitė (sudarytojos), Nijolė Lukšionytė, Karolis Kučiauskas, Diana Kontrimaitė, Algimantas Mačiulis, Vaidas Petrulis, Jurgita Rimkevičienė, Indrė Ruseckaitė, Jūratė Tutlytė, Aida Štelbienė, Renata Vaičekonytė-Kepežinskienė (tekstų autoriai), Audrius Ambrasas, Raimondas Urbakavičius ir Norbert Tukaj (fotografai).

2017 m. konkurse buvo vertinamos knygos apie Vilnių, išleistos 2015–2016 metais. Premijos dydis – 1000 eurų. Visą knygų, kurios pretendavo į Vilniaus klubo premiją, sąrašą rasite paspaudę šią nuorodą.

 

Vilniaus klubo premija 2016

Konkurso vertinimo komiteto sprendimu, 2016 m. Vilniaus klubo premija skirta Gražinai Mareckaitei už knygą „Šiapus ir anapus Vilniaus vartų“ (R. Paknio leidykla; nuotraukų autoriai: Arūnas Baltėnas, Jan Bułhak, Ipolitas Cieška, Józef Czechowicz, broliai Czyżai, Jerzy Hoppen, Abdon Korzon, Raimondas Paknys, Sofija Urbonavičiūtė-Subačiuvienė; knygos dailininkas Jokūbas Jacovskis).

2016 metais konkurse buvo vertinamos knygos apie Vilnių, išleistos 2013-2015 metais. Konkursui buvo galima pateikti grožinės, memuarinio pobūdžio, edukacinės, mokslo populiarinimo srities knygas, albumus. Premijos dydis – 1000 eurų. 2016 m. konkurse dalyvavo 25 knygos.