Renginiai

Rašytojos Aldonos Ruseckaitės romano: „EMMI: Vinco Mykolaičio-Putino moterys“ pristatymas

332852069_750569866374502_6292775960907277942_n
Kategorija
Literatūrinis renginys
Data
Antradienis, kovo 07, 2023 17:00
Vieta
S. Dariaus ir S. Girėno g. 12
Birštonas, Lietuva
Organizuoja
Birštono viešoji biblioteka, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
„EMMI“ – penktasis A. Ruseckaitės biografinis romanas apie lietuvių literatūros klasikus. Maironis, Žemaitė, Vytautas Mačernis, Salomėja Nėris tyrinėti atidžiu žvilgsniu, kruopščiai dirbta archyvuose, ieškota įvairių įvairiausios informacijos, negirdėtos, niekur neskelbtos, įsigyventa į biografinius faktus: kas, kur, kodėl, įsijausta į asmenybių vidinius gyvenimus ir, be abejo, pasitelkta vaizduotė.
V. Mykolaitis-Putinas su šiais rašytojais vienaip ar kitaip susijęs. Klierikas Vincas žavėjosi Žemaitės ir Maironio kūryba. „Jaunasis profesorius Mykolaitis buvo Maironio kolega Kauno universitete, taip pat svečiavosi jo iškiliuose rūmuose, tačiau svarbiausia, kad Maironis Putinui buvo tarsi kančios tarp pareigos ir kūrybos pavyzdys.“ – rašo autorė. S. Nėris profesoriui patikėjo ypatingai svarbų eilėraščių „Prie didelio kelio“ rankraštį, kurį jis išsaugojo. Studentas V. Mačernis artimai bendravo su savo dėstytoju, kuris šį pripažino poetu. „Tad rašant ankstesnes keturias knygas, Putino vardas gan aktyviai sukosi tekstuose. Todėl atėjo laikas atsigręžti į jį patį.“ – pastebi A. Ruseckaitė. Bet tai ne vienintelė priežastis. Rašytoja „Autorės užsklandoje“ prisipažįsta juntanti klasikui keistą artumą: „mes abu suvalkiečiai iš senosios jotvingių žemės. Ir mūsų seneliai, ir tėvai iš ten. <...> Suvokiu suvalkietišką stuburą – gali kas nori patarti, o padarysiu taip, kaip sugalvojau pats...“
A. Ruseckaitė į Putiną žvelgia iš keturių svarbiausių jo gyvenime moterų perspektyvos skyriuose: „Motina Magdalena“, „Sesuo Magdalena“, „Žmona Emilija“, „Mūza Irena“, kurias apvainikuoja pats Putinas autorės balsu. Per visą romaną driekiasi ryški meilės linija, net ne linija, bet gili, paslaptinga, srauni ir kartais pašėlusi upė, vinguriuojanti per gyvenimo lygumas ir aukštumėles. Rašytoja kalbėdama apie šias moteris ir jų visų mylėtą Mykolaitį vengia kategoriškų apibendrinimų, išvadų. Atgyveno jų santykius, jausmus, emocijas, mintis, raišiodama nutrūkusius istorijų galus. Iškelia daug atvirų klausimų, nes dar daug lieka paslapčių paslaptėlių. Argi galima išsemti gyvenimo upę, į kurią subėga šaltinėliai iš visų vidinio ir išorinio pasaulio šalių?
Pažindami kitą, pažįstame save, pažindami save, pažįstame kitą. Kas apsprendžia žmonių likimus? Kodėl tiesūs keliai iškreivėja, lygūs išduobėja, o šviesūs staiga sustoja aklavietėje? Apie tai ir apie daug ką kita pasikalbėsime susitikime su rašytoja A. Ruseckaite. Maloniai kviečiame ir laukiame.