Renginiai

Kelionė į Šiaurę paskui kunigaikštį? Karaimų įsikūrimo LDK mitai ir tikrovė

333034824_573205868202757_2784691114479226892_n
Kategorija
Literatūrinis renginys
Data
Ketvirtadienis, kovo 02, 2023 18:00 - 19:30
Vieta
Gedimino pr. 24
Vilnius, Lietuva
Organizuoja
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Vilniaus žydų viešoji biblioteka / Vilnius Jewish Public Library
Vilniaus žydų viešojoje bibliotekoje vyks dr. Dovilės Troskovaitės paskaita „Kelionė į Šiaurę paskui kunigaikštį? Karaimų įsikūrimo LDK mitai ir tikrovė“.
Visi esame girdėję legendą, kaip Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas po kovų su Aukso orda į Lietuvą atsigabeno kelis šimtus karaimų šeimų ir, įkurdinęs Trakuose, patikėjo jiems salos pilies gynybą. Šis pasakojimas tiek bendruomenėje, tiek akademinėje aplinkoje yra tapęs karaimų įsikūrimo LDK atskaitos tašku. O kodėl šią išskirtinę istoriją nutyli išlikę istoriniai šaltiniai? Kur ieškoti šio pasakojimo pradžios? Kas turėjo paskatinti karaimus traukti į Šiaurę paskui kunigaikštį Vytautą? Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus išgirsite paskaitoje.
Jos autorė dr. D. Troskovaitė – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto asistentė. Jos tyrimų sritis apima, bet neapsiriboja Rytų Europos karaimų istorija, jų santykiais su žydais ir dominuojančia visuomene XVIII–XX amžiais. Lektorė yra apgynusi disertaciją „Lenkijos ir Lietuvos karaimų tapatybės formavimasis XIX–XX a.: tarp atsiskyrimo ir prisitaikymo“ (2014), šia tema parašiusi daug straipsnių ir pranešimų konferencijoms. Pastaraisiais metais dr. D. Troskovaitė buvo kelių tarptautinių akademinių projektų narė, tyrinėjo žydų istoriją, tapatybės (trans) formacijas ir nekrikščioniškų bendruomenių paveldą Rytų Europoje. Šiuo metu vadovauja tyrimų projektui „Nekrikščioniškų bendruomenių tapatybių sankloda Lietuvoje XIX–XX a.“
Įėjimas laisvas. Susidomėjusiųjų laukiame Vilniaus žydų viešojoje bibliotekoje (Gedimino pr. 24, įėjimas iš Vilniaus Mažojo teatro kiemo).
Iliustracija: Vytautas Didysis su žmona. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų kolekcija