Renginiai

Pokalbis prie kavos puodelio su Egle Sakalauskaite-Juodeikiene

327881507_574188501228333_6325367708125662484_n
Kategorija
Literatūrinis renginys
Data
Trečiadienis, vasario 01, 2023 18:00
Vieta
Gedimino prospektas 4
Vilnius, Lietuva
Organizuoja
Leidykla LAPAS ir Knygynų tinklas VAGA
Kviečiame pokalbiui prie kavos puodelio su knygos „Pamišimas ir epilepsija paūmėja šviečiant mėnesienai. Nervų ligos Vilniuje XIX a. pirmoje pusėje“ autore Egle Sakalauskaite-Juodeikiene. Mokslininkę kalbins leidyklos LAPAS atstovė Emilija Blockutė, taip pat į pokalbį įsijungti ir klausimus užduoti kviesime visus renginio dalyvius.

XIX a. pirmos pusės Vilnius buvo kupinas prieštaravimų, kaip ir tuo laiku dar tik beužgimstantis neurologijos mokslas. Vilniaus universiteto medicinos tyrimai išgyveno aukso amžių, bet sunegalavę miestiečiai mieliau kreipdavosi ne į gydytojus, o į būrėjas ar barzdaskučius-chirurgus. Ir nors naujausi ligų diagnostikos bei gydymo metodai pasiekdavo sostinę, toliau tvirtai tikėta, jog „pamišimas ir epilepsija paūmėja šviečiant mėnesienai“, o kaltūnas yra „nacionalinė rykštė“.
Medicinos istorijos monografijoje neurologė Eglė Sakalauskaitė-Juodeikienė kviečia pažvelgti, ką reiškė to meto Vilniuje gydyti „sielos buveinės“ bei „visų kančių kamieno“ ligas. Pasitelkusi platų šaltinių spektrą, ji supažindina skaitytojus su anuomet progresyviomis, bet šiandien nuostabą keliančiomis medicinos sistemomis, mokslinėmis ir filosofinėmis jų prielaidomis bei kartais šokiruojančiais gydymo metodais, kuriuos teko patirti to meto vilniečiams.
Knygos leidybą rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos neurologų asociacija.