Renginiai

Iliustracija kaip teksto įspūdis. Teptukas šoka – tušas dainuoja

322712331_1242294523335283_7729017356710651206_n
Kategorija
Literatūrinis renginys
Data
Antradienis, sausio 10, 2023 17:00 - 18:30
Vieta
Gedimino pr. 51
Vilnius, Lietuva
Organizuoja
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į meno edukacijų ciklą, skirtą literatūros įkvėptoms iliustracijoms kurti.
Meno edukacijos dalyvis savarankiškai skaito namie, o atėjęs į edukaciją aptaria įkvepiantį kūrinį ar eilutę ir tada jį iliustruoja. Be abejo, dalyvis gali būti ir pasyvus klausytojas.
Tęsime tušo liejimo galimybių nagrinėjimą. Ši tapybos rūšis atsirado beveik prieš 2000 m. Kinijoje, o Japoniją pasiekė XIII–XIV a.
„Svarbiausias kaligrafo ir tapytojo darbo instrumentas yra teptukas (bi), kurį sudaro bambukinis kotelis, jo antgalyje pritvirtinamas minkštas kailio, paukščio plunksnų ar žmogaus plaukų pluoštas. Jis suteikia galimybę kaligrafui skleisti savo dvasios polėkius konkrečioje popieriaus ar šilko ritinėlio erdvėje. Anot Florence Hu-Sterk, teptukas „simbolizuoja visą kinų kultūrą. Jo pagrindinis, visą kinų mąstyseną nusakantis bruožas apibrėžiamas vieninteliu žodžiu: lankstumas.“ Teptukas kinų estetikos tradicijoje suvokiamas kaip tušo gyslos, o tušas – kaip išsiskleidęs dvasinis teptuko žiedas. Yang aktyvų pradą simbolizuojantis kūrybos instrumentas teptukas yra priešakyje, o tušas, įkūnydamas minkštąjį, lankstųjį moteriškąjį yin pradą, skleidžiasi ir įtvirtina teptuko perduodamą energiją paveikslo erdvėje. Iš čia – tarp kinų kaligrafų ir tapytojų paplitęs posakis: „Teptukas dainuoja, tušas šoka.“ (Antanas Andrijauskas)
Pirmas susitikimas bus skirtas pažinčiai su grupe tęsti ir skaitysimiems tekstams aptarti, taip pat meninėms priemonėms, kuriomis dalyviai iliustruos įkvėpusią idėją, knygą ar eilutę, išsirinkti. Susitikimuose ugdysime analitinį, kritinį mąstymą ir savistabą, nebijodami eksperimentuoti ieškosime naujų formų ir įvaizdžių.
Laukiami suaugusieji ir vaikai nuo 12 m., lydimi suaugusiųjų.
Edukacijos vyks Nacionalinės bibliotekos Pažinimo erdvėje-Laimės Lukošiūnienės salėje, V a.