Paroda mūsų nepasiekė planuotu laiku, informuosime kai tik ji bus pristatyta.
Mielieji fotografijos mylėtojai, priešais jus yra nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2022“ finalininkų darbai, kuriuose įvairiais rakursais atskleidžami 2021-ųjų metų ir sunkumai, ir džiaugsmai. Šiemet beveik 100 fotografų iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių pateikė komisijos vertinimui per 3000 nuotraukų, kuriose užfiksuoti ne tik svarbiausi praėjusiais metais šalį sukrėtę geopolitiniai ir socialiniai įvykiai, bet ir po poros pandemijos metų naująjį ritmą po truputį atrandanti kultūra, sportas, gamtosauga bei kitos mūsų gyvenimo sritys.
Tęsiant pernai pasiteisinusią praktiką, šiemet fotografijų vertinimo procesas vėl vyko nuotoliniu būdu. Konkurso komisijos nariai – fotožurnalistai Liis Treimann (Estija), Maxim Dondyuk (Ukraina) ir Herkus Milaševičius (Lietuva) bei poetas, savaitraščio „Literatūra ir menas“ vyriausiasis redaktorius Gytis Norvilas ir dailėtyrininkė, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus istorinės fotografijos kuratorė Ugnė Marija Makauskaitė, skyrė nepaprastai daug laiko ir dėmesio nuotraukų bei jų aprašų peržiūrai ir vertinimui. Kalbėdami apie šių metų nuotraukas, komisijos nariai pastebėjo įdomių ir netikėtų kadrų gausą kategorijose „Gamta ir jos apsauga“, „Kultūra“ bei „Kariuomenė“. Taip pat jie atkreipė dėmesį į temos atskleidimo įvairovę naujoje kategorijoje „Sveikiau“ ir didelį lyriškų, kasdienio gyvenimo akimirkas fiksuojančių fotopasakojimų pasirinkimą. Be to, tradiciškai iš visų į metraštį ir parodą patekusių nuotraukų kolegos patys išrinko jiems labiausiai patikusį kadrą, kurio autoriui atitenka „Kolegų prizas“. Ši tradicija itin svarbi spaudos fotografų bendruomenei – tai galimybė kasmet įvertinti vieno iš kolegų talentą, gerą akį, greitą reakciją ir sąmojį.
Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ tikslas – ne tik įvertinti praėjusių metų fotografų bendruomenės pasiekimus. Matant pastarųjų poros metų politinį klimatą, atsiranda labai stiprus poreikis viešai ir akivaizdžiai pabrėžti, kad Lietuvoje, skirtingai nei didžiosiose kaimyninėse šalyse, žurnalistai ir spaudos fotografai gali laisvai stebėti ir rodyti įvykius savo auditorijai, nerizikuodami savo laisve. Tad mums šios parodos pristatymas Vilniuje ir jos kelionė po Lietuvos miestus šiemet atrodo ypatingai prasminga, teikianti vilties, primenanti, kad turime laisvę, dėl kurios verta kovoti.