Renginiai

Literatūros festivalis OPEN BOOKS

241342597_855567868403674_95892236082918964_n
Kategorija
Literatūrinis renginys
Data
Penktadienis, rugsėjo 23, 2022 00:00 - Šeštadienis, rugsėjo 24, 2022 00:00
Organizuoja
Literatūros festivalis OPEN BOOKS

Rugsėjo 23-24 dienomis Vilniuje jau ketvirtą kartą vyks literatūros festivalis „Open books“, kuriame šiemet dalyvaus pasaulinio garso rašytojai, naujas knygas išleidę lietuvių autoriai, bus skiriamas dėmesys jauniems poetams, vyks literatūrinės diskusijos, o visus Nacionalinėje dailės galerijoje vyksiančius susitikimus jungs šių metų festivalio tema, susijusi su įvykiais Ukrainoje: „Ką gali literatūra: rašytojų vaidmuo karo akivaizdoje“.


Jau patvirtinta, kad festivalyje dalyvaus Nobelio premijos laureatė Svetlana Aleksijevič, – jos ankstesnį vizitą prieš kelis metus sutrukdė įvykiai Baltarusijoje, todėl ji nekantrauja susitikti su lietuvių skaitytojais – juo labiau, kad jos knygose paliečiamos temos apie totalitarizmą, santvarkos gniuždomą žmogų, karą itin aktualios šiuo metu.

„Open books“ festivalyje dalyvaus ir vienas garsiausių šių laikų ukrainiečių rašytojų Serhijus Žadanas, – tiesa, dėl karo Ukrainoje festivalyje jis dalyvaus nuotoliniu būdu. Prozininkas, poetas, publicistas karo Ukrainoje metu aktyviai įsijungė į paramos ukrainiečių kariams rinkimą, skleidžia informaciją, apie tai, kas vyksta, visame pasaulyje. Jis jau yra lankęsis Lietuvoje, į lietuvių kalbą išverstos jo knygos „Internatas“, „Anarchy in the UKR“, „Depeche Mode“. Šiais metais Lenkijos mokslų akademija Serhijų Žadaną nominavo Nobelio literatūros premijai, jis tapo Vokietijos Heinricho Böllio fondo ir Brėmeno miesto mero įsteigtos Hannos Arendt premijos laureatu. Šis apdovanojimas jam skirtas už „politinį mąstymą“. S.Žadanas sako, kad karas Ukrainoje turi rūpėti viso pasaulio žmonėms. „Jei Ukraina pralaimės, aukų bus ne tūkstančiai, o šimtai tūkstančių. Šių aukų kraujas bus ant sąžinės tų, kurie vis dar be baimės žaidžia su blogiu, linkėdami visiems gerovės ir taikos“, – sakė jis.

 Lietuvių autorių galerijoje jau patvirtino savo dalyvavimą:  Vaiva Grainytė, Rolandas Rastauskas, Rasa Aškinytė, Darius Pocevičius, Ramunė Brundzaitė, Živilė Kropaitė-Basiulė,  Laurynas Katkus, Lina Buividavičiūtė, Ignas Staškevičius, Laura Sintija Černiauskaitė, Nijolė Oželytė, Eglė Frank, Antanas Šimkus, Dominykas Norkūnas, Jurga Vilė, Lina Laura Švedaitė, Ramūnas Liutkevičius, Dovilė Raustytė, Dainius Gintalas, Bernardas Gailius,  Aldona Tüür ir kiti. 


Praėjusiais metais „Open books“ festivalyje startavo diskusijoms skirta erdvė, kurioje buvo kalbama įvairiomis su literatūra susijusiomis temomis. Šiais metais festivalyje tradicija bus išlaikyta – Nacionalinėje dailės galerijoje bus dvi renginių salės – vienoje jų vyks susitikimai su lietuvių ir užsienio rašytojais, o kitoje bus rengiamos diskusijos, kurių centre – negrožinė literatūra, rašytojų vaidmuo istorinių lūžių akimirkomis.

Viena laukiamiausių šio festivalio diskusijų vadinasi „Rašytojo vaidmuo karo akivaizdoje“. Viena iš šio pokalbio dalyvių – į festivalį atvyksianti Londone gyvenanti rašytoja Kristina Sabaliauskaitė. „Literatūra karo akivaizdoje gali ginti nekaltuosius, privalo stoti prieš blogį“, – sako rašytoja, kurios komentarai apie karą Ukrainoje sulaukia daug dėmesio ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Kitas pokalbio dalyvis – poetas, vertėjas Marius Burokas nuo karo pradžios labai aktyviai įsijungė į informacijos apie tai, kas vyksta Ukrainoje, sklaidą, jo rengiamos apžvalgos socialiniame tinkle „Facebook“ daug kam tapo vienu iš pagrindinių informacijos šaltinių apie karą. Juos festivalyje kalbins istorikas Aurimas Švedas.

Dar viena įvykius Ukrainoje liečianti diskusija vadinsis „Rašyti apie Ukrainą: kokia šios šalies realybė atsiskleidžia lietuvių autorių knygose“. Joje bus kalbama apie tai, kokią Ukrainą mes galime pažinti iš mūsų rašytojų kūrinių – vienuose jų paliečiama šių dienų Ukrainos realybė, kitose – žvilgsnis į neseną praeitį ar nusikėlimas kelis šimtmečius atgal, bandant suprasti ir dabartinių įvykių kontekstą. Šioje diskusijoje dalyvaus buvęs Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Algirdas Kumža, kurio prisiminimai apie darbą šioje šalyje sugulė knygoje „Oranžinis romanas“. Apie tai, kokią Ukrainą išvydo jau prasidėjus karui prieš ją, knygoje „Kiborgų žemė“ pasakoja Dovydas Pancerovas – neseniai pasirodė atnaujintas knygos leidimas, kuriame - ir pasakojimai apie dabartinius įvykius.  Robertas Petrauskas knygoje „Poltava“ pasakoja apie XVIII amžiaus pradžią, ir šis kūrinys padeda suvokti šių dienų karą Ukrainoje. Pokalbį su šiais autoriais moderuos žurnalistas Audrius Ožalas.

Bilietų kiekis yra ribotas.

Visas festivalio naujienas galima sekti ir prenumeruoti: https://www.openbooks.lt/