Renginiai

Sauliaus Kurnicko „Karaimai visada buvo su mumis. Šiaurės Lietuvos karaimų istorija“ pristatymas

425663844_779790444185508_4015895048977972784_n
Kategorija
Literatūrinis renginys
Data
Šeštadienis, vasario 24, 2024 14:00
Vieta
Laisvės pr. 5
Vilnius, Lietuva
Organizuoja
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras išleido naują knygą – Sauliaus Kurnicko „Karaimai visada buvo su mumis. Šiaurės Lietuvos karaimų istorija“. „Šis leidinys yra mano nuoseklaus, ilgamečio tyrinėjimo rezultatas“, – knygos pradžioje rašo autorius.
Panevėžio karaimų bendruomenę tyrinėjantį istorijos ir geografijos mokytoją S. Kurnicką parašyti knygą apie Šiaurės Lietuvos karaimus įkvėpė surinkta medžiaga, publikuoti ir nepublikuoti šaltiniai, amžininkų liudijimai, karaimų šeimų istorijos, senosios fotografijos.
Pirmoje dalyje, naudodamasis istorijos šaltiniais, istoriografijos apžvalga, S. Kurnickas gilinasi į karaimų tautinės mažumos atsiradimą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijoje, analizuoja įvairių istorijos tyrinėtojų nuomones, hipotezes ir samprotavimus apie karaimų atvykimo laiką bei paplitimą konkrečiose vietovėse.
Antroje knygos dalyje surinktos Panevėžio krašto karaimų šeimų istorijos, atsiminimai, nuotraukos. Siekiama perteikti ir atskleisti Panevėžio krašto karaimų bendruomenės narių požiūrį į savo praeitį, unikalias patirtis, išlaikant tradicijas, papročius ir tapatybę.
Autorius užaugo Panevėžyje, vienoje iš vadinamųjų karaimų gatvių – Sodų gatvėje, daug metų domėjosi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija, neatsiejama nuo karaimų. Knygoje patraukliai pasakojama apie ištikimos Lietuvai tautos, turinčios šimtmečių istoriją, būdą ir gyvenimą.
Leidinys iliustruotas istorinėmis karaimų šeimų fotografijomis, darytomis daugiau nei prieš šimtmetį garsių Panevėžio fotografų Leibos Slonimskio, Jankelio Trakmano, Iciko Frido, Leibos Greiserio, Arono Gutnero, Jono Žitkaus. Senąsias istorines nuotraukas restauravo ir dabartinius karaimų bendruomenės narius fotografavo Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys Stanislovas Bagdonavičius.
Knygos pristatymas ir susitikimas su knygos autoriumi vyks Vilniaus knygų mugėje vasario 24 d. 14 val. 5.5 salėje.
Renginį moderuos žurnalistas, laidų vedėjas Ginas Dabašinskas, dalyvaus fotomenininkas Stanislovas Bagdonavičius, karaimų bendruomenės atstovai Elidijus Rajeckas, Ana Maleckaitė.
Po pristatymo Knygų mugės lankytojai turės galimybę susitikti su autoriumi, įsigyti knygą ir gauti autografą Nacionalinės bibliotekos Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro stende (5.D21) 15–16 val.