Pasaulio puslapiai - Rusų literatūros mėnuo

Knygos, verstos iš rusų kalbos

 

Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) inicijuojamo literatūrinio projekto „Pasaulio puslapiai“ metu kiekvieną mėnesį skiriamas dėmesys vis kitos kalbos verstinėms knygoms. Gegužė – rusų kalbos mėnuo! Tad kviečiame susipažinti su leidyklų siūlomomis iš rusų kalbos verstomis knygomis.

 

 

LEIDYKLA „ALMA LITTERA“ siūlo:

 

„PASKUTINIEJI LIUDYTOJAI“ (2020)
Svetlana Aleksijevič
Vertė Alma Lapinskienė

Tai naujas ir necenzūruotas 1989 metais pasirodžiusios knygos leidimas. Joje skaudūs ir tikri vaikų, gyvenusių Rusijoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje Antrojo pasaulinio karo metais, atsiminimai. Karas iš vaikų atėmė viską: namus, tėvus, brolius, seseris, kasdienybę, tikruosius vardus ir vaikystę.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne

„MANO VAIKAI“ (2019)
Jachina Guzel
Vertė Zita Marienė

Tai antroji 1977 m. Kazanėje gimusios totorių rašytojos Guzel Jachinos knyga. XVIII amžiuje imperatorė Jekaterina Antroji pakvietė savo tėvynainius vokiečius atvykti į Rusiją ir tapti pilnateisiais šalies piliečiais, kartu išlaikant savo kalbą ir kultūrą. „Mano vaikai“ – vieno šių atvykėlių palikuonio, kuklaus mokytojo Jakobo Ivanovičiaus Bacho, istorija. Ribas tarp pasakos ir realybės ištrinančiame ir užburiančiame romane pasakojama apie meilę, pasiaukojimą ir stebuklus. Apie našlaičius vaikus ir našlaitę tautą. Apie „mažo žmogaus“ nereikšmingumą ir jo dvasios tvirtybę didžiosios istorijos verpetuose. Apie suaugusiųjų prisitaikėliškumą, baimę ir siaubą bei jų dar nesugadintus vaikus, linksmus ir drąsius, – vienintelę tėvų viltį.

Kur įsigyti?

Knygų klubas.lt

CINKO BERNIUKAI“ (2017)
Svetlana Aleksij
Vertė Algimantas Aleksandras Mikuta

Tai knyga apie jaunuolius, patekusius į karo sūkurį svetimoje šalyje, priverstus kovoti su civiliais jos gyventojais, išduotus savo valstybės. Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos įtraukta į vertingiausių 2017 metų verstinių knygų sąrašą.

Kur įsigyti?

Knygų klubas.lt

„KARO VEIDAS NEMOTERIŠKAS“ (2017)
Svetlana Aleksijevič
Vertė Alma Lapinskienė

Tai knyga apie moteris Antrajame pasauliniame kare, tai ne karo, o jausmų istorija.
Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos įtraukta į vertingiausių 2017 metų verstinių knygų sąrašą.

Kur įsigyti?

Knygų klubas.lt

„ČERNOBYLIO MALDA“ (2015)
Svetlana Aleksijevič
Vertė Alma Lapinskienė

Knyga ne tik apie pačią atominės elektrinės katastrofą, bet ir apie tai, ko mes net neįsivaizdavome, – kaip gyventi žemėje po jos. Avarijos likviduotojų, gaisrininkų, kariškių ir jų artimųjų, paprastų žmonių ir pareigūnų, o skaudžiausia – vaikų akimis atskleidžiamas visas sistemos suluošintų žmonių gyvenimo ir likimo tragizmas.
Rašytojai 2015 m. suteikta Nobelio literatūros premija „už daugiabalsį jos prozos skambesį, kančios ir narsumo įamžinimą“.

Kur įsigyti?

Knygų klubas.lt

LEIDYKLA „HOMO LIBER“ siūlo:

 

„ŠEŠIOS MICHAILO ALEKSANDROVIČIAUS KARJEROS. TENORO GYVENIMAS“ (2021)
Leonid Machlis

Knyga apie pasaulinio garso dainininką Michailą Aleksandrovičių (1914–2002), gimusį Latvijoje, Biržių kaime. Jo įspūdinga dainininko karjera prasidėjo Kaune, kur jis, neturėdamas dar nė dešimties metų, pirmą kartą pasirodė viešame koncerte Valstybiniame teatre (akompanavo L. Hofmekleris) ir sulaukė entuziastingų įvertinimų ir buvo pavadintas vunderkindu. Knygoje dokumentiniu tikslumu ir su beletristo talentu aprašomas sudėtingo likimo dainininko gyvenimo kelias.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne

„LIKIMŲ LABIRINTAS“ (2016)
Ksenija Zastavskaja
Vertė Arvydas Valionis

Šis romanas atkuria sudaužytus šeimų likimus Vakarų Ukrainoje po 1939 metų okupacijos, kai kraštą ėmė siaubti politinis smurtas, tremtys. Tris bendravardes moteris – lenkaitę, ukrainietę ir lietuvę – vienija dramatiškos valios, žmoniškumo, genealoginės atminties paieškos jungtys. Tai tarsi himnas motinos meilei, skirtingų tautybių moterų draugystei, gyvenimo pabaigoje apdovanotai laimės akimirka, nugalėjus aplinkinių žmonių beširdiškumą, prievartą, melą.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne

„MEILĖS TALISMANAS“ (2015)
Ksenija Zastavskaja
Vertė Arvydas Valionis

Žinomos Ukrainos rašytojos, dainų tekstų autorės, scenaristės romane pasakojama paini Klaipėdos vokiečio ir lietuvės dukros Kristinos gyvenimo istorija. Antrasis pasaulinis karas iš jaukaus prieškario Kauno nubloškia Kristiną į Vokietiją, kur ji pagaliau randa gyvenimo meilę ir užuovėją nuo skaudžių likimo smūgių.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne

LEIDYKLA „KITOS KNYGOS“ siūlo:

 

„IMPERIJA TURI MIRTI“ (2020)
Michail Zygar
Vertė Dalia Saukaitytė

Remiantis prisiminimais, laiškais, memuarais ir biografijomis knygoje pasakojama, kas vyko Rusijoje prieš 1905 m. revoliuciją ir kaip pribrendo 1917-ųjų Spalio perversmas. Istorija atsiskleidžia tarsi išgyvenant įvykius dalyvių akimis – niekas iš jų nežino, kas nutiks.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne

„RAŠYTOJAS IR SAVIŽUDYBĖ“ (2020)
Grigorij Čchartišvili
Vertė Dalia Saukaitytė

Vakarų šalyse, pasak statistikos, savižudybės dažnesnės nei žmogžudystės ir kiek retesnės nei mirtys per eismo įvykius. Kultūrologas, rašytojas Grigorijus Čchartišvilis (pseud. Borisas Akuninas) išsamioje studijoje išnagrinėjo istorinius, geografinius, teisinius, religinius ir filosofinius savižudybės aspektus įvairių epochų kultūrose.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne

„LAIKAS IŠ ANTRŲ RANKŲ: GYVENIMAS ANT SOCIALIZMO GRIUVĖSIŲ“ (2016)
Svetlana Aleksijevič
Vertė Irena Ramoškaitė

Toliau plėtodama unikalų dokumentinės prozos žanrą – leisdama veikėjams patiems pasakoti apie save – autorė byloja apie ypatingą žmonių padermę – homo soveticus. Dar palyginti neseniai homo soveticus tikėjo gyvenantis pažangiausioje ir galingiausioje valstybėje, o dešimtajame XX a. dešimtmetyje pasijuto vegetuojantis trečiojo pasaulio šalyje... Skurdas, korupcija, nenoras ir negebėjimas dirbti... Ar todėl posovietinė visuomenė ilgisi Sovietų Sąjungos ir... Stalino kulto?

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne

„VABZDŽIŲ GYVENIMAS“ (2015)
Viktoras Pelevinas
Vertė Dalia Saukaitytė

Viktoro Pelevino romane „Vabzdžių gyvenimas“ (1993), įvairiais vabzdžių pavidalais veikia būdingiausi posovietinės epochos tipažai, kuriuos blaško tuometės socialinės audros ir kataklizmai. Šis kūrinys dažnai vadinamas postsocialistinio siurrealizmo etalonu. Nors pasaulis čia iškreiptas lyg filosofo sapne, tačiau gilios egzistencinės metaforos ir intelektualus žaismas masinės kultūros fetišais universalizuoja kūrinį – jis aktualus ir šiandien.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne

„SNUFF“ (2013)
Viktoras Pelevinas
Vertė Dalia Saukaitytė

Neįtikėtina vaizduote apdovanotas subtilus rusų literatūros stilistas, psichologas ir satyrikas Viktoras Pelevinas, šiuo ironišku romanu brėždamas žmonijos ateities trajektorijas, grįžta prie didžiųjų XX a. pranašų – Jevgenijaus Zamiatino, Aldouso Huxley ir George Orwello temų. Tai meistriškai sukurta antiutopija, įspėjanti apie humanizmo vertybių griūtį ir cinizmo, pinigų kulto bei manipuliacijų pergalę.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne

LEIDYKLA LIETUVOS RAŠYTOJŲ SĄJUNGA“ siūlo:

 

„AKMENINIAI KLEVAI“ (2012)
Lena Eltang
Vertė Vladas Braziūnas

2012-ųjų metų geriausios verstinės knygos titulą pelniusi knyga.
Tai daugiasluoksnis romanas su savita kalba. Poetinės aliuzijos tai praskleidžia pridengdamos, tai pridengia praskleisdamos – grakščiai tiesiog skaitytojo akyse kloja vienas ant kito apžavius gyvenimo ir sąmonės realybės siužetus, laiškų ir dienoraščių kiauraraščius, nutviekstus skaudaus ir skaidraus ilgesio.
Romanas „Akmeniniai klevai" – ne iš tų, kur aprašo gyvenimą. Jis iš tų retų, kuriais rašomas pats gyvenimas.

Kur įsigyti?

LLA narės el. knygyne

LEIDYKLA „TYTO ALBA“ siūlo:

 

„SODAS“ (2020)
Marina Stepnova
Vertė Dalia Saukaitytė

Knyga, skirta pasiilgusiems klasikinės rusų literatūros. Tai epinis, plačiais mostais nutapytas anuometinės Rusijos paveikslas. Į klestinčią kunigaikščio Boriatinskio sodybą, apsuptą lūžtančio nuo gėrybių sodo. Ir sodyba, ir pats kunigaikščių gyvenimas – kaip šventė: amžina, dosni, džiūgaujanti. Tačiau į šį gyvenimą ateina vėlyvas ir niekieno nelaukiamas vaikas. Dukra, kurios gimimas sugriauna idealiai atrodžiusią šeimą.

Kur įsigyti?

LLA narės el. knygyne

„ITALŲ PAMOKOS“ (2016)
Marina Stepnova
Vertė Lolija Spurgienė

Marina Stepnova – talentinga rusų poetė ir rašytoja, daugybės apsakymų, romanų autorė. Jos knygos pelnė prestižiškiausias literatūros premijas, išverstos į daugelį Europos kalbų.
Šis romanas skirtas visiems, kurie skaito didžiąją literatūrą, vertina gyvą pasakojimą, mėgsta kietas melodramas ir netikėtas pabaigas.

Kur įsigyti?

LLA narės el. knygyne

LEIDYKLA „VAGA“ siūlo:

 

„LAZARIO MOTERYS“ (2020)
Marina Stepnova
Vertė Sigitas Parulskis

Tai tikras romanas, įrodantis, jog vis dar įmanoma aistringai, protingai ir originaliai pasakoti apie meilę, neapykantą, aistrą ir pasibjaurėjimą, apie istoriją, karą ir mokslą. 

Kur įsigyti?

LLA narės el. knygyne

„MIESTELIO ROMANSAS“ (2020)

Grigorijus Kanovičius
Vertė Aldona Paulauskienė

Autentiškų prisiminimų romanas, kuriame pasakojama, kaip 1920–1941 metų istoriniai įvykiai keitė Lietuvos miestelių gyventojų – žydų, lietuvių, lenkų, rusų – likimus.

Kur įsigyti?

LLA narės el. knygyne

„ŠĖTONO APŽAVAI“ (2020)

Grigorijus Kanovičius
Vertė Aldona Paulauskienė

Grigorijus Kanovičius – vienas žymiausių šiuolaikinių žydų rašytojų, Lietuvos nacionalinės ir Izraelio rašytojų sąjungos premijų laureatas. „Šėtono apžavai“ – vienas iš vienuolikos jo parašytų romanų. Tai rašytinis paminklas nužudytam Lietuvos žydų etnosui.

Kur įsigyti?

LLA narės el. knygyne

„SIMETRIJOS MOKYTOJAS“ (2020)
Andrej Bitov
Vertė Aušra Stanaitytė-Karsokienė

Fikcinio romano „originalo“ pagrindinis veikėjas – genialus, bet taip pat kaip ir A. Bitovo išgalvotas autorius, užmirštas rašytojas. Kūrinyje, autoriaus – „vertėjo“ pavadintame romanu aidu, žaismingu ir kartu daugybės prasmių prisodrintu stiliumi apmąstomas pats rašymo procesas, mėginama iš šalies, „užsieniečio“ akimis, per išgalvotų ir tikrų istorinių asmenybių likimus pažvelgti į Rusiją, jos kultūrą ir vietą pasaulyje, atspėti „visuotinės simetrijos“ – neregimų, bet kiekviename žingsnyje nujaučiamų viską valdančių dėsnių mįslę.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne

„IMPERATYVAS. POKALBIAI LIASKOSE“ (2020)
Krzysztof Zanussi, Aleksandr Krasovickij
Vertė Kazys Uscila

Rašytojų knygoje Imperatyvas. Pokalbiai Liaskose pinami ir plėtojami filosofiniai pamąstymai apie Europos ir pasaulio likimą, sudėtingus laisvės, moralės, religijos ir progreso tarpusavio ryšius, krikščioniškąją civilizaciją ir kultūrą.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne

„DURNIŲ MOKYKLA“ (2019)
Saša Sokolov
Vertė Goda Grigolytė-Lučiūnienė

Saša Sokolovas – vienas mįslingiausių šiuolaikinės rusų literatūros rašytojų. Gimė Kanadoje 1943 m., ankstyvojoje vaikystėje su tėvais persikėlė gyventi į pokarinę Rusiją. Vėliau keletą kartų bandė bėgti iš šalies, kol galiausiai, 1975 m., jam pavyko. Gyvena JAV, kur pirmąkart ir pasirodė romanas „Durnių mokykla“, netrukus, išverstas į anglų kalbą, sulaukęs Vakarų pasaulio pripažinimo. Tai sudėtingiausias modernistinis kūrinys – poezija: lyriškas ir filosofiškas, maištaujantis ir ironiškas, kupinas vaizduotės šmėklų ir atminties duobių, jaunuolio, kurio asmenybė dvejinasi, kuris svajoja pavirsti paukščiu, tačiau pavirsta baltąja lelija, istorija, papasakota daugiabalsiu choru. Tai žodžio kaligrafija ir kalbos stichija. Romanas, persmelktas visaapimančio švelnumo (troškimo).

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne

„BIKFORDO PASAULIS“ (2015)
Andrej Kurkov
Vertė  Jonė Ramunytė

Romanas-fantasmagorija, patraukiantis drąsia ir spalvinga autoriaus – pasakininko – fantazija. Romanas pinamas iš kelių siužetinių linijų. Kūrinys sunkiai įtelpa į žanro rėmus, jį pamėgti gali ir istorijos, nuotykių literatūros mėgėjai, ir literatūrinio žodžio gurmanai.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne

„VENEROS PLAUKAS“ (2013)
Michailas Šiškinas
Vertė Aušra Stanaitytė-Karsokienė

Iš pažiūros nesudėtingas siužetas – keturios istorijos audžia romano meninį pasaulį: Šveicarijoje prieglobsčio siekiančių pabėgėlių istorijos, pasakojamos rusų kalbos vertėjui-vertikui; pastarojo meilės istorija Italijoje; laiškai sūnui, kuriuose atsispindi ir mitologiniai, istoriniai pasauliai, cituojami iš vertiko skaitomų knygų; ir Izabelos, dainininkės, kurios biografiją jis norėjęs parašyti, dienoraščiai. Įdomu tai, kad visos šios istorijos, daugiau ar mažiau, turi antrą – autobiografinį – dugną.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne

„LAIŠKŲ KNYGA“ (2011)
Šiškin Michail
Vertė Sigitas Parulskis

Romano preliudija – saldūs pirmosios meilės atsiminimų trupiniai: vasarnamio lubų baltuma, juodos ievų uogos, žiogai, kimbantys prie suknelės, saulės paplotėliai ant grindų... Bet tai tik pradžių pradžia.
Mylimųjų laiškuose sprogsta pasauliai, laiškais jie mėgina išplėšti prarastą jųdviejų laiką... Praeitis tampa dabartimi.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne