Pasaulio puslapiai - Norvegų literatūros mėnuo

Leidyklos rekomenduoja: knygos, verstos iš norvegų kalbos

Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) inicijuojamo literatūrinio projekto „Pasaulio puslapiai“ metu kiekvieną mėnesį skiriamas dėmesį vis kitos kalbos verstinėms knygoms. Birželis – norvegų kalbos mėnuo! Tad kviečiame susipažinti su LLA narių siūlomomis iš norvegų kalbos verstomis knygomis.

 

LEIDYKLA „ALMA LITTERA“ siūlo:

„DINOS KNYGA“ (2015)
„LAIMĖS SŪNUS“ (2017)
„KARNOS KRAITIS“ (2017)
„DINOS TESTAMENTAS“ (2019)
Herbjørg Wassmo
Vertė Eglė Išganaitytė-Paulauskienė

Herbjørg Wassmo (g. 1942) yra viena populiariausių autorių Norvegijoje. 1986 m. rašytoja apdovanota Šiaurės šalių tarybos premija. Jos kūriniai išversti į daugelį kalbų. Garsiausias iš jų – „Dinos knyga“. Tai nepaprasto originalumo ir įtaigumo saga apie stiprią moterį. Knygoje pateikimas sodrus XIX a. Norvegijos paveikslas: atskleidžiami ryškūs ir labai skirtingi veikėjų portretai, aprašoma šiauriečių kasdienybė, jūrininkystė ir prekyba.

 

Kur įsigyti?

Knygų klube


„PLAUK SU SKĘSTANČIAIS“ (2017)
„SESERŲ VARPAI“ (2019)
Lars Mytting
Vertė Viktorija Gercmanienė

Larsas Myttingas (g. 1968) – Norvegijos rašytojas, išgarsėjęs romanu „Plauk su skęstančiais“. Ši knyga, išversta į beveik 20 kalbų, buvo apdovanota prestižine Norvegijos knygynų premija, o Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga ją įtraukė į vertingiausių 2017 m. verstinių knygų sąrašą. Savitas ir užburiantis Larso Myttingo stilius įtraukia ryškiu veikėjų ir aplinkos vaizdavimu. Autentiškų detalių kupiname istoriniame pasakojime susipina buitis ir mistika, namų saugumas ir poreikis pažinti pasaulį.

 

Kur įsigyti?

Knygų klube


„ĮBROLIS“ (2018)
Lars Saabye Christensen
Vertė Asta Grabauskienė

Larsas Saabye Christensenas (g. 1953) – talentingas, vienas garsiausių šiuolaikinis norvegų-danų rašytojas, scenaristas, poetas ir dramaturgas, tarptautinių premijų laureatas. Jo realizmas mainosi tarp poetinio įvaizdžio ir gudriai sukurtų įvykių, pateikiamų subtilia metropolijos kalba ir slengu, kuris niekada neatrodo dirbtinis. 2001 m. pasirodęs romanas „Įbrolis“ tapo sensacija ir buvo apdovanotas prestižiškiausiomis premijomis.

 

Kur įsigyti?

Knygų klube


„PALIKIMAS“ (2018)
Vigdis Hjorth
Vertė Agnė Guigaitė

Vigdis Hjorth, produktyvi ir nevengianti aštrių temų romanistė, niekuomet neslėpė rašanti atsižvelgdama į gyvenimiškąją savo patirtį. Nors tikrovės ir išmonės sąsajų romane „Palikimas“ tikrai netrūksta, autorė pabrėžia, kad jos kūrinys turėtų būti skaitomas kaip romanas. Kasdienės žmonių bėdos jame išradingai supintos su filosofinėmis problemomis.

 

Kur įsigyti?

Knygų klube


„AŠ KELIAUJU VIENA“ (2018)
„PELĖDA MEDŽIOJA NAKTĮ (2019)
„BERNIUKAS SNIEGE“ (2020)
Samuel Bjørk
Vertė Viktorija Gercmanienė

Naujosios kartos detektyvinių trilerių autorius, pelnęs tarptautinį pripažinimą. Pasaulinių bestselerių „Aš keliauju viena“, „Pelėda medžioja naktį“, „Berniukas sniege“ autorius.

 

Kur įsigyti?

Knygų klube


VAIKAMS

„VAFLINĖS ŠIRDELĖS“ (2018)
Maria Parr
Vertė Agnė Guigaitė

Autorė vadinama norvegiška „Astrid Lindgren“ arba „naujoji Astrid Lindgren“. Knyga viena iš 2018 m. Eugenijos Stravinskienės premijos nominančių už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams. „Vaflinės širdelės“ kupinos to sunkiai nusakomo skandinavų literatūrai būdingo jaukumo, švelnaus humoro ir subtilios išminties.

 

Kur įsigyti?

Knygų klube


„VARTININKAS IR JŪRA“ (2020)
Maria Parr
Vertė Agnė Guigaitė

Antroji „Vaflinių širdelių“ knyga, apdovanota Bragės bei Nynoško vaikų literatūros premijomis, tęsiami nuotykiai, prasidėję „Vaflinėse širdelėse“. Autorė sukūrė veikėjus, kurie turi išmaniuosius įrenginius, bet sugeba gyventi tikrą vaikišką gyvenimą, kai noras patirti nuotykių nugali visas baimes ir padeda įveikti nesklandumus. Parodomos tikrosios vaikystės spalvos ir artimas ryšys su šeima bei tikrais draugais. Rašymo stilius labai įtraukiantis, apstu kokybiško humoro ir juokingų vaikiškų išminties perliukų.

 

Kur įsigyti?

Knygų klube


LEIDYKLA „BALTOS LANKOS“ siūlo:

„MANO KOVA“ (romanų ciklas)
Karl Ove Knausgård
Vertė Justė Nepaitė

Visame pasaulyje išgarsėjusiame šešių autobiografinių romanų cikle „Mano kova“ Karlas Ove Knausgårdas šokiruojamai atvirai aprašo savo paties, o ne išgalvotų personažų gyvenimą, tačiau kiekviena ciklo knyga skaitoma kaip talentingai parašytas, tvirtais siužeto siūlais sukabintas romanas. Savito stiliaus pasakojime autorius supina intymias kasdienio gyvenimo detales su pamatiniais klausimais apie atmintį, tapatybę, meilę, žmonių santykius, mirtį, meną. Šis literatūros šedevras duoda galimybę pažinti vieną originaliausių šių dienų rašytojų. Į lietuvių kalbą jau išverstos trys ciklo dalys: „Mirtis šeimoje“ (2018), „Mylintis žmogus“ (2019) ir „Vaikystės sala“ (2020).

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„PEILIS“ (2019)
Jo Nesbø
Vertė Giedrė Rakauskaitė

Jo Nesbø – vienas įtakingiausių šių laikų kriminalinių romanų rašytojų pasaulyje. Milžinišką sėkmę ne tik gimtojoje Norvegijoje, bet ir daugelyje užsienio šalių, taip pat ir Lietuvoje jam pelnė kultinis knygų ciklas apie Harį Hūlę. „Peilis“ – jau dvyliktasis detektyvo Hario Hūlės serijos romanas.

Haris Hūlė dar niekada nebuvo taip arti prarajos. Oslo policijoje jis rūšiuoja dokumentus, užuot daręs tai, ką geba geriausiai, – tyręs žmogžudystes. Ir viskas – tik į bloga. Kai vieną rytą Haris atsibunda sunkiai pagiringas, visiškai neprisimindamas nakties, kruvinomis rankomis, tai – tik veriančio nelyg išgaląsti peilio ašmenys košmaro pradžia.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„VABZDŽIŲ PLANETA“ (2019)
Anne Sverdrup-Thygeson
Vertė Eglė Išganaitytė-Paulauskienė

Vabzdžiai – mūsų ekosistemos pagrindas ir mes, žmonės, esame priklausomi nuo to, kaip jie atlieka savo darbą. Jie valdo mūsų pasaulį, ir žmonių pareiga – suprasti, kaip tai vyksta ir ką galime padaryti, kad mūsų planeta nesunyktų, kad joje išliktų pusiausvyra.

Anne Sverdrup-Thygeson – Norvegijos biologijos mokslų universiteto profesorė, tyrinėjanti vabzdžių ir grybų įtaką miškų ekologijai. „Vabzdžių planeta“ – pirma populiariuoju stiliumi parašyta profesorės knyga, stulbinamais faktais ir aktualiomis temomis patrauksianti ne tik vyresnius, bet ir jaunus skaitytojus.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„AKLAS SPĖJIMAS“ (2019)
Jørn Lier Horst
Vertė Justė Nepaitė

Jørnas Lieras Horstas – vienas svarbiausių ir populiariausių šiuolaikinių Norvegijos kriminalinių romanų autorių. Daugybę metų dirbo vyriausiuoju inspektoriumi, savo unikalią patirtį pasitelkia romanuose. Norvegijoje itin populiari jo knygų serija apie detektyvą Viljamą Vistingą.

Detektyvas Viljamas Vistingas nesiruošia nuleisti rankų: jau pusę metų viliasi aptikti bent menkiausią užuominą, kuri padėtų jam išsiaiškinti, kas iš tikrųjų nutiko vieną šaltą žiemos naktį. Kai tyrimo sūkuryje neplanuotai atsiduria nėščia detektyvo dukra Lina, viskas apsiverčia aukštyn kojomis. Tai nebe tik policijos tyrimas – tai asmeninė detektyvo kova.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


VAIKAMS

„VILJAMAS VENTONAS. ORBULIATORIAUS AGENTAS“ (2020)
Bobbie Peers
Vertė Justė Nepaitė

Bobbie Peerso pasakojimai apie geriausią pasaulyje kodų šifruotoją Viljamą Ventoną – viena populiariausių vaikų knygų serija Norvegijoje. „Orbuliatoriaus Agentas“ – naujausia serijos dalis lietuvių kalba, anksčiau išleistos dvi Viljamo Ventono nuotykių knygos: „Luridijaus vagis“ (2016) ir„Kriptalo portalas“ (2017).

Po šimto metų pertraukos didysis Londono laikrodis netikėtai sustojo. Tai gali reikšti tik viena: Orbuliatoriaus Agentas vėl čia. Ir jis ieško geriausio pasaulyje kodų šifruotojo – Viljamo Ventono.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


LIETUVOS RAŠYTOJŲ SĄJUNGOS LEIDYKLA siūlo:

„KONGO UŽRAŠAI“ (2020)
Nikolaj Frobenius
Vertė Alvyda Gaivenienė

„Kongo užrašai“ – tai tikrais įvykiais paremtas romanas apie krizės ištiktą šalį. Bet kartu tai ir įtraukiantis pasakojimas apie tiesos paieškas ir pasitikėjimą. Pagrindiniam kūrinio veikėjui mėginant išnarplioti, kas gi čia vyko iš tiesų, prieš akis jam atsiskleidžia gerokai šiurpesnė realybė, nei buvo galima tikėtis. Ji paliečia ir jo paties gyvenimą, netgi priverčia permąstyti prisiimtą vaidmenį, kurį jis turi atlikti kaip rašytojas šioje miglotoje teritorijoje tarp pramano ir abejotinų tiesų.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„BALTA JŪRA“ (2019)
Roy Jacobsen
Vertė Nora Strikauskaitė

„Balta jūra“ – didelio pasisekimo sulaukusio romano „Neregimieji“ tęsinys. Jame išskleidžiamas dar platesnis neregimųjų gyvenimo paveikslas. Tai unikalus „lėtosios" literatūros pavyzdys, pasakojimas apie laisvę, likimą, paprastą atsakomybę ir kasdienę drąsą.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„NEREGIMIEJI“ (2018)
Roy Jacobsen
Vertė Nora Strikauskaitė

Roy Jacobsenas – vienas garsiausių šiuolaikinių norvegų rašytojų, apdovanotas daugeliu literatūros premijų, tarp jų – prestižine Norvegijos kritikų premijos už literatūrą. Du jo romanai buvo nominuoti Šiaurės tarybos literatūros premijai.

„Neregimieji“ sulaukė sėkmės ne tik Norvegijoje, bet ir sukėlė tarptautinį susidomėjimą. Kritikai šį kūrinį vadina didelės meninės įtaigos saga, paprastumo ir skaidrumo šedevru. Tokių knygų – reta. Jos istorija tokia neskubri ir kupina rupios išminties, kad prasmingai suskamba ir menkiausia detalė.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


LEIDYKLA „TYTO ALBA“ siūlo:

„BIČIŲ ISTORIJA“ (2017)
Maja Lunde
Vertė Eglė Išganaitytė ir Justė Nepaitė

M. Lunde visame pasaulyje žinoma kaip romanų ekologine tematika autorė.

„Sužinojus apie bičių kolonijų irimą ir bičių svarbą žmonijai, mane ėmė graužti nerimas. Norvegijoje turime posakį: rašyk apie tai, kas tave graužia. Mane kamavo daug klausimų: kodėl bitės miršta? Kaip atrodytų pasaulis be augalus apdulkinančių vabzdžių? Ar mums pavyktų išgyventi?“ – sako M. Lunde.

Autorė kviečia skaitytoją atsigręžti į praeitį, apsvarstyti šių dienų ekologines problemas ir kartu pažvelgti į distopinį pasaulio vaizdą, kuris, jei nieko nesiimsime, netrukus gali virsti realybe.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„VANDENS ISTORIJA“ (2018)
Maja Lunde
Vertė Alvyda Gaivenienė

M. Lunde visame pasaulyje žinoma kaip romanų ekologine tematika autorė.

„Vandens istorija“ – romanas–perspėjimas apie reikalingiausią gyvybei elementą – vandenį. Prekyba ledynų vandeniu ir iš sausros apimtų vietų bėgantys žmonės, ieškantys tik vieno – vandens. Du susipynę pasakojimai apie katastrofą, kuri gali tapti netolima ateitimi. Knyga apie meilę ir viltį išsigelbėti.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„NERIMAS“ (2017)
Finn Skårderud
Vertė Aušra Bagočiūnaitė

Tai studija, padedanti pažvelgti į pačias nerimo gelmes, kad iš jų išnirtume saugesni ir ramesni. Nuolatinis noras būti pripažintiems, meniškasis narcisizmas, protingo vaiko nerimas, gėda ir baimė, nemiga įvardijami pasitelkiant teorinę kalbą ir mokslines įžvalgas. Tačiau kartu – tai ir romanisto plunksnos verti siužetai apie Kafką, Strindbergą, Giacometti, pacientų istorijos susipina su Rilke'ės, Freudo, Julios Kristevos ar Susan Sontag mintimis.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„SOFIJOS PASAULIS“ (2018)
Jostein Gaarder
Vertė Eglė Išganaitytė

Tai knyga, su kuria užaugo ne viena karta. Kuo ji taip traukia? Autorius suderino, atrodytų, nesuderinamus dalykus: filosofijos mokslo raidą įvilko į romano rūbą – sukūrė įtraukiantį, lavinantį, nepaprastai įdomų pasakojimą apie didžiuosius pasaulio mąstytojus.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


VAIKAMS

„SNIEGO SESĖ“ (2019)
Maja Lunde
Iliustratorė Lisa Aisato
Vertė Alvyda Gaivenienė

M. Lunde visame pasaulyje žinoma kaip romanų ekologine tematika autorė.

O Lietuvoje didžiausio dėmesio sulaukė M. Lunde istorija vaikams. Tiksliau tai jaudinanti istorija ne tik vaikams, bet ir suaugusiems apie širdgėlą, meilę, draugystę ir šeimą. Apie tai, kaip susidoroti su beribiu skausmu ir rasti jėgų gyventi toliau. Neįtikėtinai jaukią „Sniego sesės“ atmosferą sukuria teksto ir iliustracijų derinys.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne