Pasaulio puslapiai - Lenkų literatūros mėnuo

Leidyklos rekomenduoja: knygos, verstos iš lenkų kalbos

Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) inicijuojamo literatūrinio projekto „Pasaulio puslapiai“ metu kiekvieną mėnesį skiriamas dėmesį vis kitos kalbos verstinėms knygoms. Liepa – lenkų kalbos mėnuo! Tad kviečiame susipažinti su LLA narių siūlomomis iš lenkų kalbos verstomis knygomis.

 

LEIDYKLA „ODILĖ“ siūlo:

„LENKIŠKI PRISIMINIMAI“ (2017)
Witold Gombrowicz
Vertė Irena Aleksaitė

Witoldas Gombrowiczius (Witold Gombrowicz; 1904–1969) – lietuvių kilmės lenkų rašytojas. Jo „Lenkiški prisiminimai“ – vienas įspūdingiausių XX amžiaus Vidurio Europos intelektualinių tekstų, iki šiol beveik nepažintas Lietuvos skaitytojų. „Prisiminimai“ gimė radijo stoties „Laisvoji Europa“ užsakymu ir buvo skirti skaityti per radiją. Todėl apie esminius dalykus čia kalbama laisvu, šnekamuoju, kartais netgi liežuvautojo stiliumi. Meno ir literatūros pasaulis, politika, moterys, aristokratija ir inteligentija, jauno žmogaus branda – tai temos, kurios aptariamos šmaikštaus, atviro ir kandaus kritiko žvilgsniu.


„MEILĖS ĮVYKIŲ KRONIKA“ (2019)
Tadeusz Konwicki
Vertė Vidas Morkūnas

Pavilnyje užaugusio lenkų rašytojo ir režisieriaus Tadeuszo Konwickio (1926–2015) romanas atveria lietuvių skaitytojui dar nepažintus Vilniaus atminties klodus. Įtaigiai pasakojama jaunuolių meilės istorija nukelia mus į 1939-uosius, persmelktus karo ir pasaulinės katastrofos nuojautos. Vilnelės pakrantėse, Vilniaus gatvelėse Vitoldas ir Alina aistringai žaidžia gyvenimo ir mirties žaidimus. Pagal šį romaną įsimintiną kino filmą yra sukūręs lenkų režisierius Andrzejus Wajda.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„DIENORAŠTIS I“ (2019)
„DIENORAŠTIS II“ (2019)
Witold Gombrowicz
Vertė Irena Aleksaitė

Witoldas Gombrowiczius Paryžiuje leisto lenkų žurnalo Kultura redaktoriui Jerzy Giedroycui 1952-ųjų rugpjūčio 6-ąją rašė: „Turiu tapti savo paties komentatoriumi, dar geriau – savo paties režisieriumi. Turiu nukalti mąstytoją Gombrowiczių, genijų Gombrowiczių, kultūros demonologą Gombrowiczių ir daug kitų nepakeičiamų Gombrowiczių.” Rašytojo Dienoraštis ir yra šio beprotiško užmojo įgyvendinimas. Witoldas Gombrowiczius pradėjo jį rašyti 1953-iaisiais Argentinoje, Buenos Airėse, ir užbaigė Prancūzijoje, Vanse, 1969-aisiais.

Tai antrasis lietuviškas – naujais tekstais ir pratarme papildytas, pataisytas – Dienoraščio leidimas, šįkart, kaip ir naujausias prancūziškas, publikuojamas dviem tomais.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


LEIDYKLA „APOSTROFA“ siūlo:

„GIMTOJI EUROPA“ (2011)
Czeslaw Milosz
Vertė Juozas Tumelis

Nobelio premijos laureato Czesławo Miłoszo (Česlovas Milošas, 1911–2004) esė knyga apie Europą Rytų europiečio, rašytojo akimis. Knyga apie tai, kaip būti Europoje ir jaustis europiečiu, kaip nepamiršti vietos, kurioje gimei, būti Europos piliečiu, jausti ir savo krašto, ir jos kultūrų sąveiką, semtis iš to stiprybės. Tai ne politinis traktatas ir ne autobiografinė knyga. Greičiau tai noras nusakyti ypatingą istorinį ir socialinį fenomeną – Rytų europiečio tapatumą – ir kartu mėginimas objektyviai, tarsi iš šalies, per atstumą pažvelgti į savo paties gyvenimą. Rašytojas patraukia skaitytoją pasakotojo talentu, atvirumu ir giliomis įžvalgomis.


„MILOSZAS. BIOGRAFIJA“ (2015)
Andrzej Franaszek
Vertė Vytas Dekšnys

Iki šiol išsamiausia vieno žymiausių XX amžiaus pasaulio poetų – vienintelio iš Lietuvos kilusio Nobelio literatūros premijos laureato – Czesławo Miłoszo (Česlovo Milošo, 1911–2004) biografija, kurioje artimai siejamas asmeninis jo gyvenimas, kultūrinė, intelektualinė ir politinė aplinka bei jo kūrybos bruožai ir tendencijos.

 

Kur įsigyti?

Knygų klube


„VANDUO PUODELYJE“ (2017)
Tadeusz Rozewicz
Sudarė ir vertė Eugenijus Ališanka

Tadeuszas Rozewiczius (1921–2014) – poetas, dramaturgas, prozininkas, kartu su Czeslawu Mitoszu, Wistawa Szymborska ir Zbignievvu Herbertu laikomas vienu didžiųjų XX a. lenkų poetų. Jis ne kartą nominuotas Nobelio premijai, o kūryba išversta daugiau nei į 40 kalbų. Lenkų avangardistinės poezijos pradininkas, vadinamas sąžinės balsu ir moraliniu autoritetu. Rozewicziaus poezijos kalba taupi, tiksli, asketiška, pabrėžtinai proziška, apgaulingai paprasta. Poetui itin svarbios pauzės, elipsės, nutylėjimai. Jo eilėraščiai – „nuogi“: be ritmo ir metaforų, neretai dėliojami kaip koliažai, pasitelkiama popmeno technika, juose apstu įvairiakalbių citatų, kultūrinių aliuzijų. „Vanduo puodelyje: eilėraščių rinktinė“ – tai pirmoji išsami jo poezijos rinktinė.

 

Kur įsigyti?

Humanitas.lt


LIETUVOS RAŠYTOJŲ SĄJUNGOS LEIDYKLA siūlo:

„BĖGŪNAI“ (2019)
Olga Tokarczuk
Vertė Vyturys Jarutis

Pasakojimą apie bėgūnus ir jų ekscentrišką pasaulėvoką Olga Tokarczuk išgirdo kadaise pati atklydusi į Maskvą, o mintimis apie tai, pristatydama savo knygą „Bėgūnai“, dalijosi 2017-ųjų vasarą Nidoje, viename iš Thomo Manno festivalio susitikimų. Romano veiksmas šokinėja nuo XVII a. iki šių dienų, o jo struktūra – tarsi atskirų, ir visai pramanytų, ir tikrais faktais paremtų, miniatiūrų vėrinys. Olga Tokarczuk – ryški, nepaprastu sąmoju ir ypatinga vaizduote pasižyminti šiuolaikinės lenkų literatūros žvaigždė, lietuvių skaitytojui pažįstama kaip romanų „Praamžiai ir kiti laikai“, „Dienos namai, nakties namai“ autorė. 2018 m. už romaną „Bėgūnai“ ji pelnė vieną prestižiškiausių anglakalbiame pasaulyje apdovanojimų – „Man Booker International Prize“ (angliškai romanas pasirodė „Flights“ pavadinimu). Olga Tokarczuk – pirmoji rašytoja iš Lenkijos, pelniusi šiuos laurus. Autorei paskirta ir 2018 m. Nobelio literatūros premija.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„DIENOS NAMAI, NAKTIES NAMAI“ (2020)
Olga Tokarczuk
Vertė Vyturys Jarutis

Šioje knygoje glūdi ne viena, o šimtai istorijų. Jos tarytum pakibusios tarp tikrovės ir mito, tarp praeities ir dabarties, tarp dienos darbų ir nakties kerų. Pietvakarių Lenkijos provincijoje, Valbžycho apylinkėse, galima rasti viską: senutę perukų meistrę, pakaruoklį, netašytą kaimyną, viduramžių šventąją barzdotu Kristaus veidu, vienuolį, troškusį būti moterimi, aiškiaregį miestelio keistuolį, istorijos mokytoją vilkolakį, sapnus iš interneto arba netikėtą mintį, kad kiekvieną akimirką pusė pasaulio miega.

Pasak Olgos Tokarczuk, mūsų prieštaringame pasauly svarbiausia eiti savo keliu, o einant neprarasti artumo kitiems jausmo ir neieškoti laimės bet kuria kaina. Juk laimė – čia pat, kasdienybėje: mažytėse kelionėse į gretimą miestelį apsipirkti, atsitiktinai perskaitytame turistiniame lankstinuke ar netgi tame paslaptingame balse, kurį sapnuose girdi niekuo neišsiskirianti banko darbuotoja.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„VARYK SAVO ARKLĄ PER MIRUSIŲJŲ KAULUS“ (2020)
Olga Tokarczuk
Vertė Vyturys Jarutis

Atokiame Lenkijos kaime keistuolė Janina Dušejko tamsiais žiemos vakarais studijuoja astrologiją, kartu su buvusiu mokiniu verčia Williamo Blake'o poeziją ir prižiūri Varšuvos gyventojų sodo namelius. Ji mieliau renkasi gyvūnų nei žmonių draugiją. Ieško ryšių tarp planetų išsidėstymo ir to, ką rodo televizija. Jos manymu, žmonių vardai dažnai neatitinka konkrečių asmenybių, todėl žmones verta pervardyti.

Netikėtai kaimelio ramybę sudrumsčia paslaptinga Janinos kaimyno, praminto Didžiąja Pėda, mirtis. O tuomet pasipila ištisa keistų mirčių virtinė. Energingoji moteris ima versti nusistovėjusį – ir užsistovėjusį – tradicinį vietinės bendruomenės gyvenimą aukštyn kojom...

Intriguojantis detektyvinis šio romano siužetas labai išradingai panaudojamas skaitytojų dėmesiui prikaustyti. Tačiau knygoje kartu keliama daugybė svarbių idėjų – nuo hipsteriškos laisvamanybės iki ekofeminizmo.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„AKIRATIS“ (2017)
Wiesław Myśliwski
Vertė Vyturys Jarutis

Šis romanas 1997 m. pelnė aukščiausią Lenkijos literatūrinį apdovanojimą – Nikės premiją. Tai bene vienintelis epinės prozos pavyzdys XX a. paskutinio dešimtmečio lenkų literatūroje, kuriame išsipildo nostalgiška svajonė – grįžti į prarastą praeitį. Kritikai romaną iškart pavadino šedevru.

Wiesławas Myśliwskis (gim. 1932) – vienas žymiausių šiuolaikinių lenkų rašytojų, prozininkas, dramaturgas. Jis vienintelis du kartus buvo apdovanotas prestižine Lenkijoje Nikės literatūrine premija.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„YDA“ (2013)
Magdalena Tulli
Vertė Vytas Dekšnys

Šiuolaikinės lenkų rašytojos Magdalenos Tulli (g. 1955) romanas „Yda" buvo nominuotas prestižinei Nikės premijai. Novatoriškos formos kūrinys daugiaprasmis, atskleidžia universalias egzistencines problemas. Kilusi sumaištis mieste – tolimos katastrofos aidas, žadinantis neigiamus instinktus, valdžios troškimą. Rašytoja gerai jaučia masių ir individo psichologiją, mato pažemintųjų skriaudas, ironizuoja uniformuotųjų nužmogėjimą.

Paslaptingas pasakotojas, prisiliečiantis vis prie kito personažo, atskleidžia dalelę jo pasaulio ir Rytų Europos istorinių socialinių realijų.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„ITALIŠKOS „ŠPILKOS“ (2014)
Magdalena Tulli
Vertė Birutė Jonuškaitė

Autobiografinė apysaka „Itališkos ,špilkos'" yra tarsi raktas į visą Magdalenos Tulli kūrybą. Pasakotoja sugrįžta vaikystėn, kalba apie patirtas traumas. Karas ir pokaris, vaiko vienatvė, sudėtingi santykiai su tėvais, Rytų ir Vakarų kontrastai, susvetimėjęs pasaulis – šios sudėtingos temos atskleistos vaiko akimis, tačiau iš platesnės, suaugusiojo perspektyvos. Rašytoja tyrinėja atminties slėpinius ir tai, kaip žmogaus gyvenimas gali būti nulemtas praeities. Šeimos problemos susipynusios su istorija, geresnio gyvenimo ilgesys slepia buvimo skausmą.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


LEIDYKLA „TERRA PUBLICA“ siūlo:

„VILNIUS. ŠEIMOS SKONIŲ ISTORIJA“ (2017)
Ewa Wołkanowska-Kołodziej, receptai Genowefos Wołkanowskos
Vertė Aušra Bagočiūnaitė

tai Vilniaus krašto lenkų šeimos istorija, receptų knyga, savotiškas turistinis gidas po Vilnių ir jo apylinkes, mitybos tradicijų studija, netgi kalbos skirtumų tarp Vilniaus krašto bei Lenkijoje gyvenančių lenkų apžvalga. Knyga parašyta su meile ir humoru, kuris retkarčiais perauga į ironiją, verčiančią susimąstyti, giliau pažvelgti į save ir savo artimą.

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


LEIDYKLA „AUKSO ŽUVYS“ siūlo:

„WITKACY. PLĖŠRŪNIŠKAS PROTAS“ (2018)
Izabella Curyłło-Klag, Przemysław Pawlak, Marek Średniawa, Tomasz Bocheński, Maciej Dombrowski, Beata Zgodzińska, Janusz Degler, Henrikas Šabasevičius, Alwida Bajor
Vertė Irena Aleksaitė, Giedrius Gabrėnas, Edita Gudišauskaitė, Regina Tribocka, Kazys Uscila

Stanisław Ignacy Witkiewicz-Witkacy (1885–1939) – ypatinga lenkų modernizmo ir avangardo asmenybė, ryškus ir įvairiapusis menininkas: dailininkas, fotografas, dramaturgas, filosofas, rašytojas, meno teoretikas, žmogus, mąstęs, kūręs ir gyvenęs nešabloniškai. Witkacy buvo Zakopanės bohemos žvaigždė, tačiau taip pat ir nepaprastai darbštus kūrėjas, vengęs nuobodulio ir nuspėjamumo spąstų, skeptiškai vertinęs ateitį ir pasirinkęs joje nedalyvauti.

Knygoje pirmą kartą pristatoma šio lietuviškų šaknų turinčio menininko kūryba– literatūros kūriniai, tapyba, fotografija, kiti darbai – bei ją komentuojantys lenkų ir lietuvių tyrinėtojų tekstai.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne