Pasaulio puslapiai - Latvių literatūros mėnuo

Leidyklos rekomenduoja: knygos, verstos iš latvių kalbos

Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) inicijuojamo literatūrinio projekto „Pasaulio puslapiai“ metu kiekvieną mėnesį skiriamas dėmesį vis kitos kalbos verstinėms knygoms. Gegužė – latvių kalbos mėnuo! Tad kviečiame susipažinti su LLA narių siūlomomis iš latvių kalbos verstomis knygomis.


LEIDYKLA „AUKSO ŽUVYS“ siūlo:

„KAMBARYS“ (2019)
Laima Kota
Vertė Laura Laurušaitė

Šiandien jau sunku patikėti, kad taip gyventa prieš trisdešimt metų: ar tikrai reikėdavo atstovėti eiles prie sviesto ir dešros, o mandarinas visiems vaikams būdavo didžiausias naujametinio dovanų maišelio skanėstas? Ar tikrai turistinę kelionę į Bulgariją tekdavo suderinti su visokiausiais darbovietės komitetais, o tikri džinsai buvo svajonė, kuriai tūlas nepagailėdavo ir visos mėnesio algos? Sveiki atvykę į komunalinį butą su aštuoniais kambariais, kurio buities kosmose virte verda gyvenimas. Romane atsiskleidžia sutirštinta, absurdišką trilerį primenanti žmonių gyvenimo realybė, kai vis didesnių buitinių sunkumų kamuojama tarybų šalies valdžia staiga tapo palankesnė žmogiškam siekiui gyventi geriau ir paskelbė perestroiką.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


LIETUVOS RAŠYTOJŲ SĄJUNGOS LEIDYKLA siūlo:

„PENKI PIRŠTAI“ (2016)
Māra Zālīte
Vertė Erika Drungytė

„Penki pirštai“ – autobiografinis romanas. Jame pasakojama apie penkiametės Lauros kelionę iš Sibiro į Latviją. aprašomi pirmieji įspūdžiai nepažįstamoje, bet išsvajotoje Tėvynėje, gyvenimas sovietinėje tikrovėje, jautrūs santykiai su tėvais ir seneliais, piešiamas didžiulis, neaprėpiamas mergaitės fantazijų pasaulis.

Visos patirtys atskleidžiamos vaiko lūpomis, tad istorija įgauna papildomų prasmių bei spalvų. Vaikas neieško tinkamos išraiškos sakydamas, ką mato ir supranta, jis neturi „vidinio cenzoriaus“. Ir vaiko meilė besąlygiška.

 

Kur įsigyti?

Rasite bibliotekose


„RAUDONASIS GYVSIDABRIS“ (2019)
Arno Jundzė
Vertė Jurgis Banevičius

Romane susitelkiama į Latvijos žmonių gyvenimą praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje, 1990–1999 metais. „Raudonasis gyvsidabris“ atspindi labai platų visuomenės spektrą. Čia skaitytojai susidurs ir su senesnės kartos žmonėmis, po nepriklausomybės gavusiais netikėtą progą galiausiai pasimatyti su į užsienį kadaise priverstais pasitraukti giminaičiais, ir su sovietinio saugumo agentais, ir su įvairiausioms socialinėms grupėms atstovaujančiais nepriklausomybės gynėjais, ir su paskutiniuoju iš miško brolių, kuris, nepripažindamas sovietų valdžios, prasislapstė ištisus penkiasdešimt metų, ir su jaunuoliais, kurie geidžia laimės, tačiau dar nė neįtaria, kokių sunkių išmėginimų jiems atneš pirmieji į laisvę žengiami žingsniai.

Latvija staiga atgavo nepriklausomybę, bet anaiptol ne kiekvienas turėjo jėgų atrasti ir savo vidinę laisvę, juk visi iki paskutinio buvo priversti grumtis dėl išlikimo.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„ANYTA“ (2018)
Daina Avotiņa
Vertė Bronė Balčienė

Savo romane „Anyta“ („Vīramāte“), kurį ji pati vadina „kasdienišku romanu“, rašytoja jautriai pasakoja apie paprastos moters Netės likimą lemtingų Latvijai (ir Lietuvai) XX amžiaus istorinių įvykių fone. Vos išleistas romanas „Anyta“ tapo skaitomiausia knyga Latvijoje.

Ramų latvių šeimos gyvenimą gamtos apsuptyje sugriauna 1940 m. okupacija, karas, tremtys. Netė tyliai kentė rusės anytos užkurtą pragarą, o kai pati tapo anyta, visomis išgalėmis stengėsi padėti jaunai šeimai ir egoistei marčiai, suprasti žmones. Netės išmintis ir gerumas padeda sūnui nepalūžti, o jai pačiai susigrąžinti gimtuosius namus, kur grįžta ramybė. Rašytoja, vaizduodama moterų išgyvenimus ir šeimos dramas, siekia parodyti, kokia trapi yra žmogaus laimė, nes ją griauna ne tik karai, smurtas, bet labiausiai – žmonių piktavališkumas, ydos, pavydas. Tai išmintingas pasakojimas apie gimtuosius namus, meilę ir šeimą, apie tikras ir apgaulingas vertybes.

Kur įsigyti?

Rasite bibliotekose


LEIDYKLA „TYTO ALBA“ siūlo:

„MOTINOS PIENAS“ (2019)
Nora Ikstena
Vertė Laura Laurušaitė

Noros Ikstenos romanas „Motinos pienas" – jautrus, egzistencinio skausmo, prasmės paieškų ir laisvės troškimo persmelktas pasakojimas, kurio centre – trijų kartų moterų likimai. Atidus žvilgsnis į vienos šeimos mikrosistemą atveria sukrečiančią makroaplinką – sovietinio režimo žabangų klodus, asmenybės identiteto krizes ir sužlugdytus likimus.

„Mes vakarieniaudavome, šuo lūkuriuodavo gardaus kąsnelio po stalu, o motina man pasakodavo keistus dalykus, kurių man niekas iki šiol nebuvo pasakojęs. Ji sakydavo, kad mes kadaise buvome laisvi. Laisvi? Nuo ko, nesuprasdavau. Mes patys turėjome savo valstybę. Buvo tik Latvija, sakydavo motina, ir jos veidą iškreipdavo ta grėsminga grimasa, kuri mane kadaise taip baugindavo.“

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


LEIDYKLA „DEBESŲ GANYKLOS“ siūlo:

VAIKAMS

„ŪKĖ PŪKĖ GRĮŽTA NAMO“ (2018)
Zane Zusta
Iliustratorė Evija Timma-Novika
Vertė Audrius Musteikis

Ar kada teko gelbėti į bėdą pakliuvusį draugą? Net neabejoju, kad teko. O organizuoti tarptautinę paiešką? Ne? Paklausykite, kas kartą nutiko Kristupui.

Grįžęs po atostogų užsienyje Kristupas suprato, kad neteko savo geriausios draugės, žaislinės pelėdžiukės Ūkės Pūkės. Kol berniukas vadovavo gelbėjimo misijai, Ūkė Pūkė irgi nesnaudė. Mažylė ieškojo kelio namo, tačiau kaip jį surasti, jei esi toks mažas ir nieko nežinai?

Perskaitę knygelę vaikai ne tik išgirs apie Ūkės Pūkės nuotykius, bet ir sužinos, kaip elgtis pasiklydus. O išmokę svarbią pamoką galės pažaisti lėlių teatrą.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„ŪKĖ PŪKĖ RANDA IŠEITĮ“ (2020)
Zane Zusta
Iliustratorė Evija Timma-Novika
Vertė Audrius Musteikis

Pagaliau Ūkė Pūkė namuose viena. Mažylė nušlepsi koridoriumi, atsisėda ant laiptų turėklo ir pasileidžia žemyn.  Taip leistis labai smagu, atrodo, kad skrendi! Čiūžt, oi, bumt! Tiesiai į milžinišką dėžę! Kaip iš jos išsikapstyti mažutei pelėdžiukei?

Ar girdėjai sakant „nėra padėties be išeities“? Ūkė Pūkė dabar šį posakį puikiai supranta. Išeitis yra visada. Jei negali pakeisti aplinkybių, tereikia pakeisti požiūrį.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


„LIŪTO RIAUMOJIMAS“ (2016)
Juris Zvirgzdiņš
Iliustratorė Lina Dūdaitė
Vertė Audrius Musteikis

Kiekvienas save gerbiantis liūtas moka riaumoti. Ir dažniausiai daro tai labai garsiai. Tačiau zoologijos sode gyvenančiam liūtui Leo nepasisekė – jis neteko gebėjimo riaumoti. Todėl vargšeliui pagelbėti nusprendė penkiametė Rasa, jos pliušinis meškiukas Tobijas ir šuo Zoro. Ar pagal gydytojos išrašytą receptą iškepti mėtiniai keksiukai padės Leo ir jis vėl galės riaumoti? O gal pavyks surasti riaumojimą skatinančios medžiagos, kuri išgelbėtų Leo nuo NIEKAM TINKAMUMO? Visi atsakymai – nuotaikingoje istorijoje apie draugystę, rūpestį ir nuoširdžią pagalbą vienas kitam.

Knyga nominuota nacionalinio Latvijos meniškiausių knygų konkurso „Auksinis obuolys 2015“ („Zelta ābele 2015“) apdovanojimui (Vaikų knygų kategorija).

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


LEIDYKLA „Terra Publica“ siūlo:

„TARAKONAI MANO GALVOJE“ (2020)
Zane Zusta, Diāna Zande
Vertė Audrius Musteikis

Zanės Zustos ir Diānos Zandės knyga „Tarakonai mano galvoje“ – tai įdomūs, nuotaikingi, gyvenimiški pasakojimai apie šių dienų moteris, jų rūpesčius, džiaugsmus, įvairias problemas, kylančias įsisukus į kasdienybės verpetą. Visokiausios mintys, nusistatymai, nuoskaudos, pretenzijos, mažyčiai ir didžiuliai pykčiai, pavydo apraiškos, įgeidžiai taip ir sukasi galvoje, tarsi kokie tarakonai… O kai, regis, viskas nurimsta, jie ima ir išlenda – vienas paskui kitą. Kaip su jais susidoroti?

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne


LEIDYKLA „Homo liber“ siūlo:

„RUTULINIS ŽAIBAS Į SIELĄ: XX A. LATVIŲ POEZIJA“ (2019)
Sudarė ir vertė Arvydas Valionis

Ši knyga – bemaž šimtmečio latvių poetinio žodžio tembro sinusoidė, ištikima gimtajai kalnai, brėžianti dramatiškos istorijos kreivę, ažūrinį intonacijų ritmą ir išlaisvintos minties raiškos polėkį, temporalizaciją (dabarties perkėlimą į ankstesnį laiką), kurianti naujus postmoderniosios eksperimentinės poezijos metafizinius ženklus su lyrikos modernėjimo bruožais.

 

Kur įsigyti?

Leidyklos el. knygyne