Pasaulio puslapiai - Graikų literatūros mėnuo

Knygos, verstos iš graikų kalbos

Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) inicijuojamo literatūrinio projekto „Pasaulio puslapiai“ metu kiekvieną mėnesį skiriamas dėmesys vis kitos kalbos verstinėms knygoms. Liepa – graikų kalbos mėnuo! Tad kviečiame susipažinti su leidyklų siūlomomis iš graikų kalbos verstomis knygomis.


LEIDYKLA „ALMA LITTERA“ siūlo:


 

„ASKETIKA: SALVATORES DEI“ (2001)
Nikos Kazantzakis
Vertė Dalia Staponkutė

Rašytojas Nikos Kazantzakis palaidotas savo gimtojoje žemėje, Kretos saloje, venecijietiškos Irakliono sienos bokšte. Ant kapo nėra nieko, tik paprastas, nešlifuotas Kretos marmuro luitas, be vardo, pavardės ir datų, su legendiniais žodžiais ant bronzinės plokštės:„Nieko nesitikiu, nieko nebijau – esu laisvas“. Ir „Asketika“ – ne triumfuojančio „aš“ nepriklausomybės skelbimas, o kvietimas deryboms su Dievu, siela ir kūnu dėl laisvės, kurias ir vainikuoja šis antkapyje iškaltas N. Kazantzakio credo.

Kur rasti?
Knygos.lt

„BELAISVIŲ KARTA“ (1997)
Kostas Asimakopulos
Vertė Diana Bučiūtė

Šiuolaikinio graikų rašytojo romanas apie prarastos vaikystės šviesą ir pirmąją meilę karo nusiaubtoje Heladėje.

Kur rasti?
Knygos.lt

„NAKTIES DOVANA. GRAIKŲ NOVELĖS“ (1997)
Vertė Diana Bučiūtė, Agnė Nastopkaitė, Regina Rinkūnienė

Antologijoje surinktos garsiausių XX a. graikų rašytojų novelės, atspindinčios lemtingus Graikijos istorijos momentus, šalies papročius ir tradicijas, paprastų žmonių gyvenimą ir svajones.

Kur rasti?
Knygos.lt


LEIDYKLA „BALTO leidybos namai“ siūlo:


 

„NEKALTIEJI IR KALTININKAI. Tarp mito ir tikrovės balansuojanti sudėtinga vienos šeimos ir visos Kretos istorija“ (2021)
Maro Douka
Vertė Kristina Svarevičiūtė

Maro Douka yra viena žymiausių šiuolaikinių graikų rašytojų, už romaną „Nekaltieji ir kaltininkai“ pelniusi Atėnų akademijos apdovanojimą ir įvertinta tarptautine Balkanika premija.
Po pasaulį išblaškytos Kretos giminės turkiškos atšakos atstovas atvyksta į Chaniją, tėvo gimtinę, rašyti straipsnio britų leidiniui. Gidu po miestą jam tampa senelio dienoraštis su tėvo pastabomis, meistriškai perteikiantis salos istoriją, stačiatikių ir musulmonų gyventojų nuotaikas ir įvykius XIX a., nulėmusius salos prijungimą prie Graikijos, priverstinį apsikeitimą gyventojais, išplėšusį Kretos turkus ir Turkijos graikus iš jų gimtųjų namų. Tuo tarpu jo giminaičiai Kretos graikai pakliūva į neįtikėtinos žmogžudystės tyrimą, padedantį atskleisti ir ilgai slėptas paslaptis.

Kur rasti?
Knygos.lt


LEIDYKLA „GELMĖS“ siūlo:


 

„RAUDONOS ŠUKOS. GRAIKŲ APSAKYMAI“ (2022)
Chirstos Oikonomou, Dimitris Nollas, Eris Sotiropoulou, Giannis Palavos, Giorgos Ioannou, Maria Kougioumtzi, Menis Koumantareas, Zyranna Zateli

Vertė Diana Bučiūtė, Kristina Svarevičiūtė, Alvyda Stepavičūtė ir Gabrielė Barkauskaitė. Apipavidalino Deimantė Rybakovienė

Penki graikų rašytojai ir trys rašytojos, skirtingų kartų atstovai, už apsakymų rinkinius apdovanoti Valstybine premija.
Aštuoniolika Graikijoje populiaraus apsakymo žanro tekstų, išleistų daugmaž per penkiasdešimt metų, XX a. 8-ajame – XXI a. 2-ajame dešimtmetyje.
Žmogus ir bendruomenė, vidinis pasaulis ir vertybės, gamta ir prigimtis, istorija ir kasdienybė. Svetima ir kartu pažįstama.
Šiuolaikinė neturistinė skaudulių kupina Graikija.

Kur rasti?
LLA nares leidyklos el. knygyne

„BERTOS DOVANA“ (2021)
Fotini Tsalikoglou
Vertė Kristina Svarevičiūtė

Foteini Tsalikoglou baigė klinikinės psichologijos ir nusikaltimų psichologijos studijas Ženevoje, yra Pandijo universiteto (Atėnai) psichologijos dėstytoja, išleidusi mokslinių knygų, paskelbusi straipsnių, esė. Autorė yra populiari romanistė, jos kūriniai verčiami į užsienio kalbas, leidžiami Europoje ir Amerikoje, pagal vieną romaną pastatytas spektaklis. F. Tsalikoglou mokslinė veikla daro įtaką jos literatūros kūrinių temoms, ji itin didelį dėmesį skiria veikėjų psichologiniam portretui. Herojai – apdovanoti išskirtinėmis savybėmis, yra traumuoti, nepritampantys prie aplinkos, ieškantys tvirtos atramos, padėsiančios įveikti kasdienius gyvenimo iššūkius.

Kur rasti?
Knygos.lt


KLASIKŲ ASOCIACIJA siūlo:


 

„DOVANA SIDABRO EILĖRAŠTIS“ (2018)
Giorgos Seferis, Giannis Ritsos, Odysseas Elytis, Nikos Gatsos

Vertė Elžbieta Banytė, Diana Bučiūtė, Rūta Burbaitė ir Kristina Svarevičiūtė

Antologiją „Dovana sidabro eilėraštis: graikų poezija“ sudaro keturių graikų poetų, vienos kartos atstovų, rašyti pradėjusių Antrojo pasaulinio karo išvakarėse, kūryba.

Kur rasti?
Klasikai.lt

„PLATONAS. LISIDAS, ARBA APIE DRAUGYSTĘ“ (2014)
Iš senosios graikų kalbos vertė Vilius Bartninkas

Lisido pokalbis sukasi apie draugystę – jos sąvoką, apraiškas, filosofinį pagrindimą. Guvūs paaugliai ir pagyvenęs filosofas dalijasi savo draugystės patirtimi ir mėgina suprasti, ko ji verta.
Šioje knygoje skelbiami išsamūs komentarai ir įvadas pristato ne tik naujausias dialogo interpretacijas, bet ir originalias vertėjo įžvalgas.
Dialogo planas, bibliografija ir rodyklės atveria kelią savarankiškoms Platono veikalo studijoms.

Kur rasti?
Klasikai.lt

„ARISTOFANAS. PAUKŠČIAI“ (2013)
Iš senosios graikų kalbos vertė Jonas Dumčius

„Išlikusioje Antikos raštijoje nėra kito tokio teksto, kaip Aristofano Paukščiai. Ši ilgiausia graikų pjesė kupina vaizduotė žaismo ir humoro, ironijos ir lyrizmo. Paukščiai įkuria „tranzitinę“ valstybę tarp žemės ir dangaus, tarp žmonių ir dievų – ši fantastinė situacija šaukiasi visų Senosios komedijos išteklių. Intelektualios aliuzijos čia perpintos ‘nepadoriais’ juokeliais, rimta politinė ir kultūrinė kritika sulieta su pasakos poetika – Paukščiuose turbūt tobulai įgyvendinamas graikų komedijos idealas „pasakyti daugel rimtų ir daugel juokingų dalykų“…“ - Vytautas Ališauskas

Kur rasti?
Klasikai.lt


LEIDYKLA „KRONTA“ siūlo:


 

„ELENĖ, ARBA NIEKAS“ (2005)
Rhea Galanaki
Vertė Vaidotas Rimša

Rhea Galanaki – viena garsiausių šiuolaikinių graikų romanų kūrėjų, gimė Kretoje 1947 metais, studijavo istoriją ir archeologiją Atėnų universitete. Dabar gyvena Graikijoje, Patrų mieste. Rhea Galanaki parašė keletą poezijos, literatūros kritikos knygų, keturis istorinius romanus.
„Elenė, arba Niekas“ – garsiausias autorės romanas, pasakojantis apie pirmosios graikų moters tapytojos Elenės Altamuros-Bukuros gyvenimą. Kad XIX a. viduryje galėtų studijuoti tapybą Italijoje, Elenė turėjo vienintelį kelią – persirengti vyru. Tai padėjo jai sėkmingai studijuoti kartu su vyrais, tačiau kiti jos gyvenimo etapai, deja, nebuvo sėkmingi. Gyvenimą ji baigė viena, užsidariusi nuo pasaulio gimtuosiuose savo namuose, Specų saloje.

Kur rasti?
Knygos.lt


LIETUVOS BIBLIJOS DRAUGIJA siūlo:


 

„NAUJASIS TESTAMENTAS. PAULIAUS LAIŠKAI SU KOMENTARAIS“ (2021)
Iš senosios graikų kalbos vertė Giedrius Saulytis

Nauji Biblijos vertimai kyla iš troškimo aiškiau suvokti Dievo mintis. Nors Šventojo Rašto kanonas yra baigtinis, tačiau pats Dievo žodis – gyvas ir vis iš naujo prakalbinantis. Kinta ne tik kalba, į kurią verčiamas Biblijos tekstas, bet ir kultūra, kurioje gyvena skaitytojas su teksto vertėju. Be to, nauji kultūrinio ir religinio hebrajų bei graikų romėnų pasaulio, kuriame pirmiausia suskambo Viešpaties žodžiai, tyrimai atveria daugiau galimybių aiškintis biblinių tekstų prasmę.

Kur rasti?
Knyguklubas.lt


LIETUVOS LITERATŪROS VERTĖJŲ SĄJUNGA siūlo:


 

„HIERONYMUS“ 2021 Nr. 09α
Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos žurnalas

Graikų autorių kūrinių ištraukas rasite šiame „Hieronymus“ numeryje.

Kur rasti?
Hietonymus.lt


LEIDYKLA „MINTIS“ siūlo:


 

„PAVOJINGA KULINARIJA“ (2011)
Andreas Staikos
Vertė Kristina Svarevičiūtė

Gurmaniško romano centre – meilės trikampyje pasiklydusios moters ir dviejų jos vyrų santykių peripetijos, pagardintos nuostabios graikiškos virtuvės receptais. Ir vėl sutvėrei stebuklą, rausvai auksinius baltai rožinius švelnius triušio mėsytės gabaliukus pakrikštijai karštame aliejuje. Įpildamas pomidorų sulčių sukūrei tinkamą spalvinę aplinką, šiltą ir drėgną aplinką, kurioje apie valandą svečiavosi žemiški kūnai, prieš patekdami į lėkštę ir iš ten į skrandžio dangaus amžinybę, lydimi svogūnėlių, mažulyčių apvalučių svogūnėlių, prieskonių, cinamono, gvazdikėlių ir lauro lapų. Andrėjas Staikas (Andreas Staikos, g. 1944) – režisierius, rašytojas, vertėjas, dėstytojas. Rašo pjeses teatrui, pats jas stato. Jo kūriniai rodomi Atėnų, Salonikų ir Paryžiaus scenose. „Pavojinga kulinarija“ statyta Paryžiaus ir Graikijos teatrų scenose. 2010 m. graikų režisierius V. Tselemegu romano motyvais sukūrė filmą.

Kur rasti?
Knyguklubas.lt


LEIDYKLA „SOFOKLIS“ siūlo:


 

„KLAIDA“ (2020)
Antonis Samarakis
Vertė Diana Bučiūtė

Neįvardytoje valstybėje policinis režimas – tobulas žmogaus naikinimo mechanizmas. Jo ginklas – slaptosios policijos agentai ir jų nepalenkiama geležinė logika, besąlygiškai visus skirstanti į režimo šalininkus ir priešus.

Antonis Samarakis (1919–2003) – vienas garsiausių XX a. graikų rašytojų, plačiai žinomas pasaulyje, vertimų iš graikų į kitas kalbas skaičiumi nusileidžia tik Nikui Kazantzakiui. Jo žymiausias kūrinys „Klaida“, pusiau trileris, pusiau politinė satyra, dažnai lyginamas su Franzo Kafkos, George’o Orwello knygomis, pirmą kartą pasirodė 1965 m. ir yra išverstas į daugiau nei 33 kalbas, pamėgtas literatūros kritikų ir skaitytojų, Graikijoje pagerbtas premija „12“, 1970 m. Prancūzijoje – Didžiąja kriminalinės literatūros premija, 1975 m. ekranizuotas. 1982 m. už visą kūrybą autorius apdovanotas Europalia premija.

Kur rasti?
Knyguklubas.lt

„GRAIKAS ZORBA“ (2019)
Nikos Kazantzakis
Vertė Adomas Druktenis

Zorba, nemokytas, tačiau daug gyvenime patyręs vyras, daro tik tai, kam tuo metu jaučiasi nusiteikęs: nori groti – pasičiumpa santūrį; nori šokti – šoka taip, lyg bandytų žemėje įrašyti demonišką žmogaus istoriją; o jeigu neturi ūpo – taip ir pasako. Gyvastinga Zorbos asmenybė pakeri pagrindinį veikėją, pasaulį iki tol pažinojusį daugiausia iš knygų. Skambūs žodžiai, gilūs samprotavimai nebeatrodo tokie reikšmingi, kai prieš akis jis regi Zorbos atvirumą pasauliui ir gebėjimą priimti gyvenimą tokį, koks šis yra. Jei dabar turiu dirbti – dirbu, nesiblaškau, sako Zorba, o jei esu su moterimi – myliu ją taip, tarsi ji būtų vienintelė pasaulyje. Kad ir ko imtųsi, Zorba tai daro pamiršęs viską aplinkui.

Nikosas Kazantzakis (1883–1957) – vienas svarbiausių XX a. graikų filosofų ir moderniosios literatūros autorių. Jam rūpi suvienyti kūno ir sąmonės dualumą, įminti žmogui būdingus vidinius konfliktus.

Kur rasti?
Sofoklis.lt


ŠV. PRANCIŠKAUS IR ŠV. BERNARDINO VIENUOLYNAS siūlo:


 

„DIEVO NETURTĖLIS“ (2006)
Nikos Kazantzakis
Vertė Dalia Staponkutė

Romanas „Dievo neturtėlis“ - tai pasakojimas apie Šv. Pranciškaus Asyžiečio gyvenimą, brolį Leoną ir mylimąją Klarą. Kūrinys kupinas kelionės nuotykių, žmogiškų išgyvenimų ir asketiškos buities aprašymų, kurie, atrodo, nieko bendra neturi su šventumu ir mistika. Tačiau kuo giliau grimzti į praeitį, tuo stipresnis meditacijos pojūtis. Visa - ir žmogaus kančia, ir šventumas - linkę kartotis ir atsinaujinti. Tai gąsdina ir guodžia.

Kur rasti?
Knygos.lt


LEIDYKLA „TYTO ALBA“ siūlo:


 

„NEBYLI VANDENŲ GELMĖ. TASULĖS PAGROBIMAS“ (2008)
Rhea Galanaki
Vertė Alvyda Stepavičiūtė

Tasulės pagrobimo istorija, kuriai skirtas šis neįprastas romanas-kronika, nutiko 1950-aisiais Kretoje. Šis pagrobimas suskaldė ir sukrėtė visą to meto Kretą, o Graikijai tapo neužmirštamu įvykiu. Įvykiu, kurio pagrindas buvo Kosto Kefalojanio, arba Kundokosto, meilė Anastasijai Petrakojorgi, visų vadinamai Tasule, ir priešiškų politinių partijų kova. Tai – savotiška „Kretos Romeo ir Džuljetos istorija“, „Naujasis Trojos karas“, kaip skelbė ano meto laikraščių antraštės. Tai istorija apie trumpai liepsnojusią meilę ir pusę amžiaus trukusią istorijos dalyvių tylą.

Kur rasti?
Knygos.lt

„MAUTHAUZENAS“ (1999)
Jakovos Kambanelis
Vertė Dalia Staponkutė

Graikų dramaturgo J. Kambanelio romanas „Mauthauzenas“ - tai pasakojimas apie tūkstančius dramatiškų, suluošiintų likimų, masinių žudynių, siaubo, kančių, beprotybės, vilčių, troškimo gyventi ir mylėti akimirkas, išgyventas Antrojo pasaulinio karo pabaigoje ir pirmosiomis pokario dienomis vienoje iš didžiausių koncentracijos stovyklų Austrijoje.

Tai tikros istorijos, - su tikrais vardais, pavardėmis, vietovardžiais, - kuriais autorius išsaugojo savo užrašuose ir tik po daugelio metų ryžosi dar kartą prisiminti, išgyventi ir pateikti skaitytojui.

Kur rasti?
Knygos.lt

„GRĮŽTANTYS SU VILKŲ ŠVIESA“ (1998)
Zypanna Zatelh
Vertė Ieva Skaržinskaitė

Romano „Grįžtantys su vilkų šviesa“ veiksmas vyksta XIX a. pab.–XX a. pr. kalnuotoje Graikijos vietovėje. Didžiulės Kristoforo šeimos praeities ir dabarties vaizdai susipynę su dramatiškais, amžių sandūrai būdingais reiškiniais (žemės drebėjimai, gaisrai, karai, pranašystės). Realybė romane glaudžiai susijusi su vizijomis, legendomis, sapnais. Apie vilkus ir gyvates – tiek realius, tiek iš pasąmonės atėjusius – sukasi visi šio romano įvykiai.

Kur rasti?
Knygos.lt

„PASKUTINIS GUNDYMAS“ (1997)
Nikoy Kazantzakh
Vertė Dalia Staponkutė

Autorius, pasitelkęs biblinį siužetą, sukuria kitokį – tikrovišką ir tragišką – Jėzaus paveikslą ir parodo, jog vienintelis kelias į išsigelbėjimą yra aukojimasis pareigai ir pašaukimui: jei ta pareiga yra Dievas, tai Jėzaus kelias į Dievą toks pat sudėtingas ir kupinas pagundų kaip ir kiekvieno žmogaus.

Knygos turinys ne kartą buvo pavadintas šventvagišku, sykiu ir genialiu, o autorius – šių laikų pranašu – eretiku.

Kur rasti?
Knygos.lt


LEIDYKLA „VAGA“ siūlo:


 

„SMIRNOS BURTININKĖS“ (2007)
Mara Meimaridi
Vertė Kristina Svarevičiūtė

Praėjus daugybei metų, motina atiduoda dukrai senos giminaitės prisakytą išsaugoti skrynelę. Joje – daugiau kaip prieš šimtą metų rašyti užrašai. Mergina pasineria į jai patikėtas paslaptis, o prieš mūsų akis atsiveria anų laikų raganos pasaulis.

Iš kaimo į miestą su motina atsikrausčiusi Katina apsigyvena skurdžių kvartale. Trūksta pinigų, mergina negali pasigirti grožiu, bet pažintis su burtininke turke pakeičia jos gyvenimą. Truputis kerų, truputis moteriškos išminties, ir Katina išteka už savo išrinktojo (galiausiai jų bus net keturi), perpranta verslo paslaptis (tų laikų moterims tai nėra įprasta ir paprasta), tampa sava tarp užriestanosių aukštuomenės damų.

Kur rasti?
Knygos.lt

„MAŽOJI ANGLIJA“ (2006)
Joanna Karystiani
Vertė Diana Bučiūtė

Ioanna Karystiani gimė 1952 m. Chanijos mieste Kretoje. Studijavo teisę Atėnų universitete, dirbo įvairiuose periodiniuose leidiniuose. Parašė filmų scenarijų, apsakymų rinkinį „Ponia Kataki, romanus „Mažoji Anglija", „Kostiumas žemėje". Šiuolaikiniame graikų romane - dviejų seserų meilės istorijos, prilygstančios senovės graikų dramoms...

Andro sala Egėjo jūroje, praminta Mažąja Anglija. Praėjusio amžiaus trečiojo dešimtmečio pabaiga. Dauguma salos vyrų - jūrininkai, jie išplaukia j jūrą, o moterys lieka jų laukti. Dažnai nesulaukia, todėl ne viena Andro moteris nešioja gedulą, negali žiūrėti į jūros mėlį ir valgyti žuvies. Mažoje bendruomenėje, kur visi vieni kitus pažįsta, žmonės priversti slopinti savo jausmus, iškeisti juos j meilę jūrai, išlieti dainomis, šokiais, siuvinėtais paveikslais. Valdinga kapitono Saltafero žmona Mina ištekina vyresniąją dukterį gražuolę Oršą už nemylimo vyro, o jaunėlę išperša Oršos mylimajam, narsiam jūrininkui Spirui Maltabiui. Abi jaunosios poros gyvena dviaukščiame tėvų name, pro kurio plonas grindis prasiskverbia visi garsai...

Kur rasti?
Rotas.lt

„KAPITONAS MICHALIS. LAISVĖ ARBA MIRTIS“ (2002)
Nikos Kazantzakis
Vertė Diana Bučiūtė

Romanas "Kapitonas Michalis", išleistas 1953 m., laikomas reikšmingiausiu Kazantzakio kūriniu šalia "Graiko Zorbos". Kai kurie kritikai kalbėjo apie legendinį pasakojimą ir epinius herojų bruožus, bet pats autorius su tokiu vertinimu nesutiko teigdamas, kad jo romano pagrindas - tikri įvykiai, realių žmonių paveikslai, vaikystės prisiminimai.

Kur rasti?
Knygos.lt

„Gyvenimas kape“ (2000)
Stratis Mirivilis
Vertė Diana Bučiūtė

Antikarinis romanas, parašytas Pirmojo pasaulinio karo metu žuvusio graikų seržanto Antonio Kostulo dienoraščio forma.
Su pykčiu ir širdperša pasakodamas apie apkasų gyvenimo kasdienybę, autorius atskleidžia visą karo beprasmybę ir antohumaniškumą.

Kur rasti?
Knygos.lt


LEIDYKLA „VYTURYS“ siūlo:


 

„DANGUS NIAUKIASI“ (1989)
Menelajas Lundemis
Vertė Diana Bučiūtė

Graikų rašytojo autobiografinis romanas, kurio pagrindinis herojus - našlaitis, šlubas berniukas. Jam tenka patirti visą gyvenimo rūstumą ir tragizmą. Tačiau laki vaiko vaizduotė pakylėja jį į šviesų svajonių pasaulį, širdies šiluma padeda surasti  bičiulių tarp paprastų žmonių. Lyrinį pasakojimą rašytojas nusapalvina graudžiu humoru.

Kur rasti?
Knygos.lt