Pasaulio puslapiai - Danų literatūros mėnuo

Knygos, verstos iš danų kalbos

 

Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) inicijuojamo literatūrinio projekto „Pasaulio puslapiai“ metu kiekvieną mėnesį skiriamas dėmesys vis kitos kalbos verstinėms knygoms. Birželis – danų kalbos mėnuo! Tad kviečiame susipažinti su leidyklų siūlomomis iš danų kalbos verstomis knygomis.

 

LEIDYKLA „AIDAI“ siūlo:

 

„BAIMĖ IR DREBĖJIMAS“ (2002)
Søren Kierkegaard
Vertė Jolita Adomėnienė

Tai jau antras, pataisytas, gal labiausiai skaitomos Kierkegaardo knygos leidimas. Tomo Sodeikos įvadas pristato autorių ir knygą istoriniame ir filosofiniame kontekste, naujai parašytos vertėjos pastabos išryškina danų filosofo mąstymo ir stiliaus savitumą, pagal naujausią autoritetingą leidimą perredaguotas tekstas skamba įtaigiai ir prasmingai.
„Reikia iš naujo savęs paklausti, apie kokią auką kalbama 'Baimėje ir drebėjime', ar šis kūrinys iš tikrųjų nėra apie iš savęs plaukiančią auką — apie tikėjimo 'Baimę ir drebėjimą', apie savęs įveikimą neprarandant savęs, kaip kad knygoje sakoma, kad Abraomas buvo pasiryžęs tai padaryti 'savo ir Dievo labui'..." Iš vertėjos pastabų
„O, kai jau būsiu miręs — vien 'Baimės ir drebėjimo' pakaks, kad mano vardas taptų nemirtingas. Tiesiog šiurpu darysis nuo tos siaubingos, aistros, kuri dega šioje knygoje" Kierkegaard, Dienoraštis

Kur rasti?
Knygos.lt

LEIDYKLA „ALMA LITTERA“ siūlo:

 

„SPALIO TYLĖJIMAS“ (2013)
Jens Christian Grøndahl
Vertė Zita Marienė

Vieno populiariausių šiuolaikinių Danijos rašytojų romanas, sulaukęs didelio skaitytojų ir kritikų pripažinimo visame pasaulyje.
Tai stiprus, sukrečiantis pasakojimas apie vienatvę dviese – toks nepaprastas, kad galbūt pakeis jūsų požiūrį į gyvenimą. Po aštuoniolika metų trukusios santuokos bevardį knygos pasakotoją, talentingą ir žavų meno kritiką, netarusi nė žodžio palieka žmona Astrida. O jis net nesugeba išsiaiškinti, kodėl ir kur ji išvažiuoja.
Toks jos žingsnis priverčia jį perkratyti visą gyvenimą: santykius su žmona, tėvais, draugais, buvusiomis meilužėmis ir – gal svarbiausia – su pačiu savimi.
Panaudodamas visa apimančią tylos ir tylėjimo metaforą, Jensas Christianas Grøndahlis jaudinamai, su grakščia ir negailestinga autoironija atskleidžia asmenybės tapatumo paieškas, XX a. pabaigos danų inteligentijos susvetimėjimą.

Kur rasti?
LLA narės leidyklos el. knygyne

„BERNIUKAS LAGAMINE“ (2010)
Kaaberbol & Friis
Vertė Dalius Norkūnas

Ninos Borg bičiulė paprašo paslaugos - iš stoties bagažo skyriaus paimti ten padėtą kažin kokį daiktą. Spintelėje Nina randa lagaminą, o jame - mažą nuogą berniuką. Kol moteris svarsto, ką daryti su vaiku, jos bičiulė žiauriai nužudoma. Akivaizdu, kad su šia mirtim kažkaip susijęs mažylis, kuris, kai pagaliau atsigauna, prabyla Ninai nesuprantama kalba. Netrukus paaiškėja, kad vaikas kalba lietuviškai, o į Daniją nelegaliai atgabentas iš Vilniaus. Nina nusprendžia gelbėti berniuką - ir įsipainioja į itin painią ir pavojingą istoriją...

Kur rasti?
LLA narės leidyklos el. knygyne

„KITOKIA ŠVIESA“ (2006)
Jens Christian Grøndahl
Vertė Zita Marienė

Irena Bekman – 56 metų advokatė, klestinti, turinti vyrą ir du suaugusius vaikus. Jos specializacija – skyrybos. Likimo ironija, bet jai pačiai tenka pradėti ištuoką, nes vieną gražią dieną vyras ją palieka. O juk prieš daugelį metų pati norėjo jį palikti...
Iširus jaukiam šeimos lizdeliui ir sudužus įprasto gyvenimo rėmams, Irena atsiduria kryžkelėje. Netikėtai sužinojusi seną šeimos paslaptį, ji turi perkainoti viską: savo ir kitų praeitį, savo vietą pasaulyje ir patį pasaulį.
Taigi Irena sėda į automobilį ir išvažiuoja susitikti su savo tikrąja istorija, vildamasi, kad naują jos puslapį nušvies kitokia šviesa. Iš praeities atėjusi ar iš ateities?

Kur rasti?
LLA narės leidyklos el. knygyne

„PALĖ VIENAS PASAULYJE“ (2006)
Jens Sigsgaard
Vertė Zita Marienė

Žymaus danų pedagogo ir psichologo, švietimo reformatoriaus Jenso Sigsgaardo (1910–1991) iliustruota knygelė „Palė vienas pasaulyje“, pasirodžiusi 1942 m. spalio 10 d., tebėra mėgstama viso pasaulio vaikų. Ji išversta į 35 pasaulio kalbas. Vaikams ir suaugusiems ji sako, kad mes labai reikalingi vieni kitiems.

Kur rasti?
Knyguklubas.lt

„GĖDYTOJOS KARAS“ (2005)
Lene Kaaberbol
Vertė Zita Marienė

Paskutinė, ketvirtoji knyga apie Gėdytojos vaikus! Dina su broliu Davinu vėl atsiduria Dunarke, kur viskas prasidėjo. Čia juos atvedė akiplėšiškas Niko planas, kaip susidoroti su tironu Drakanu. Tačiau viską supainioja atšiauri gražuolė Karmiana, Niko draugė.
Tik Dina supranta, kad kalniečių pradėtą karą galima laimėti ne vien tiktai kardu. Ir jai pagaliau reikia išsiaiškinti, kas ji tokia ir ką ji nori turėti – Gėdytojos galią ar gyvatės dovaną. O gal ir tai, tai?

Kur rasti?
Knyguklubas.lt

„LUKA“ (2005)
Jens Christian Grøndahl
Vertė Zita Marienė

Šiame romane autorius jautriai vaizduoja šeimos, santuokos ir meilės peripetijas, kuriose pasiklydęs ir nejučia virtęs savotiška „meilės mašina“, XX a. pabaigos žmogus sunkiai ieško savęs, vyro ir moters artumo prasmės. Romano veiksmas vyksta teatrinio pasaulio terpėje.
„Luka“ – romanas jaukus ir tykus. Tai tarsi kamerinė muzika, turtinga atspalvių ir intonacijų. Jo sudėtingumas taip subtiliai sukomponuotas, kad skaitymas nereikalauja jokių pastangų.

Kur rasti?
Knygos.lt

„DINA GĖDYTOJOS DUKTĖ“ (2003)
Lene Kaaberbol
Vertė Zita Marienė

Jaunos danų rašytojos Lenės Kaaberbøl, kurios pirmoji knyga išėjo, kai autorei tebuvo penkiolika metų, keturių dalių (trys išėjo 2001, ketvirta pasirodys 2003) saga apie mergaitę Diną susilaukė nepaprasto pasisekimo ne tik Danijoje. Pirmojoje knygoje, "Dina, Gėdytojos duktė", vienuolikmetė Dina netyčia sužino paveldėjusi stebuklingą mamos galią: vien tik žvilgsniu sugėdyti bet kokį žmogų, net pikčiausią nusikaltėlį, ir išgauti iš jo prisipažinimą. Tačiau Dina nesidžiaugia tokia likimo dovana, nes niekas nedrįsta žiūrėt jai į akis. Ji tetroška paprastos draugystės. Bet kai mama išvyksta į Dunarko miesto pilį dėl žiaurios žmogžudystės, Dina turi susitaikyti su savo pašaukimu ir jį panaudoti -- jei nenori, kad mama ir ji pati žūtų nuo baisių Dunarko slibinų, kurių ne visi keturkojai...

Kur rasti?
Knyguklubas.lt

„GĖDYTOJOS ŽENKLAS“ (2003)
Lene Kaaberbol
Vertė Zita Marienė

Gėdytoja su šeima ir jos naujieji draugai, slėpdamiesi nuo Drakano keršto, pagaliau įsikuria naujoje vietoje, vieno kalnų klano valdose. Tačiau drakono ranka siekia visus... Gėdytoja patenka į pasalą ir sužeidžiama. Ją išgelbsti Dina. Dinos brolis Davinas slapčia iškeliauja keršyti. Jo žygis baigiasi nesusipratimu, o galėjo baigtis jo mirtimi - jei ne Dina. Tačiau pati Dina dingsta be pėdsako. Tik negreitai paaiškėja, kad ji vis dėlto gyva, tačiau Drakano bendrų nelaisvėje. Davinas vėl išjoja - šįkart vaduoti sesės...

Kur rasti?
Knyguklubas.lt

„GYVATĖS DOVANA“ (2003)
Lene Kaaberbol
Vertė Zita Marienė

Tai trečioji knyga apie Gėdytoją ir jos vaikus. Joje pasirodo magas Sezuanas, melo ir iliuzijų meistras, matomas tik tada, kai pats to nori. Ir jis yra Dinos tėvas! Jis ieškojo savo dukters nuo pat jos gimimo. Sezuano pasirodymas sukelia siaubą Dinos motinai, ir jie visi vėl turi palikti namus. Sunkūs klajūnų keliai atveda į svetimą kraštą, kur tyko tiek negandų. Ir išgelbėti gali tik Sezuanas, turintis Gyvatės dovaną.

Kur rasti?
Knyguklubas.lt

LEIDYKLA „BALTOS LANKOS“ siūlo:

 

„LEDYNŲ ALSAVIMAS“ (2020)
Mads Peder Nordbo
Vertė Ieva Toleikytė

Mads Peder Nordbo (g. 1970) – kriminalinių romanų autorius. Pietų Danijos ir Stokholmo universitetuose studijavo filologiją, komunikaciją ir filosofiją. Jau kelerius metus gyvena Grenlandijoje, Nūke, – mieste, kur vyksta pagrindinis romano „Ledynų alsavimas“ veiksmas. Šis romanas – pirma knygų serijos „Grenlandijos bylos“ dalis.

Kur rasti?
LLA narės leidyklos el. knygyne

„UNDINĖLĖS MIRTIS“ (2020)
Rydahl & Kazinski
Vertė Ieva Toleikytė

Rydahl & Kazinski – kolektyvinis trijų gerai Danijoje žinomų rašytojų Thomaso Rydahlo, Anderso Rønnowo Klarlundo ir Jacobo Weinreicho pseudonimas. „Undinėlės mirtis“ – pirmoji bendra jų knyga. Remdamiesi H. K. Anderseno pasakomis, jie kuria makabrišką istoriją, galėjusią vykti XIX a. Kopenhagoje. Realūs H. K. Anderseno biografijos faktai pinasi su spėlionėmis, kas galėjo įkvėpti pasakų autorių sukurti žymiąją „Undinėlę“, pirmą kartą publikuotą kaip tik po dienoraštyje trūkstamo laikotarpio – 1837 metais.

Kur rasti?
LLA narės leidyklos el. knygyne

„KETURIOS KOVO DIENOS“ (2013)
Jens Christian Grøndahl
Vertė Ieva Toleikytė

Jensas Christianas Grøndahlis (Jensas Kristianas Griondalis, gim. 1959) - žymus danų prozininkas, literatūros kritikų vertinamas kaip vienas įžvalgiausių šiuolaikinių romanistų. Atverdamas skaitytojui plačią vyro ir moters santykių įvairovę, autorius parodo puikiai besiorientuojantis subtiliuose emocijų labirintuose.
Ar geriausi gyvenimo metai visada priklauso tik praeičiai? O jeigu taip, kas už tai atsakingas?
Šie klausimai neduoda ramybės architektei, vienišai motinai Ingridai Drejer keturias lemtingas kovo dienas - kai ji staiga supranta, kad ją supantis pasaulis visiškai kitoks, nei jai iki šiol atrodė. Ingridos paauglys sūnus areštuojamas už smurtą, o jos santykiai su vyresniu vedusiu vyru netikėtai ima šlyti. Panirusi į prisiminimus apie savo vienišą jaunystę ir nepavykusią santuoką, Ingrida stengiasi sau atsakyti, kodėl jos gyvenimas tampa vis panašesnis į aklavietę.

Kur rasti?
LLA narės leidyklos el. knygyne

LEIDYKLA „BALTO leidybos namai“ siūlo:

 

„AGATA“ (2021)
Anne Cathrine Bomann
Vertė Ieva Toleikytė

Psichiatras skaičiuoja dienas iki pasitraukimo į pensiją. Gyvena vienas savo vaikystės namuose, neturi nei šeimos, nei draugų. Kasdien eina į kliniką ir klausosi pacientų, nors jų problemos jam seniai atrodo nuobodžios ir nereikšmingos. Jo socialinis gyvenimas susideda iš trumpų pokalbių su pedantiška sekretore ponia Siuruž, kuri karaliauja klinikoje daugiau kaip trisdešimt metų.
Tačiau vieną dieną klinikoje išdygsta jauna vokietė ir įsiprašo pas daktarą, nors šis naujų pacientų nebepriima. Psichiatras greitai suvokia, kad trapi Agatos išorė slepia stiprią ir kerinčią moterį. Jų susitikimai nejučia išjudina ir sustingusį daktaro pasaulį.

Kur rasti?
Knygos.lt

LEIDYKLA „GARNELIS“ siūlo:

 

„PASAKOS“ (2017)
Hans Christian Andersen

Vieno žymiausių danų rašytojų Hanso Kristiano Anderseno pasakos padovanojo daugybę nuostabių vaikystės akimirkų. Su šio autoriaus kūriniais augo mūsų seneliai ir tėvai, o dabar žavisi ir naujoji karta.
„Pasakos“ – rinkinys, kuriame rasite gražiausius autoriaus kūrinius.
Hansas Kristianas Andersenas yra tokių pasakų, kaip „Bjaurusis ančiukas“, „Karalaitė ant žirnio“, „Kiauliaganys“, „Piemenėlė ir kaminkrėtys“, „Coliukė“, „Sniego karalienė“ ir kt. autorius. Daug šių istorijų buvo ekranizuotos. Ir ne vieną kartą. Todėl tokius personažus kaip Sniego karalienė žino net tie, kurie neskaito knygų. Kai kurie veikėjai tapo ir gyvenimiško folkloro dalimi, pavyzdžiui, coliukėmis vadinamos smulkaus sudėjimo merginos ir moterys.

Kur rasti?
LLA narės leidyklos el. knygyne

LEIDYKLA „GIMTASIS ŽODIS“ siūlo:

 

„ALBERTO“ (2008)
Maria Helleberg
Vertė Daiva Sajenkienė

Maria Helleberg (g. 1956) – danų rašytoja, skaitytojams geriausiai žinoma savo istoriniais ir biografiniais romanais. Be to, ji yra sukūrusi knygų vaikams ir jaunimui, kelionių aprašymų, pjesių.
„Alberto“ – tai biografinis romanas apie garsų danų skulptorių Bertelį Torvaldseną, gimusį ir augusį vargingoje girtuoklių šeimoje Kopenhagoje, tačiau vėliau savo talentu ir darbais pelniusį šlovę Italijoje ir visame pasaulyje. Romane vaizduojami skulptoriaus gyvenimo įvykiai nuo 1780 iki 1844 m. Net sulaukęs pripažinimo, jis nesugebėjo atsikratyti vaikystės šleifo, pritapti prie aplinkinio pasaulio. Jo asmeninis gyvenimas, santykiai su moterimis nebuvo sėkmingi.
Skaitytoją patraukia ne tik stulbinanti žmogaus ir menininko gyvenimo istorija, bet ir pažintis su tos epochos Danijos ir Italijos kultūrinėmis, politinėmis, istorinėmis realijomis, garsiomis asmenybėmis, menininkais. Maria Helleberg pasakoja tokia gyva, tapybiška ir įtaigia kalba, kad skaitant galima užuosti kvapus, pajusti Bertelio išgyvenamą fizinį ir dvasinį skausmą, pačiupinėti marmurą, prisiliesti prie skulptūrų.

Kur rasti?
Knygos.lt

„MEILĖS KALNAS“ (2008)
Pablo Llambias
Vertė Aušra Valling Pedersen

Tai trumpa, bet intriguojant istorija su rimtomis pasekmėmis. Skaityti šį romaną - tai tarsi sukioti kaleidoskopą, nes vos pajudinus viena po kitos atsiskleidžia šeimos narių paslaptys ir sudėtingi tarpusavio santykiai. Skaitytojas niekad taip ir nesužino tikrosios tiesos (jei tokia yra), nes kiekvienas iš septynių pasakotojų pateikia savo įvykių versiją, atranda savo Meilės kalną. Būtent tai ir žadina smalsumą, priverčia iki paskutinio skyriaus nepaleisti knygos iš rankų.

Kur rasti?
Rotas.lt

„VARGŠAS BERNIUKAS IŠ ODENSĖS: knyga apie Hansą Kristianą Anderseną“ (2005)
Varmer Hjørdis
Vertė Jonas Smilga

Nuo vaikystės dažnas mūsų girdėjome pačias gražiausias Hanso Kristiano Anderseno pasakas. Vėliau, tik pradėję skaityti, kaip mat patys griebėme į rankas jo pasakas ir su nepaprastu malonumu pasinerdavome į stebuklingą jo pasaulį.
Tačiau ši knyga – tai pasaka apie paties rašytojo gyvenimą, jo vaikystę Odensėje, apie jo artimuosius, svajonę tapti aktoriumi ar šokėju, apie išvykimą į Kopenhagą, keliones, apie meilės troškimą ir galiausiai pasiektą šlovę.

Kur rasti?
Sena.lt

LEIDYKLA „KITOS KNYGOS“ siūlo:

 

„RAUDONAS ŽMOGUS. JUODAS ŽMOGUS“ (2021)
Kim Leine
Vertė Ieva Toleikytė

„Amžinybės fjordo pranašų" priešistorė, antroji Grenlandijos trilogijos dalis.
1728-ieji. Prie pastoriaus Hanso Egedės šeimos, neseniai apsigyvenusios Grenlandijoje, prisijungia Danijos karaliaus atsiųsti nauji atvykėliai: meistrai, pirkliai, būrelis kareivių ir tuzinas paskubomis sutuoktų porų – kalinių ir prostitučių. Atokiame krašte – naujienos iš žemyno čia laivais keliauja apie metus – kuriama nauja visuomenė. Susiduria dvi kultūros: pagoniškoji ir protestantiškoji. Šamanas Apalutokas negali atleisti pastoriui Hansui Egedei, kad paėmė jo sūnų ir užaugino kaip savą, pašalindamas tikrąjį tėvą iš jo gyvenimo. Egedė atrodo nepalenkiamas – dėl savo misijos jis nepaiso net tų, kurie jį myli labiausiai.

Kur rasti?
LLA narės leidyklos el. knygyne

„AMŽINYBĖS FJORDO PRANAŠAI“ (2019)
Kim Leine
Vertė Ieva Toleikytė

Romaną „Amžinybės fjordo pranašai" įkvėpė tikri įvykiai plačioje danų karalystėje XVIII a. pabaigoje. Knygos personažai vaikšto šurmuliuojančiomis Kopenhagos gatvėmis ir suledėjusiomis Grenlandijos dykvietėmis, jie keliauja jūra ir medžioja banginius, pėsčiomis pereina Norvegiją ir tampa didžiojo Kopenhagos gaisro 1795 m. liudininkais.
„Amžinybės fjordo pranašai" yra monumentalus pasakojimas apie skirtingų kultūrų susidūrimą, apie galimybę rasti namus ir didžiąją svajonę apie laisvę.

Kur rasti?
LLA narės leidyklos el. knygyne

LEIDYKLA „LIETUVOS RAŠYTOJŲ SĄJUNGOS LEIDYKLA“ siūlo:

 

„EUROPOS PAVASARIS“ (2020)
Kaspar Colling Nielsen
Vertė Ieva Toleikytė

Kasparas Collingas Nielsenas (g. 1974) – vienas originaliausių šiuolaikinių danų prozininkų, pelnęs ne vieną apdovanojimą savo gimtinėje, įvertintas ir užsienyje (romanas „Europos pavasaris“ 2019-aisiais įtrauktas į trumpąjį geriausių verstinių knygų, pasirodžiusių Prancūzijoje, sąrašą Prix du Livre Inter).
Daugiasluoksnis, fantasmagoriškas ir provokuojantis romanas, skatinantis susimąstyti apie laisvę ir žmogiškumą. Utopinė-distopinė ateitis be galo išpuoselėtoje Danijos Lolando saloje, kurioje gyvena tik turčiai ir garsenybės – bendruomenė, suburta tarptautinį pripažinimą pelniusių mokslininkų ir investuotojų, mėginančių derinti idealiausius ir patraukliausius senojo pasaulio gyvensenos elementus su naujausiais technologiniais pasiekimais.

Kur rasti?
LLA narės leidyklos el. knygyne

LEIDYKLA „NIEKO RIMTO“ siūlo:

 

„NEPAPRASTA MILŽINIŠKOS KRIAUŠĖS ISTORIJA“ (2014)
Jakob Martin Strid
Vertė Ieva Toleikytė

Katinas Mičas su drambliu Sebastianu žvejojo... Staiga – OOO! – užkibo butelis! Jame – laiškas nuo dingusio miestelio mero! Iki tol nieko nebuvo girdėti, kur ir kaip jis prapuolė...
O dabar laiške meras prašo atlikti kai ką svarbaus. Kas galėjo pagalvoti, kad tai bus neįtikėtinų nuotykių pradžia? Šiurpusis Jūrų Drakonas, piratai ir milžiniška kriaušė – tai dar ne viskas, su kuo gali susidurti iki tol ramiai gyvenę Mičas su Sebastianu. Ar užteks jiems drąsos įveikti visus iššūkius?

Kur rasti?
Knygos.lt

„SKILTUVAS“ (2013)
Hans Christian Andersen
Vertė Ieva Toleikytė

Hans Christian Andersen - su humoru ir begale fantazijos jis kūrė vaikams; vėliau savo pasakojimą praturtino subtilia ironija bei gyvenimo išmintimi, todėl jo kūrinius vis labiau ėmė vertinti ir suaugusieji. Jo kūriniuose juntama stipri romantikos įtaka. Ryškiausi pavyzdžiai: „Karalaitė ant žirnio“, „Sniego Karalienė“, „Bjaurusis ančiukas“ bei „Naujieji karaliaus drabužiai“.
Kas gi ten tviska ir žėri? Ei, tai paslaptinga ola, pilna vario, sidabro ir aukso pinigų! Juos saugo trys grėsmingi šunys, kurių pabūgtų net didžiausias drąsuolis. Tačiau, jei turi stebuklingą skiltuvą, šunys visai nebaisūs. Jie mielai išpildys kiekvieną tavo norą, pagelbės bėdoje ar net... padės pamatyti princesę.

Kur rasti?
Knygos.lt

LEIDYKLA „TYTO ALBA“ siūlo:

 

„UŽVERSTAS DIENORAŠTIS“ (2021)
Jette A. Kaarsbøl
Vertė Daiva Sajenkienė

Jette A. Kaarsbøl (g. 1961 m. Hileriode) – danų rašytoja. „Užverstas dienoraštis“ – debiutinis jos romanas, iš karto sulaukęs skaitytojų pripažinimo ir išverstas į daugelį Europos kalbų.
Kopenhaga, 1875-ieji. Geros šeimos dukra Frederikė ruošiasi tekėti už jauno pastoriaus ir dalytis su juo visais kuklaus gyvenimo džiaugsmais bei vargais. Tačiau laisvamanių būrelio, į kurį atsitiktinai patenka ir Frederikė, siela – žavus, protingas gydytojas Frederikas atveria jai kito gyvenimo galimybę.J. A. Kaarsbøl romanas – tikras kaip pats gyvenimas; devyniolikto ir dvidešimto amžių sandūros Kopenhagą, regis, galima užuosti, paliesti ir joje apsigyventi. Beveik bergmaniškos dramos, verdančios Frederikės sieloje, – amžinos, o vyro ir moters santykių labirintas –sudėtingesnis, nei galime įsivaizduoti...

Kur rasti?
LLA narės leidyklos el. knygyne

„PANELĖS SMILOS SNIEGO JAUSMAS“ (2017)
Peter Hoeg
Vertė Loreta Laužikaitė

Peter Høeg (Peteris Hiojus; g. 1957 m. Kopenhagoje) – vienas žymiausių šiuolaikinių danų rašytojų. Autoriaus biografija spalvinga: jis – buvęs šokėjas, jūreivis, aktorius, alpinistas, fechtuotojas.
Tai romanas, kuriame meilė sniegui susipina su meile žmogui; šaltas, ironiškas, negailestingas, metaforiškas romanas, nuo kurio neįmanoma atsitraukti. Jame yra viskas, ką norėtumėte žinoti apie sniegą, ledą, kerštą ir Šiaurę.

Kur rasti?
Knygos.lt

„PASKUTINIS ROMANTIKAS“ (2008)
Martin Hall
Vertė Rūta Poškutė-Andreikienė

Martinas Hallas (g. 1963) – kultinė alternatyviosios danų scenos figūra. Dainininkas, kompozitorius, įvairiais instrumentais grojantis muzikantas.
Didžiausias jo literatūrinis projektas – romanas “Paskutinis romantikas”, pasirodęs 2005 metais. Romanas prasideda 1980-tųjų vasarą ir pasakoja apie jaunuolio, bohemos atstovo, save laikančio “paskutiniu romantiku”, gyvenimą iki šių dienų. Nesibaigiančios kelionės per Kopenhagos, o vėliau – ir Kairo, kur spontaniškai išvyksta herojai, barus; amfetaminas ir hašišas, be kurio neapsieina naujieji “romantikai”, menininkų, marginalų, keisčiausių įvairiataučių ir įvairialyčių personažų maišalynė, merginos, pasiruošusios atsiduoti bet kuriam ryškesnio įvaizdžio “bohemos atstovui” – toks pasaulis, per kurį keliauja herojus. Neišvengiami narkotikų ir alkoholio sukelti “nušvitimai”, girtais balsais deklaruojamos “gyvenimo tiesos”, pseudoliteratūriniai ir filosofiniai svaičiojimai ir karštligiškas noras būti “aukščiau viso šito” – tokia herojaus kasdienybė. Tai pasaulis, kuriame muzika, literatūra, filosofija, narkotikai, seksas susipina į karščiu ir šėlsmu tvoskiantį kamuolį.

Kur rasti?
Knygos.lt

„MOTERIS IR BEŽDŽIONĖ“ (1996)
Peter Høeg
Vertė Loreta Laužikaitė

Tai ketvirtasis P. Hoego romanas – tęsia šio žymiausio Danijos rašytojo kelionę per pasaulį, prasidėjusią romanu „Panelės Smilos sniego jausmas“. „Moteris ir beždžionė“ šiuolaikinės civilizacijos kritika ir kartu – trileris, sukurtas Holivudo stiliumi.
Bet įdėmesniam skaitytojui nebus sunku įžvelgti gilesnes kingkongiškos fabulos prasmes.

Kur rasti?
Knygos.lt

„LEMTIES ANEKDOTAI. APYSAKOS“ (1995)
Blixen Karen
Vertė Zita Marienė

Karen Blixen (1885-1962) - garsiausia XX a. danų rašytoja, daugybės literatūrinių premijų laureatė. Studijavo dailę Kopenhagoje, Paryžiuje ir Romoje. Keliolika metų gyveno Afrikoje, kur turėjo kavos fermą, o vėliau grįžo į Daniją. Apysakų knygoje "Lemties anekdotai” yra ir garsioji "Babetės puota". Rašytojos kūryba priklauso pasaulio novelistikos aukso fondui, jos knygos leidžiamos didžiuliais tiražais, kūryba, panaši į mito ir anekdoto lydinį, nėra labai gausi. Rašytoja du kartus buvo nominuota Nobelio premijai. Karen Blixen gyvenimas Afrikoje, tragiška meilės istorija tapo pagrindu romanui "Ferma Afrikoje", pagal kurį sukurtas filmas.

Kur rasti?
Keistoteka.lt

LEIDYKLA „VAGA“ siūlo:

 

„PERAS, LAIMĖS KŪDIKIS“ (1992, 2008)
Henrik Pontoppidan
Vertė Zita Marienė

Iškilaus danų prozininko Henriko Pontopidano (1857–1943), 1917 m. apdovanoto Nobelio premija, romanas „Peras, laimės kūdikis“ įtrauktas į Danijos kultūros kanoną (patenka tarp 10 atrinktų visų laikų geriausių danų literatūros kūrinių).
Tai epinis romanas apie vieno žmogaus gyvenimo kelią. Pastoriaus sūnus Peteris Sidenijus pasiryžta savo talentu užkariauti pasaulį nesibodėdamas jokiomis priemonėmis, po daugelio metų pasitraukia iš kovos, bet nepralaimi – praradęs pasaulį ir tarsi tapęs nevykėliu, jis atranda save ir lieka didis savo auka artimiesiems bei tikėjimu, kad kiekvieno žmogaus siela – atskira visata.

Kur rasti?
Knyguklubas.lt

„PONIA MARI GRUBĖ. NILSAS LIŪNĖ“ (Pasaulinė literatūros biblioteka 39) (1999)
Jens Peter Jacobsen
Vertė Jonas Smilga

Danų rašytojo J. P. Jacobseno romane „Ponia mari Grubė“ vaizduojama nerimstanti, idealo ieškanti moteris. Romanas „Nilsas Liunė“ vadinamas daniškuoju „Jausmų ugdymu“ ir „Vilhelmu Meisteriu...“. Jo herojus - „žmogus be savybių“, galimybių žmogus, įkūnijantis danų charakterį.

Kur rasti?
Keistoteka.lt