Vasario 11 dieną LITEXPO parodų ir kongresų centre įvyko Lietuvos leidėjų asociacijos organizuojami tretieji Knygos apdovanojimai. Pradėti organizuoti 2023 metais, šie apdovanojimai jau tapo leidybos industrijos ir joje dirbančių žmonių tradicija. Šių metų šventėje buvo apdovanoti vienuolikos nominacijų laureatai.
„Auksinės lupos“ premija redaktorei (-iui) už viso gyvenimo darbą skirta redaktorei Audrai Kairienei už ilgametę ištikimybę redaktorės darbui, kruopštų lietuvių kultūrai reikšmingų grožinės ir humanitarinės literatūros tekstų redagavimą, rašytojų ir literatūros vertėjų ugdymą.
Kęstučio Keblio premija literatūros kritikei (-ui) įteikta Virginijai Kulvinskaitei už kibumą ir panoraminį reiškinių matymą.
Leidyklos „Audioteka“ premija „Metų balsas“ už geriausią audioknygos įskaitymą įvertintas Matas Sigliukas, įgarsinęs Sauliaus Šaltenio romaną „Riešutų duona“ už paveikų įgarsinimą, tobulai perteiktą teksto dvasią, ironišką pasakojimo atspalvį bei balsu išreikštą laikmečio nuotaiką.
Leidyklos „Alma littera“ premija vertėjai (-ui) už išradingiausią vertimą atiteko vertėjai Donatai Rinkevičienei už darbštumą ir vertimo aktualumą. Jos dėka 2024 metais išleista net keletas ukrainiečių rašytojų knygų: Tanios Pjankovos romanas „Raudonųjų skruzdžių amžius“ (leidykla „Alma littera“); Andrijaus Liubkos esė rinktinė „Kažkas su manimi ne taip“ (leidykla „Gelmės“); Artemo Čecho romanas „Kas tu toks?“ (leidykla „Slinktys“); Yevhenios Lopatos ir Andrijaus Lyubkos esė rinktinė „Tarp būties ir nebūties. Karo padėtis. Esė“ (leidykla „Gelmės“).
Metų knygos dizaino apdovanojimas skirtas Laurai Grigaliūnaitei už sąžiningą sudėtingo turinio vizualumą Ievos Balčiūnės knygoje „Augintiniai. Atsikratymas vaikais sovietmečio Lietuvoje“ (leidykla „Aukso žuvys“).
Naujas požiūris – už neįprastus dizaino sprendimus – šiemet buvo skirtas Sigutei Chlebinskaitei už išskirtinį dėmesį romano knygos dizainui kuriant dizainą Dalios Staponkutės romanui „Vivat Regina!“ (leidykla „Apostrofa“).
Metų leidykla tapo leidykla „Alma littera“ už ilgalaikį indėlį į literatūrinius procesus, kokybišką populiariosios literatūros leidybą ir lietuviško turinio skatinimą.
Atsiimti apdovanojimo už Knygą kaip įvykį į sceną buvo kviečiama Aleksandros Kašubos knygos „Tiksintis vaikas“ komanda. Išleido Lietuvos nacionalinis dailės muziejus.
Kornelija Žalpytė buvo apdovanota už Metų iliustracijas, kurias ji sukūrė Jurgos Vilės knygai „Mano draugas Hipokampas Unikornas“ (leidykla „700 eilučių“). Jai skirtas apdovanojimas už įvairių iliustracijos technikų dermę kuriant pasakojimo tėkmę.
Du šių metų kintami apdovanojimai – Metų reiškinys ir Knygos bičiulis / bičiulė.
Metų reiškinys jau pretenduoja tapti nuolatiniu apdovanojimu, nes įdomių, išskirtinių, svarbių literatūrai ir leidybai reiškinių atsiranda kasmet. Šiemet komisija nusprendė įvertinti dvidešimt penkerius metus gyvuojančią Vilniaus knygų mugę už 25 metų indėlį į literatūros sklaidą, kūrėjų ir skaitytojų bendrystės puoselėjimą.
Metų bičiuliu tapo Benediktas Januševičius už literatūrinio gyvenimo dokumentavimą.
Visi laureatai apdovanoti atminimo ženkliuku ir Knygos apdovanojimu: statulėle – vario knyga.
Pagal nominacijos pobūdį, nominantus vertino viena iš keturių komisijų. „Auksinės lupos“ premijos laureatę (-ą) iš pasiūlytų kandidatų rinko Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos nariai vertėjai Stasė Gervienė, Laimantas Jonušys, Dalia Kižlienė; leidyklos „Apostrofa“ vadovė Giedrė Kadžiulytė ir leidyklos „Vaga“ vadovė Asta Mikelionytė-Čechovskienė. Dizaino ir iliustracijos kategorijų nominantus ir laureatus rinko „Hands on Press“ komanda – grafikos dizainerės ir iliustratorės Inga Navickaitė-Drąsutė ir Gabrielė Gudaitytė; dizaino studijos „Taktika“ įkūrėjas ir dizaineris Nerijus Keblys; semiotikė, menotyros mokslų daktarė, Sapiegų rūmų vadovė Gintautė Žemaitytė. Dizaino nominacijas koordinuoja ir Knygos apdovanojimų įvaizdį puoselėja dizainerės Jurga Želvytė ir Kotryna Šeibokaitė-Ša. „Audioteka LT“ premijos „Metų balsas“ komisiją sudaro: LMTA vaidybos ir režisūros katedros docentė Jūratė Vilūnaitė; tinklaraštininkė, tinklaraščio „Fantastiškų (-os) knygų žiurkės“ autorė Lina Girčytė-Juškė; aktorė, rašytoja Nijolė Narmontaitė; žurnalistas, rašytojas Dovydas Pancerovas; teisininkas, rašytojas, bardas Justinas Žilinskas.