Išrinkta 2023 metų verstinė knyga trijose kategorijose

Šiais metais Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga (LLVS) penkioliktą kartą rengė konkursą „Metų verstinė knyga“. Sudaryti keturi geriausių 2023 m. išleistų verstinių knygų sąrašai šiuolaikinės grožinės literatūros, literatūros klasikos, negrožinės ir vaikų bei jaunimo literatūros kategorijose. Naujienų portalo LRT.lt skaitytojai buvo kviečiami balsuoti ir išrinkti Metų verstinę knygą trijose kategorijose – grožinės, negrožinės ir vaikų bei jaunimo literatūros. Metų verstinė knyga skelbiama kovo 16 – Knygnešio dieną.

 

2023 metų verstine knyga grožinės literatūros kategorijoje tapo Georges’o Pereco opus magnum vadinamas romanas „Gyvenimas vartojimo instrukcija“, jam pelnęs prestižinį Prix Médicis apdovanojimą, kurį iš prancūzų kalbos išvertė Akvilė Melkūnaitė ir išleido leidykla „Lapas“. Romanas originalo kalba pasirodė 1978 m. ir yra priskiriamas literatūros klasikai.

Negrožinės literatūros kategorijoje nugalėjo Anne Applebaum istorinis pasakojimas „Raudonasis badas: Stalino karas prieš Ukrainą“, kurį iš anglų kalbos išvertė Jolita Parvickienė ir išleido leidykla „Tyto alba“.

2023 metų verstine knyga vaikų ir jaunimo literatūros kategorijoje tapo 2021 metais lygiai tą patį Metų verstinės knygos titulą iškovojusios Jakobo Wegeliaus romano „Žudiko beždžionė“ tęsinys – jaunųjų skaitytojų nekantriai laukta „Rožės apgaulė“. Kaip ir pirmąją dalį, šį romaną iš švedų kalbos išvertė Raimonda Jonkutė, o išleido leidykla „Aukso žuvys“.

„Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga sveikina puikių knygų vertėjus, leidėjus ir, svarbiausia, skaitytojus, kuriems knygos juk ir verčiamos, ir leidžiamos, – sako LLVS atstovas, projekto koordinatorius Paulius Garbačiauskas. – 2023-ieji nustebino ypatingu verstinės literatūros vaikams ir jaunimui derliumi ir pateikė staigmeną: regis, pirmą kartą Metų verstine knyga tampa literatūros klasikos „atstovė“ – Georges’o Pereco romanas „Gyvenimas vartojimo instrukcija“ – neįtikėtinas malonumas klasikos gurmanui, tačiau, reikia pripažinti, košmariškai sunkus darbas jo vertėjai. Negrožinės literatūros kategorijoje skaitytojai daugiausia rinkosi Anne Applebaum istorinę studiją apie Holodomorą ir kraugerišką Stalino karą Ukrainoje – tai aiškiai parodo, kokios temos šiandien įdomios ir aktualios skaitytojui. Kaip visad, ekspertai atliko didžiulį darbą – ačiū jiems –ir atrinko daugiau negu šimtą nuostabių knygų, išleistų per praėjusius 2023 metus. Kiekviena jų neabejotinai verta vietos mūsų visų lentynose.“

Šių metų grožinės ir negrožinės literatūros ekspertai: Vytautas Bikulčius, Lina Buividavičiūtė, Jūratė Čerškutė, Dovilė Kuzminskaitė ir Donatas Puslys. Vaikų ir jaunimo literatūros: Eglė Baliutavičiūtė, Aigustė Vykantė Bartkutė ir Inga Mitunevičiūtė.

Ilguosius atrinktus sąrašus galima rasti naujienų portale LRT.lt ir Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos tinklalapyje LLVS.lt.

Metų verstinės knygos projektą ir Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, informacinis partneris – LRT.

perec rožės stalino