Liublianos skaitymo manifestas: dėmesys atidžiam skaitymui

Spalio 11 d. prasideda 75-oji Frankfurto knygų mugė. Josgarbės viešnia Slovėnija išplatino Liublianos skaitymo manifestą.Jį palaiko Europos leidėjų federacija, Tarptautinė leidėjų asociacija, Tarptautinis PEN klubas, Tarptautinė jaunimo knygų taryba (IBBY) ir kitos literatūros lauke veikiančios organizacijos.

Manifestas kviečia pripažinti dėmesingo skaitymo svarbą skaitmeninėje eroje. Atkreipiamas dėmesys, kad skaitmeniniame pasaulyje pasikeitė daugelio iš mūsų skaitymo įpročiai: nors atsirado daugiau galimybių – turinys tapo labiau prieinamas ir pasiekiamas, tuo pačiu norime skaityti greičiau, daugiau, dažnai neįsigilindami į turinį.

Tačiau skaitydami didelės apimties kūrinius, ugdome dėmesį ir kantrybę, plečiame žodyną. „Būtent didesnės apimties tekstai, pavyzdžiui, knygos, gerina mūsų dėmesingo skaitymo įgūdžius“ – rašoma Liublianos manifeste.

Jame teigiama, kad dėmesingas skaitymas yra ypač svarbus analitiniam ir kritiniam mąstymui. Jis būtinai kovai su sąmokslo teorijomis ir dezinformacija, tad, neišsiugdę šio įpročio, esame labiau pažeidžiami.

Demokratinė visuomenė gali sėkmingai veikti tik turėdama skaitytojų, įgudusių skaityti atidžiai, įdėmiai, kritiškai. Atsiminkime Margaret Atwood įspėjimą: „Jei nebus jaunų skaitytojų ir rašytojų, netrukus nebebus ir vyresnių. Mirs raštingumas, ir demokratija... taip pat žus“.

Visą manifestą anglų kalba skaitykite čia.