Pirmieji Knygos apdovanojimai jau sausio 22 dieną

2023-iųjų sausio 22 dieną Lietuvos leidėjų asociacija pakvies į pirmuosius Lietuvoje Knygos apdovanojimus K.A.2.0.2.3., skirtus įvertinti knygų leidybos industrijoje dirbančius žmones. Apdovanojimų tikslas – parodyti, koks įvairialypis yra knygos leidimo procesas, koks svarbus kiekvienas etapas bei kiekvienas prisidedantis žmogus.

Į ką pirmiausia atkreipiate dėmesį rinkdamiesi knygą? Ar jus patraukia rašytojo (-os) pavardė ant viršelio? Ar priešantraštiniuose lapuose ieškote, kas redagavo tekstą? Jei tai užsienio autoriaus knyga, ar pasidomite, kas ją išvertė? O gal jūsų dėmesį iš pradžių atkreipia knygos viršelis, dizainas, grafiniai elementai, įrišimas? Galbūt yra leidykla, kuria pasitikite, ir žinote – kad ir ką išleistų, visada galima drąsiai jos knygas skaityti? O gal jus domina knygos-reiškiniai? Tos, apie kurias visi jūsų aplinkoje kalba, kurioms nereikia reklamos, o skaitytojai dalijasi nuomonėmis ir įspūdžiais, tad norisi tuoj pat atsiversti. Ar ieškote kritikų atsiliepimų, galbūt sekate vieną, kurio nuomone visada pasikliaujate?

Kad ir kokie būtų knygų pasirinkimo motyvai, visa tai tik parodo, kiek skirtingų žmonių minčių, akių ir rankų prisideda prie knygos kelionės iki jūsų namų ar bibliotekos lentynos. Lietuvoje įsteigta daug įvairių apdovanojimų, tačiau retas iš jų skiriamas tiems, kurių darbai slepiasi už knygos viršelio: juk kiekviena knyga turi savo komandą, kurios bent vienam nariui iškritus, visas procesas sustoja ar sulėtėja. Kiekvienas žmogus komandoje – nuo projektų vadovų iki vairuotojų, nuo redaktorių iki dailininkų – įgyvendina savo funkciją. O šiuolaikinis leidėjas yra ir kūrėjas, kurio sprendimai lemia knygos gyvavimą. „Vis dažniau leidykla tampa lygiaverčiu knygos kūrėju, o leidyklose dirbantys projektų vadovai kone autoriais. Jų profesionalumas didele dalimi lemia knygos kokybę, nors jų pavardžių niekur nerasite. Tai tylieji knygos krikštatėviai, be kurių vaikas gali taip ir neatsistoti ant kojų“, – teigia Lolita Varanavičienė, LLA prezidentė, leidyklos „Tyto alba“ vadovė. Tad Knygos apdovanojimų K.A.2.0.2.3. tikslas – pagerbti leidėjų darbą, parodyti, koks įvairialypis yra knygos išleidimo procesas ir koks svarbus leidyboje kiekvienas etapas bei kiekvienas prisidedantis žmogus.

Apdovanojimuose rinksime 11 nominacijų laureatus – „Auksinės lupos“ premija redaktoriui už viso gyvenimo darbą ir apdovanojimas jaunajam (-ai) redaktoriui (-ei), 2 apdovanojimai už knygos dizainą, po 1 apdovanojimą kritikui (-ei), leidėjui / leidyklai, knygynui, taip pat po 1 apdovanojimą už knygą kaip įvykį, už iliustracijas, už išradingiausią vertimą, už metų literatūrinį reiškinį. Apdovanojimuose bus vertinamos Lietuvoje išleistos ir Lietuvos rinkai skirtos 2022 m. knygos, pasiekiamos plačiajai visuomenei.

Pagal nominacijos pobūdį, nominantus vertins viena iš trijų komisijų. „Auksinės lupos“ premijos laureatą, jaunąjį redaktorių ir korektorių iš pasiūlytų kandidatų rinks Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos narės Daiva Daugirdienė, Rūta Jonynaitė ir Diana Bučiūtė, leidyklos „Apostrofa“ vadovė Giedrė Kadžiulytė ir leidyklos „Vaga“ vyr. redaktorė Agnė Puzauskaitė. „Apie spaudai blogai parengtą knygą sakome, kad jos kalba „lupinėja skaitytojui dantis“, „pjauna ausį“, kartais jos net perskaityti neįmanoma. Ir tada visi prisimena blogąjį redaktorių. Geras redaktorius yra tik tas, kuriuo niekam net neateina į galvą domėtis. Likti nematomam – aukščiausia jo darbo kokybė. Ir paradoksas…“ – sako praėjusių metų „Auksinės lupos“ laureatė rašytoja ir redaktorė Danutė Kalinauskaitė-Kunickienė.

Dizaino nominacijų laureatus rinks „The Boy“ studijos įkūrėja, „15 min“ Dizaino skyriaus vadovė Miglė Rudaitytė, dizaino strategas Jonas Liugaila ir dizaineris, meno vadovas Tadas Karpavičius. Knygų dizainerė Kotryna Šeibokaitė-Ša teigia: „Knygos dizainas gali būti neutralus, abstraktus, iliustratyvus, nuobodus, įkvepiantis, lėkštas, meluojantis, intriguojantis, jis gali visiškai sugadinti knygos įvaizdį, arba kaip tik – pranokti turinį. Stebėdami leidybos rinką Lietuvoje, sieksime garsiai įvardinti, koks jis.“

Kitus nominantus rinks šešių narių komisija: poetas, vertėjas Marius Burokas; poetas, Kultūros periodinių leidinių asociacijos pirmininkas Gytis Norvilas; LRT vaikų ir jaunimo turinio vyr. redaktorė Aistė Jūrė; rašytoja, redaktorė, „Auksinės lupos“ 2021 m. laureatė Danutė Kalinauskaitė; poetė, „Šiaurės Atėnų“ vyr. redaktorė Giedrė Kazlauskaitė; literatūrologė, Literatūros tarybos prie LR KM pirmininkė Aistė Kučinskienė. „Pasirodžius gerai knygai, ja džiaugiamės, aptarinėjame, įvertiname. Bet apdovanoti už ypatingus pasiekimus iki šiol galėjome ne visus knygų gyvenimo dalyvius, nors korektorės ir korektoriai, kritikės ir kritikai, leidėjos ir leidėjai, vadybininkės ir vadybininkai bei kiti yra būtinosios, kertinės grandys kūrybos ir leidybos procesuose. Taigi labai smagu, kad dabar galėsime viešai pasidžiaugti įvairesniais knygų gyvenimo procesais ir juose dalyvaujančiaisiais“, – atsiliepia Aistė Kučinskienė.

Nuo sausio 9 dienos paskelbsime kiekvienos kategorijos nominantus. Laureatai bus apdovanoti K.A.2.0.2.3. renginyje 2023 m. sausio 22 d.

Lietuvos leidėjų asociacijos veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba.