Ukrainiečių rašytojų knygos lietuvių kalba

KNYGOS SUAUGUSIEMS  Galima įsigyti

Serhijus Rudenko „ZELENSKIS“
Vertė Jovita Liutkutė
Išleido „Alma Littera“, 2022
59c5d0ceebbb806139c59d07a7f13fdbebdc9b8a Zelenskis

Šeštasis Ukrainos prezidentas nuėjo ilgą kelią: jis buvo aktoriumi, o tapo ukrainiečių tautos lyderiu; jis buvo žmogus, kurį pasaulio valstybių vadovai sutikdavo smalsiai ir su pašaipa, o tapo politiku, kuris dabar Vakaruose pasitinkamas plojimais. Maža to, įtakingiausių pasaulio valstybių lyderiai jaučiasi pagerbti, galėdami pavadinti jį savo draugu.„Zelenskis“ – pirmoji ir kol kas vienintelė Ukrainos prezidento biografija. Žinomas Ukrainos žurnalistas ir knygų autorius Serhijus Rudenka pasakoja apie skirtingus Volodymyro Zelenskio gyvenimo etapus, pradedant jo vaikyste Kryvyj Rihe ir baigiant 2022 metų Rusijos ir Ukrainos karu. Tai istorija žmogaus, kuris, neturėdamas politinės patirties ir reikalingų žinių, pažadėjo ukrainiečiams pakeisti jų gyvenimą. Istorija žmogaus, kuriuo patikėjo 13,5 milijono rinkėjų. Žmogaus, supratusio, kad didžiulis pasitikėjimas – tai ir milžiniška atsakomybė. Tai istorija žmogaus, priėmusio Vladimiro Putino iššūkį ir šiuo sunkiu metu tapusiu Ukrainos valstybės vadovu. Sužinokite, kaip pasikeitė visuomenės nuomonė ir kaip neaukštus reitingus turėjęs prezidentas virto prezidentu, mūru stojusiu už savo tautiečius ir ginančiu ne tik Ukrainos, bet, rodos, ir visos Europos laisvę.

Skaityti daugiau...

KNYGOS SUAUGUSIEMS  Galima įsigyti

Romana Romanyšyn, Andrij Lesiv „KAIP KARAS PAKEITĖ RONDĄ“
Vertė Donata Rinkevičienė
Išleido „„Baltų lankų“ leidyba“, 2022
kaip karas pakeite ronda

Ši knyga – tai odė taikai ir vilčiai. Ukrainiečių autorių dueto sukurtas jautrus pasakojimas apie ypatingą, trapų, žydintį Rondo miestą. Jo gyventojai nepaprasti ir itin gležni, jie puoselėja sodus ir parkus, dainuoja, piešia, kuria poeziją. Bet vieną įprastą dieną Ronde staiga nuščiūva gyvenimas: tarytum iš niekur trinksėdamas ir girgždėdamas ateina juodas, baisus Karas. Viskas, prie ko jis prisiliečia, išnyksta tirštoje juodumoje. 

Skaityti daugiau...

Ksenija Zastavskaja „MEILĖS TALISMANAS“
Vertė Arvydas Valionis
Išleido „Homo liber“, 2015
meiles talismanas

Žinomos Ukrainos rašytojos, dainų tekstų autorės, scenaristės romane pasakojama paini Klaipėdos vokiečio ir lietuvės dukros Kristinos gyvenimo istorija. Antrasis pasaulinis karas iš jaukaus prieškario Kauno nubloškia Kristiną į Vokietiją, kur ji pagaliau randa gyvenimo meilę ir užuovėją nuo skaudžių likimo smūgių.

Skaityti daugiau...

Alina Bronsky „PASKUTINĖ BABOS DUNJOS MEILĖ“
Vertė Vytenė Saunoriūtė
Išleido „Aukso žuvys“, 2019
000000000002181669 5d89c0b531aff asset knyguklubas 9786098120431 paskutine babos dunjos meile

Po Černobylio reaktoriaus katastrofos praėjus tam tikram laikui, baba Dunja sugrįžta gyventi į radioaktyvios spinduliuotės užterštą gimtąjį Černovo kaimą. Kartu su bendraminčiais ji kuria naują gyvenimą „mirties zonos“ pakraštyje – ten, kur paukščiai čiulba garsiau nei kitur, o mirusios sielos užsuka pasikalbėti. Tame kaime mirtina liga sergantis Petrovas hamake studijuoja meilės eilėraščius, buvusi melžėja Marja planuoja savo santykius su šimtamečiu Sidorovu, o baba Dunja vis rašo laiškus į Vokietiją savo dukrai. Bet vieną dieną į kaimą atvyksta nepažįstami žmonės – tai tampa išbandymu savitai kaimo bendruomenei. Tai romanas apie homo sovieticus, tapusį tremtinio savo šalyje metafora. Alina Bronsky prikelia iš praeities dingusį pasaulį, ji pasakoja apie jį su lengva šypsena.

Skaityti daugiau...

Taip pat galite rasti ir pasiklaustyti įgarsintą šią audioknygą.

Marina Lewycka „TRUMPA UKRAINIETIŠKA TRAKTORIŲ ISTORIJA“
Vertė Simona Kaziukonytė
Išleido Alma littera, 2006
000000000001102369 59de844df2cc3 asset knyguklubas cdb kk a7019b044dda0c2f0aea246887283896 p1

Neseniai tapęs našliu, tėvas praneša dukroms Verai ir Nadeždai apie savo ketinimus vėl vesti. Jo naujoji meilė – putli šviesiaplaukė moteris iš Ukrainos, mėgstanti segėti žalias atlasines liemenėles ir virti pusfabrikačius. Vienintelė jos svajonė ir tikslas – prabangus gyvenimas Vakaruose. Bet senukas irgi turi svajonę – rašo ukrainietišką traktorių istoriją.
Kupinas išminties ir švelnumo, tikrai juokingas romanas apie šeimą, senų nuoskaudų gijimą, senatvės bėdas ir džiaugsmus, apie pastarųjų penkiasdešimties metų Europos istoriją.

Skaityti daugiau...

Roman Zinenko „ILOVAISKO DIENORAŠTIS“
Vertė Vitalijus Michalovskis
Išleido „Briedis“, 2017
inovaisko dienorastis virselis z1

Romano Zinenkos knyga „Ilovaisko dienoraštis“ – tai patį pragarą Ukrainos rytuose perėjusio savanorių bataliono „Dnipro-1“ kovotojo atsiminimai.
2014 m. rugpjūčio mėn., su kovos bendražygiais patekęs į Ilovaisko valymo operaciją, jis išgyveno trigubos apsupties siaubą, artimų draugų žūtį. Gana sėkmingai Ilovaisko gatvėse kovoję savanoriai per vėlai sužinojo, kad vietos separatistams padėti atskubėjo reguliariosios Rusijos kariuomenės pajėgos, kurių žadėtas „žaliasis koridorius“ netrukus virto ugnies ir kraujo jūromis.

Skaityti daugiau...

Aleksandr Mamaluj „KARO DIENORAŠTIS 2014–2015“
Išleido „Briedis“, 2018
7526638 2 1000x1000

„Nors tai dienoraštis – knyga ne visai apie mane. Ji apie mano bičiulius, mano brolius, mechanizuotosios brigados karius ir karininkus. Rašiau šią knygą tam, kad 2014–2015 m. įvykiai prie Donecko nebūtų pamiršti“, – apie savo kūrinį viename interviu kalbėjo knygos autorius.

Jūsų rankose – karo Rytų Ukrainoje dalyvio dienoraštis. Jo autorius – ne žurnalistas ar rašytojas, o teisėju dirbęs, vėliau snaiperiu tapęs Aleksandras Mamalujus. Jis rašė išmaniuoju telefonu karo stovyklų palapinėse ir netgi apgriautame Donecko oro uoste. Užrašai redaguoti ten pat, antiteroristinės operacijos zonoje. Ši knyga ne apie didvyrius ir šventuosius, o apie savo gyvybėmis rizikavusius paprastus vaikinus, kurie stengėsi kovoti taip, kad karas neateitų į jų namus. Visi jie pasiryžo ginti Ukrainą – savo Tėvynę.

„Karo dienoraštį“ A. Mamalujus skiria 93-iosios gvardijos mechanizuotosios brigados kariams, savo bendražygiams. Ir gyviems, ir žuvusiems mūšio lauke...

Skaityti daugiau...

Svetlana Aleksijevič „ČERNOBYLIO MALDA. ATEITIES KRONIKA“
Vertė Alma Lapinskienė
Išleido „Alma littera“, 2015
000000000001110606 59de85349a4de asset knyguklubas cdb cernobylio malda p1

„Černobylio malda“ (1997) – knyga ne tik apie pačią atominės elektrinės katastrofą, bet ir apie tai, ko mes net neįsivaizdavome, – kaip gyventi žemėje po jos. Avarijos likviduotojų, gaisrininkų, kariškių ir jų artimųjų, paprastų žmonių ir pareigūnų, o skaudžiausia – vaikų akimis atskleidžiamas visas sistemos suluošintų žmonių gyvenimo ir likimo tragizmas. 

Skaityti daugiau...

Svetlana Aleksijevič „PASKUTINIEJI LIUDYTOJAI“
Vertė Alma Lapinskienė
Išleido „Alma littera“, 2020
000000000001112076 5e328281eb8af asset knyguklubas paskutinieji liudytojai 1

Svetlana Aleksijevič – pasaulinio garso baltarusių prozininkė, rašanti rusų kalba. Gimė 1948 m. Ukrainoje. Nuo 2012 m. gyvena ir dirba Baltarusijoje, tėvo gimtinėje.
Keletą dešimtmečių rašė dokumentinę grožinę kroniką. Autorė iš esmės sukūrė savo žanrą – polifoninį romaną-išpažintį, kuriame iš mažųjų istorijų kuriama didžioji istorija.
Svetlanos Aleksijevič kūriniai išversti į 35 kalbas, pelnę daugybę tarptautinių premijų, visame pasaulyje pagal juos sukurta šimtai kino filmų, spektaklių ir radijo vaidinimų.
2015 m. rašytojai suteikta Nobelio literatūros premija „už daugiabalsį jos prozos skambesį, kančios ir narsumo įamžinimą“.

Skaityti daugiau...

Natasha Wodin „KILUSI IŠ MARIUPOLIO“
Vertė Živilė Gapšienė
Išleido Všį „Gelmės“, 2018
mariupolis 2 368x450

Natascha Wodin gimė 1945 m. Bavarijoje, buvusių priverstinių darbininkų iš Ukrainos šeimoje. Baigusi mokslus, įgijo vertėjos specialybę. Vertė iš rusų į vokiečių kalbą, taip pat pati rašė knygas, už kurias gavo daug literatūrinių apdovanojimų. Romanas „Kilusi iš Mariupolio“ 2017 metais pelnė prestižinę Leipcigo knygų mugės premiją.

Kai mirė autorės mama, mergaitei buvo tik dešimt. Po daugelio metų rašytoja pradeda dėlioti savo šeimos praeities dėlionę. Jai tebuvo žinoma, jog jos tėvai turėję palikti Mariupolį ir išvykti priverčiamųjų darbų į Vokietiją. Didžiąją gyvenimo dalį autorė maniusi, jog „priklausanti žmonijos šiukšlėms, sąšlavoms, likusioms po karo“. Padedant aistringam genealogijos žinovui, ji leidžiasi į skausmingas tapatybės paieškas, imasi narplioti mamos gyvenimą ir, sekdama miglotais protėvių pėdsakais, kone rekonstruoja netikėtumų ir mįslių kupiną giminės istoriją.

Skaityti daugiau...

Serhij Žadan „INTERNATAS“
Vertė Vytas Dekšnys
Išleido „Kitos knygos“, 2021
SSS

„Internatas“ – tikrais įvykiais paremtas romanas apie karą Donbase ir jame atsidūrusį daug įtakos neturintį žmogų.

Serhijus Žadanas (gim. 1974) – šiuolaikinis ukrainiečių prozininkas, poetas, publicistas, literatūros renginių, roko koncertų, teatralizuotų performansų ir pilietinio nepaklusnumo akcijų organizatorius. Kritikų pavadinamas ukrainiečių literatūros enfant terrible, nes jo stilius drastiškas ir kartu poetiškas, o kalba – nelygus, bet gyvai nuaustas audinys, nusagstytas autentišku žargonu ir visuotinio nesusišnekėjimo paradoksais. Lietuvių skaitytojams autorius pažįstamas iš kūrinių „Depeche Mode“ (kitos knygos, 2008) ir „Anarchy in the UKR“ (kitos knygos, 2010).

Skaityti daugiau...

Serhij Žadan „DEPECHE MODE“
Vertė Vytas Dekšnys
Išleido „Kitos knygos“, 2008
ddddddd

 Ukrainiečių autoriaus Serhijaus Žadano romanas - trijų jaunų charkoviečių kelionė po savo miestą, ieškant dingusio draugo, kuriam jie turi pranešti apie patėvio žūtį. Posovietinis Charkovas - iš bejėgiškumo sužvėrėjusi milicija, čigonų „miestelis“ su narkotikų prekiautojais, apleistose gamyklose įsikūrę jauni trockininkai, amerikietis pamokslininkas su paauksuotu roleksu ant rankos, adrenalino pertekliaus draskomų futbolo sirgalių karai, snobiški madingų žurnalų redaktoriai ir jiems parsidavę „padorūs“ jauni karjeristai.

Labai liūdnoje ir labai juokingoje knygoje maištas persipynęs su autentiška ir dažnai neviltinga kartos, kuriai priklauso ir pats autorius, patirtimi.

Skaityti daugiau...

Andrey Kurkov „MAIDANO DIENORAŠTIS“
Vertė Austėja Merkevičiūtė
Išleido „Leidykla VAGA“, 2015
7502407 2 1000x1000

Andrejus Kurkovas – daugiausiai į užsienio kalbas verčiamas šiuolaikinis Ukrainos rašytojas – daugiau nei 20-ies knygų, scenarijų autorius, žurnalistas. Gimė 1961 m. tuometiniame Leningrade. Daug keliauja, dažniausiai su šeima gyvena Kijeve, greta Nepriklausomybės aikštės – Maidano. Lietuvių kalba 2002 m. išleistas autoriaus romanas Iškyla ant ledo. Pašalinio mirtis. Netrukus pasirodys ir kitas Andrejaus Kurkovo romanas Bikfordo pasaulis.

Dienoraštis pradedamas pirma Maidano įvykių – proeuropietiško sąjūdžio – diena, 2013 m. lapkričio 21-ąja. Vėliau taikūs protestai virsta antivyriausybiniais, smurtiniais mūšiais. Istoriniai įvykiai fiksuojami be distancijos, per asmeninę – intelekto ir emocijų – prizmę. Ukrainos įvykiai, kuriuos Maidano dienoraštyje įamžino Andrejus Kurkovas, šiandien ne tik nėra nurimę, jie dar labiau paaštrėjo: šalies krizė virto karo piktžaizde, įsiliejo į plačiuosius politinius, istorinius vandenis. Andrejaus Kurkovo pasakojimo stiprybė slypi jo gebėjime suausti nepaprastus, įsimintinus istorinius įvykius ir paprastą kasdienį gyvenimą.

Skaityti daugiau...

Andrey Kurkov „BIKFORDO PASAULIS“
Vertė Jonė Ramunytė
Išleido „Leidykla VAGA“, 2015
7502415 2 1000x1000

 Per keistąjį romano pasaulį nuo Japonų jūros keliauja rudabarzdis matrosas Charitonovas ir uoliai tempia paskui save Bikfordo virvelę, besitęsiančią nuo jo suniokotos baržos Japonų jūroje. Jis pilietiškai pasiryžęs pristatyti ją viršininkams. Keliauja Charitonovas per taigą, per Uralo kalnus, netgi per laiką. Kelyje susitinka keisčiausių personažų: čia ir išdraskytas sentikių skitas taigos glūdumoj, ir „muzlagas“, kurio kaliniai – buvęs Maskvos simfoninis orkestras, vadovaujamas politruko, diena iš dienos repetuojančio „Entuziastų maršą“, ir niaurus miestas vienodomis trobomis, kurio gyventojai kas rytas aidint sirenai traukia į darbą. Čia Charitonovas net moterį susiranda ir tarytum pradeda šeimyninį gyvenimą, o moteris, žinoma, dirba fabrike, kur siuvami tramdomieji marškiniai, nes „broliškų tautų paklausa labai didelė ir vis auga“...
Bikfordo pasaulis – romanas-fantasmagorija, patraukiantis drąsia ir spalvinga autoriaus – pasakininko – fantazija. Romanas pinamas iš kelių siužetinių linijų. Kūrinys sunkiai įtelpa į žanro rėmus, jį pamėgti gali ir istorijos, nuotykių literatūros mėgėjai, ir literatūrinio žodžio gurmanai.

Skaityti daugiau... 

Andrij Liubka „KARBIDAS“
Vertė Donata Rinkevičienė
Išleido „Sofoklis“, 2021
karbidas

 „Karbidas“ – romanas apie kontrabandą ir kontrabandininkus. Apie moderniąją Europą ir tuos, kurie veržiasi įveikti jos sienas. Apie idealizmą ir pragmatizmą. Apie pralaimėjimą.
Tai juokingai graudus pasakojimas apie valstybių sienas, patriotizmą, integraciją ir apie buvusios Austrijos-Vengrijos imperijos tautų istoriją ir santykius. 
Andrij Liubka (g. 1987) – pripažintas ukrainiečių rašytojas, poetas, eseistas, vertėjas, apkeliavęs bent tris dešimtis šalių. Studijavo ukrainiečių filologiją Užhorodo mieste, vėliau įgijo Balkanų studijų magistro laipsnį Varšuvos universitete. Verčia lenkų, kroatų, serbų ir anglų poeziją bei prozą į ukrainiečių kalbą. 

Skaityti daugiau... 

Viktor Neborak „EILĖRAŠČIAI IŠ VYHOVSKIO GATVĖS“
Vertė Vytas Dekšnys
Išleido „Baziliško ambasada“, 2021
09962572 1000x1000

Ukrainiečių poeto Viktoro Neborako eilėraščiai iš Vyhovskio gatvės drąsiai ir kritiškai, tačiau su šypsena kalba apie sociopolitinę Ukrainos situaciją iki Maidano ir po, istorinę savimonę, skirtingų visuomenės grupių dabartį, ateities lūkesčius ir kasdienybės virsmus.

Skaityti daugiau... 

Taras Ševčenko „KOBZARIUS“
Vertė  Vladas Braziūnas
Išleido „Leidykla VAGA“, 2015
7502376 2 1000x1000

Taraso Ševčenkos (1814–1861) knyga „Kobzarius“ pirmąkart išspausdinta 1840 m. Sankt Peterburge. Ji, vis pildoma naujomis eilėmis, tuo pavadinimu leista ir vėliau. Pasaulinės literatūros serijos knygoje: joje skelbiama penkios poemos ir 33 eilėraščiai, versti Vytauto P. Bložės, Aleksio Churgino, Janinos Degutytės, Sigito Gedos, Liudo Giros, Juozo Macevičiaus, Eugenijaus Matuzevičiaus, Eduardo Mieželaičio, Teofilio Tilvyčio, Antano Venclovos. Nesunku numanyti, jog vertimų lygis ir principai įvairuoja.
Ši nauja „Kobzariaus“ laida skiriama UNESCO iniciatyva pasaulyje minimoms 200-osioms Taraso Ševčenkos gimimo metinėms.

Skaityti daugiau... 

Serhij Žadan „Anarchy in the UKR“
Vertė Vytas Dekšnys
Išleido „Kitos knygos“, 2010
anarchy in the ukr zadan s

Šios knygos pavadinimas – aliuzija į garsios pankroko grupės „Sex Pistols“ diską „Anarchy in the UK“. Knygą sudarančios esė žymi jaunimo gyvenimo ir mąstysenos trajektorijas, besidriekiančias per Rytų Ukrainos miestus bei miestelius ir prasitęsiančias iš vinilų, nešiojamųjų grotuvų ir radijo imtuvų skambančiose kultinėse dainose.
SERHIJUS ŽADANAS (g. 1974) – ukrainiečių poetas, prozininkas, eseistas, vertėjas, literatūros renginių, roko koncertų, teatralizuotų performansų ir pilietinio nepaklusnumo akcijų organizatorius, viena ryškiausių jaunosios ukrainiečių literatūros asmenybių.

Skaityti daugiau... 

 

Skaityti bibliotekose

Jurij Andruchovyč „DVYLIKA RATILŲ“
Vertė Vytas Dekšnys
Išleido „Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“, 2008
andruchovyc dvylika ratilu

Vidurinės kartos ukrainiečių rašytojas Jurijus Andruchovyčius baigiamajame vertėjo žodyje įvardijamas kaip „ukrainiečių literatūros juokdarys“, „maištininkas“, pasikėsinęs į tautinės tradicijos „dvasingumą“ ir romantinį šabloną, pagaliau – kaip „klasikas“, kurio įvaizdis „niekaip negali būti įvertintas rimtai“. Tiesą pasakius, o kaipgi įvertinsi J. Andruchovyčių rimtai, jeigu, pasak vertėjo, „kiekvienas jo romanas – tai fantazija žaižaruojantis kultūrinių mistifikacijų karnavalas“, kuriame „spalvingas kaukes dėvintys personažai sąmoningai įstumiami į ribines situacijas ir kiekvienam iš jų fantasmagorijų balaganas virsta autentiška kelione į patį save“.

Skaityti daugiau... 

Tarasas Ševčenka, Ivanas Franko, Lesia Ukrainka „EILĖRAŠČIAI POEMOS DRAMA / PB 66“
Išleido „Leidykla VAGA“, 1988
veidai 36 625x794 0

Skaityti daugiau... 

 

Greitai pasirodys

Haska Shyyan „UŽ NUGAROS“
Vertė Beatričė Beliavciv
„Aukso žuvys“, 2022
Uz nugaros

Tai pasakojimas apie jauną sėkmingą moterį, kurios gyvenimas pasikeičia po to, kai mylimasis pašaukiamas į karinę tarnybą. Iki Makso apsisprendimo karas Martai teatrodė kaip kitokios, su jų kasdienybe nieko bendra neturinčios, realybės dalis. Karas romano heroję verčia peržiūrėti asmenines vertybes – Marta jaučia vidinį prieštaravimą tarp visuomenės spaudimo būti patriote ir nusivylimo Maksui išvykus. Apnikta depresyvių minčių ir didžiulės sumaišties, ji iškeliauja į Paryžių, kur susipažįsta su studentu Ksavje. Ši pažintis suteikia Martai naujų impulsų, tačiau kartu atveria bedugnę sieloje. Romanas paliečia daug skaudžių temų: karo prievolė ir moralė, visuomenės stereotipai, patriotizmas, nacionalizmas, požiūris į pabėgėlius, kultūrų sandūra, galiausiai – moters seksualumo vaidmuo, jos teisės ir laisvės.

Skaityti daugiau... 

Sergii Rudenko „ZELENSKIS BE GRIMO“
„Alma littera“, 2022
image001

Pirma ir kol kas vienintelė V. Zelenskio biografija.
Išleista 2021 m. Autorius planuoja leidinį atnaujinti, papildyti naujausia istorija:
įtraukiant epizodus, apimančius prezidentavimo laikotarpį nuo 2020 m. rudens iki šiandien.

  • naujame pirmajame skyriuje, Zelenskis pristatomas kaip taikos prezidentas, tampantis prezidentu kare.
  • naujas paskutinis skyrius, kuriame pasakojama apie poslinkį (ne tik visuomenės nuomonėje) nuo mažai pasisekusio ir prastus reitingus turinčio prezidento iki prezidento, kuris gina savo tautą ir ne tik Ukrainos, bet ir Europos laisvę.

Oksana Zabuzhko „UŽMIRŠTŲ „SEKRETŲ“ MUZIEJUS“
„Alma littera“, 2022
image005

BBC Ukrainos 2009 metų knyga. Metų knyga Vokietijoje, Šveicarijoje, Lenkijoje. Apdovanota kunigaikštienės Olgos ordinu ir solidžia Vidurio Europos literatūrine Angelus premija.
Trys skirtingi laikotarpiai – Antrasis pasaulinis karas, Septintasis dešimtmetis ir dutūkstantieji. Ukraina, jos žmonės, sovietmetis ir dabartis.

Sashko Dermanski „MERI“
„Alma littera“, 2022
cover Mery 3

Nuotykių istorija, 9+ skaitytojams.
Tai pasakojimas apie šeimą, į kurią tiek nuotykių, tiek vidinių nesutarimų atneša žirgas Meri. Mariyka ir jos brolis Andriyko stebi tarp tėvų iškilusią dramą, kai tėvas namo parsiveža mylimą žirgą, tuo tarpu tėvai nerimauja dėl sūnaus Andriyko, kuris visiškai nekalba, tačiau turi slaptą ryšį su gyvūnais ir seserimi.
Apdovanojimai:
BBC Book of the Year - 2018
The IBBY Honor List - 2020


KNYGOS VAIKAMS

 

Halyna Vdovyčenko „36 IR 6 KATĖS“
Vertė Donata Rinkevičienė
Išleido „Tyto alba“, 2022
36 ir 6 kates 1

Halyna Vdovyčenko gimė šiaurėje, Laplandijoje, visai netoli Kalėdų Senelio gimtinės. Dabar gyvena Ukrainoje ir rašo knygas vaikams ir suaugusiesiems. Vaikai labiausiai mėgsta jos pasakojimus apie 36 ir 6 kačių nuotykius. Knyga „36 ir 6 katės“, be daugybės literatūros premijų, pelnė dar ir linksmiausios metų knygos apdovanojimą.
Jei myli kates, čiupk skaityti šią knygą! Tai ūsuotas ir uodeguotas pasakojimas apie 36 suaugusias kates ir 6 mažas. Veikiausiai nesi matęs tiek kniauklių vienoje vietoje. Lygiai tiek!

Skaityti daugiau... 

Maryna ir Sergij Djačenko „KARALYSTĖS RAKTAS“
Vertė Vytautas Tunkūnas
Išleido „Bonus Animus“, 2015
Maryna ir Sergij Djacenko Karalystes raktas 5b6f1b40e1bb3 900x900 1

Šeiminio ukrainiečių rašytojų dueto – Marynos ir Sergij Djačenko – knygos populiarios ne tik tėvynėje, bet ir daugybėje šalių. „Karalystės raktas“ – pirmasis to paties pavadinimo trilogijos pasakojimas apie 13-metės Kijevo moksleivės Lenos Lapinos nuotykius Karalystėje.

Skaityti daugiau... 

Romana Romanyšyn, Andrij Lesiv „GARSIAI, TYLIAI, KUŽDOMIS“
Vertė Donata Rinkevičienė
Išleido „Baltų lankų“ vadovėliai, 2022
garsiai tyliai kuzdomis

Romana Romanyšyn ir Andrijus Lesivas – ukrainiečių autoriai, drauge sukūrę ne vieną pasaulyje įvertintą leidinį; edukacinė dviejų dalių serija apie regą ir klausą – bene žymiausias jų darbas – išversta į 25 kalbas, 2018 m. pelnė prestižinį „Bologna Ragazzi“ apdovanojimą negrožinės literatūros kategorijoje.
Knygelės skirtos 8-12 metų skaitytojams, tačiau vertinamos tiek švietimo srityje dirbančių sspecialistų, ieškančių patrauklesnių ir šiuolaikiškesnių edukacinių priemonių, tiek tėvų, siekiančių kokybiškai ir prasmingai leisti laiką su vaikais.

Skaityti daugiau... 

Romana Romanyšyn, Andrij Lesiv „TAIP AŠ MATAU“
Vertė Donata Rinkevičienė
Išleido „Baltų lankų“ vadovėliai, 2022
taip as matau

Daugialypis žvilgsnis į vieną svarbiausių juslių – regą.
Kiek milijonų atspalvių gali atskirti žmogaus akis ir kaip pasaulį regi paukščiai ir gyvūnai? Kodėl daliai žmonių tenka nešioti akinius, o tiems, kurie nemato visai, reikia specialios sistemos ir simbolių, padedančių orientuotis aplinkoje? Kokiais prietaisais įmanoma išvysti žmogaus akiai nematomus reginius? Visa tai ir dar daugiau – pasaulinį pripažinimą pelniusioje knygoje apie regą „Taip aš matau?“.
Pažintinės knygos „Garsiai, tyliai, kuždomis“ ir „Taip aš matau“ kviečia atidžiau pažvelgti į jusles ir atskleidžia, kokią didžiulę reikšmę klausa ir rega turi mūsų kasdieniame gyvenime.

Skaityti daugiau... 

Kateryna Jehoruškina „RIEŠUTĖNŲ DRĄSUOLIŲ PASAKAITĖS. Su psichologiniais patarimais vaikams ir suaugus iems“
Vertė Donata Rinkevičienė
Išleido „Presvika“, 2021
09483165 1000x1000

Riešutėnai – ypatingas miško miestelis. Čia noksta skaniausi pasaulyje riešutai. Miestelio paukščiai ir žvėreliai draugiškai kartu gyvena, linksminasi, mokosi, kartais kivirčijasi, bet svarbiausia – stengiasi įveikti savo baimes. Štai kodėl jie vadinami drąsuoliais. Knygelės pasakojimuose vaikai gali atpažinti ir save. Jei kas nors jus gąsdina – tamsa, aukštis, ugnis, gydytojai ar mokykla, šios knygos veikėjai papasakos, kaip nugalėti baimę. Perskaitę pasakaitę nepamirškite apsilankyti Pelėdos patarimų kertelėje, nes ten gausu stebuklingų receptų ir gerų patarimų vaikams, tėvams ir visiems, kam trūksta gramo ar kilogramo drąsos siekti savo svajonių.

Skaityti daugiau... 

„UKRAINIEČIŲ PASAKOS“
Dailininkė Kateryna Razinkova
Vertė Donata Rinkevičienė
Išleido „Nieko rimto“, 2022
ukrainieciu pasakos

„Pasek man pasaką!“ – šiuos žodžius nuo seniausių laikų kartoja viso pasaulio vaikai. Juk šiose istorijose – ne tik stebuklai, pokštai ir keisčiausi nutikimai, bet ir pirmoji gyvenimo mokykla. Susipažinkite su ukrainiečių liaudies pasakomis, kuriose išmintingi, darbštūs ir išradingi gyvūnai drąsiai gelbsti vieni kitus, o kartais – ir pokštus krečia. Spalvingos ir jaukios talentingos ukrainiečių dailininkės iliustracijos padės su dar didesniu džiaugsmu pasinerti į stebuklingą kalbančių žvėrelių ir paukščių pasaulį, kuriame visuomet galima rasti išeitį net iš sunkiausios situacijos.

Skaityti daugiau... 

LIETUVIŲ AUTORIŲ KNYGOS APIE UKRAINĄ

 

Jonas Ohman „DONBASO DŽIAZAS“
Išleido „Alma littera“, 2021
000000000001112397 60991a2eba93e asset knyguklubas donbaso dziazas

Šis Jono Öhmano „džiazas“ – ir apie Ukrainą, ir apie Lietuvą. Apie valstybingumą, pralaimintį prieš feodalinę korupciją, biurokratiją ir tingumą. Knyga autentiška, atvira ir nuoširdi, provokuojanti klausimus, kamuojančius ir patį autorių – gryną švedą, patyrusį su Lietuva audringą laisvės romaną, todėl taip tiksliai užčiuopiantį istorines paraleles. Žingsnis po žingsnio virtusį tikru šiuolaikiniu partizanu, „išdurnėjusiu litovcu“, „šalena panda“, „volontioru“, džiazuojančiu visais įmanomais ir neįmanomais būdais, kad padėtų ir gelbėtų. O su šia knyga – kad primintų, kas mums yra Ukraina, skatintų palaikyti ir suprasti kovotojus, kurie Rytų Ukrainoje gina savo ir mūsų laisvę.
- Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Skaityti daugiau... 

Taip pat galite rasti ir pasiklaustyti įgarsintą šią audioknygą.

Dovydas Pancerovas „KIBORGŲ ŽEMĖ“
Išleido „Alma littera“, 2017
000000000001111048 59de869875435 asset knyguklubas cdb kiborgu zeme p1

Atostogaudamas gimtojoje Šilutėje žurnalistas Dovydas Pancerovas (g. 1987) sulaukia netikėto pasiūlymo skristi į revoliucijos krečiamą Ukrainos sostinę Kijevą. Jam atrodo, kad tai bus tikras nuotykis, todėl nedvejodamas sutinka. Jau kitą dieną Dovydas atsiduria tarp barikadų ir svylančių padangų, patenka į tikrą smurto ir neapykantos uraganą. Jam trūksta šiltų rūbų, jis neturi šalmo ir šarvinės liemenės, o kuprinėje viso labo guli džinsai, nešiojamasis kompiuteris ir buteliukas vyriškų kvepalų. Revoliucija sukrečia jauną reporterį, jį užvaldo adrenalino troškimas ir sunkūs išgyvenimai. Jis ir vėl grįžta į karo siaubiamą Ukrainą.

Skaityti daugiau... 

Taip pat galite rasti ir pasiklaustyti įgarsintą šią audioknygą.

Šarūnas Jasiukevičius „ČERNOBYLIS“
Išleido „Alma littera“, 2019
000000000001111917 5d972ca52fa0c asset knyguklubas cernobylis

ŠARŪNAS JASIUKEVIČIUS – verslininkas, režisierius, publicistas, išpopuliarėjęs TV laida „Praeities žvalgas“, dabar garsėjantis pramuštgalviškomis kelionėmis, kurias rengia žmonėms, turintiems „tvirtus kiaušus“, po visokiausius, pavojų knibždančius objektus (Černobylį, Arktį, Baikonūro kosmodromą).
Sukrečianti, gyva ir atvira istorija apie Černobylio elektrinės avariją iš pirmų lūpų Černobylis bebaimio šios pavojingos zonos „nelegalo“ akimis. Kodėl įvyko didžiausia branduolinė avarija žmonijos istorijoje, kaip buvo  suformuota zona ir kaip pasikeitė pasaulis po katastrofos?

Skaityti daugiau... 

Ramūnas Bogdanas „UKRAINOS TRIDANTIS. PRIE BEDUGNĖS“
(El. knyga)
Išleido „Baltų lankų“ leidyba, 2019
0001622 el knyga ukrainos tridantis prie bedugnes 625

Ramūnas Bogdanas (g. 1959 Kaune) – „Delfi“ apžvalgininkas. Aktyvus Sąjūdžio dalyvis, dirbo Aukščiausiosios Tarybos (Atkuriamojo Seimo) pirmininko Vytauto Landsbergio patarėju užsienio politikos klausimais. Apdovanotas Sausio 13-osios medaliu. Ukrainoje nekart bendravo su revoliucinių įvykių dalyviais, skaitė paskaitas Kijeve, Odesoje, Mykolajeve, Dniepre. Kinijoje įšventintas į 13-tos kartos senojo čen stiliaus kovos meistrus. „Prie bedugnės“ – R. Bogdano debiutinis romanas ir pirma romanų ciklo „Ukrainos tridantis“, dedikuoto pastarojo dešimtmečio įvykiams Ukrainoje, knyga.

Skaityti daugiau...

 Aušra Mažonė „NEŽINIOS FRONTO LINIJOS. 12 TIKRŲ ISTORIJŲ APIE KARIŲ MOTERIS IŠ VISO PASAULIO“
Išleido „Tyto alba“, 2018
Nežinios fronto

Šioje knygoje susitiksite su Izraelio, Ukrainos, Kenijos, Japonijos, Indijos, Šri Lankos, JAV, Saudo Arabijos ir kt. šalių moterimis, nusprendusiomis priimti karininko žmonos likimą. Tokia ir knygos autorės – lietuvių karininko žmonos – dalia. Išlydėjusios savo vyrą į karines misijas, jos susiduria su nežinomybe, baime ir nerimu, išgyvena nuolatinę meilės ir pareigos, dabarties pilnatvės ir ateities nežinomybės, šalto proto ir prieštaringų jausmų kovą. Kad ir kaip būtų sunku, jos randa savąjį tikėjimo ir stiprybės šaltinį, skatinantį pasitikti gyvenimą drąsia ir atvira širdimi. Kiekviena iš jų atskleidžia intriguojantį politinį, religinį ir kultūrinį gimtosios šalies paveikslą ir, žinoma, kalba apie šeimą, motinystę, karjerą, meilės galią ir taikos palaikymo misijos svarbą.

Skaityti daugiau...

Ramūnas Bogdanas „JUODAS SNIEGAS, RAUDONAS DANGUS“
Išleido „Baltų lankų“ leidyba, 2020
0001824 juodas sniegas raudonas dangus 625


„Juodas sniegas, raudonas dangus“ – įtempto siužeto romanas, gyvai šaržuojantis posovietinį tebetirpstančios Rusijos imperijos veidą ir keliantis esminį laisvo žmogaus ir laisvos tautos klausimą.
„Šis romanas man yra herojinis epas – įtraukiantis ir nepaleidžiantis, apie žmogų ir tautą, siekiančius to paties – teisingumo ir laisvės. Skaitydamas klausiau savęs, kiek toli galėčiau nueiti, atsidūręs tokioje padėtyje. Neabejoju, paklausite ir Jūs.“ - Edmundas Jakilaitis

Skaityti daugiau...

Algirdas Kumža „ORANŽINIS ROMANAS“
Išleido BALTO leidybos namai, 2022
000000000002188898 62063b0403dc2 asset knyguklubas 9786094872464 oranzinis romanas

Ką iš tiesų veikia ambasadorius, kai nedalyvauja oficialiuose priėmimuose? Kaip organizuoja savo šalies prezidento vizitus ir kaip – menininkų desantą? Kaip pažįsta šalį, į kurią atvyko, kaip mezga ryšius ir kokiais būdais renka informaciją? Kaip ieško šeimai laikinų namų ir ką veikia laisvalaikiu?
Oficialūs atsakymai – protokoluose ir dokumentuose, o tai, kas į juos nepateko, užfiksavo talentinga buvusio Lietuvos Respublikos ambasadoriaus Ukrainoje Algirdo Kumžos plunksna.
 Į ambasadoriaus kabinetą, galima sakyti, įžengiau tiesiai iš povestuvinės kelionės Himalajų kalnuose, kur mus su Toma išbandė aukštis, pūgos ir šaltis. Per ketverius darbo metus Ukrainoje – nuo 2006-ųjų vasario iki 2009-ųjų gruodžio – negrėsė nei sniego lavinos, nei ledo plyšiai, tačiau adrenalino buvo daug: iš arti mačiau aštriausias politines turbulencijas, o ir gyvenimiškų siužetų netrūko. Ryte pravėręs kabineto duris nežinodavau, kokie netikėtumai manęs laukia tą dieną: kažkam iš tautiečių įstrigo verslas, kažkas pateko į daboklę ar liko be paso ir pinigų vienišas gatvėje. Susitikau su šimtais įdomiausių žmonių ir aplankiau vietų, kurių nemini jokie turizmo katalogai. Kiekviena diena man dovanodavo naujų intriguojančių istorijų – jas užrašiau ir sudėjau į šią knygą. 
Tikiu, kad mano užrašai padės perprasti šių dienų Ukrainą.
 

Skaityti daugiau...

Robertas Petrauskas „POLTAVA“
Išleido „Protų kovos“, 2022
poltava duze

Istorinė knyga, nukelianti į pačią XVIII a. pradžią. Jos kulminacija – 1709 m. įvykęs Poltavos mūšis, bet šis pasakojimas ne tik apie didelį mūšį. Jis apima pirmąją Didžiojo Šiaurės karo (1700–1721) pusę ir supažindina su Europa XVIII a. išvakarėse. Gali būti, kad tai didelio pasakojimo pradžia, taip pat neblogas įvadas tiems, kurie susidomėtų XVIII a. istorija. Knygoje sutiksite ne tik Rusijos carą Petrą I, bet ir Švedijos karalių Karolį XII, taip pat Lenkijos karalių Augustą II. Tai ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija, su kuria atsiranda bloga nuojauta, pasitvirtinsianti amžiaus pabaigoje. Tai ir Ukrainos istorija, be kurios neįmanoma suprasti šiuolaikinio Rusijos ir Ukrainos konflikto.

Skaityti daugiau...

Taip pat galite rasti ir pasiklaustyti įgarsintą šią audioknygą.