Rugsėjo 3–5 dienomis tradicinės Vilniaus miesto šventės „Sostinės dienos 2021“ metu Katedros aikštėje įsikurs ir skaitytojus kvies jungtinis Lietuvos leidėjų asociacijos leidyklų paviljonas „Knygų aikštė“. Skaitytojų šiemet laukia įdomi ir turtinga renginių programa. Ką patys rašytojai ir leidėjai kalba apie Knygų aikštę ir ko tikėtis Knygų aikštės svečiams?
Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla nekantriai laukia Knygų aikštės vyksmo ir šurmulio. Džiugu, kad ši puiki idėja, apjungti leidėjus po vienu didžiuliu baltu stogu, pavyko ir šiemet. Sostinės dienos tampa smagesnės ne tik lankytojams, bet ir leidėjams. Tai laikas, kai gali pasišnekučiuoti su knygų skaitytojais, su kolegomis iš kitų leidyklų. Knygomis, gražiomis draugystėmis, netikėtais susitikimais ir kava kvepiantis laikas.
Šiemet mūsų leidykla į Knygų aikštės renginius pakvies poezijos gerbėjus, (penktadienio ir šeštadienio vakarais nuo 20 val.). Kiti leidyklos planuojami renginiai gražiai veriasi ant istorijos smilgos – istorikė Vida Girininkienė pristatys autentiškus kario Stasio Mikštos prisiminimus, Herkus Kunčius – naujausią savo romaną apie kolūkio pirmininką Vytautą, o ilgus metus Malyje gyvenusi Viktorija Prėskienytė-Diawara savo gyvenimo istoriją, sutilpusią į dvylika pasakojimų.
Ir leidykla „Aukso žuvys“ lieka ištikima istorijos laukui bei kviečia į renginius pakalbėti apie svarbius mūsų valstybei įvykius, tokius kaip 1940-ųjų metų birželis. Visus besidominčius šia tema kviečiame susitikti su istoriku Norbertu Černiausku, kurio knyga „1940. Paskutinė Lietuvos vasara“ vos tik išėjusi sulaukė didelio skaitytojų dėmesio ir aptarimo. Kiti du renginiai skirti pažinčiai su ryškiomis, galima sakyti, istorinėmis asmenybėmis, o per jas ir su visu laikmečiu. Jolitos Bernotienės ir Ingridos Jakubavičienės knyga „Ponios Smetonienės virtuvė“ pasakoja apie pirmąją Nepriklausomos Lietuvos ponią Sofiją Smetonienę ir tarpukarį, o ką tik pasirodžiusi Akvilės Magicdust grafinė novelė „Bitės“ – apie praėjusio šimtmečio pirmosios merginų roko grupės įkūrėją Jūratę Dineikaitę, koncertavusią tarybinės valdžios cenzūros metais. Komikso formos pasakojimas, tikime, pasieks ir tų laikų nepažįstančius, jaunesnius skaitytojus, besidominčius sovietmečiu.
Leidykla „Tyto alba“: Jau dveji metai gyvename sujauktu ritmu – šiemet nevyko Vilniaus knygų mugė, daugelio knygų pristatymai persikėlė į virtualią erdvę. Žinoma, tai atvėrė daug naujų galimybių, leidykla „Tyto alba“ visą sezoną rengė virtualių susitikimų ciklą su užsienio autoriais, tad skaitytojai turėjo progą virtualiai susitikti su rašytojais iš viso pasaulio, tačiau mums labai trūko gyvų susitikimų su skaitytojais, knygų pristatymų. Tokios mugės – tai geriausia proga užmegzti ryšį su skaitytojais, išgirsti jų atsiliepimus, kokios knygos domina, ko pasigenda. Dėl to labai laukiame Knygų aikštės.
Štai Maestro Donatas Katkus Vilniuje pirmą kartą gyvai pristatys savo knygą „Užrašai iš Rokantiškių“. Ginos Viliūnės istorinis detektyvas „Žmogžudystė batsiuvio dirbtuvėje“ pasirodė per patį karantino piką, praėjusių metų pabaigoje, tąkart rašytoja taip pat neturėjo progos su skaitytojais susitikti gyvai, tad dabar kviečia leistis į ekskursiją, paremtą istorinių romanų keliais. Rašytojai, dramaturgei, vertėjai Violetai Palčinskaitei karantinas buvo labai produktyvus laikas, tad dabar pats laikas pristatyti tai, kas užgimė per tuos namuose praleistus mėnesius, viena naujienų – greitai pasirodysianti prozos knyga „Trolis Molis ir Čiurlionis“.
Ką tik septintą detektyvinės serijos „Domas ir Tomas“ knygą pristatęs vienas mylimiausių vaikų rašytojų Tomas Dirgėla ypač laukia susitikimų Knygų aikštėje. „Mano mylimiausia vaikų rašytojo darbo dalis – bendravimas su skaitytojais. O kai veiksmas sukasi pačioje Vilniaus širdyje, Katedros aikštėje, ir dar visas tris dienas – tai yra žiauriai nuostabu! Nieko, jei skaitytojų srautai trumpam sustoja, nes pertraukėlę nuo autografų ir selfių galima išnaudoti besiklausant knygų renginių iš šalia įrengtos scenos. Po visko kyla tik vienas klausimas – ar pasaulyje galima rasti nuostabesnė aikštę nei Knygų?“
Leidykla „Odilė“ džiaugiasi, kad per visas metų užkardas vėl laimingai prisiyrėme prie laisvos Knygų aikštės. Pernai Sostinės dienų metu čia pirmąsyk įvykusi mažoji knygų mugė paliko pačius geriausius prisiminimus apie bendrą draugingą leidėjų sinergiją, įdomius susitikimus ir vertingus pasikalbėjimus su mūsų knygų skaitytojais. Tiesa, pasak „Odilės“ autoriaus, rašytojo Valdo Papievio „kiekvienas susitikimas – ir prasilenkimas, bet susitikti vis tiek smagu“. „Knygų aikštėje“ prof. V. Bikulčius kalbins Valdą Papievį naujausio jo romano „Ėko“, tarsi numačiusio svarbius įvykius Paryžiuje, pasirodymo proga.
Šeštadienio pavakarė – puikus laikas gerai poezijai. Susitiksime su Nacionalinės premijos laureatu Kornelijumi Plateliu ir naujausia jo eilėraščių knyga „Korijantys veidrodžiai“. Poeto žvilgsniu, „eilėraščių rinkinio autorius Knygų aikštėje kiek panašus į paukštį ant šakos, čiulbantį nežinia kam ir nežinia kodėl. Turbūt iš tiesų lakštingala negali nečiulbėti. Jos trelės smelkia literatūros kūną ir gundo visų kitų tekstų autorius siekti panašaus intensyvumo.“
Sekmadienį pristatysime vienos ryškiausios Vidurio Europos modernizmo literatūros žvaigždės, George'o Orwello, Samuelio Becketto, Eugène’o Ionesco pirmtako, iš žemaičių bajorų giminės kilusio Lenkijos menininko Stanisławo Witkiewicziaus (Witkacio) romaną „Besotystė“. Apie jį Czeslowas Miloszas sakė: ,,Šiandien Witkiewicziaus vizija net menkiausiomis detalėmis pildosi didžiuliuose Europos kontinento plotuose.“
Daugiausiai renginių Knygų aikštėje šiemet pasiūlys leidykla „Alma littera“. Čia bus pristatyta Jono Ohmano knyga „Dombaso džiazas“. Apie knygą autorius kalbėsis su Dovydu Pancerovu. „Pavasarį, kai prasidėjo karantinas, kai tapo aišku, kad išgyventi nebus lengva, kai žurnalistams nubraukė atlyginimus, supratau, kad kūrybinės atostogos, kurias galėčiau paskirti rašymui, man yra geriausia išeitis. Rašiau kasdien, karantino nė nepajaučiau, o aplinka ir ypatinga Vakarų Lietuvos atmosfera padiktavo estetinius sprendimus ir sumanymus“, - sako Dovydas.
Šeštadienio ryte jaunuosius skaitytojus kvies protų mūšis „Ką Lietuvos valdovai pasakoja vaikams?“, paruoštas pagal Zigmo Vitkaus knygas, o popietę apie literatūros premijas diskusijoje „Literatūros premijos: kokybės ženklas skaitytojui, įvertinimas autoriui ar tiesiog reklaminis triukas?“ kalbėsis Audrius Ožalas, Jūratė Čerškutė, Dovilė Filmanavičiūtė ir Vitalija Maksvytė. Sekmadienio ryte knygos „Marmiai. Kur gyvena meilė?“ autoriai Indrė Pavilonytė ir Martynas Pavilonis pakvies į dirbtuvėles, o po jų apie bičių dūzgesį kalbėsis knygos „Bičių metai“ autorius Algirdas Amšiejus ir Zita Kelmickaitė.
Leidykla „Terra Publica“ šiemet nusiteikusi praktiškai: penktadienį Valdas Valiukevičius ir Solveiga Dambrauskaitė-Bakutienė atskleis paslaptis, kaip tapti geru vairuotoju, šeštadienį bus pristatyta Sandrijos Čapkauskienės knyga „Sveikata lėkštėje“, o sekmadienį keliauti po Lietuvą kvies keliautojai Vytautas Kandrotas ir Ramūnas Šukauskas.
Renginių programą šiemet pradės Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos organizuojama akcija „Tėčiai skaito vaikams!“. Leidykla „Jūsų Flintas“ kvies ne tik į renginius ir dirbtuvėles mažiausiems Knygų aikštės lankytojams, bet ir pristatys Daivos Idos Povilaitės knygą suaugusiems „Homo office“. Aktualia tema bus kalbamasi pristatant Rūsčio Kamuntavičiaus knygą „Gudijos istorija“ (Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras). Lietuvos nacionalinis muziejus kvies pasiklausyti, ką liudija tarpukario kulinarinių receptų užrašinė. Leidykla „Verslas ar menas“ pakvies į knygos „Neringa ir Naglis“ pristatymą ir kūrybines dirbtuves „Menas užrištomis akimis“. Penktadienio vakare Fridos laiškus iš Fridos biografijos skaitys aktorė Kristina Švenčionytė (leidykla „Kitos knygos“).
Šeštadienį Vilniaus ženklai bus ne tik ekskursijose. Leidykla „Hubris“ pristatys Simono Kvinto knygą „Sveikas, Vilniau!“ Pirmą kartą Knygų aikštėje dalyvaujanti audio knygų leidykla „Audioteka“ kvies į Audiolentynos pokalbį, kuriame dalyvaus Juozas Gaižauskas, Sakalas Uždavinys ir Jurgita Šeduikytė. Vėliau pokalbyje „Kokia tikrovė filosofams rūpi šiandien?“ knygos „Apie tikrovę“ sudarytoją Kristupą Sabolių kalbins Ugnė Žemaitytė. Sekmadienį leidykla „Lapas“ pristatys ir dar vieną savo knygą „Fokuse: moterys Lietuvos kine“. Pokalbyje „Kaip feminizmas keitė kiną“ knygos sudarytoją Liną Kaminskaitę kalbins Monika Gimbutaitė.
Vilniaus universiteto leidyklos renginyje dalyvaus… šunys! Knygą „Lietuvių skalikai“ pristatys jos autoriai dr. Marius Smetona, Mantas Milinavičius, dr. Anželika Smetonienė ir knygos herojai – Lietuvos skalikai. Vėliau bus pristatytas visai naujas Sandros Bernotaitės romanas „Akys chimeros“ (leidykla „Vaga“) ir leidyklos „Homo liber“ išleista Liutauro Leščinsko knyga „Skilusio akmens bliuzas“. Pristatyme dalyvaus autorius ir poetas Dainius Dirgėla.
Sekmadienį leidykla „Apostrofa“ kviečia į Paulinos Pukytės naujos knygos „Lubinas ir seradėlė“ pristatymą, kurį moderuos Jūratė Čerškutė, o lydės autorės ir Deniso Kolomyckio performansas. Maestro Sen Sanso nuotykius, istorijas ir paslaptis papasakos knygos „Maestro (ne)leidžia groti“ autorės Indrė Šeputienė, Sonata Latvėnaitė-Kričenienė, Vita Matulytė (leidykla „Muzikija“). Antano Šilkūno knygą „Laimės trupiniai“ pristatys autorius, knygos redaktorius Antanas Šimkus ir Nomeda Marčėnaitė (leidykla „Dominicus Lituanus“)
Sekmadienį atvykite pasiklausyti politikos tyrėjo ir rašytojo pokalbio apie valdžios galias. Kalbėsis knygą „Mums reikia vado? Prezidento institucija nuo Landsbergio iki Nausėdos“ neseniai pristatęs Mažvydas Jastramskis ir Ramūnas Bogdanas (leidykla „Baltos lankos“). Sekmadienio programą baigsime poetiškai – bus pristatyta Akvilės Rėklaitytės knyga „Meistraujantis žmogus: Marcelijaus Martinaičio poetinė antropologija“ (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas)
Knygų aikštės paviljono darbo laikas
- Penktadienį, rugsėjo 3 d.: 11.00-21.00
- Šeštadienį, rugsėjo 4 d.: 10.00-21.00
- Sekmadienį, rugsėjo 5 d.: 10.00-19.00
Knygų aikštės dalyviai kviečia: #susitinkamprieboksto! Lietuvos leidėjų asociacijos veiklas remia Lietuvos kultūros taryba.