Knyga ir kava: Ar istorijos gali pakeisti mūsų požiūrį į gamtą?

Įvyks jau šeštasis „Knyga ir kava“ ciklo renginys, kurio metu diskutuosime visiems aktualia ir svarbia ekologijos tema. Diskusijos centre – mokslo populiarinimo ir grožinės literatūros knygos šia tema.
Pokalbio metu kelsime klausimus, ar vis populiarėjančios knygos aplinkosaugos tema gali pakeisti mūsų požiūrį ir gyvenimo būdą? Ar turime laiko kompromisams? O galbūt kai kuriuos dalykus hiperbolizuojame?

Renginyje dalyvaus poetas, vertėjas Marius Burokas, aplinkos psichologas Mykolas Simas Poškus. Renginį moderuos poetė, literatūros kritikė Lina Buividavičiūtė

2019-ųjų Metų knyga tapo Marijaus Gailiaus „Oro“ (leidykla „Odilė“, 2018), knyga apie klimato kaitą, kurią pats autorius sako pradėjęs rašyti anksčiau, nei ši tema tapo populiari Lietuvoje. O kad ji tikrai populiari, rodo daugybė į lietuvių kalbą išverstų (ir grožinių) knygų, kuriose gamta tampa pagrindiniu herojumi – įkvepia pokyčiams, geriems ir blogiems veiksmams, griauna ir kuria ryšius tarp žmonių.

Šiemet tarp penkių geriausių verstinių knygų pateko Richardo Powerso „Medžių istorija“ (iš anglų kalbos vertė Ieva Venskevičiūtė, leidykla „Alma littera“, 2020), joje žmogaus, ištisų kartų istorija, pasakojama per medžių istoriją.
Leidykla „kitos knygos“ išleido net keturias Peterio Wohllebeno knygas apie medžius, gyvūnus ir gamtą, viena iš jų skirta vaikams. „Paslaptingas medžių gyvenimas“ atskleidžia, jog miškas – tai socialinis tinklas, primenantis žmonių šeimas.
Elinos Hirvonen romane „Kai baigiasi laikas“ (iš suomių kalbos vertė Urtė Liepuoniūtė, leidykla „Baltos lankos“, 2018) dėmesys klimato kaitai dramatiškai pakeičia žmonių likimus. 2014 metais pasirodžiusi Naomi Klein knyga „Tai viską keičia“ buvo pavadinta reikšmingiausia visų laikų aplinkosaugos knyga. Knygos anotacijoje rašoma: „Tai įspėjanti ir kviečianti veikti knyga: žmonija neišliks, jei nepakeis požiūrio ir gyvenimo būdo.“

Knygos:
Richard Powers „Medžių istorija“;
Patrik Svensson „Apie ungurius ir žmones“;
Peter Wohlleben „Gamtos saitai“, „Paslaptingas medžių gyvenimas“ ir kitos.
Anthony Doerr „Malonės sniegas“;
Charlotte McConaghy „Migracijos“:
Maja Lunde „Vandens istorija“;
Marijaus Gailiaus „Oro“;
Emmi Itaranta „Vandens skonis";
Madlen Ziege „Jokios tylos miške“;
Elina Hirvonen „Kai baigiasi laikas“.

Renginio pradžia 18 val. Jis tradiciškai vyks Istorijų namų kiemelyje, T. Kosciuškos g. 3. 
Jei orai bus prasti, persikelsime į Istorijų namų vidų.

image