Lietuva skaito!: dvi savaitės literatūrinių pasimatymų, diskusijų, renginių

Jau šį penktadienį, balandžio 23 d., pradedame literatūrinių renginių maratoną, skirtą dviems svarbioms literatūrinėms dienoms pažymėti: balandžio 23-iajai, Pasaulinei knygos dienai, ir gegužės 7-ajai, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai. Lietuvos leidėjų asociacija kasmet mini gegužės 7-ąją organizuodama akciją „Lietuva skaito“. Šiemet ši akcija vyks jau septintąjį kartą ir šįsyk ji kviečia skaityti vaikams bei būti jiems skaitančiu pavyzdžiu.

Tyrime „Gyventojų dalyvavimas kultūroje ir pasitenkinimas kultūros paslaugomis“, atliktame 2020 m., teigiama, jog net trečdalis tėvų visiškai neskaito vaikams. Tačiau juk skaitymas stimuliuoja vaiko vystymąsi, stiprina kalbinius įgūdžius, kritinį mąstymą, emocinius–socialinius ryšius, gebėjimą išsikalbėti. Vaikas, kuriam skaitoma, žinos daugiau žodžių: Švedijoje atliktas skaitymo tyrimas teigia, jog 6 metų vaiko, kuriam tėvai skaito, žodyne yra apie 17000 žodžių. To, kuriam neskaito – tik 7000. Vaikui, kuriam skaitoma nuo kūdikystės, bus lengviau mokytis vyresniame amžiuje. Tačiau tėvams vis dar trūksta žinių apie skaitymo nuo ankstyvo amžiaus naudą.

Nuo balandžio 23 d. laukia gausybė renginių, susitikimų, dirbtuvių, diskusijų vaikams ir suaugusiems. Šiemet prie akcijos prisijungus vaikų literatūrą leidžiančioms leidykloms, IBBY Lietuva, Vaikų žemei, Lietuvos bibliotekininkų draugijai, renginių programa turtinga, įdomi ir skirta įvairiausio skonio skaitytojams. Į pasimatymus ir pokalbius kvies vaikų mylimi rašytojai Benas Bėrantas, Evelina Daciūtė, Tomas Dirgėla, Gaja Guna Eklė, Ilona Ežerinytė, Diana Ganc, Danguolė Kandrotienė, Selemonas Paltanavičius, Vytautas V. Landsbergis. Penkias dienas nuo balandžio 26 d. vyks literatūrinės pamokos, į kurias užsiregistravo 1500 mokinių iš Alytaus, Anykščių, Dusetų, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Visagino, Zarasų.

Gegužės 3–7 d. vyks IBBY Lietuva ir Vaikų žemės organizuojama Virtuali vaikų ir paauglių literatūros savaitė. Visą programą rasite čia: https://www.facebook.com/events/738500986816487

Diskusijoje „Skaito šeima“ kalbėsimės apie tėvų džiaugsmus ir iššūkius auginant namuose skaitytojus, pokalbyje „Kokie žmonės užaugino rašytojus?“ ieškosime paslapčių, kaip vaikai užauga rašytojais. O gegužės 6 d. vyks pirmasis leidėjų forumas, kuriame ne tik apžvelgsime šiandienos leidybos situaciją, kaip ji keitėsi pastaraisiais metais, kiek yra lanksti, kokias knygas leidžia ir planuoja leisti vaikų knygų leidėjai, bet ir bandysime pasvarstyti apie ateities leidėją ir skaitytoją.

Kaip ir kasmet renginiuose dalyvauti gali visi – ne tik dalyvaukite, bet ir skaitykite šeimose, organizuokite literatūrinius šeimų piknikus ir siųskite mums video bei nuotraukų reportažus, kuriais dalysimės galerijoje ir dvidešimt šeimų apdovanosime prizais. Labai kviečiame įsitraukti ir pasaulio lietuvių bendruomenes, kurios net ir būdamos toli gali dalyvauti virtualiuose renginiuose.

Akciją organizuoja Lietuvos leidėjų asociacija, Lietuvos spaustuvininkų asociacija, IBBY Lietuva, Vaikų žemė, Lietuvos bibliotekininkų darugija, remia Lietuvos kultūros taryba. Daugiau informacijos ir pilna renginių programa www.lietuvaskaito.lt, taip pat Facebook paskyroje: https://www.facebook.com/lietuvaskaito