„Šių laikų vaikai gyvena aplinkoje, kurioje labai daug interaktyvumo. Dėmesio koncentravimo, elgesio problemos jiems dažnai trukdo susikaupti tradiciniam tyliam skaitymui. Įvairios skaitymą supančios veiklos, kurias organizuoja bibliotekos, yra vienas iš būdų, kaip pritraukti jaunuosius skaitytojus“, – sako Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento direktorė Inga Mitunevičiūtė.
Tradicinė, jau septintąjį kartą vykstanti akcija „Lietuva skaito“ šiais metais taip pat atsigręžia į vaikus. Vaikus skaityti kvies ne tik didžiųjų miestų, bet ir provincijos bibliotekos.
„Bibliotekose vykstantys įdomūs renginiai, pristatymai populiarina skaitymą, – teigia I. Mitunevičiūtė. – Charizmatiškas rašytojas, kūrybingas, įtraukiantis knygos pristatymas ne tik sudomina konkrečia knyga, bet ir kelia klausimų, pasėja smalsių minčių. Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje vyksta susitikimai su rašytojais, iliustruotojais ir kitais, su knyga ir jos menu susijusiais kūrėjais. Susitikimus, ypač knygų pristatymus, dažnai lydi kūrybinės dirbtuvės. Bibliotekoje vaikams vyksta nuolatiniai būreliai – Knygų klubas, lėlių teatro studijos „Berniukas Žirniukas“ užsiėmimai, „Skaitymas su šunimi“. Vaikus ir jaunimą įtraukia literatūriniai protų mūšiai, kūrybinio rašymo kursai jaunimui, atviros dirbtuvės „Pats sau“, kuriose galima rasti ne tik įvairių medžiagų bei įrangos kūrybiniams projektams įgyvendinti, bet ir robotikos bei elektronikos rinkinių, programavimui skirtų mikrokompiuterių.
Vaikų ir jaunimo literatūros departamento vadovė teigia, kad vaikai sudaro apie 20 procentų Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos lankytojų, dar 8–9 procentus – paaugliai nuo 14 iki 16 metų. Vaikai bibliotekoje dažnai pirmą kartą apsilanko su klase ar darželio grupe: ateina į edukaciją ar ekskursiją po biblioteką, renginį ar parodą, jaunesnius atveda tėvai.
„Pandemija ir karantinas pakoregavo bibliotekos darbą, – sako laikinai Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus direktoriaus pavaduotojos pareigas einanti Diana Ciparienė. – Gargžduose Vaikų ir jaunimo literatūros skyrius įsikūręs atskirame dviejų aukštų pastate. Specialiai jauniesiems skaitytojams čia pritaikytos erdvės, baldai, tačiau dabar priimti jų negalime, todėl nuo praėjusių metų daug dėmesio sutelkėme į interneto tinklalapius, virtualiojoje erdvėje vyksta naujų knygų pristatymai, organizuojamos įvairios akcijos, konkursai, viktorinos, transliacijos, užsakoma literatūra. Didelio susidomėjimo sulaukė
Šiaurės šalių bibliotekų savaitė – Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius kartu su filialais skirtinguose Klaipėdos rajono kampeliuose kvietė skaitytojus nerti į virtualias edukacijas „Šiaurės šalys ir pasaulis“. Visą savaitę skaitytojai buvo kviečiami išbandyti Šiaurės šalių receptus: „Hjemmelavede fiskefrikadeller“ (daniški naminiai žuvies kotletai), „Ugnspannkaka“ (švediškas orkaitėje keptas blynas), „Skonsur“ (islandiškos bandelės), atlikti „10 užduočių iššūkį“, stebėti dvikalbę J. Wegeliaus knygos skaitymo transliaciją, dalyvauti skandinaviškos dekoracijos „SUGRÖRSMOBIL“ dirbtuvėse.“
Nuo 2016-ųjų Gargždų bibliotekoje įsteigtas Šeimos klubas „7 kvadratu“. 7 minutės. Būtent tiek dėmesio, tyrimai rodo, per parą Lietuvoje tėvai skiria savo vaikams. Liūdna statistika – mažieji lietuvaičiai jaučiasi nelaimingiausi Europoje. Negana to, remiantis tyrimų rezultatais, tėvai Lietuvoje jaučia stiprų emocinį ryšį su vaikais, bet ne visada randa jiems pakankamai laiko. Šeimų klubo tikslas – suburti šeimas, skatinti įdomiausias iniciatyvas, aktyviai dalyvauti ugdymo procese, bendradarbiauti su panašiais klubais kituose šalies rajonuose. Iki pandemijos šeimoms buvo siūlomos nemokamos kūrybinės dirbtuvės, skaitymo skatinimo programos, meno terapijos, susitikimai su rašytojais, fotokonkursai, šventinės popietės. Šiuo metu visos šios veiklos persikėlusios į virtualų pasaulį, būtent čia konkurso „Karantino skaitymai“ dalyviai dalijasi vaizdo filmukais apie savo perskaitytas knygas, čia vyksta „Skaitymai su savanore“, per kuriuos galima pamatyti Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos mokinės Aušrinės Minelgaitės parengtus populiariausių knygų vaizdo pristatymus.
Virtualiojoje erdvėje savo veiklą plėtoja ir Plungės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius. Jo vedėja ir bibliotekininkė Kristina Pilitauskienė pasakoja apie pirmadieniais Vaikų bibliotekos „Facebook“ paskyroje skelbiamą rubriką „Bibliotekininkė rekomenduoja“. Ketvirtadieniais čia vyksta virtualus konkursas „Atpažink knygą“, penktadieniais vaikų ir suaugusiųjų žinios apie gamtą plečiamos rubrikoje „Bibliotekos kaimynai (iš parko pusės)“. „Jau supažindinome savo skaitytojus su kėkštais, svilikais, zylėmis, antimis, varnomis, sniegenomis, voverėmis, žaliukėmis. Kai dar labiau atšils, pristatysime ir iš žemės dygstančius kaimynus“, – pasakoja bibliotekos vedėja ir priduria, kad vasarą skaitytojų laukia garsinio skaitymo ir stalo žaidimų popietės, o nuo 2020-ųjų rudens lankytojus grupelėmis ir pavieniui biblioteka kviečia klausyti augalų muzikos. Augalų garsus galima pagauti specialiais įrenginiais, kurie jų skleidžiamas elektromagnetines bangas paverčia muzikos garsais.
Vaikų biblioteka įsikūrusi Plungės parko prieigoje, bibliotekos darbuotojai veda ekskursijas po Plungės išmanųjį parką, rengia protų mūšius, su Oginskių parku ir hologramomis susijusias edukacijas. 20 procentų Šalčininkų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos lankytojų sudaro paaugliai, 14 procentų – vaikai. Bibliotekos vadovė Olga Mažeiko teigia, kad vaikai ir paaugliai yra smalsūs įvairių renginių, susitikimų, konkursų, dirbtuvių dalyviai. Praėjusią vasarą, bendradarbiaujant su Šalčininkų sveikatos biuru, daugelyje rajono bibliotekų buvo organizuota meno terapija. Bibliotekoje vyko robotikos pamokos, viktorinos, fotografijos pamoka, vyksta vaikų lėlių teatro „Motiejukas“ pasirodymai. „Teatras – tai pažintis su rašytojais, knygomis, pasauliu, gamta, puikus laisvalaikio praleidimas ir teigiamos emocijos“, – sako O. Mažeiko. Ji irgi pripažįsta, kad pandemija bei karantinas pakoregavo bibliotekininkų darbą ir planus, dabar renginiai organizuojami „Zoom“ platformoje, čia kuriami vaizdo įrašai, kuriuose skaitomos pasakos.
Šalčininkų biblioteka yra draugiška šeimai, turi erdvių, pritaikytų šeimos laisvalaikiui. Šeimos gali dalyvauti renginiuose, susitikimuose su knygų autoriais ir žymiais žmonėmis, spektakliuose. 2019 metais Šalčininkų biblioteka prisidėjo prie Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos organizuojamos akcijos „Tėčiai skaito vaikams“. Vaikų literatūros skyriuje, minint tėčio dieną, surengti garsiniai skaitymai.
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Martyna Pikoraitienė pasakoja, kad biblioteka organizuoja virtualius renginius ir siekia skatinti vaikus bei jaunimą domėtis literatūra, kultūra: „Biblioteka stengiasi pritraukti jaunimą, tad bendradarbiaujame su kitomis įstaigomis, organizuojame bendrus renginius. Biblioterapijos veiklos, diskusijos paaugliams aktualiomis temomis, edukaciniai-psichologiniai užsiėmimai vaikų dienos centruose, Tauragės atviroje jaunimo erdvėje. Į biblioteką atvyksta ir kino edukacijas pristatančios organizacijos. Virtualiojoje erdvėje rengiame rubriką „Įdomūs faktai apie...“ meną, teatrą, muziką, skelbiame konkursus per Nacionalinę bibliotekų savaitę, Valentino dieną. Kuriame virtualias viktorinas apie lietuvių kalbą, krašto įstoriją, naujoves internete, organizuojame robotikos, tapymo smėliu edukacijas, o vasaromis – užimtumo stovyklą. 2021 metų vasarą biblioteka rengiasi projektui „Skaitymo virusas plinta“, mieste bus pastatytas kupolas, taigi tikimės, jog renginius, edukacijas galėsime organizuoti laisviau. Projektas „Nerimstanti biblioteka“ pritraukė naujų skaitytojų nuo 15 metų. Dalis miesto jaunimo nėra net užsiregistravę bibliotekoje, tad stengiamės, kad būtume matomi, žinomi.“
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Vaikų literatūros ir edukacijos skyriaus vedėja Ramunė Bražiūnienė pasakoja, kad populiariausia renginių forma jų bibliotekoje yra edukacinė veikla. Edukacinės programos „Krosnies pasakos“ tikslas – skatinti vaikus skaityti lietuvių liaudies pasakas, per šį tautosakos žanrą formuoti augančio žmogaus asmenybę, skleisti pasakų sekimo šeimose tradicijas, supažindinti jaunuosius skaitytojus su seniausiu materialiu objektu, išlikusiu Anykščiuose, XVI a. datuojama senovine, bibliotekos rūsyje eksponuojama krosnimi. Sėkmingai startavo ir bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus inicijuota bei parengta pramoginio pobūdžio animacinė programa „Kliuvė ir Mauzė nekantriai laukia švenčių“. „Tačiau karantinas sustabdė tai, kas jau buvo įprasta ir labai pažįstama, – sako Ramunė Bražiūnienė. – Kitoks gyvenimas atnešė naujų patirčių, galimybių ir iššūkių. Per karantiną edukacinė veikla persikėlė į virtualiąją erdvę. Mums sėkmingai pavyko organizuoti kūrybinę iniciatyvą „Mėgstamiausias knygos herojus“ bei kūrybiškumo iššūkį vaikams „Kaip Pukis Kutulis išgelbėjo Velykas“.
Bibliotekininkė sako pastebėjusi, kad pastaruoju metu bibliotekoje dažnai lankosi šeimos: „Puikiai suprantame, kad geresnių skaitymo rezultatų galima sulaukti tik tada, kai skaitytojų tėveliai ar kiti šeimos nariai turi pakankamai tvirtus šeimos skaitymo įgūdžius. Todėl siekiame įgyvendinti vieną iš prioritetinių skyriaus veiklos tikslų – skatinti tėvelius domėtis vaikiškomis knygomis, vaikų biblioteka ir jos veiklomis, siekti, kad tėvai šeimose savo vaikams kuo daugiau skaitytų, kad knygų skaitymas būtų įdomi ir smagi šeimos laisvalaikio praleidimo forma ir dėmesio vertas užsiėmimas.“
Bražiūnienė teigia, kad vaikams be galo įdomu ir tai, kas randasi šalia knygų. Biblioteka yra parengusi literatūros parodą „Knyga prieš filmą!“, kurioje pristatomos knygos, įkvėpusios kino režisierius sukurti filmus. Neretai, susižavėję knygų filmų ekranizacijomis, skaitytojai pageidauja ir literatūrinių kūrinių.
Susitikimams su skaitytojais bibliotekininkai yra pagaminę įvairių personažų kostiumų, kuriuos naudoja teatralizuotų knygų pristatymams, šventėms, improvizuotiems garsiniams skaitymams, edukacinėms veikloms. „Vaikai nemėgsta monotonijos, – įsitikinusi Anykščių bibliotekininkė. –Kurdami „gyvųjų knygelių“ įvaizdį, pelnome artimesnį ryšį su jaunaisiais renginio dalyviais. Taip sukuriame aplinką, kuri skatina vaikus veikti, mokytis iš aplinkos, yra prasminga ir palaikanti, leidžianti laisvai reikšti mintis. Manome, kad būtent taip galima ugdyti vaikų gebėjimą domėtis skaitymu.
Kad ir kaip būtų gaila pripažinti, tačiau bibliotekų darbuotojai teigia, kad skaitymo populiarumas mažėja. Akivaizdu, kad naudojimasis kompiuteriais, išmaniosiomis technologijomis tiek vaikų, tiek paauglių gyvenime užima vis daugiau erdvės ir laiko. Bibliotekininkus ypač džiugina jauni tėvai, į biblioteką atvedantys savo dvimetes ir trimetes atžalas. Taip, jie tikisi, pamažu auginami būsimieji bibliotekų lankytojai ir skaitytojai.
Šiemet „Lietuva skaito!“ akcija kviečia skaityti vaikams. Akcija vyks ne vieną dieną, kaip įprastai, o ilgiau nei mėnesį. Ji aprėpia net tris literatūrines datas: balandžio 2-ąją jau įvykusią Tarptautinę vaikų knygos dieną, balandžio 23-iąją – Pasaulinę knygos dieną ir gegužės 7-ąją – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.