Septintą kartą vyksianti akcija „Lietuva skaito!“ kviečia: skaitymo tradiciją kurkime šeimose

Lietuva skaito vaikams!

Jau septintą kartą šiemet vyksianti akcija „Lietuva skaito!“ ir vėl pakvies jungtis visus Lietuvos žmones – jau pamėgusius skaityti ir dar tik pradedančius, gyvenančius Lietuvoje ir kitose šalyse, knygas skaitančius ir jų besiklausančius. Šių metų akcijos tema – ne atsitiktinė. Ne vienerius metus stebime, jog tėvai savo vaikams skaito vis mažiau, nors knygų skaitymas vaikams ir kartu su jais yra bene paprasčiausias ir lengviausias būdas ugdyti juos, kurti artimą ryšį, plėsti vaiko žodyną ir lavinti vaizduotę.

Tyrime „Gyventojų dalyvavimas kultūroje ir pasitenkinimas kultūros paslaugomis“[i], atliktame 2020 metais, teigiama, jog net trečdalis tėvų visiškai neskaito vaikams. Tačiau būtent šeima yra ypač svarbus faktorius, nes skaitymas stimuliuoja vaiko vystymąsi, stiprina kalbinius įgūdžius, kritinį mąstymą, emocinius–socialinius ryšius, gebėjimą išsikalbėti. Vaikas, kuriam skaitoma nuo mažens, žinos daugiau žodžių: Švedijoje atliktas skaitymo tyrimas teigia, jog 6 metų vaiko, kuriam tėvai skaito, žodyne yra apie 17000 žodžių. To, kuriam neskaito – tik 7000. Vaikui, kuriam skaitoma nuo kūdikystės, bus lengviau mokytis vyresniame amžiuje. Tačiau tėvams vis dar trūksta žinių apie skaitymo garsiai nuo ankstyvo amžiaus naudą.

Todėl šiemet akcija „Lietuva skaito!“ kviečia skaityti vaikams, rodyti skaitymo pavyzdį ir jungtis prie šio veiksmo visus šeimos narius: mamas, tėčius, senelius, močiutes, vyresnius brolius, seses.

Jau nuo šiandien, balandžio 2 d., kurią visame pasaulyje yra minimas ne tik pasakininko H. K. Anderseno gimtadienis, bet ir Vaikų knygos diena, dalysimės straipsniais apie skaitymo naudas, interviu su vaikų knygų kūrėjais, o nuo balandžio 23, Pasaulinės knygos dienos, dvi savaites vyks diskusijos, renginiai ir susitikimai su rašytojais, dailininkais. Juos organizuos leidyklos, IBBY Lietuva, literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“, Lietuvos bibliotekos, kitos organizacijos. Klasės galės jungtis į pamoką su leidėjais, šeimos rinktis literatūrinius pasivaikščiojimo maršrutus su mobiliąja programėle #walk15, o gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną pakviesime šeimas rengti savus skaitymo piknikus ir reportažais iš jų dalytis su mumis. Dvidešimt linksmiausių, įdomiausių piknikų bus apdovanoti knygomis visiems šeimos nariams.

Visą informaciją, kaip galima prisijungti prie akcijos rasite svetainėje www.lietuvaskaito.lt, o balandžio 23 – gegužės 7 renginių programa jau nuo balandžio 19 d. svetainės renginių kalendoriuje. Akciją organizuoja Lietuvos leidėjų asociacija, remia Lietuvos kultūros taryba.

 

[i] https://www.kulturostyrimai.lt/wp-content/uploads/2021/01/Gyventoju-dalyvavimas-kulturoje-ir-pasitenkinimas-kulturos-paslaugomis-2020.pdf