Lietuvos rašytojų sąjungos premija – rašytojui Rimantui Kmitai

30-oji Lietuvos rašytojų sąjungos premija paskirta poetui, prozininkui, literatūrologui Rimantui Kmitai už  romaną „Remyga“ (leidykla „Tyto alba“).

Kasmetinė Lietuvos rašytojų sąjungos premija skiriama už didelės vertės kūrinį, išleistą per pastaruosius dvejus metus. Premijos laureatais yra tapę Antanas A. Jonynas, Jurgis Kunčinas, Nijolė Miliauskaitė, Romualdas Granauskas, Sigitas Geda, Danutė Kalinauskaitė, Andrius Jakučiūnas, Aidas Marčėnas, Sigitas Parulskis, Alvydas Šlepikas ir kt.

Vertinimo komisijoje dirbo pastarųjų penkerių metų šios Premijos laureatai – Giedrė Kazlauskaitė, Herkus Kunčius, Mindaugas Kvietkauskas, Mindaugas Nastaravičius ir Undinė Radzevičiūtė. Buvo svarstytos dar dvi kandidatūros: Vidas Morkūnas už novelių knygą „Pakeleivingų stotys“ (Odilė, 2019) ir Enrika Striogaitė už eilėraščių knygą „Žmonės“ (Naujasis lankas, 2019).

R. Kmita (g. 1977) – trijų eilėraščių knygų – „Nekalto prasidėjimo“ (1999), „Upės matavimas“ (2002), „Švelniai tariant“ (2009), dviejų romanų – „Pietinia kronikas“ (2016), „Remyga“ (2020) ir literatūros kritikos „Ištrūkimas iš fabriko“ (2009) – autorius. Už kūrybą jis įvertintas Zigmo Gėlės, „Lietuvos ryto“, Jurgos Ivanauskaitės premijomis. Romanas „Pietinia kronikas“ išrinktas Metų knyga suaugusiųjų kategorijoje.

„Romano „Pietinia kronikas“ autorius parašė ne tokią knygą, kokios galbūt tikėjosi dalis skaitytojų. Tai ne tęsinys, ne antra dalis. Tai ne bandymas pakartoti sėkmę. „Remyga“ yra liūdnesnė, klampesnė, lėtesnė knyga, tą patį, autoriaus visapusiškai analizuojamą, Nepriklausomybės priešaušrį siūlanti pažinti ne tik kaip absurdiškų, smagių ar klaikių nutikimų laiką, ne tik kaip Sąjūdžio metais brendusios kartos prisiminimų erdvę. „Remyga“ yra romanas apie jauną valstybę, romanas apie eilinį žmogų, kuriuo, kaip kad būna talentingose knygose, esame mes visi“, – sako M. Nastaravičius. 

Kaip teigia pats R. Kmita, „Remygos“ rašymas primena Orvido sodybą ir jo suneštus akmenis. Akmenis, kurie neturi nieko bendro, bet tu juos susirenki, derini pagal dydį, spalvą, formą ir, kai sudedi, tarp jų užsimezga jau kiti ryšiai, negu kai jie išbarstyti guli laukuose. Jie kalbasi tarpusavy. Gal mes tiesiog įpratę ignoruoti. Taip ir su „Remyga“. Iš akmenų sudėjau turbūt naujus pasaulius, Šiaulius, kokie lyg ir buvo, lyg ir nebuvo“.

Apdovanojimas tradiciškai įteikiamas sausio 6-ąją, Trijų Karalių dieną. 2020 m. Lietuvos rašytojų sąjungos premijos įteikimo iškilmių data bus paskelbta vėliau.

 

Šaltinis: Lietuvos rašytojų sąjunga