Leidžiame laiką namuose: kaip skaityti daugiau?

Puikiai suprantate, kad vertėtų pagaliau į rankas paimti mėgstamą knygą, užuot naršius naujienų portaluose, tačiau sunku sutelkti dėmesį? Turbūt pažįstama kiekvienam.

Ironiška, tačiau šiomis dienomis didžiąją dalį laiko, kurio mums lieka, nesimatant su draugais ar nesilankant renginiuose, praryja niūrios 24/7 žinios ir socialinių tinklų srautas.

Penguin.co.uk rašytojai nusprendė pasidalinti savo atradimais, kurie padės rasti laiko ir erdvės geram skaitiniui.

 

Laikytis senų įpročių

Vienas iš nuotolinio darbo namuose privalumų – nebereikia gaišti laiko rytinėse ir vakarinėse eismo spūstyse. Tačiau jeigu dažniausiai knygas skaitydavote būtent viešajame transporte, patarimas paprastas – skirkite tas pačias 20–40 minučių per dieną skaitymui, tik ne važiuojant autobusu/troleibusu, o patogiai įsitaisius ant sofos ar lovoje. Rytinis skaitymas – puikus būdas pradėti daug žadančią dieną.

Sam Parker

 

Rasti tinkamą vietą

Viena yra skirti skaitymui laiko, tačiau visai kas kitą – rasti šiam ritualui pritaikytą erdvę. Sunkoka skaityti knygą prie virtuvės stalo ar vaikams zujant aplinkui. Tad pagrindinis iššūkis – rasti patogų, gerai apšviestą namų kampą, kuriame galėtumėte įsitaisyti ir susitelkti tik į knygą. Jei gyvenamuoju plotu dalinatės su artimaisiais, kambariokais ar partneriu, išsireikalaukite privatumo, gražiai paprašydami, kad kurį laiką niekas netrukdytų. Arba pasiūlykite prisijungti! Skaitymas drauge su šeima leidžia kur kas geriau susikaupti, o trumpa tyla dar niekam nepakenkė (ypač mažesniuose apartamentuose).

Stephen Carlick

 

Pertvarkyti savo knygų lentyną

Jei pastaruoju metu knygas krovėte ten, kur papuola, dabar puikus metas susikaupusias stirtas parsineštų skaitinių gražiai išskirstyti lentynose. Toks užsiėmimas gali tapti gera terapija mintims prašviesinti. Taip ne tik palaikysite tvarką namuose, bet ir turėsite galimybę peržvelgti savo skaitinius ir galbūt kai ką atrasti iš naujo. Nuo vaikystės mylimiausių iki draugų skolintų knygų, kurių vartymas toks nostalgiškas ir jaudinantis momentas. Norint prabudinti aistrą skaitymui, vertėtų pereiti per jau turimus literatūros lobynus.

Francesca Pymm

 

Įtraukti visą šeimą

Jei namuose yra vaikų, skaitymas gali tapti tolima svajone. Bet yra kitų, kur kas smagesnių būdų, kaip įtraukti skaitinius į savo kasdienybę. Pvz., įkurkite šeimos knygų klubą. Sugalvokite jam juokingą pavadinimą, paskirkite susitikimo laiką ir vietą bei nepamirškite užkandžių. Patirtis byloja, kad mažiausieji gali neužsičiaupdami tauškėti apie mėgstamiausias paveikslėlių knygas, o paaugliai (šiek tiek niuktelėti alkūne) tikrai įsijungs į diskusijas kur kas prasmingesnėmis temomis, atrastomis skaitant.

Antras patarimas – įtraukite lovos istorijas. Tai puiki galimybė paslėpti knygą, kurią jūsų vaikas reikalavo skaityti kiekvieną pastarojo mėnesio vakarą ir pasidalinti savo mėgstamomis istorijomis – ypač vaikų klasikos kūriniais, kuriuos norėjote vėl kažkada perskaityti.

Ir, galiausiai – prisiminti super galią, kurią įgavote tapę tėvais – multitaskinimas! Kol vaikai žaidžia, gaminate vakarienę ar maudotės vonioje, šalia turėkite telefoną su audioknygomis ir galbūt pavyks perskaityti bent vieną, apie kurią tiek ilgai svajojote.

Sarah McKenna

 

Skaityti tai, ką nori

Galbūt kai kam tai pasirodys akivaizdu, tačiau šiuo kritiniu laikotarpiu ypač svarbu skaityti tai, kas iš tiesų įtraukia. Jei nusistatysite skaityti tik tai, kas dabar „ant bangos“ arba atitinka naujametinius tikslus, neišvengsite nusivylimo, kai nepavyks įveikti daugiau nei kelių pirmųjų knygos puslapių. 

Tad jei rankose laikote knygą, kuri jūsų neužkabino, padėkite ją į šalį ir pamėginkite kažką kito. Jei skaitote knygą, kuri skatina dar labiau nerimauti dėl šių dienų situacijos pasaulyje, palikte ją ir paieškokite kitokios.  Ir jei jokia nauja knyga nepatraukia dėmesio, atsigręžkite į jau pažįstamus ir pamėgtus autorius ir literatūrą – anokia čia gėda dar kartą perskaityti knygą, kuri kadaise atpalaidavo ir praskaidrino nuotaiką. Nustokite spausti save prie konkrečios knygos ir tikrai rasite tą, kuri užkariaus jūsų mintis. 

Sarah Shaffi

 

Padėti telefoną į šalį

Daugiau būdami namuose turime papildomo laiko palaikyti ryšį su draugais ir artimaisiais. Nereikia niekur važiuoti? Skambinate mamai. Nėra planų? Video skambutis draugui. Greta nepertraukiamų naujienų atsiduria nepertraukiamas bendravimas socialiniuose tinkluose. Bet kai ateina metas skaitymui, vertėtų telefoną pasidėti atokiau. Tai padės visiškai įsitraukti į skaitomą knygą ir atsispirti pagundai tikrinti, ar niekas neparašė.

Stephanie Tait

 

Rasti laiko skaitymui be trukdžių

Sėdite patogioje kėdėje. Vienoje rankoje laikote puodelį karštos arbatos, kitoje – knygą, kurią taip norėjote perskaityti. Skamba tobulai, tačiau vien tik fiziško atsitraukimo skaitymo ritualui nepakanka norint sustabdyti mintis nuo nereikalingo klaidožiojimo.

Jei sunku atsijungti ir susikoncentruoti, yra paprastas, tačiau efektyvus būdas tai padaryti. Prieš eidami miegoti skirkite penkias minutes skaitymui, užuot griebę į rankas telefoną ar televizoriaus pultelį. Galbūt neprisiminsite to, ką perskaitėte (tai visai nesvarbu, galėsite perskaityti dar kartą), tačiau tai padės mintims susitelkti ir užgniaužti vidinį triukšmą. Kai rasite savo ritmą, lengviau versite puslapius ir įsijausite į pasakojamą istorija – idealus atsitraukimas, kurio nusipelnė kiekvienas knygų graužikas.

Sarah McKenna

 

Žymėtis, ką perskaitėte

Mažiau naudingos veiklos sunkiau okupuos skaitymui skirtą laiką, jei susikursite skaitymo žurnalą – užrašų knygelę, kurioje žymėsitės ką ir kada perskaitėte. Taip neužmiršite knygų, kurias jau perskaitėte, o besipildantis sąrašas įkvėps nenustoti skaityti toliau.

Alice Vincent

 

Šaltinis: Penguin.co.uk