Akcija „Lietuva skaito“ viršijo visus lūkesčius!

Gegužės 7, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, jau penktąkart įvyko Lietuvos leidėjų inicijuota ir drauge su partneriais – Lietuvos spaustuvininkų asociacija ir Lietuvos bibliotekininkų draugija – įgyvendinta akcija „Lietuva skaito!“. Pirmą kartą ši akcija vyko taip masiškai ir pritraukė daugybę žmonių visoje Lietuvoje. Susitikimai su vaikų ir jaunimo rašytojais bei dailininkais Daina Opolskaite, Tomu Dirgėla, Kristina Gudonyte, Darium Rekiu, Virgiu Šidlausku, Ilona Ežerinyte, Rebeka Una, Kotryna Zyle, Ieva Babilaite ir kitais vyko Šiauliuose, Panevėžyje, Šalčininkuose, Šilalėje, Anykščiuose, Kretingoje, Birštone, Zarasuose ir kituose Lietuvos miestuose ir miesteliuose.

Šiemet kvietėme ne tik į susitikimus su rašytojais, tačiau ir patiems kūrybingai švęsti šią dieną. Į mūsų kvietimą atsiliepė ne tik bibliotekos ir mokyklos, bet ir bendruomenės. Jurbarko rajone vyko renginys „Devynios skaitymo stotelės“, kurio metu skaitymai vyko Panemunės gyvenvietėse ir pilyse. Raseiniuose vyko visos dienos knygos šventė „Skambėk, lietuviškas žodi“. Ant Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos laiptų vienu metu 370 pradinių klasių mokinių skaitė Mažvydo „Katekizmo“ prakalbą. Jonavoje miesto gyventojai rinkosi drauge skaityti Grigorijos Kanovičiaus „Miestelio romansą“. Visus renginius lydėjo geros emocijos ir puiki nuotaika – šį diena įrodė, jog skaitymas žmones vienija.

Skaitymo vienoje vietoje rekordo siekė visa Lietuva, prie jo per visą Lietuvą prisijungė apie 5000 žmonių. Mokyklos buvo aktyviausios, prie akcijos prisijungė Karalienės Mortos mokykos visuose miestuose, daugybė darželių ir bibliotekų. Daugiausiai vienoje vietoje skaitančių žmonių – net 807 – surinko Mažeikių Kalnėnų pagrindinė mokykla, Panevėžio „Vilties“ progimnazija surinko 760 žmonių.

Apie šią akciją plačiai pasakojo LRT laida „Labas rytas“, LNK, Tele3, Kurjer Wilenski, Balticum žinios, rašė 15min. Vilniaus renginyje, kurį organizavome drauge su Vilnius connect is „Vilnius skaito“ skaitykla, aktyviai dalyvavo ne tik mūsų leidėjų leidžiamų knygų autoriai, bet ir pačios leidyklos – pastiprinimo siekiant rekordo sulaukėme iš leidyklų „Alma littera“ ir „Tikra knyga“ komandų. Lietuvos leidėjų asociacija drauge su Vilniaus klubu organizuoja Vilniaus klubo premiją, tad Geležinkelio stotyje vyko ir įdomi diskusija su rašytojais, rašančiais apie Vilnių. Diskusijoje dalyvavo Marius Marcinkevičius (leidykla „Alma littera“), Darius Pocevičius (leidykla „Kitos knygos“) ir Sonata Šulcė (leidykla „Tyto alba“). Diskusiją moderavo istorikas ir rašytojas Aurimas Švedas, kuris taip pat buvo ir praėjusių metų Vilniaus klubo premijos komisijos narys.

Ne vienas mažasis skaitytojas atkeliavo nešinas Mariaus Marcinkevičiaus knyga „Sivužas“, mat po rekordo fiksavimo vyko smagios dirbtuvėlės su knygos dailininke Lina Dūdaite, kur kiekvienas norintis galėjo pasigaminti visą savo gyvuliukų ūkį. Ištraukas iš knygos ir naujas istorijas apie Paršelio ir karvės Adelaidos nuotykius skaitė aktorė Daiva Rudytė.

Dar vėliau pagrindinėje geležinkelio stoties salėje vyko jaunųjų kūrėjų skaitymai. Savo poeziją skaitė Greta Ambrazaitė, Mantas Balakauskas, Lina Buividavičiūtė, Marius Povilas Elijas Martynenko. Ištraukomis iš būsimos knygos dalijosi Jurga Tumasonytė.

Apie Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną Vilniuje rašo 15min.lt

Lietuvos leidėjų asociacijos veiklą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.