Leidykla „Audioteka“

Audioteka: „Garsinę knygą nuspalvina įskaičiusiųjų balsai“

Šviesiame „Audioteka.lt“ biure-įrašų studijoje pokalbio susėdame su leidyklos įkūrėju ir vadovu Aurimu Mikalausku, leidybos vadove Inga Vilime ir už komunikaciją atsakinga Jurga Šeduikyte. Pomėgis klausytis garsinių knygų juos visus skirtingais keliais atvedė į „Audioteką“. Suvienyti misijos grąžinti knygas į užimtų žmonų gyvenimą, jie su džiaugsmu darbuojasi pirmojoje garsinių knygų leidykloje Lietuvoje. Siekdami, kad skubančių žmonių kasdienybėje atsirastų įprotis klausytis knygų, jie skatina šiuo moderniu būdu įprasminti laiką vairuojant, sportuojant, tvarkantis buityje ar vaikštant.

Būtent taip, gimus kūdikiui, pasivaikščiojimų su vežimėliu metu klausant tinklalaidės apie fotografiją, Aurimui ir kilo mintis pradėti „Audiotekos“ veiklą. Anksčiau būsimam vadovui ir įmonės įkūrėjui atrodė, kad audioknygos teskirtos regėjimo negalią turintiems žmonėms, o štai – šis formatas „ėmė ir prilipo“. Daug domėjęsis psichologinėmis saviugdos, asmenybės tobulėjimo knygomis, Aurimas pastebėjo, kad gyvenimas išties ima keistis. Jaunas vyras vis daugiau laiko skyrė tinklaraščiui, kuriame aprašinėjo perklausytas psichologines knygas. Pastebėjęs, kad žmonės komentuoja, aptarinėja, teiraujasi, suprato, kad yra poreikis įsigyti tokių knygų ir lietuvių kalba. Tokia yra leidyklos „Audioteka.lt“, šiuo metu savo skaitytojams siūlančios per 300 įgarsintų knygų, priešistorė.

Nors „Audioteka“ turi savo tinklalapį, tačiau išmaniajame telefone veikiančia programėle, turinčia 149 000 vartotojų, naudotis yra gerokai paprasčiau. Klausytojų patogumui čia yra automatinis skirtukas, be to, galima netgi reguliuoti klausymosi tempą. Prieš įsigyjant knygos įrašą, siūloma nemokamai pasiklausyt iki valandos trukmės ištraukos – ne vien dėl knygos turinio, bet ir dėl įgarsintojo balso tembro. Kaip popierinei knygai spalvą suteikia dailininko iliustracijos, taip garsinę knygą nuspalvina įskaičiusiųjų balsai, padedantys atskleisti kūrinį. Visa komanda pasitardama atsakingai ieško geriausio balso kūriniui suskambėti. Dar vienas audioknygų privalumas – kartais skirtingi knygų herojai yra įgarsinami skirtingais balsais, įrašomi ir muzikiniai intarpai. Pasitaiko, kad knygas įgarsina ir patys autoriai. Kaip itin puikų to pavyzdį leidėjai pamini Rimanto Kmitos „Pietinia kronikas“.

Šiuo metu su Lietuvos ir užsienio leidyklomis bendradarbiaujančios „Audiotekos“ komandą sudaro 18 darbuotojų, tarp kurių įrašų studijoje dirbantys garso inžinieriai, pagalbą vartotojams teikiantys kompiuterių specialistai ir už leidybą, komunikaciją bei rinkodarą atsakingi žmonės.

„Audiotekos“ leidybos vadovė Inga Vilimė – aistringa skaitytoja – dar vaikystėje svajojo įgarsinti animacinius filmukus. Baigusi informatiką, vadovavo tarptautiniams IT projektams, savanoriavo festivalyje „Vaikų knygų sala“ ir garsino knygas aklųjų bibliotekai. Tad pirmiausia atradusi „Audioteką“ kaip klausytoja, viename iš Aurimo siunčiamų naujienlaiškių užtikusi darbo skelbimą, Inga pajuto lyg šis kvietimas būtų skirtas asmeniškai jai. Ingos rankose – leidybos ir garso įrašų komandos darbo koordinavimas, sutarčių su autoriais ir leidyklomis parengimas ir veiklos planų sudarymas.

Daugumai Lietuvoje puikiai pažįstama dainininkė Jurga Šeduikytė „Audiotekoje“ yra atsakinga už komunikaciją. Prieš metus garsi atlikėja debiutavo kaip rašytoja ir į dabartinę darbovietę atvyko įgarsinti savo pačios knygos. Susipažinusi su „Audiotekos“ veikla ir joje kuriančiais žmonėmis, apsisprendė įsijungti į kolektyvą ir vardan prasmingų darbų „keltis su saule“.

Saviugdos knygos, nuo kurių ir pradėjo plėstis įgarsintų knygų pasiūla, išlieka paklausiausiomis. Greta jų „Audioteka.lt“ siūlo grožinę literatūrą, taip pat politinių, istorinių, biografinių, verslo ir lyderystės knygų bei mokomųjų audioseminarų ir audiokursų. Be to, plečiamas ir paaugliams bei vaikams skirtų leidinių spektras. Apie penktadalį „Audioteka.lt“ knygų užima lietuvių autorių kūriniai. Svarstydami, kurias knygas įgarsinti, komandos nariai pasikliauja asmeniniu skoniu ir, be abejo, daug tariasi tarpusavyje.

Patys leidėjai mėgstamiausiu kūriniu iš pristatomų „Audioteka.lt“ įvardija vizitine kortele jau tapusią Andriaus Tapino parašytą ir paties autoriaus įskaitytą „Vilko valandą“, su specialiai šiai knygai sukurtu garso takeliu. Šis kūrinys ir buvo pirmasis, su kuriuo „Audioteka.lt“ prisistatė Vilniaus knygų mugėje 2014 metais. Jurga pamini ir J. R. R. Tolkieno „Žiedų valdovą“, Inga išskiria aktoriaus Giedriaus Arbačiausko įgarsintą V. M. Putino „Altorių šešėlyje“. Beje, tai pats ilgiausias iš visų šiuo metu klausytis siūlomų kūrinių, kuriam reikėtų skirti 32 valandas. „Galėtum sau pusantros paros su ausinėmis vaikščioti“, – juokauja leidyklos komanda. Negalintiems skirti tiek laiko puse lūpų prasitaria ateinančiais metais norintys išbandyti naują audioserialų žanrą, pristatantį trumpus, tęstinius pasakojimus.

Aurimas, Inga ir Jurga vienbalsiai sutaria, kad ryšys su klausytojais jiems yra nepapastai svarbus. Šiandien leidyklos naujienlaiškį yra užsiprenumeravę apie 60 000 žmonių, periodiškai gaunančių komandos narių įgarsintus audiolaiškus, kuriuose dalinamasi tuo, kas labiausiai įsiminė iš klausyti siūlomų kūrinių. „Audiotekos“ vadovas Aurimas neseniai pristatė laidą „Pradėk iš naujo“, kurios tematika susijusi su pagrindine „Audioteka.lt“ knygų sritimi – psichologija, savipagalba, įkvepiančia žmones tobulėti, išgyti nuo patirtų traumų. Jurga veda laidą „Audiolentyna“, kurioje pristatomi pokalbiai su knygų autoriais, jas įgarsinusiais atlikėjais, įvarių sričių specialistais.

Visa komanda prisipažįsta nuoširdžiai „serganti“ audioknygomis. Ne veltui pokalbio metu nuskamba frazė: „...lyg klausytumeisi draugo tau pasakojamos istorijos“.

Teksto auktorė Indrė Valantinaitė

Nuotraukų autorė Olga Posaškova

 audioteka 1 min audioteka 2 min

audioteka 3 min audioteka 4 min