Renginiai

Dovilės Šimonytės meninės knygos „Skeptrų karalienė“ pristatymas ir dirbtuvės

310957813_6178999845448735_8627808019746462499_n
Kategorija
Literatūrinis renginys
Data
Penktadienis, spalio 14, 2022 18:00
Vieta
V. Putvinskio g. 56-1
Kaunas, Lietuva
Organizuoja
Kauno menininkų namai / Kaunas Artists' House
Spalio 14 d. 18 val. „Skeptrų karalienės“ knygos pristatymas
Spalio 15 d. 16 val. dirbtuvės
Plačiau apie Dovilę Šimonytę ir programą:
„Prieš įeidami pro namų duris pirmiausia turite trupučiuką nusilenkti, įžengus pasitinka džiovintų slyvų kvapas – rūgštus ir persismelkęs dūmais. Kol akys pratinasi prie prieblandos, turbūt dar ilgai nepastebėsite savame kampe stovinčios lazdos, susirietusios nuo jos šeimininkės senatvės. <…> Rakandų likę mažai – keli pajuodę puodai ir pora pelių apgraužtų mentelių, vienintelė dekoratyvi detalė – drožinėta spintelė, vos besilaikanti ant aptrupėjusios tinkuotos sienos, joje rikiuojasi eilė medinių taurelių, blizgančių nuo taukuotų lūpų ir pirštų. Beveik kas antra savyje laiko tuščiavidurį kiaušinį, ant jų lyg tiršta akvarele nutapyti medžiai, gyvūnai ir žmonės, sekantys savo istorijas smulkiai užrašytu šriftu. Galbūt šeimininkei jie turėję sentimentalią vertę, o giminaičiai nenorėję nei išmesti, nei su savimi jų pasiimti.“
„Skeptrų karalienės“ knygos pristatymo metu, spalio 14 d. 18 val., Kauno menininkų namų skaitykloje, Dovilė Šimonytė supažindins su knygos kūrimo procesu ir skaitys kortų tekstus.
2020-ųjų metų vasarą Pamario galerijoje, Juodkrantėje, buvo atidaryta menininkų Marijos Repšytės ir Žilvino Landzbergo kuruota paroda „Laikrodininkas“. Parodoje buvo pristatyti tautodailės dirbiniai iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus archyvų kartu su šiuolaikinių menininkų darbais. Vienas iš parodos tikslų – sintezė tarp praeities, dabarties ir ateities, kaip paskirtį praradusių muziejaus fondų artefaktų aktualizavimas ir šiuolaikinio meno darbų transportavimas į pamirštus laikus. Šiai parodai Dovilė Šimonytė sukūrė kortų kaladę, pavadinimu „Skeptrų karalienė“, – menininkė parodoje rodomiems eksponatams iš muziejaus liaudies rinkinio ir kitiems kūriniams parašė istorijas ir sukūrė piešinius. Buvo pasirinkti trylika kūrinių parodoje, sukurtų: nežinomų tautodailininkų, mažiau žinomų meistrų (Lidija Meškaitytė), liaudies amatininkų (Ona Katauskienė, Motiejus Tautvydas, Lionginas Šepka), menininkų (Arvo Leo, Laura Kaminskaitė) ir dizainerių (Justė Linkutė), – darbai, aprėpiantys sakralumą, praeities namų aplinką ir buitį, bei šiuolaikinį meninį kontekstą. Kortų kaladė buvo sukurta, remiantis parodoje ,,Laikrodininkas” ekponuojamais darbais ir Taro kortų principais. Trys iš trylikos pasakojimų parašyti Biržų tarme, Biržai miestas, iš kurio yra (kilusi) Dovilė.
Dirbtuvėse, spalio 15 d. 16 val., autorė kvies dalyvius sukurti asmenines kortas, paremtas patirtimi, sentimentais, girdėtais įvykiais ar atsitiktinumu. Kiekvieną korta sudarys pasirinkta medija perteiktas paveikslėlis ir jį akomponuojanti istorija. Kūriniams temas sufleruos pasirinkti ar burtų keliu ištraukti objektai, Taro kortos ar asmeninės patirtys. Į dirbtuves paprašytume atsinešti po vieną ar keletą daiktelių su sava atmintimi ar visiškai anonimiška būtimi.
„Skeptrų karalienė“ – meninė knyga kortų formate lietuvių ir anglų kalba, kuruota Marijos Repšytės ir išleista „12:15“. Knygos leidybą finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Dovilė Šimonytė – menininkė, besidominti prietarais ir jų įtaka kasdienei pasaulėžiūrai. Jos kūrybos centre – istorijos, surinktos pirtyse, kavinėse ir virtuvėse, veikiant karščiui, nuogumui, kofeinui ir pasitikėjimui. Kūrinių siužetai plėtojasi pasaulyje, kuriame liga prilyginama prietarui, o gydymu užsiima šarlatanai arba vietinės raganos, taikančios keistas technikas ir metodus. Visa tai susijungia į patologišką melą, persipynusį su sveikatingumo kultu, ilgomis eilėmis ir viltimi pasveikti.